• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Krzysztof Cegielski: Brak awansu będzie zawodem

Krzysztof Cegielski
17 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk na zgrupowaniu. Żużlowcy pobiegną do latarni morskiej
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - skład żużlowców w sezonie 2020. Zdunek Wybrzeże Gdańsk - skład żużlowców w sezonie 2020.

"Skład Wybrzeża Gdańsk jest dobrze zbilansowany. Prezes Tadeusz Zdunek postawił na zawodników sprawdzonych, a szybkie skompletowanie zespołu świadczy tylko o dużej determinacji. To nie są zawodnicy, których nikt nie chciał, a wręcz przeciwnie. W nadchodzącym sezonie nie będzie zdecydowanego faworyta, więc śmiało można bić się o PGE Ekstraligę. Będzie spory zawód, jeśli nie uda się wywalczyć awansu" - Krzysztof Cegielski, były zawodnik GKS Wybrzeże, prezes stowarzyszenia żużlowców Metanol i ekspert telewizyjny.Okno transferowe Wybrzeża Gdańsk oceniam na "5". Widać, że prezes Tadeusz Zdunek na poważnie myśli o awansie. Wydaje się, że w nadchodzącym sezonie nie będzie zdecydowanego faworyta, jakim w ubiegłym był Apator Toruń, więc śmiało można bić się o PGE Ekstraligę. Obecny skład jeszcze tego nie gwarantuje, ale będzie spory zawód, jeśli nie uda się wywalczyć awansu. Optymizm i podekscytowanie są większe, gdyż do tej pory wszystko było budowane na nadziejach "może się uda", ale teraz... musi się udać.

Michał Gruchalski zamknął skład żużlowców na sezon 2021Prezes postawił na zawodników sprawdzonych i obytych w I-ligowych realiach oraz doświadczeniem na ekstraklasowych torach w niektórych przypadkach. Do Wybrzeża Gdańsk nie trafili przypadkowi żużlowcy. Wiktor Kułakow był jednym z najlepszych zawodników poprzednich rozgrywek. Tu nie powinno się wiele zmienić, bo nie ma rewolucyjnych zmian w sprzęcie, ani w regulaminie. Rosjanin powinien być bardzo mocny.

Liderem może być również Jakub Jamróg czy Krystian Pieszczek. Ten drugi jest wychowankiem i polskim żużlowcem, na którego wielu liczyło do tej pory. Obok siebie będzie miał dobrych zawodników, więc zdjęta presja może mu tylko pomóc. Na swoim poziomie powinien jeździć również Michał Gruchalski. Stać go na to, a wydaje się, że miejsce w składzie powinien znaleźć chociażby z racji wieku.

Daria Szwaba spod żużlowej taśmy do konkursu Miss Polonia 2020. Galeria fotoZdunek Wybrzeże Gdańsk - ruchy kadrowe przed sezonem 2021
Przyszli:

Michał Gruchalski (poprzedni klub: Unia Tarnów), Kevin Juhl Pedersen ( Drew Kemp (paszport Anglia, umowa na dwa sezony) Lukas Fienhage (Niemcy, Wolfe Wittstock), Jakub Jamróg (Motor Lublin), Wiktor Kułakow (Rosja, eWinner Apator Toruń), Eryk Jóźwiak (menedżer), Piotr Szymko (trener młodzieży)

Zostają:
Alan Szczotka (wypożyczenie na kolejny sezon ze Stali Gorzów), Krystian Pieszczek (przedłużenie umowy na sezon 2021), Rasmus Jensen (Dania, przedłużenie umowy na sezon 2021), Piotr Gryszpiński (ważny kontrakt), Amadeusz Szulist (ważny kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia, ważny kontrakt), Aleksandr Kajbuszew (Rosja, ważny kontrakt)

Odeszli:
Karol Żupiński (koniec kontraktu), Robert Chmiel (koniec kontraktu, nowy klub: PSŻ Poznań), Jacob Thorssell (Szwecja, koniec kontraktu, Kolejarz Opole), Peter Kildemand (Dania, koniec kontraktu), Kacper Gomólski (koniec kontraktu), Mikkel Bech (Dania, koniec kariery), Mirosław Berliński (trener, będzie pełnił rolę kierownika drużyny)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - aktualny składSzybkie skompletowanie składu świadczy tylko o dużej determinacji. To nie są zawodnicy, których nikt nie chciał, a wręcz przeciwnie. I to nie tylko w I lidze, ale część z nich zapewne miała również możliwość jazdy w ekstralidze. Wybór Wybrzeża świadczy o tym, że rozmowy były konkretne i co ważniejsze - skuteczne.

