Wszystkie barwy Kruszczu

16 września 2002 (artykuł sprzed 21 lat)
Trzy medale zdobyli zawodnicy SKŻ Hestia Sopot w mistrzostwach Europy w windsurfingowej klasie Mistral. Na austriackim jeziorze Neusiedler koło Wiednia w kategorii do lat 16 wygrał Łukasz Grodzicki, a wśród młodzieżowców srebro zdobył Maksymilian Wójcik, a brąz Marta Hlavaty. Najlepszą juniorką kontynentu została Agnieszka Kiszko (Baza Mrągowo), a wicemistrzem wśród 16-latków Jakub Dzięcielski (Baza Mrągowo).

Grodzicki dotychczas kolekcjonował tytuły w klasie Aloha. W tym roku wygrał w niej Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży oraz został mistrzem świata do lat 14. Teraz spróbował sił na desce olimpijskiej i nie miał sobie równych w Europie. Z dwunastu wyścigów Łukasz wygrał połowę, a nigdy nie zajął gorszego miejsca niż czwarte! Za sopocianinem uplasował się Dzięcielski.
W rywalizacji młodzieżowców Wójcikowi jedynie trzech punktów zabrakło do mistrza - Byrona Kokkalanisa (Grecja). Z kolei od Hlavaty lepsze były tylko Włoszki. Wygrała Marta Cammarano przed Flavią Tartaglini. Dziewiąta była Karolina Kroplewska. Tę samą pozycję wśród juniorów zdobył Kamil Lewandowski (obaj SKŻ Hestia).

Kapitalnie odrabiał początkowe straty Przemysław Miarczyński. Obrońca seniorskiego srebra sprzed roku wygrał sześć biegów z rzędu, ale w dwóch ostatnich startach znów było słabiej (15 i 19 miejsca). Tym samym popularny "Pont" został sklasyfikowany na piątym miejscu. Lepsi byli Aleksandr Guyader (Francja), Gal Dridman (Izrael), Nicolas Bedou i Julien Bontemps (obaj Francja). Dwunasty był Piotr Myszka (AZS AWF Gdańsk), a 27. Miłosz Wójcik (SKŻ Hestia).

W mistrzostwach seniorek niespodziewanie najwyżej z Polek uplasowała się najmłodsza w ekipie. 16-letnia Zofia Klepacka (YKP Warszawa) zajęła 9. miejsce. Trojmiejskie deskarki w drugiej i trzeciej "10": 15. Anna Graczyk (SKŻ Hestia), 17. Marzena Okońska, 26. Natalia Kosińska (obie AZS AWF), 28. Anna Gałecka (SKŻ Hestia), 30. Katarzyna Prygiel (AZS AWF).

Wygrała mistrzyni olimpijska, Alessandra Sensini (Włochy) przed Natashą Sturges (W. Brytania) i Lise Vidal (Francja).