35. Semaine Olympique Francaise

5 maja 2003 (artykuł sprzed 21 lat)
Bez sukcesów zakończyli start w prestiżowych regatach Pucharu Świata na Morzu Liguryjskim 35. Semaine Olympique Francaise polscy żeglarze. W Hyers najlepiej spisał się Mateusz Kusznierewicz. Jednak dla trzykrotnego triumfatora tej rywalizacji (1999, 2001-02) w klasie Finn czwarta pozycja nie jest powodem do szczęścia.

Zawodnik YKP Warszawa miejsce na podium przegrał jednym punktem z Karlo Kuretą (Chorwacja). Zwyciężył Sebastien Godefroid (Belgia) przed Benem Ainslie (W. Brytania).

Z licznego grona trójmiejskich żeglarzy najlepiej spisali się ci w klasie 49-er. Paweł Kacprowski (AZS AWF Gdańsk) i Paweł Kuźmicki (SKŻ Hestia Sopot) przed rokiem zajęli szóste miejsce. Tym razem spadli o trzy pozycje, a ponadto zostali wyprzedzeni przez lokalnych rywali. Tuż przed nimi uplasowali się Marcin Czajkowski i Krzysztof Kierkowski. Załoga YKP Gdynia zajęła ósmą lokatę z dorobkiem o dwa punkty lepszym.

Blisko "10" była jeszcze eksportowa załoga Bazy Mrągowo w klasie 470. Tomasz Stańczyk i Tomasz Jakubiak uplasowali się na 12 miejscu. W tej samej specjalności Rafał Sawicki (YKP) i Paweł Nowakowski (AZS AWF) byli 31 duetem, a jeszcze niżej wśród kobiet wylądowały Katarzyna Tylińska i Gabriela Brzóska. Gdańskiej akademiczki sklasyfikowano na 36. pozycji.

Identycznie lądował w klasie Laser Maciej Grabowski. Byłego mistrza Europy pogrążyły cztery ostatnie biegi. Dość powiedzieć, że w najlepszym z tych startów był 15.

Znacznie więcej, nie tylko w przededniu referendum, oczekiwaliśmy po polskich "Europejkach". W tej klasie starała się walczyć jedynie Weronika Glinkiewicz (Posnania), która była 18. Katarzyna Szotyńska (SWOS Warszawa) ukończyła rywalizację na 37., a Monika Bronicka (Baza) - na 44. miejscu.