Rasmus Jensen Ligowcem Października na Trojmiasto.plTak zbudowany zespół jest już sukcesem prezesa Tadeusza Zdunka i menadżera Eryka Jóźwiaka. Widać jakościową zmianę w podejściu, odświeżenie na każdej pozycji i to powinno - mam nadzieję - od razu przynieść efekt. To bardzo potrzebne gdańskiemu żużlowi i przede wszystkim prezesowi, by poczuł w końcu, że to wszystko ma sens. To były zdecydowane, odważne ruchy, ale i ryzykowane. W obecnych czasach mocna inwestycja w drużynę nie jest łatwą decyzja.

Skład jest dobrze zbilansowany i dobrze złożony. Nie widać słabych punktów, ale nie ma też zbyt wielu zawodników do niepotrzebnej rywalizacji. Podoba mi się ten zespół, bo dawno w Gdańsku nie było takiego optymizmu i oczekiwania na sezon. Trzymam kciuki, żeby się udało.

Karol Żupiński opuszcza Zdunek Wybrzeże Gdańsk. 240 tys. zł za transfer żużlowca

Krzysztof Cegielski

Osoba

Krzysztof Cegielski

Krzysztof Cegielski

Urodzony 3 września 1979 roku, wychowanek słynnej "gorzowskiej szkoły żużlowej". Drużynowy Wicemistrz Świata z 2001 roku, Indywidualny Wicemistrz Świata Juniorów z 2000 roku. Indywidualny wicemistrz Polski z 2002 roku. Niestety świetnie zapowiadającą się karierę przerwała poważna kontuzja.

Wielu ekspertów wróżyło mu karierę na miarę choćby innych słynnych żużlowców z tego miasta jak Edward Jancarz czy Zenon Plech. Po sezonie 1999 przeniósł się z Gorzowa Wlkp. do Gdańska, w barwach Wybrzeża startował dwa sezony, miał być jednym z kluczowych zawodników w planie utworzenia nad morzem jednej z najlepszych ekip w kraju. Jednak po sezonie 2001, kiedy poprowadził gdańszczan (wspólnie z Nickim Pedersenem) do powrotu do ekstraklasy, opuścił zespół w wyniku nieporozumień z zarządem. Przyczyną były zaległości finansowe klubu.

Jako zawodnik Wybrzeża, w 2000 roku w rodzinnym Gorzowie stanął na drugim miejscu podium w finale IMŚJ (przegrał z Andreasem Jonssonem). Rok później zdobył srebro drużynowego Pucharu Świata i brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy. W Polsce zdobył w 2000 roku m.in. srebro w MMPPK. W 2002 drugim roku reprezentował barwy Startu Gniezno zaś w 2003 klubu z Wrocławia. Jeździł też dla barw Poole Pirates, Vargarny Norrkoeping i Elit Vetlandy. Właśnie w meczu ligi szwedzkiej, w czerwcu 2003 roku uczestniczył w fatalnym w skutkach karambolu, który przerwał świetnie zapowiadającą się karierę. Po zakończeniu kariery został m.in. telewizyjnym komentatorem speedway`a a także szefem związku zawodowego żużlowców.

Zawodnicze sukcesy Krzysztofa Cegielskiego - srebrny medal Drużynowego Pucharu Świata (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów (2000) - brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Europy (2001) - srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Polski (2002) - złoty (1998) i srebrny (2000) medal Mistrzostw Polski Par Klubowych - srebrny medal Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (1999) - złoty medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski (1999) - dwa srebrne medale (1999, 2000) Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych

Opinie (103) 2 zablokowane

 • ale szciema

  dentki i slabi zawodnicy chodza na sale zobacze zdjecia

  • 7 55

 • Nie pompujmy tego balonika (6)

  Uważam, że ten skład nie jest wcale taki mocny. Faworytem na papierze to można było nazwać tegoroczny skład Apatora. Wybrzeże w ostatnich sezonach miało dużo słabsze wyniki, niż wskazywałby na to nasz potencjał. Oby w przyszłym roku udało się awansować do play off, a następnie do finału. Do tego jednak długa i wyboista droga.

