Znów w brązie

10 lipca 2006 (artykuł sprzed 17 lat)
Drugi brązowy medal w mistrzostwach Europy zdobyły gdańskie florecistki. Po trzecim miejscu Anny Rybickiej w turnieju indywidualnym, w niedzielę miejsce na najniższym stopniu podium wywalczyła drużyna. Poza "Rybką" w Izmirze biły się: Sylwia Gruchała, Magdalena Mroczkiewicz i Karolina Chlewińska. Dowodził nimi gdański selekcjoner kadry, Tadeusz Pagiński. Tym samym najlepszym osiągnięciem floretu w tym championacie było drugie miejsce męskiej drużyny z fechtmistrzem Stanisławem Szymańskim oraz Radosławem Glonkiem i Wojciechem Szuchnickim.

Do rywalizacji przystąpiło 11 zespołów. Polki w ćwierćfinale mocno musiały się napracować, aby pokonac Niemki 35:31. Tymczasem Rosjanki miały "spacerek" z Holandią (33:18). I może straconych w tej fazie turnieju sił, zabrakło następnie w starciu ze "sborną". Pojedynek o wejście do finału był ozdobą tego turnieju. Gdy upłynął regulaminowy czas, na tablicy był rezultat 23:23. A zatem dogrywka! Na planszy gwiazdy obu ekip i niezwykle intrygujący, prestiżowy pojedynek. Ubiegłoroczna indywidualna mistrzyni - Gruchała kontra aktualna championka, zwyciężczyni z Izmiru, Jana Rużawina. Niestety, Rosjanka potwierdziła, że to ona była bezsprzecznie najlepszą florecistką tureckich zmagań. Najpierw pokonała Sylwkę, a w finale jeszcze raz zaimponowała odpornością psychiczką i umiejętnościami. O złocie decydowała bowiem także dogrywka. Rosja wygrała z Rumunią 28:27. A Polki w "małym" finale nie dały szans Francji. Brąz zdobyły w stosunku 45:28.