Derby III ligi dla Lechii, Bałtyk rozbił Świt

5 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
aktualizacja: godz. 18:00 (5 września 2015)
Najnowszy artykuł na ten temat Piłkarze Bałtyku wznowili treningi
Przemysław Macierzyński (z prawej) zdobył pierwszego gola w barwach Lechii. Napastnik ustalił wynik derbowego meczu z drugą drużyną Arki Gdynia. Przemysław Macierzyński (z prawej) zdobył pierwszego gola w barwach Lechii. Napastnik ustalił wynik derbowego meczu z drugą drużyną Arki Gdynia.

Lechia II Gdańsk pokonała w III-ligowych derbach rezerw Arkę II Gdynia 3:0 (2:0). Obie drużyny zagrały przy Traugutta praktycznie bez wzmocnień z pierwszych zespołów, a lepiej wypadła młodzież gospodarzy. Na Narodowym Stadionie Rugby Bałtyk Gdynia pokonał Świt Skolwin 5:0 (2:0) wykorzystując dwa rzuty karne.

Lechia II Gdańsk - Arka II Gdynia 3:0 (2:0)
Bramki: Valente 18, Letniowski 33, Macierzyński 47

Lechia II: Budziłek - Goerke, Valente, Głon, Górski - Gołuński, Woźniak, Toporek, Wolski, Letniowski - Macierzyński (71 Karczewski)

ARKA II: Moczadło - Borski (46 Koziara), Wojcinowicz, Skrzypczak, Izdebski (30 Wańczuk) - Wolak (46 Wawszczyk), Regulski, Bach, Hebel (65 Stepnowski), Czapłygin - Wardziński

SPRAWDŹ GDZIE W TEN WEEKEND GRAJĄ TRÓJMIEJSKIE ZESPOŁY

Lechia II w sobotę nie mogła liczyć na zaciąg z pierwszego zespołu, gdyż ten w ramach przerwy na mecze reprezentacji, udał się na Podkarpacie zagrać sparing z Resovia. Trener Adam Fedoruk z szerokiej kadry zgłoszonej do ekstraklasy otrzymał jedynie Łukasza BudziłkaPrzemysława Macierzyńskiego.

Młodym składem w Gdańsku stawiły się także rezerwy Arki, której pierwszy zespół w niedzielę czeka wyjazdowy mecz z Pogonią Siedlce. Podopieczni Roberta Wilczyńskiego przyjechali na Traugutta podbudowani strzelecką kanonadą jaką urządzili sobie tydzień temu wygrywając 8:0 z Bałtykiem Koszalin.

Lechia była mocno zdeterminowana by nie dopuścić do powtórki z poprzedniego sezonu. Przypomnijmy, że w marcu Arka II pokonała przy Traugutta biało-zielonych 1:0, choć gospodarze zagrali składem niemal w całości złożonym z zawodników zgłoszonych o ekstraklasy. Co ciekawe, jedynym z biało-zielonych, który miał okazję osobistego rewanżu był Łukasz Budziłek.

Biało-zieloni zaczęli lepiej, choć w 15 minucie było blisko, by prowadzenie objęła Arka. Po błędzie Tiago Valente do piłki dopadł Mateusz Czapłygin, ale piłka po jego strzale trafiła w poprzeczkę. Chwilę później portugalski obrońca, który obecnie tylko trenuje z pierwszym zespołem, zrehabilitował się za błąd i strzałem głową dał Lechii prowadzenie. Valente znakomicie wykorzystał wrzutkę Juliusza Letniowskiego.

Zresztą to właśnie 17-letni pomocnik podwyższył prowadzenie biało-zielonych jeszcze przed przerwą. Dużą zasługę w tym golu miał jednak Adam Gołuński, który przeprowadził rajd przez niemal połowę boiska, a następnie idealnie zagrał do niepilnowanego kolegi.