  • 54 13

  • Dokładnie - bez pompowania balonika

   Prezes co roku zapowiadał jazdę o finał ligi, a każdy wie, jak to się kończyło. Teraz interesuje nas tylko awans i oby się udało. Lepiej jednak na spokojnie czekać niż podnosić ciśnienie pisząc i powtarzając wypociny pismaków, w stylu: król polowania, faworyt do awansu, itp.
   Składy są wyrównane i będzie kilka ekip walczących. Inna sprawa, to które zespoły tak naprawdę chcą awansować.

   • 16 4

  • niestety (1)

   W przyszłym sezonie nie bedzie play off

   • 7 11

   • baraży nie ma a nie play off

    • 8 0

  • (2)

   Nie rozumiem waszych wypowiedzi. Napisali, że nie ma faworyta do awansu, jest konkretny skład i jeśli nie wywalczymy ekstraligi to będzie zawód. (Czytanie ze zrozumieniem)

   • 6 4

   • to nie jest pompowanie balonika? więcej pokory nikomu jeszcze nie zaszkodziło

    "Tadeusz Zdunek królem polowania. Gdańszczanie obierają kurs na PGE Ekstraligę", "Królowie polowania z Gdańska. Jakub Jamróg drugim wzmocnieniem Zdunek Wybrzeża", "Transfery. O tych zawodników biło się pół ligi. Zdunek uderzył pięścią w stół i jest królem polowania", "Zdunek Wybrzeże miało jeszcze wiele opcji. Skrzynka mailowa była pełna ofert od zawodników"

    • 5 4

   • Spójrz na grafikę umieszczoną na stronie klubu, gdzie wyraźnie podano cel na 2021 - pierwsze miejsce. A pismaki z tekstami o królach polowania, itd., to wszystko nie jest pompowanie balonika?

    • 0 0

 • Ostatnimi laty jako kibice już się do zawodu przyzwyczailiśmy (5)

  Trochę smutne jak nas w całej żużlowej Polsce nazywają corocznym kandydatem do awansu, a nie potrafimy nawet załapać się do play offów.

  • 35 8

  • (1)

   Ależ! W zeszłym sezonie rzutem na taśmę załapaliśmy się do play off. Tylko ktoś we władzach stwierdził, że nie ma sensu ich rozgrywać - jeszcze tracący formę Apator by je przegrał i co wtedy...? ;) A tak poważnie, to rokrocznie skład wydaje się być mocny, ale weryfikacja rzeczywistej siły bywa bolesna.

   • 8 3

   • Nie mogliśmy załapać się do play offów, skoro ich nie było

    Przypominam, że przed sezonem pan prezes deklarował osiągnięcie finału ligi, czyli de facto drugie miejsce. Czy osiągnęliśmy ten cel?

    • 0 0

  • (1)

   W sezonie 2021 wywalczymy na torze trzecie miejsce w tabeli.

   • 0 5

   • prawda, konsekwentnie jedna pozycja wyżęj rok w rok

    • 0 1

  • awans

   e tam, tak szybko trzeba jeździć a to niebezpieczne

   • 2 1

 • Myślę , że (1)

  ciężko mówić tu o Nas jako o o faworytach. Polonia , Unia T , ROW zapewne Start to wszystko zbliżony poziom. Poziom też poszedł w górę e winner 1 ligi . Kułakow dajmy na to rywali do miana najlepszego będzie miał zacnych w tym roku . J. Jenssen , Iversen , Lebiediev , Ljung,Jacobsen, Bellego (poznał tory choćby)Tungate . Jest spora konkurencja. Zapowiada się mega ciekawa liga gdzie nie ma faworyta,ale bynajmniej jest u Nas szansa by zawalczyć o owy awans.

  • 40 7

  • Bynajmniej nie znaczy przynajmniej.

   • 2 0

 • Przesadny optymizm moim zdaniem. (3)

  Skład nie jest wcale taki mocny. Przede wszystkim nie ma rywalizacji realnej.Czwórka Kułakow Jensen Pieszczek i Jamróg to konie pociągowe zespołu i jakikolwiek uraz kogoś z tej czwórki to ogromna wyrwa w składzie. Rywalizacja jest tylko na zawodniku do 24 roku ale żaden z nich nie nadaje się do zastąpienia kogokolwiek z tej czwórki.
  Sekcja juniorska słaba, no ale tu chyba każdy będzie słaby.
  Jak patrze na składy innych to ciężko mi myśleć o awansie.
  Jasne-jak każdy trafi z formą, sprzętem i unikniemy kontuzji to awansu nie można wykluczyć-ale to tak na włosku wszystko wisi.

