Spójnia wygrała derby szczypiornistów

Rafał Sumowski
27 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Mateusz Wróbel rzucił 10 bramek prowadząc Kar-Do Spójnię do zwycięstwa w derbowym meczu z SMS. Mateusz Wróbel rzucił 10 bramek prowadząc Kar-Do Spójnię do zwycięstwa w derbowym meczu z SMS.

Szczypiorniści Kar-Do Spójni Gdynia pokonali w Gdańsku licealistów z miejscowego SMS 28:25 (15:14) i zrównali się z nimi w tabeli I ligi. Na jej czele znajduje się niepokonane Wybrzeże, które we własnej hali wygrało z AZS UKW Bydgoszcz 34:15 (17:8).

SMS Gdańsk - Kar-Do Spójnia Gdynia 25:28 (14:15)
SMS: Glabik, Dyszer - Szopa 6, Majdziński 6, Gąsiorek 4, Czarnecki 4, Potoczny 3, Pedryc 2 oraz Chyła, Grzegorek, Matuszak.

KAR-DO SPÓJNIA: Zimakowski, Skowron - Wróbel 10, Dorsz 6, Gębala 5, Bronk 4, Borzymowski 1, Bielec 1, Pacholarz 1 oraz Kowalski, Machniewicz.

W derbach Trójmiasta oba zespoły zagrały w osłabieniach na rozegraniu. Gospodarze wystąpili bez Ignacego Bąka, który otrzymał powołanie na zgrupowanie pierwszej reprezentacji Polski, a goście nie mogli skorzystać z Szymona Nowalińskiego (zerwane przednie więzadło) i chorego na mononukleozę Damiana Karpińskiego.

Kar-Do Spójnia, która przed meczem z SMS doznała trzech porażek z rzędu i niebezpiecznie zbliżała się do strefy spadkowej, zdołała odbić się od niej na cztery punkty. Spotkanie w hali przy ul. Kołobrzeskiej rozpoczęło się jednak od prowadzenia SMS. Gospodarze po 4 minutach gry prowadzili 3:0.

Gdynianie stopniowo jednak odrabiali straty i zdołali wypracować prowadzenie 9:8 w 20 minucie. Na pięć minut przed przerwą oba zespoły miały po 11 bramek, a po 30 minutach o jedno trafienie lepsi byli goście.

Po przerwie podopieczni Leszka Elbickiego prowadzili już czterema bramkami, ale wówczas otrzymali dwie dwuminutowe kary i gdańszczanie zdołali zniwelować straty o połowę (23:25). To było jednak maksimum ich możliwości tego dnia.

- Myślę, że mój zespół był bardziej przygotowany fizycznie do tego, by zagrać 60 minut na równym, wysokim poziomie. Brawa dla nich. Niestety, głównymi aktorami tego widowiska byli sędziowie. Zastrzeżenia co do ich pracy miały obie strony. Wobec identycznych sytuacji na parkiecie podejmowali zupełnie różne decyzje - mówi trener Elbicki.

SMS Gdańsk
KAR-DO SPÓJNIA Gdynia

91% 238 typowań SMS Gdańsk
1% 2 typowania REMIS
8% 21 typowań KAR-DO SPÓJNIA Gdynia

Wybrzeże Gdańsk - AZS UKW Bydgoszcz 34:15 (17:8)
WYBRZEŻE: Chmieliński, Głębocki - Kondratiuk 7, Papaj 6, Rogulski 6, Nilsson 5, Kornecki 3, Strzebiecki 2, Prymlewicz 2, Żak 2, Jasowicz 1 oraz Abram, Mogielnicki.

AZS UKW: Makowski, Paulus - Wiśniewski 3, Zaborowski 3, Żochowski 3, Andrzejewski 2, Matlach 2, Kłoś 1, Zakrzewski 1 oraz Burczyński, Łyszczarz, Siekacz, Wojdak, Wolski.

W drugim meczu tej kolejki rozgrywanym w Gdańsku, Wybrzeże nie miało najmniejszych problemów z zespołem akademików z Bydgoszczy, który w tym sezonie nie odniósł jeszcze ani jednego zwycięstwa.

Czerwono-biało-niebiescy w dalszym ciągu nie mogli skorzystać z kontuzjowanych Michała WaszkiewiczaKrystiana Nidzgorskiego, a na ławce rezerwowych cały mecz spędzili Jacek Sulej i bramkarz Sebastian Sokołowski. Co więcej, drużynę poprowadził tylko jeden z dwójki trenerów - Daniel Waszkiewicz, gdyż z narodową kadrą B przebywa aktualnie Damian Wleklak.

