19 punktów Marty Jujki

Krzysztof Klinkosz
28 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Alana Beard była najskuteczniejsza pośród zawodniczek z podstawowej piątki, ale jej dorobek punktowy przebiła rezerwowa Marta Jujka. Alana Beard była najskuteczniejsza pośród zawodniczek z podstawowej piątki, ale jej dorobek punktowy przebiła rezerwowa Marta Jujka.

Koszykarki Lotosu nie miały żadnych problemów z odniesieniem zwycięstwa nad MUKS Poznań 89:45 (30:12, 24:11, 19:8, 16:14). W większości nastoletnia ekipa ze stolicy Wielkopolski już po pierwszej kwarcie traciła do 18 punktów. Najskuteczniejszą na parkiecie nie była żadna z gwiazd WNBA, czy Euroligi, ale 21-letnia gdynianka. Marta Jujka zaliczyła "double-double", gdyż zdobyła 19 punktów i zebrała 10 piłek.

LOTOS: Beard 15, Leciejewska 12, Phillips 10, Matović 9, Pawlak 6 - Jujka 19, Tomiałowicz 12, Sosnowska 6.

MUKS: Idziorek 9, Vargas-Sanchez 5, Casimiro 4, Antczak 2, Wilson Denis 2 - Semmler 11, Ziętara 6, Skowronek 2, Najtkowska 2, D.Mistygacz 2, M.Mistygacz 0.

Gdynianki były zdecydowanymi faworytkami tego meczu i to potwierdziło się na parkiecie. Mistrzynie Polski rozpoczęły mecz od celnych rzutów Ivany Matović i Erin Phillips. W ten sposób uzyskane prowadzenie nie było już potem ani przez sekundę zagrożone.

Widowisko w Hali Gdynia było jednostronne, a jedyną niewiadomą były rozmiary zwycięstwa ekipy Jacka Winnickiego. Po 4 minutach meczu było już 12:5, po pierwszej kwarcie gdynianki prowadziły aż 30:12.

W drugiej kwarcie gospodynie "dorzuciły" do tego prowadzenia kolejnych 13 punktów i do przerwy gdynianki zdobyły ponad dwa razy tyle punktów co zespół z Poznania.

Trener Winnicki coraz częściej wprowadzał na parkiet nominalne rezerwowe, sobotni mecz gdynianki mogły bowiem potraktować wybitnie szkoleniowo. Po 30 minutach gry było aż 73:31 dla Lotosu Gdynia.

Koszykarki z Poznania to dopiero "pieśń przyszłości" polskiej koszykówki. Dlatego miejscowy szkoleniowiec w ostatniej kwarcie też wysłał do walki polski skład. Paulina Pawlak wspierana przez młodsze koleżanki wygrała ostatnią odsłonę różnicą dwóch punktów. Wspomniana Jujka czy Olivia Tomiałowicz spędziły na parkiecie ponad 28 minut. odpocząć zaś mogła Ivana Matović, która grała niewiele ponad kwadrans.

Mimo oszczędzania Serbki gdynianki zdecydowanie wygrały walkę na tablicach 36:27, a przewagę taktyczną mistrzyń Polski widać najlepiej w zestawieniu asyst - aż 31 do 9 dla Lotosu.

Tabela wprowadzona: 2009-11-29

Pozostałe wyniki 12 kolejki ekstraklasy koszykarek: Super Pol Tęcza Leszno - Blachy Pruszyński Lider Pruszków 54:51 (14:13, 18:15, 15:7, 7:16), ŁKS Siemens AGD Łódź - Energa Toruń 57:79 (10:20, 23:18, 5:26, 19:15), Wisła Can Pack Kraków - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 76:83 (23:25, 21:19, 23:10, 9:29), INEA AZS Poznań - CCC Polkowice 75:90 (22:28, 18:25, 18:23, 17:14), Utex Row Rybnik - Odra Brzeg 76:58 (18:10, 21:15, 22:15, 15:18).