XII Zawody Pływackie w Wieloboju Szybkościowym

Tomasz Łunkiewicz
9 czerwca 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
159 zawodników i zawodniczek z 15 klubów rywalizowało w XII Zawodach Pływackich w Wieloboju Szybkościowym. Gospodarzem imprezy był Zespół Szkół Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego nr 21 na Morenie, a organizatorem - UKS Dwójka Morena. Zawodom patronował "Głos Wybrzeża".

Rywalizacja toczyła się w dwóch kategoriach wiekowych: 11-12 i 13-14 lat. Zawodnicy mieli do pokonania 50 m czterema stylami: motylkowym, grzbietowym, dowolnym i klasycznym. O zwycięstwie decydował łączny czas z czterech wyścigów.

W rywalizacji dziewcząt z rocznika 1991-92 najlepsza była Magdalena Deleżuch (UKS Orlik Elbląg). Elblążanka nie zaczęła zawodów najlepiej. Po dwóch stylach traciła do Oktawii Nowackiej (UKS Ósemka Starogard) prawie dwie i pół sekundy. Dobra postawa w drugiej części zawodów dała jej zwycięstwo w wieloboju.

Do niespodzianki doszło w grupie trzynasto- i czternastolatek. Faworytka, Zuzanna Puchalska (UKS Orlik Elbląg) zajęła dopiero trzecie miejsce. Po trzech konkurencjach prowadziła Milena Szkubel (KS AZS-AWFiS Gdańsk), mająca blisko trzy i pół sekundy przewagi nad koleżanką klubową Anną Bielawską. W żabce Milena wypadła słabiej. Zwyciężyła Ania, która nie tylko odrobiła straty, ale jeszcze dołożyła ponad sekundę.

W kategorii wiekowej 1989-90 chłopców zwyciężył Sebastian Karaś (UKS Orlik Elbląg). Słabo zaczął zawody Radosław Machniewicz (MKS Sambor Tczew). W dwóch pierwszych wyścigach tczewianin był 5. i 11. Drugie miejsce stylem dowolnym i pierwsze klasycznym dały mu awans na trzecią pozycję.

W grupie starszych chłopców zdecydowanie zwyciężył Marcin Dąbrowski (Neptun Stargard). Stargardzanin dwa wyścigi wygrał i dwukrotnie był drugi.

Dziewczęta
11-12 lat:
1. Magdalena Deleżuch (UKS Orlik Elbląg) 2:30.78, 2. Oktawia Nowacka (UKS Ósemka Starogard) 2:32.52, 3. Aleksandra Szyłko (UKS 1-Solex Lębork) 2:35.32.
13-14 lat: 1. Anna Bielawska (KS AZS-AWFiS Gdańsk) 2:13.71, 2. Milena Szkubel (KS AZS AWFiS Gdańsk) 2:14.90, 3. Zuzanna Puchalska (UKS Orlik Elbląg) 2:16.14.
Chłopcy
11-12 lat:
1. Sebastian Karaś (UKS Orlik Elbląg) 2:21.04, 2. Damian Bednarski (UKS Ósemsa Starogard) 2:21.60, 3. Radosław Machniewicz (MKS Sambor Tczew) 2:22.05.
13-14 lat: 1. Marcin Dąbrowski (Neptun Stargard) 2:01.22, 2. Dariusz Świerzb (WKS Flota Gdynia) 2:04.40, 3. Dominik Pekowski (KS Start-Astoria Bydgoszcz) 2:05.40.