Te braki wpłynęły jednak co najwyżej na to, że gdańszczanie nie przekroczyli granicy 40 bramek, bo samo zwycięstwo przyszło im łatwo. Wprawdzie przez pierwsze 10 minut goście potrafili trzymać się na dystans zaledwie dwóch trafień, ale do przerwy przegrywali już dziewięcioma.

W drugiej połowie już od jej początku gdańszczanie nie pozostawili złudzeń co do tego, kto rządzi na boisku i ostatecznie wygrali mecz różnicą 19 bramek! Gdańszczanie tym samym pozostają jedyną niepokonaną drużyną w grupie A I ligi, a w dodatku biją inne zespoły na głowę, jeśli chodzi o grę w obronie i liczbę straconych bramek (139 przy 156 drugiej pod tym względem Nielby).

- Trudno oceniać zespół na podstawie dzisiejszego spotkania. Naszym celem jest dobra gra i wygrywanie każdego meczu. Decydujący mecz może być z Wągrowcem, ale przed nami długa droga i z każdym przeciwnikiem chcemy zagrać poważnie - podsumował na łamach klubowej strony trener Waszkiewicz.

Kolejne ligowe pojedynki trójmiejscy szczypiorniści rozegrają dopiero 9 listopada. Wybrzeże zmierzy się na wyjeździe z KS Meble Wójcik Elbląg, Kar-Do Spójnia gościć będzie Warmię Traveland Olsztyn, a do Gdańska na mecz z SMS przyjedzie Grunwald Poznań.

Wyniki 7 kolejki

• SMS GDAŃSK - KAR-DO SPÓJNIA GDYNIA 25:28 (14:15)
  • WYBRZEŻE GDAŃSK - AZS UKW Bydgoszcz 34:15 (17:8)
  • Nielba Wągrowiec - Warmia Traveland Olsztyn 37:26 (17:18)
  • Wolsztyniak Wolsztyn - Real-Astromal Leszno 25:25 (12:12)
  • Grunwald Poznań - Polski Cukier Pomezania Malbork 23:34 (10:16)
  • Meble Wójcik Elbląg - Vetrex Sokół Kościerzyna 36:30 (17:15)
  • AZS UW Warszawa - MKS Poznań 23:26 (11:10)

Opinie (8)

• Wybrzeże za rok Superliga, nie ma bata! (1)

• 28 8

• Pożyjemy...

...zobaczymy. Jest zbyt wcześnie, żeby się cieszyć. Ale...oczywiście z całych sił trzymam kciuki.

• 8 0

• Brawo Kar-Do !!!

• 13 2

• w gdańsku należy się ekstraliga nawiązując do wielkiego Wybrzeża.

• 12 3

• W środę Finał Wojewódzkiego Pucharu Polski

z Pomezanią Malbork o 19.00 na naszej hali!

• 12 0

• (1)

Panie,,trenerze" Elbicki.
    Polska to taki kraj,że wszyscy znają się na wszystkim.Na polityce,medycynie,sporcie i wielu jeszcze innych rzeczach.Lepiej gdyby pan się zajął prowadzeniem zespołu,a po meczu może by pan powiedział dlaczego zespół nie grał tak jak powinien,czy prowadząc zespół nie popełnił pan błędów,czy właściwie reagował pan na wydarzenia na boisku?Tego pewnie nie usłyszymy,brak odwagi,żeby krytycznie spojrzeć na siebie.W zamian za to mamy po raz kolejny ocenianie sędziów,celowo żeby odwrócić uwagę od swoich słabości.Czy pan wie ,że nie ma identycznych sytuacji na boisku,każda jest inna,a ich interpretacja należy do sędziów a nie do pana czy kibiców.Trenerzy powinni znać przepisy.Trudno sobie wyobrazić,że trener niezbyt znający przepisy i ich interpretację potrafi prowadzić zespół grający szybką współczesną piłkę ręczną.Swoją ignorancją będzie zespołowi bardziej przeszkadzał niż pomagał,choćby przez stwarzanie atmosfery skrzywdzenia,kłótni czy zmuszając zespół do grania niezgodnego z przepisami.

• 5 6

• ciekawe który to się odezwał Biernacki czy Leszczyński? :)
      A co do sędziowania ciekawe kiedy Związek zrobi z tym "towarzystwem wzajemnej adoracji" porządek? Jak wchodzę w relacje z meczy to nie ma nic innego tylko co wyprawiają panowie z gwizdkami!
      I właśnie za tą szybką i nowoczesną i jak "stały bywalec" napisał WSPÓŁCZESNĄ piłką jaką grają zespoły tacy panowie nie nadążają i podejmują takie decyzje psując widowisko.
      Ciekawe jak ci sędziowie zdali egzaminy sprawnościowe,z taką lekką nadwagą?