11 rugbistów z Trójmiasta w reprezentacji. Polska - Litwa 33:0

Mateusz Plichta i Wojciech Piotrowicz (nr 10) mają powody do radości po meczu Polska - Litwa. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Reprezentacja Polski odniosła drugie zwycięstwo w Rugby Europe Trophy. Biało-czerwoni pokonali w Łodzi Litwę 33:0 (12:0). W sukcesie miało udział aż dziewięciu zawodników Ogniwa Sopot i dwóch Lechii Gdańsk. 16 punktów wykopał Wojciech Piotrowicz, a jedno z trzech przyłożeń należało do Mateusza Plichty. 17 listopada nasza kadra zagra, aby ten rok zakończyć na pozycji lidera, z Holandią w Lublinie.

Punkty:
Wojciech Piotrowicz 16, Mateusz Adamski 7, Mateusz Plichta 5, Krystian Pogorzelski 5

POLSKA: Wilczuk (67 Chruściel), Bobryk (20 Buczek), Mchedlidze (52 Bysewski) - Ławski (67 Powała-Niedźwiecki), Mazur (57 Piotrowski) - Wiśniewski, Bezwierkhyi, Zeszutek - Plichta (70 Bobruk) - Piotrowicz (67 Adamski) - Szczepański, Gdula (67 Bracik), Siejka, Struminski - Pogorzelski

Na otwarcie rywalizacji w Rugby Europe Trophy, czyli de facto na trzecim poziomie europejskich rozgrywek, oba zespoły pokonały Czechów. Polacy na wyjeździe triumfowali 41:22, a Litwini u siebie wygrali 30:10. Jako że inne drużyny jeszcze nie rozpoczęły rozgrywek, mecz w Łodzi był o prowadzenie w grupie.

PRZYPOMNIJ SOBIE JAK POLACY OGRALI CZECHÓW

Zdecydowanym faworytem byli biało-czerwoni. Litwini to tegoroczny beniaminek Rugby Europe Trophy, a ponadto jedyna wcześniejsza potyczka z tym rywalem zakończyła się wysokim zwycięstwem Polski. Wiosną 1999 roku w Pruszczu Gdańskim biało-czerwoni wygrali aż 91:7. Wówczas punktowali m.in. wieloletni zawodnicy trójmiejskich klubów tacy jak: Marcin Baraniak (20 punktów), Andrzej Jermakow (8), Waldemar Szwichtenberg (7), Wojciech Jeryś, Robert Rogowski (po 5), czy Stanisław Więciorek (10).

Ten ostatni był łącznikiem pomiędzy meczami z Litwą, gdyż obecnie w sztabie Irlandczyka Duaine'a Lindsay'a odpowiada za młyn. Natomiast treningi kadrowego ataku prowadzi Jurij Buchało, na co dzień szkoleniowiec Lechii Gdańsk.

A aktualni zawodnicy trójmiejskich klubów równie solidnie zapracowali na sukces nad Litwą jak ich poprzednicy sprzed blisko 20 lat. W wyjściowym składzie znalazło się sześciu rugbistów Ogniwa Sopot: Piotr Zeszutek (kapitan reprezentacji), Marcin Wilczuk, Mateusz Plichta, Wojciech Piotrowicz, Grzegorz SzczepańskiKonstantyn Bezwierkhyi. Dla tego ostatniego zawodnika, wywodzącego się z Ukrainy był to debiut w polskiej reprezentacji.

W trakcie meczu na formacji młyna weszło trzech kolejnych zawodników Ogniwa: Radosław Bysewski, Adam PiotrowskiStanisław Powała-Niedźwiecki. Między 57. a 67. minutą na boisku było równocześnie 8 przedstawicieli sopockiego klubu, a zatem stanowili oni większość w reprezentacyjnej "15".

Ponadto z ławki do gry weszło dwóch zawodników Lechii Gdańsk: Grzegorz BuczekKewin Bracik.

OGNIWO O ZŁOTO, LECHIA O BRĄZ. PRZECZYTAJ O OSTATNICH ROZSTRZYGNIĘCIACH W EKSTRALIDZE RUGBY

Polacy wynik w Łodzi otworzyli już w 2. minucie. Z karnego trafił Piotrowicz. W pierwszej połowie ta sztuka łącznikowi ataku Ogniwa udała się jeszcze trzy razy i na przerwę biało-czerwoni zeszli z prowadzeniem 12:0.

Na pierwsze przyłożenie przyszło nam czekać do 56. minuty. Na pole punktowe rywali przedarł się Mateusz Plichta, czyli łącznik młyna sopockiego klubu.

Piotrowicz celne kopanie zakończył po drugim podwyższeniu, gdy zrobiło się 26:0. Dwie minuty później opuścił boisko. Łącznie wykopał 14 punktów. Jego zmiennik - Mateusz Adamski w 72. minucie zdobył przyłożenie i celnie podwyższył. Jednak biało-czerwonym już nie udało się przedrzeć na pole punktowy rywali po raz czwarty. Zdobyte w doliczonym czasie przyłożenie debiutanta Harrego Siejki nie zostało uznane.

Jednak nikt z tego powodu nie rozpaczał. O ile bowiem w polskiej lidze, by zdobyć punkt bonusowy, należy zaliczyć cztery przyłożenia, to w międzynarodowych rozgrywkach ten przepis od tego sezonu został zmieniony. Bonus jest wówczas, gdy zdobędzie się o 3 przyłożenia więcej od rywala, a to się Polakom udało.

Tym samym biało-czerwoni w tabeli prowadzą z dorobkiem 9 punktów. Przypomnijmy, że w Rugby Europe Trophy w sezonie 2018/19 każdy zagra z każdym bez rewanżów. Najlepszy zespół uzyska prawo gry w barażu o Rugby Europe Championship, a najgorszy zostanie zdegradowany do Rugby Europe Conference. Jesienią rywalizację Polacy zakończą meczem z Holandią 17 listopada w Lublinie. Wiosną czekają ich mecze ze Szwajcarią oraz z przegranym w barażu Rumunia - Portugalia, który zaplanowany jest na 10 listopada.

Pozostałe meczów Polski

• 17 listopada 2018 Polska - Holandia (Lublin)

• 16 lutego 2019 Portugalia/Rumunia - Polska

• 23 marca 2019 Polska - Szwajcaria (Łódź)