  • 27 6

  • Jeżeli unikniemy kontuzji i wpadek sprzętowych, to kluczowy będzie U24 i juniorzy. A tu niestety nie wyglądamy najlepiej - trochę na zasadzie: odpalą lub nie.

   • 3 4

  • Oj lubie Krzyśka (1)

   ....a i mondrego dobrze posłuchać, poza tym szykuje się super sezon, kto wie czy w pierwszej lidze nie będzie ciekawiej niż w extraklasie, tam znów Unia wszystkim pozamiata i po cherbacie. Dla teko panie i panowie chwytać za portwel i kto może ten niech karnet kupuje...pozdrawiam fanów speedway'a ...w sercu GKS

   • 2 1

   • Piszemy, ...mądrego, ...herbacie, ..dla tego, ...portfel.

    • 3 0

 • Płonne nadzieje. (1)

  Nie będzie awansu, bo nie stać nas na ekstraligę. Zarówno sponsora jak i miasta, taki skok nie interesuje. Nie czarujmy się, były zdecydowanie lepsze składy i nadal jesteśmy w tym samym miejscu co byliśmy. Ponadto przyszły rok to zapewne dalszy ciąg Covid 19, a tym samym ograniczenia na stadionach, czyli mniej drobnych pieniążków w kasie. Mega sponsorzy strategiczni mają gdański żużel " w poważaniu" i grosza po wałkach w latach ubuiegłych nie dadzą. Tak więc po co ta napinka i robienie nadziei :) Kibicuję GKS-owi od lat 70-siątych i widzę jakie są realia.

  • 17 26

  • I dlatego od jakiegoś czasu powtarzam, że w Elipie powinien startować ten, kogo na to stać. Masz pieniądze i infrastrukturę? Proszę bardzo, możesz jechać. Bez spadków i awansów, bo te w obecnych realiach robią więcej szkody, niż pożytku. Walczysz o mistrzostwo ligi, czy to E-ligi, czy I lub II. A jeśli klubu nie stać nawet na drugą ligę? To niech będzie cykl zawodów o puchar PZM'u, w formie czwórmeczów - Świętochłowice, Kraków, Piła miałyby szanse na utrzymanie bytu. Może jakieś zespoły z bliskiej zagranicy typu słowacka Żarnowica, ukraińskie Równe. Do tego ewentualnie drużyny złożone z zawodników nie łapiących się do składów drużyn ligowych. No, tak to widzę.

   • 5 5

 • Ekstraliga kosztuje minimum 10 mln złotych. (3)

  Co też nie gwarantuje uzyskania dobrego wyniku...... Dobrzy zawodnicy nie za chętnie zmieniają kluby....... Sami sobie wyciągnijcie wnioski. Zdunek uratował ten sport w Gdańsku, i robi dobrą robotę.

  • 47 3

  • (2)

   Bedzie wynik/awans/ znajdą się i solidnie sponsorzy.Spokojnie ja wierzę w P.Zdunka .Inni byli pozorantami którzy klub doprowadzili do tragicznego upadku
   To p.Zdunek dzięki swojemu uporowi i wiarygodność wyprowadził go na prostą.Więcej wiary od naszego wsparcia wiele zależy

   • 11 2

   • (1)

    Jakiego upadku barw...? Chyba Terlecki tylko skąd on był? Od Zdunka! Zapomniałeś?

    • 3 3

    • Przecież Terlecki miał poparcie panów Zdunka i Kędzielskiego.

     • 2 0

 • Szkoda (4)

  Szkoda ,że w przyszłym sezonie znowu nie będzie play off. Każda kontuzja jednego z liderów, jeden słabszy dzień drużyny to strata punktów. Zawsze można było to nadrobić w play off a teraz każdy punkt na wagę złota. Skład jest, chęci są i pieniądze na kontrakty zapewne tez zabezpieczone. Czas pokaże, zobaczymy.

  • 11 6

  • Przepraszam

   Play off bedzie tylko barazy nie bedzie.

   • 7 0

  • Play -off to wspieranie cieniasow. (2)

   Mistrz jest tylko jeden. Ekipa "X" jedzie cały sezon bez porażki. Zdobywa kilkupunktowa przewagę. Przychodzi czas play- off, nieszczęście kontuzji 2- 3 wiodacych żużlowców i po ...mistrzu. Co tam cały sezon. Liczy sie play - off. Czas cieniasow...

