• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wyścigi smoczych łodzi

Wyścigi smoczych łodzi to widowiskowa konkurencja, a widok łodzi szybko sunących po wodzie jest zawsze bardzo efektowny. Tylko zawodnicy wiedzą, ile poświęcenia, potu i krwi wymaga kilka chwil samego wyścigu.

cze 14-16

piątek - niedziela

Gdańsk, Brzęźno
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku wspólnie z Morskim Robotniczym Klubem Sportowym Gdańsk (MRKS) kolejny raz organizuje wyścig smoczych na Motławie łodzi trójmiejskich instytucji kultury. Sekcja Łodzi Smoczych klubu zapewnia sprzęt oraz fachowe przygotowanie do zawodów.

W tegorocznych zawodach, które odbędą się w czwartek 21maja, weźmie udział sześć osad. Silną ekipę wystawia w tym roku Muzeum Archeologiczne w Gdańsku. Czekamy na Muzeum II Wojny Światowej i Europejskie Centrum Solidarności, które zawsze mają bardzo zaangażowanych kibiców i głośny doping. Z Gdyni przyjeżdża Muzeum Marynarki Wojennej wraz z załogą Okrętu-Muzeum Błyskawica - zdobywca drugiego miejsca w zeszłorocznym wyścigu. Archiwum Państwowe w Gdańsku intensywnie przygotowuje się do zawodów w tym roku, a filmy z treningów robią wrażenie.

- Od siedmiu lat, pod koniec maja stajemy ze sobą w szranki na Motławie. Wyścigi smoczych łodzi świetnie integrują zespół i dają nam możliwość spotkania się z kolegami z branży - mówi Brygida Sonnack z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. - Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma już tradycję stawania na podium w wyścigu smoczych łodzi trójmiejskich instytucji kultury. Wygrywanie jest miłe, doceniamy jednak naszych rywali i wiemy, że wyścig wygra najlepszy.

Załogi będą rywalizować na trasie Zielony Most - Żuraw. Start zaplanowany został na godzinę 17.00. Zakończenie regat planowanie jest na godz. 19.30. W czasie trwania zawodów instytucji kultury na Motławie, w ramach Juwenaliów, odbędzie się również wyścig Politechniki Gdańskiej i Uniwersytetu Gdańskiego.

Smocze Łodzie
Na dziobie tradycyjnej smoczej łodzi umieszczona jest drewniana głowa smoka, a na rufie ogon. Kadłub jest wymalowany w smoczą łuskę. Standardowa Łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba jest sternikiem - stoi na rufie i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, a jedna doboszem - siedzi na dziobie przodem do załogi i wygrywa podaje rytm wiosłowania. Spośród wielu legend o smoczych łodzi najbardziej znana jest ta o chińskich rybakach, którzy bijąc w bębny, chcieli uratować przed głodnymi rybami poetę - samobójcę. Na pamiątkę bezskutecznej akcji ratunkowej każdego roku urządzane są wyścigi smoczych łodzi.

W Polsce smocze łodzie wystartowały pierwszy raz w 1997. W Gdańsku zorganizowano pierwsze polskie zawody z udziałem 7 osad z Niemiec i jednej z Polski, która popłynęła w pożyczonej niemieckiej łodzi. Rok później powstał pierwszy polski klub pływania na łodziach smoczych Wiking. W 1999 zawody, już na swoim własnym sprzęcie, wygrali Polacy.

Opinie

27.04 g.12.00
Cartusia
27.04 g.16.30
#OrzechowaOsada PSŻ Poznań
27.04 g.17.30
King Szczecin
27.04 g.17.30
Icon Sea Czarni Słupsk
27.04 g.17.30
Stal Rzeszów
24.04 g.20.30
Polonia Warszawa
24.04 g.18.00
Znicz Pruszków
24.04 g.17.30
Stolem Gniewino
0:3
22.04 g.20.30
Bogdanka LUK Lublin
21.04 g.17.30
Śląsk Wrocław