Trzeci cios zaraz po przerwie wymierzył Przemysław Macierzyński, który wykorzystał sytuację sam na sam z bramkarzem. Do końca spotkania gra była dość ostra, w żadnej z drużyn piłkarze nie odstawiali nogi. Arka zdołała się jednak wyrwać z dominacji gospodarzy dopiero w końcowym kwadransie spotkania, ale nie była w stanie wypracować ataku choćby na wagę honorowego trafienia.

Bramki: Bułka 11 karny, Rusinek 25, 54, Zejglic 86 karny, Karasiński 90

BAŁTYK: Matysiak - Wypij, Proena, Karasiński, Jaroszek - Bułka (78 Zyska), Piekarski, Zejglic, Wesołowski (65 Węgliński) - Rusinek (88 Rasmus), Żołnowski (76 Krysiński).

Po dwóch porażkach na zwycięską ścieżkę wrócili piłkarze Bałtyku Gdynia. Podopieczni trenera Marcin Martyniuk'>Marcina Martyniuka dokonali tego w efektownym stylu, bo strzelając aż 5 bramek beniaminkowi III ligi Świtowi Skolwin. Tym samym sprawili Bałtykowi prezent na 85. rocznicę klubu, którą świętowano podczas przedmeczowego festynu.

Po ostatniej porażce z Vinetą Wolin trener Martyniuk dokonał sporych przetasowań w składzie. Oprócz zmian personalnych zdecydował się także na grę dwójką napastników. Od razu w wyjściowej linii obrony zadebiutował wychowanek Lechii Piotr Jaroszek, który w ostatnich dniach został pozyskany z Kaszubii Kościerzyna.

Mecz rozpoczął się dla gdynian wręcz idealnie już po 10 minutach gry rzut karny wywalczył Kewin Wesołowski, a "jedenastkę" na gola zamienił Krzysztof Bułka. Bałtyk atakował dalej i chwilę później na 2:0 podwyższył Krzysztof Rusinek, który mimo asysty obrońców, wykorzystał dogranie Jaroszka.

Dla doświadczonego napastnika był to pierwszy ligowy gol od... 8 listopada 2014 roku! Przypomnijmy, że w rundzie jesiennej poprzedniego sezonu zdobył 10 bramek i był najlepszym strzelcem Bałtyku. Wiosną nie trafił natomiast ani razu.

Jak już Rusinek się przełamał, zrobił to podwójnie. Po przerwie podwyższył na 3:0. Po znakomitym dośrodkowaniu Wesołowskiego wykazał się dużą precyzją i posłał piłkę między nogami bramkarza. Goście odpowiedzieli strzałem w poprzeczkę, a niedługo później w ten sam sposób pomylił się Bułka.

Chwilę przed końcem spotkania gdynianie wywalczyli kolejny rzut karny, a na bramkę zamienił go Jakub Zejglic zaliczając swoje premierowe trafienie w barwach Bałtyku. 4:0 nie zaspokoiło jednak biało-niebieskich. Już w doliczonym czasie gry wprowadzony chwilę wcześniej na boisko Paweł Rasmus dośrodkował z rzutu wolnego, a akcję zamknął przy dalszym słupku Piotr Karasiński.

Wyniki 4 kolejki

• LECHIA II GDAŃSK - ARKA II GDYNIA 3:0 (2:0)
  • BAŁTYK GDYNIA - Świt Skolwin 5:0 (2:0)
  • GKS Przodkowo - Bałtyk Koszalin 7:2 (1:1)
  • Pogoń II Szczecin - Wierzyca Pelplin 1:1 (0:0)
  • Kaszubia Kościerzyna - Gryf Słupsk 4:0 (3:0)
  • KS Chwaszczyno - Chemik Police 1:3 (1:1)
  • Drawa Drawsko Pomorskie - Cartusia 3:1 (1:1)

• Tylko nie płaczacie (6)

że Lechia grała składem eklasy bo ten pojechał na repre i do Rzeczowa!