   • 2 3

   • (1)

    To pomyśl, co gdy masz dobrą ekipę i na początku sezonu lider idzie w gips na 2 miechy. Mają mieć rok w plecy? A co gdy na ważny mecz nie doleci lider, bo coś tam... Albo minimalne przegrane jak u nas... Zdublowane potyczki mają też zalety

    • 3 1

    • Swoim postem potwierdziles tylko moją tezę. Play - off dla cieniasow. W trakcie sezonu za kontuzjowanego lidera można przez pewien czas stosować "zz". Po za tym są jeszcze 3 "okienka" transferowe i " mistrz" ma możliwość uzupełnienia składu. ...minimalne przegrane, jak u nas. Minimalnie przegrywaja cieniasy a nie "mistrz". To właśnie tym minimalnie przegrywajacym potrzebne są Play - off.
     Mistrz jest jeden... ten 1 po sezonie zasadniczym. Cieniasy czekają na Play - off.

     • 2 3

 • jaki zawód ,jaki zawód

  a komu w moiom ulubionym klubie na awansie zależy, zawodnikom na pewno nie

  • 8 7

 • Nie będzie baraży w tym roku. (2)

  Zupełnie nie wiadomo czemu, bo skoro będą play-offy, to czemu nie baraże?
  Argument o tym, że jest przepaść między Ekstra i I ligą też odpada, bo przez przepis o U24 dystans między ligami mocno się zmniejszył.
  Złośliwie mógłbym powiedzieć, że przepis wprowadzono dlatego, żeby zmniejszyć ryzyko spadku Torunia (wiadomo, że najsłabszy skład ma Grudziądz).

  Czyli do Ekstra awansuje tylko jedna drużyna. Będzie brutalna walka, bo i Gdańsk, i Bydgoszcz, i Rybnik, mają skład na finał. tuż za nimi wydaja się być Tarnów, Gniezno i Ostrów, i każda z tych ekip też spokojnie może do finału wejść. Punkty wszystkim urywać będą Łódź i Krosno, które może aspiracji finałowych nie mają, ale jeśli już wejdą do PO, co nie jest przeciez niemozliwe, to mogą namieszać. Ekstremalnie trudny sezon. Moim zdaniem powinnismy celować w finał - tam się może zdarzyć wszystko. Ale na finał stać nas zdecydowanie i wtedy sezon uznam za udany. Trudno przy tak wyrównanej, silnej lidze, stawiać jednoznaczny cel awansu i mówić o "zawodzie", jeśli ten cel nie zostanie zrealizowany. Baraże powinny być i koniec, ale dziady z centrali zdecydowały inaczej.

  Skład rzeczywiście bardzo dobry. Kułakowa chciała pewnie cała liga. Jamroga na pewno Rybnik (byli nawet podobno dogadani), a pewnie i ktoś jeszcze. Sagę z Gruchalskim znamy (Tarnów, Łódź i Gdańsk). A jednak to nam udało się ich pozyskać. Okres transferowy naprawdę świetny. Nie ma za wielu zawodników, a jesteśmy zabezpieczeni na różne warianty i sytuacje. Do tego te zmiany na torze... Duże nadzieje.
  Teraz tylko Joźwiak (szacunek, za te transfery, dla Zdunka też) musi zakasać rękawy i dobrze wszystko ogarnąć zawodnikom logistycznie, treningowo itp.

  • 37 0

  • (1)

   Skład petarda , tak samo jak rok temu , dwa lata temu i trzy lata temu. Zawsze mamy super skład i zawsze brakuje kropki nad i .

   • 2 1

   • nie chodzi o to, żeby złapać króliczka

    ale żeby gonić króliczka

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Cellfast Wilki Krosno
14 kwietnia 2024
93% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
5% Cellfast Wilki Krosno

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 0 0 0 0 0:0 0
2 Inpro ROW Rybnik 0 0 0 0 0:0 0
3 Cellfast Wilki Krosno 0 0 0 0 0:0 0
4 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 0 0 0 0 0:0 0
5 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 0 0 0 0 0:0 0
6 Texom Stal Rzeszów 0 0 0 0 0:0 0
7 Energa Wybrzeże Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
8 InvestHousePlus PSŻ Poznań 0 0 0 0 0:0 0

Ostatnie wyniki

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane