• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Eryk Jóźwiak: Skład z myślą o PGE Ekstralidze

Rafał Sumowski
23 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk na zgrupowaniu. Żużlowcy pobiegną do latarni morskiej
Eryk Jóźwiak (z prawej, na zdjęciu z Jakubem Jamrogiem) tak skompletował kadrę Zdunek Wybrzeże, aby w razie awansu do PGE Ekstraligi, mieć gotowy trzon zespołu. Eryk Jóźwiak (z prawej, na zdjęciu z Jakubem Jamrogiem) tak skompletował kadrę Zdunek Wybrzeże, aby w razie awansu do PGE Ekstraligi, mieć gotowy trzon zespołu.

- To silny zespół, taki jaki sobie zaplanowałem. Złożyliśmy go przyszłościowo, a więc tak, aby w razie awansu do PGE Ekstraligi, mieć gotowy trzon drużyny - mówi Eryk Jóźwiak. Menedżer Zdunek Wybrzeże Gdańsk opowiedział nam o tym jak ma wyglądać rywalizacja wśród żużlowców i przyznał, że przed sezonem zamierza jeszcze uzupełnić kadrę o juniora.Krzysztof Cegielski: Brak awansu Zdunek Wybrzeże będzie zawodemRafał Sumowski: Pierwsze reakcje na zatrudnienie dotychczasowego mechanika w roli menedżera Zdunek Wybrzeże Gdańsk niekoniecznie były panu przychylne. Zdecydowanie zyskał pan u kibiców po skompletowaniu kadry na nowy sezon. To pana pierwszy sukces?

Eryk Jóźwiak: Staram się odcinać od komentarzy i z reguły ich nie czytam. Mam swój plan, który chcę zrealizować. Pierwszy etap, czyli budowa składy, jest wykonany w stu procentach. Mam skład, który chciałem. Chcemy jeszcze uzupełnić formację juniorską po odejściu Karola Żupińskiego, ale z tym jest problem wszędzie, skoro kluby z ekstraligi wyrywają juniorów z jej zaplecza czasami wręcz na siłę. Mamy całą zimę, aby zająć się tym tematem. W grę wchodzi wypożyczenie dodatkowego juniora z innego klubu, bądź jeszcze jedna opcja, którą na razie zachowam dla siebie.

Pojawiły się opinie, że jesteście faworytem do awansu. Pełna zgoda czy to opinie trochę na wyrost?

To silny zespół, taki jaki sobie zaplanowałem. Czy jesteśmy faworytem? Na ten moment faworytów jest ośmiu, wszystkie zespoły stoją w jednej linii. Na pewno widzę nas w czubie tabeli. Każda drużyna ma mocne i słabsze strony, ale nie ma takiej, której szczególnie bym się obawiał. Musimy skoncentrować się na swojej pracy i w stu procentach wykorzystać potencjał, który mamy. Każdy musi dbać o swoje, a dopiero później zajmować się rywalami.

Karol Żupiński opuszcza Zdunek Wybrzeże Gdańsk. 240 tys. zł za transfer żużlowcaOprócz zawodników, których zakontraktowaliście, przewijały się inne nazwiska. Kogo pan chciał jeszcze w zespole?

Był temat Davida Bellego, ale Francuz szybko nam zakomunikował, że jeśli Polonia się utrzyma, zostaje w Bydgoszczy. Bardzo chciałem Olega Michaiłowa, lecz pewnych tematów zwyczajnie nie mogliśmy przeskoczyć. Ma ważny kontrakt w Lokomotivie Daugavpils, a Łotysze nie wyrazili zgody na transfer. Rozważaliśmy też pozyskanie Wiktora Trofimowa, ale wolał obrać kierunek na południu Polski, a my nie chcieliśmy się o niego licytować. Skład zamknęliśmy Michałem Gruchalskim i moim zdaniem to dobry ruch, który w dodatku zwiększa nam pole manewru na wypadek kontuzji któregoś z Polaków. Jestem bardzo zadowolony z transferów.

Wybór zawodników na pozycjach U-23 i U-24 jest dość szeroki: Gruchalski, Lukas Fienhage, Drew Kemp i Aleksandr Kajbuszew. Hierarchia jest już ustalona czy poznamy ją po pierwszych treningach?

Mam hierarchię, którą na razie zostawię dla siebie. Wiosną ją zweryfikujemy, ale treningi na pewno nie przyjmą formy castingów. Chłopaki mają spokojnie przygotować się do sezonu. Jeśli ktoś będzie miał problemy lub ktoś wystrzeli z formą, zmienimy plany. Lukas Fienhage ma już także klub w II lidze, bo w Poznaniu będzie mógł startować jako gość. Takie opcje również są dla nas bardzo istotne.

