Znów przegrały w Stambule po dogrywce!

4 lutego 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Koszykarki Lotosu PKO BP dzielnie walczyły w Stambule o awans do ćwierćfinału Euroligi, ale zwycięstwo po dogrywce zdobyło Fenerbahce. W regulaminowym czasie wicemistrzynie Polski zremisowały 63:63 (15:15, 24:19, 7:11, 17:18), inkasując rzut za trzy punkty niemal równo z końcową syreną. W dodatkowych pięciu minutach gdynianki uległy 13:16.
Na bieżąco informowaliśmy o wydarzeniach na parkiecie. Poniżej zapis relacji

.

FENERBAHCE: Sutton-Brown 28, Yilmaz 17, Birsel Vardarli 13, Tuncluer 6, Smith 6, Nevlin 5, Ramazanoglu 4, Bakircioglu.

LOTOS PKO BP: Catchings 26, Beard 22, Matović 12, Snitsina 9, Leciejewska 4, Marchanka 3, Pawlak 0.

Mecz gdynianki rozpoczęły bardzo dobrze dzięki rzutom za trzy punkty. Dwukrotnie zza linii 6,25 trafiła Tamika Catchings, a raz ta sztuka udała się Alanie Beard. Tym samym wynik był korzystny 9:6. Następnie Beard udał się przechwyt i wyprowadziła kontrę na 11:8. Natomiast po akcji Ivany Matović przewaga wzrosła do pięciu punktów (13:8).

Niestety, w ostatniej minucie gospodynie wyrównały najpierw na 13:13, a potem na 15:15. Szkoda, że przed ostatnim trafieniem tej odsłony Nevriye Yilmaz sam na sam nie trafiła Beard. Rywalki mają tradycyjną przewagą na tablicach, ale na koncie mają też aż siedem strat.

Drugą kwartę "trójką" rozpoczęła Catchings. Amerykanka ma na koncie już 11 punktów. Bardzo dobra gra Lotosu. W 15. minucie przewaga podopiecznych Jacka Winnickiego wzrosła do 26:19. Kolejne "trójki" Beard i Catching dają Lotosowi najwyższe jak dotąd prowadzenie 31:21! Gdyński szkoleniowiec zachowuje czujność. Poprosił o czas, gdy wynik zmienił się na 32:25. Do kontrataków dobrze biegała Tammy Sutton-Brown.

W 18. minucie Kanadyjka zdobyła swój 18. punkt, a przewaga Lotosu stopniała do 34:36. Dobrze, że "trójka" Katie Smith nie trafiła do celu. W odpowiedzi za trzy trafiła Natalia Marchanka. Był to już siódmy celny rzut gdynianek zza linii 6,25! Do przerwy nic się nie zmieniło. Wicemistrzynie Polski wygrały pierwszą połowę 39:34.

Po zmianie stron jako pierwsze punkty zdobyły gdynianki. Szkoda, że trzecie przewinienie arbitrzy odgwizdali Magdalenie Leciejewskiej. Już przed przerwą gospodynie miały aż 11 wolnych, z których 10 zamieniły na punkty. Niesamowita Sutton-Brown sprowadziła wynik na 38:41, a jej koleżanki zaliczyły już czwarty blok w obronie. Oddech dają Lotosowi ponownie Amerykanki. Beard po wejściu spod kosza, a Catchings po wolnym poprawiają na 44:38.

Na sto sekund przed końcem trzeciej kwarty Yilmaz doprowadziła do wyrównania 44:44. Po chwili Nevin Kristen Nevlin mogła dać prowadzenie gospodyniom, ale spudłowała. Dopiero faul na Birsel Vardarli i jeden jej wykorzystany rzut wolny pozwolił Fenerbahce prowadzić. Tylko na chwile. W odpowiedzi Katie Smith sfaulowała Beard, a Amerykanka zdobyła z wolnych dwa punkty i w ostatnią kwartę Lotos mógł wejść z prowadzenie 46:45.

Ostatnią odsłonę "trójką" rozpoczęła Nevlin. Po niewiele ponad dwóch minutach tej kwarty gdynianki miały już trzy przewinienia. Sutton-Brown podwyższyła przewagę Fenerbahce na 51:48, a "trójka" Esmeral Tuncluer na 54:50. Lotos odpowiedział sześcioma punktami z rzędu (Catchings cztery, Katsiaryna Snitsina dwa). Przy 56:56 "trójką" popisała się Snitsina.

Na 80 sekund przed końcem szansę na akcję 2+1 miała Beard, ale nie trafiła wolnego. Całe szczęście, że przy 63:60 Sutton-Brown miała faul ofensywny na Beard. Niestety, w kolejnej akcji piłkę zgubiła Marchanka. Potem obie drużyny spudłowały po jednym razie, a na 14 sekund przed końcem "trójką" wyrównała Tuncluer.

79:76 wolne Smith
rzut z własnej połowy gdynianek blisko od celu, ale mecz jest przegrany!

Opinie (52) ponad 10 zablokowanych

• bęcki jak zwykle zaliczy lotospkobp (2)