Zabójcze kontry gdyńskich szczypiornistek

Krzysztof Klinkosz
21 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

W ostatnich dwóch sezonach ekipy szczypiornistek z Gdyni i Piotrkowa Trybunalskiego mierzyły się w "małym finale" ligi. Przed wakacjami lepsze były podopieczne Jerzego Cieplińskiego. W niedzielne popołudnie gdynianki nie pozwoliły ekipie Piotrcovii na rewanż. Głównie dzięki szybkim, dokładnym kontrom Vistal Łączpol wygrał 27:22 (16:15). Poniżej zapis relacji, którą przeprowadziliśmy z Hali Gdynia.

VISTAL ŁĄCZPOL: Sadowska, Mikszto - Szwed 7, Koniuszaniec 7, Sulżycka 5, Głowińska 2, Białek 2, Kobzar 2, Dinis Vartic 1, Kulwińska 1, Duran 0, Lipska 0.

PIOTRCOVIA: Kowalczyk - Wypych 6, Krzysztoszek 5, Lisewska 4, Szafnicka 3, Szczecina 3, Mijas 1, Rol 0, Cieślak 0, Podrygała 0, Dąbrowska 0.

Mecz ze względu na transmisję telewizyjną był opóźniony o kilkanaście minut.

Prowadzenie w meczu objęły szczypiornistki z Piotrkowa za sprawą Anny Szafnickiej, później gdynianki wyrównały po golu Karoliny Sulżyckiej ale w ciągu kilkunastu sekund Lisewska zdobyła dwie bramki dla gości (1:3).

Gdynianki odrobiły straty w 5 minucie po kontrze, którą skutecznie wykończyła Karolina Szwed. Wcześniej dwie świetne interwencje odnotowała Małgorzata Sadowska, m.in. obroniła rzut karny.

W 6 minucie po kolejnej kontrze i golu Katarzyna Koniuszaniec było już 4:3 dla gdynianek. Piotrcovia wyrównała i za sprawą Mijas wyszła na prowadzenie 5:4. Gdynianki po kolejnej błyskawicznej kontrze doprowadziły do remisu 5:5.

W 11 minucie w Hali Gdynia był kolejny remis a wówczas Inna Krzysztoszek po karnym doprowadziła do stanu 6:6. Gdynianki podczas gry w liczebnym osłabieniu wyszły na prowadzenie 7:6, później znów kilka razy swój zespół uratowała Sadowska.

Gdynianki nadal próbowały atakować głównie kontrami ale np. Katarzyna Koniuszaniec dwukrotnie będąc sam na sam z bramkarką rywali trafiła w jej nogi. Po drugiej nieudanej próbie piłka trafiła do Karoliny Szwed, która zdobyła bramkę na 8:6.

W kolejnych akcjach prezełamała się wreszcie Koniuszaniec i po jej trafieniu było 10:7 w 17 min. meczu.

W kolejnych minutach gdynianki uzyskały wyraźniejszą przewagę na boisku. Pierwsze skrzypce w ataku grała Karolina Szwed, po jej szóstej bramce w 20 minucie było 12:8 i trener Piotrcovii poprosił o czas.

2 minuty później było już 15:9 dla Łączpolu. Rywalki zdołały odrobić dwa trafienia a później korzystając z gry w przewadze doprowadziły do stanu 15:12 dla Łączpolu. Po kolejnym błędzie w defensywie gdynianek i bramce Krzystoszek było już tylko 15:13 dla gdynianek w 27 minucie gry.

Gdynianki pozbawione możliwości gry z szybkiej kontry nie mogły zupełnie znaleźć sposobu na rywalki. W 28 minucie było już tylko 15:14 dla Vitalu Łączpolu, później na 16:14 bramkę zdobyła Koniuszaniec ale na kilkanaście sekund przed przerwą Sylwia Lisewska zdobyła bramkę ustalając wynik do przerwy na 16:15 dla gdynianek.

Na początku drugiej połowy obydwie ekipy nastawiły się na szybkie ataki, gra nabrała tempa ale żadna z ekip nie potrafiła zdobyć bramki. Dopiero w 34 minucie Szafnicka zdobyła bramkę dla Piotrcovii i zespół gości doprowadził do remisu 16:16.

Prowadzenie dla gdynianek odzyskała Sabina Kobzar po indywidualnej akcji (17:16).

Obydwie ekipy w drugiej połowie grały bardzo nieskutecznie stąd w 42 minucie było 18:17 dla gdynianek. W obydwu ekipach również było niezwykle dużo strat co sprawiało, że poziom widowiska spadł.

Gdynianki znów zaczęły grać głównie z kontry i w 45 minucie wyszły na prowadzenie 21:18. W 48 minucie po golu Agnieszki Białek było już 23:19 dla gdynianek.

W 53 minucie Karolina Szwed zdobyła swoją siódmą bramkę a jej klub wyszedł na prowadzenie 24:20. Na 25:20 podwyższyła rzutem w górny róg bramki Koniuszaniec. Do końca meczu zostało wówczas 3 i pół minuty.

Trener Piotrcovii wziął czas i próbował w końcówce postawić wszystko na jedną kartę nastawiając zespół ofensywnie. W końcówce gdynianki nie dały jednak sobie odebrać prowadzenia i wygrały mecz z sąsiadkami w tabeli 27:22.

Tabela wprowadzona: 2010-11-21
Pozostałe wyniki 10 kolejki: Zgoda Ruda Śląska - KPR Jelenia Góra 34:28 (18:17), AZS Politechnika Koszalińska - KPR Ruch Chorzów 25:20 (13:9), Latocha Sambor Tczew - Start Elbląg 26:40 (14:21), mecz SPR Lublin - KSS Kielce przeniesiony został z powodu udziału ekipy lubelskiej w Pucharze EHF.