Michał Gruchalski zamknął skład żużlowców na sezon 2021Czy ma pan już w głowie układ par?

Montując skład mniej więcej wiedziałem kogo z kim widzę w parze. Mam na to plan, ale wiosenne treningi pokażą czy to, co sobie wymyśliłem, będzie się pokrywać z rzeczywistością. Muszę zobaczyć jak zawodnicy będą współpracować ze sobą na torze i poza nim, jak się ze sobą czują. Kluczowa będzie oczywiście ich forma sportowa. To nie jest tak, że zestawiamy pary patrząc tylko na pierwsze wyścigi, bo później tabela biegowa zmienia ten układ. Nie mogę patrzeć tylko na pierwszy wyścig, muszę myśleć także o dziesiątym czy dwunastym. To bardziej skomplikowane i wymaga wielu analiz dokonywanych na bieżąco.

Planujecie zgrupowanie przed sezonem?

Raczej krótkie, w formie integracji, aby zespół lepiej się poznał. Zobaczymy na ile pozwolą warunki związane z pandemią. Zawodnicy do sezonu przygotowują się indywidualnie według własnych planów, ale mają też wytyczne z klubu. Wszystko będzie monitorowane zdalnie przeze mnie, Piotra Szymko oraz Jarosława Hulko, który od lat pomaga nam z przygotowaniem fizycznym zawodników.

Załóżmy, że awansujecie do PGE Ekstraligi. Będzie na czym budować zespół?

Złożyliśmy zespół przyszłościowo, aby w razie awansu, mieć gotowy trzon. Jeśli osiągniemy ten cel, wzmocnimy go na tyle, na ile rynek pozwoli. Nie przewiduję jednak w tym przypadku jakiejś dużej rewolucji.

Daria Szwaba spod żużlowej taśmy do konkursu Miss Polonia 2020. Galeria fotoZawodnicy będą przenosić się do Gdańska czy raczej dojeżdżać na mecze i treningi?

Wszystko wedle ich potrzeb. Jakub Jamróg będzie miał w Gdańsku swój warsztat i dojeżdżając do nas nie będzie musiał wozić całego sprzętu. Wiktor Kułakow ma bazę w Ciechocinku. W każdym wypadku to jest kwestia indywidualna. Największy znak zapytania w tej kwestii to Drew Kemp. Jeśli ruszy liga angielska, przyjedzie do nas przed sezonem, ale w trakcie sezonu będzie przebywał głównie na Wyspach Brytyjskich. Jeśli w Anglii nie wystartują, jest plan, aby przeniósł się do Gdańska i był na miejscu.

Gdańscy kibice wciąż mają sentyment do Brytyjczyków, choć od czasu Marvyna Coxa i Steve'a Schofielda żaden z nich nie zrobił tu furory. Z Kempem może być inaczej?

Ten chłopak ma potencjał i zrobimy wszystko, aby go wyzwolić. On bardzo chce pokazać się na kontynencie. Wszystko w jego rękach, zobaczymy czy wystarczy mu determinacji. Bardzo chciałbym, aby wyskoczył z formą. Chcemy patrzeć przyszłościowo stąd mamy tylu zawodników poniżej 24. roku życia. Liczę na to, że z tej grupy wyłonią się tacy, z którymi będziemy mogli współpracować przez lata.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ruchy kadrowe przed sezonem 2021
Przyszli:

Michał Gruchalski (poprzedni klub: Unia Tarnów), Kevin Juhl Pedersen (paszport: Dania, umowa bez aneksu finansowego), Drew Kemp ( Anglia, umowa na dwa sezony) Lukas Fienhage (Niemcy, Wolfe Wittstock), Jakub Jamróg (Motor Lublin), Wiktor Kułakow (Rosja, eWinner Apator Toruń), Eryk Jóźwiak (menedżer), Piotr Szymko (trener młodzieży)

Zostają:
Alan Szczotka (wypożyczenie na kolejny sezon ze Stali Gorzów), Krystian Pieszczek (przedłużenie umowy na sezon 2021), Rasmus Jensen (Dania, przedłużenie umowy na sezon 2021), Piotr Gryszpiński (ważny kontrakt), Amadeusz Szulist (ważny kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia, ważny kontrakt), Aleksandr Kajbuszew (Rosja, ważny kontrakt)

Odeszli:
Karol Żupiński (koniec kontraktu, nowy klub: eWinner Apator Toruń), Robert Chmiel (koniec kontraktu, PSŻ Poznań), Jacob Thorssell (Szwecja, koniec kontraktu, Kolejarz Opole), Peter Kildemand (Dania, koniec kontraktu, Start Gniezno), Kacper Gomólski (koniec kontraktu, ROW Rybnik), Mikkel Bech (Dania, koniec kariery), Mirosław Berliński (trener, będzie pełnił rolę kierownika drużyny)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - aktualny skład

Opinie (78) 2 zablokowane

 • No dobrze panie Eryku . (20)

  Ale co dale ze stadionem w przypadku ewentualnego awansu ? Bo o ile mi wiadomo ,to Ekstralina nie wyrazi zgody na start naszej druzyny z taki obiektem ! To jest duzy problem !

  • 42 16

  • a w Grudziadzu maja lepszy obiekt ? (5)

   • 19 1

   • (1)

    W najgorszym wypadku będziemy jeździć w Grudziądzu :) ja od siebie bym dojechał na Hallera szybciej niż na Zawodników w korkach :)

    • 5 19

    • Jak mieszkasz w Kwidzynie, to pewnie że masz bliżej do Grudziądza niż na Zawodników.

     • 11 0

   • (1)

    Nie mają, ale nasze oświetlenie nie spełnia obecnych warunków w ekstralidze.

    • 7 2

    • I

     tu pełna zgoda. Oświetlenie jest na żenującym poziomie i wymaga natychmiastowej wymiany. Gorszego oświetlenia nie ma żaden ekstra-ligowy obiekt żużlowy w kraju. Pod warunkiem jeśli w ogóle miasto chce inwestować w ten obiekt.

     • 2 0

   • Widocznie

    spełniają wszystkie obostrzenia jakie nakłada Ekstraliga. Znasz wszystkie ? Bo ja nie. W ostatnim artykule w PS kilka z nich się znalazło w Gdańsku, które trzeba spełnić.

    • 1 0

  • Dlaczego nie było tego pytania panie Redaktorze

   • 18 2

  • przestańcie płakać...

   ...z tym stadionem. Dokładnie, jak ktoś napisał, stadion w Grudziądzu to też nie jest Arena...a jednak działa w E-lidze. U nas wystarczy solidny remont i będzie dobrze.

   • 22 2

  • (8)

   A to raczej pytanie do władz miasta... trener ani nawet sponsor tytularny nie są właścicielami obiektu..
   Ale jak widać władze miasta nie bardzo interesują się tą formą sportu.
   U nas od dawna tylko Lechia jest promowana- nawet przez Panią Prezydent..

   • 17 6

   • miasto juz ma jeden pomnik zwany stadion (6)

    zamiast obiektu calorocznego funkcjonuje max. 20 razy w roku, a kredyt trzeba splacac, w dodatku w kasie miejskiej pustki, deficyt taki ze niebawem oglosza upadlosc jak w detroit, wiec miedzy bajki wlozcie te opowiesci o nowym obiekcie bo nikt go nie wybuduje

    • 10 7

    • (5)

     Jaki kredyt ??? Puknij się w głowę !!!! Gdańsk jest w bardzo małym stopniu zadłużony i ma duże pole manewru jeśli chodzi o te kwestie .

     • 9 9

     • Jaki kredyt? (3)

      Za jakie środki wybudowano bursztynek?
      Miasto wyłożyło kasę ot tak, której nie miało?

      • 8 3

      • (2)

       Ten stadion to jest inwestycja długoterminowa . To spełnienie marzeń mieszkańców. To dumą i wizytówka miasta.

       • 3 5

       • Bursztynek to raczej kula u nogi dla mieszkańców Gdańska.

        Nic się na nim nie dzieje, na meczach Lechii świeci pustkami, generuje tylko koszty a przychodów tyle co nic. Nie dość że dopłacamy z własnej kieszeni do jego bieżącego utrzymania to jeszcze wciąż spłacamy olbrzymi kredyt zaciągnięty na jego budowę. Ten stadion to pomnik megalomanii i worek bez dna.

        • 7 2

       • Bursztyn to megalomański pomysł Tuska

        Z którego jego kumple wyprowadzili kupę forsy dla siebie. Jakby mieli łeb na karku, to zbudowaliby stadion wielofunkcyjny, z możliwością redukcji trybun po Euro 2012. Dziś wystarczyłaby pojemność 20tyś, a gdyby wtedy pomyśleli o torze żużlowym, to byłoby dzisiaj mniej strat na tym bursztynku.

        • 0 0

     • Hahahahahaha

      Gdańsk jest w "małym stopniu zadluzony" hahahahahahaha ale się ubawilem. Po co to pisać propagandowe brednie skoro zadłużenie miasta Gdańska to jawne dane. Gdańsk leży i kwiczy i to od czasów Adamowicza.

      • 5 1

   • No jasne

    A miasto stadion zaora i odda deweloperowi. Nasze miasto w tym przoduje. Oddać sprzedać zaorac. I forsę przytulić zlodziejska.

    • 4 1

  • Wynajmiemy w Toruniu a jak będzie za drogo to w Grudziądzu.

   • 2 10

  • Zobaczycie nowy stadion.,,.Tadziu Wam wybuduje

   Jak nową blacharnię byle do wigili he he .... obiecanki cacanki

   • 4 8

  • ?

   Co ma menedżer drużyny wspólnego z infrastrukturą i stadionem? Pytanie bardziej do prezesa, nie szefa drużyny..

   • 0 0

 • Nie będzie problemu ze stadionem. (2)

  Brać przykład od prezesa Mandziary z Lechii. Z butelką dobrego wina do Warszawy i ...po problemie.

  • 16 13

  • Tam to chyba z czymś mocniejszym :)

   • 10 0

  • Młodzieży chowanie...

   Już przed 420 laty Jan Zamoyski po otwarciu Akademii Zamojskiej skreslil słowa, "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie..."
   W ostatnich latach polski żużel, w sprawie szkolenia młodzieży, przeżywa duży kryzys. Tylko patrzeć, jak "czarne marynarki" zmienią przepisy odnośnie juniorów startujacych w polskich ligach.
   Skoro jesteśmy w Europie, to na pozycjach juniorskich będą mogli jeździć Europejczycy... Czy będzie inne rozwiązanie tego problemu? Jeżeli centrala Związku nie z obliguje kluby odpowiednimi przepisami do efektywnego szkolenia młodzieży, to będzie początek końca żużla jakiego znamy.

   • 5 8

 • Zarząd będzie musiał wymyślić niezłą bajere aby dopuścili nasz stadion do ekstraligi ale najpierw niech awansują bo łatwo nie będzie.

  • 29 7

 • Zobaczymy

  Czas pokaże......

  • 19 0

 • ten skład wymaga gruntownej jeśli nie całkowitej przebudowy przed ewentualną Ekstraligą

  na tą chwilę nie zapeszajmy bo w 1 lidze poza Łodzią i Krosnem wszyscy skompletowali w miarę równorzędne kadry

  • 23 4

 • Nie kumam jednego (3)

  Jeszcze nikt na motor nie wsiadł....a wszyscy już komentują co będzie w ekstralidze:)
  A proszę sobie przypomnieć ile to razy przed sezonem już dzieliliście miejsca i kogo to uda się pozyskać na ekstralige:) Ludzie...po co spinacie gumę w gaciach;) Dajcie się wykazać sztabowi i zawodnikom.... trzeba się cieszyć tym co jest tu i teraz a nie marzeniami:) Powodzenia GKS! Nie zawalcie sezonu!

  • 51 4

  • Czego nie kumasz? (1)

   Tyle gadania jest o tym zeby budowac perspektywiczny zespol, to taki zbudowali. Perspektywiczny to wlasnie taki ktory daje podstawy pod awans i uzupelnienie druzyny zeby nie spadla od razu

   • 7 0

   • Napisze Ci dużymi literami.....

    Ludzie co spinają gacie to komentujący tutaj...nie chodzi o treść art. Tam się wszystko zgadza....Na 5 poprzedzających komentów 4 dotyczą tego co się stanie po zakończeniu sezonu..... A nawet się nie zaczął... może teraz zrozumiesz??? Choć mam drobne wątpliwości:)

    • 6 0

  • Bydgoszcz zaskoczy i co wtedy ? Unia Tarnów też mocna ? Rybnika bym nie skreślał i pamiętał o Ostrowie. Takim faworytem murowanym to my nie jesteśmy .

   • 10 0

 • Jakiego juniora proponujecie? (2)

  Bo może ktoś z wyższych sfer to zobaczy

  • 13 4

  • Junior

   Mateusz Bartkowiak!

   • 17 0

  • A jacy są juniorzy wysokiej klasy którzy mogą odejść z aktualnych klubów?

   • 10 1

 • Motor Lublin jest tu wzorem

  jeśli chodzi o procedury (odnośnie stadionu) związane z uzyskaniem licencji na e-ligę

  • 19 2

 • Żuraw Gdańsk (4)

  Czy Trójmiasto.pl planuje poinformować o 2 klubie żużlowym w Gdańsku? Ponoć w tym klubie kontrakt warszawski podpisał nasz były stranieri - Gafurov.

  • 12 8

  • klub widmo na papierze

   rolniak i jego biznesiki

   • 11 2

  • Co to za nowosc?

   Sprawdz krs od kiedy funkcjonuje w rejestrze. mlodziezowy klub zuzlowy z siedziba w bloku na Zaspie

   • 9 2

  • maja tez zawodnika z ice speedwaya Knappa i co z tego (1)

   • 5 4

   • Którego

    wśród żywych już nie ma, o co chodzi ?

    • 0 0

 • To dobrze , że cele są na zbliżający się sezon ambitne ale , ale ... (5)

  No właśnie - niech władze klubu jasno powiedzą - co klub uczyni wobec niejako ultimatum szefostwa ekstraligi. Pisał Przegląd Sportowy na swych łamach , że wobec zachowania wysokich standardów w ekstralidze nikt nie może , w razie uzyskania awansu liczyć na taryfę ulgową. Mowa o stadionie. Potrzeba około miliona złotych na doraźny remont. Ogromne trójmiasto , ale problem ciągle pozostaje. Dla porównania w Krośnie drużynę Wilków miasto wesprze kwotą 6 milionów złotych... Naprawdę się martwię , abyśmy nie odnieśli tzw. pyrrusowego zwycięstwa w 1 lidze. Przestrzegam.

  • 10 4

  • Jak to było po wywalczeniu awansu przez Speed Car Motor Lublin? (3)

   1) "Kibice Motoru piszą do Ekstraligi: nie ma stadionu, nie ma licencji. - Bądźcie surowi. Jak trzeba, odbierzcie licencję"
   2) "Siedziska nie są numerowane, spóźnialscy siedzą na schodach w przejściach między sektorami, co powoduje, że ciągi komunikacyjne nie są drożne. Do tego dochodzą kolejki do przenośnych toalet, które są tak długie, że wielu wybiera pobliskie krzaki. Na żużlowych imprezach na Motorze, ze względu na stan obiektu, mamy organizację godną wyścigów jaków w Mongolii."
   3) "Stadion jest stary i zwyczajnie się sypie. Wszyscy pamiętamy awarię oświetlenie. Mało kto wie, że były też kłopoty z kanalizacją. Co do światła to też nadal istnieje groźba, że w każdej chwili może dojść do powtórki i kolejnej, może nawet dużo poważniejszej awarii."

   Ps. No i co? - Nie dostali licencji??

   • 4 0

   • Jest (2)

    coś takiego jak warunkowa licencja i na takich "jechało" w przeszłości kilka klubów w tym gdański, dostając czas na dostosowanie obiektu do standardów ekstraligowych. Czyli wychodzi na to, że wciąż jesteśmy daleko w czarnej d...w tym temacie. Ileż można bawić się w warunkowe licencje, wszystko ma niestety kiedyś swój koniec. Czas uporządkować to dziadostwo !

    • 1 0

    • Uwaga, Uwaga: Komunikat dla Klubu i Kibiców Motoru (1)

     1) "Jest coś takiego jak warunkowa licencja i na takich "jechało" w przeszłości kilka klubów w tym gdański, dostając czas na dostosowanie obiektu do standardów ekstraligowych."
     2) "Czyli wychodzi na to, że wciąż (w Lublinie) jestemy w czarnej d...w tym temacie."
     3) "wszystko ma niestety kiedyś swój koniec. Czas uporządkować to dziadostwo !"

     • 0 0

     • cd. Postscriptum

      24.06. 2020
      Jarosław Pakuła - Przewodniczący Rady Miasta Lublin: "Myślę, że musimy odłożyć wszystkie inwestycje. I to nie chodzi tylko o stadion żużlowy - odpowiedział przewodniczący. - Ja jestem całym sercem za żużlem, ale uważam, że obecny stan finansów nie pozwala nam na nowy stadion."
      Ps. A "Zapowiedzi były szumne: 15 tys. miejsc na trybunach, podziemny parking, pełne zadaszenie i ogrzewanie pozwalające na całoroczną organizację imprez, nie tylko żużlowych, a przede wszystkim nowa lokalizacja. Zamiast przebudowy starego stadionu przy Al. Zygmuntowskich prezydent obiecał nowy"
      - I co? i nic przeciwko temu ekstraliga nie ma!

      • 0 0

  • Jak

   ongiś w Dyneburgu, lecz tam z innego powodu.

   • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane