Wiadomości

Startuje 45. Memoriał Józefa Żylewicza

KL Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

48. Memoriał Józefa Żylewicza. Renata Śliwińska wyrównała rekord świata

M.in. sprinterzy mają zadbać o to, aby 45. Memoriał Józefa Żylewicza obfitował w dobre wyniki.
M.in. sprinterzy mają zadbać o to, aby 45. Memoriał Józefa Żylewicza obfitował w dobre wyniki. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

Dalekie rzuty i szybkie sprinty to mają być wizytówki 45. Memoriału Józefa Żylewicza, który w środę zostanie rozegrany na stadionie lekkoatletycznym AWFiS Gdańsk. Na listach startowych jest około 300 zawodniczek i zawodników. Tradycyjnie podczas zawodów KL Lechia znajdzie się blok konkurencji dla niepełnosprawnych. Dla publiczności wstęp wolny. Pierwsza z 25 konkurencji rozpocznie się o godzinie 15, a imprezy towarzyszące ruszą już od 12:30.WYJAŚNIALIŚMY, DLACZEGO MEMORIAŁ ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY Z 10 NA 14 CZERWCA

Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk dochowuje tradycji. Zawody ku czci wybitnego trenera i działacza biało-zielonych organizuje nieprzerwanie od 1973 roku. W tym roku memoriał Józefa Żylewicza odbędzie się wyjątkowo w środę, a nie w weekend, aby uniknąć kolizji w terminarzu z innymi imprezami. Dzięki temu na akademickim stadionie zaprezentuje się liczne grono zawodniczek i zawodników, a w kilku konkurencjach z pewnością padną dobre wyniki i to nie tylko na skalę polską, ale i europejską.

- Mamy uczestników igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata w biegach sprinterskich kobiet i mężczyzn oraz w rzutach oszczepem i dyskiem. W wielu konkurencjach dojdzie do ciekawych pojedynków, które powinny zaowocować satysfakcjonującymi wynikami. Zarówno seniorzy jak i młodzież walczy o minima na imprezy mistrzowskie - podkreśla Stanisław Lange, dyrektor memoriału oraz KL Lechia.

Zobacz rekordowy bieg sprinterów przed rokiemPRZECZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEGO MEMORIAŁU ŻYLEWICZA. BYŁY MINIMA NA MISTRZOSTWA EUROPY

Karol Zalewski, który przed rokiem w Gdańsku uzyskiwał wyniki lepsze niż minimum olimpijskie, na 100 i 200 metrów zmierzy się m.in. ze sprinterem Floty Gdynia, Przemysławem Słowikowskim. Na dystansie jednego okrążenia zaprezentuje się rutynowany Kacper Kozłowski.

Na najkrótszych żeńskich dystansach warto zwrócić uwagę na Marikę Popowicz-Drapałę, Agatę ForkasiewiczKlaudię Konopko, która przed rokiem właśnie w memoriale uzyskała wskaźnik uprawniający do startu w seniorskich mistrzostwach Europy.

Faworytkami Grand Prix Gdańska, które w tym roku rozegrane zostanie na dystansie 3000 metrów dla pań, są Karolina GizaAleksandra Hołda. Ich celem będzie nie tylko wygrana, ale również minimum na mistrzostwa Europy do lat 20.

Wśród miotaczek warto zwrócić uwagę na oszczepniczkę startującą w poprzednim sezonie w SKLA Sopot, Marcelinę Witek, a w dysku ma dojść do pojedynku rutyny (Żaneta Glanc) z młodością (Daria Zabawska). W obu konkursach liczymy na rzuty ponad 60 metrów.

Natomiast zwycięstwo w kuli powinna rozstrzygnąć się powyżej 17 metrów, a mają o to zadbać, mające rekordy życiowe lepsze od tej granicy: Agnieszka MaluśkiewiczKlaudia Kardasz

W tej samej specjalności wśród panów Rafała Kownatke stać na pchnięcie powyżej 20 metrów. Z kolei w oszczepie na dobre wyniki nastawia się tercet zawodników AZS AWFiS Gdańsk. Ubiegłoroczny triumfator, olimpijczyk Bartosz Osewski musi się liczyć z atakiem Huberta Chmielaka.

- W poprzednich latach najlepsze wyniki uzyskiwaliśmy na początku sezonu. Zmieniliśmy przygotowania, aby to zmienić i forma rosła systematycznie. Rozpocząłem od 79.45, potem niestety skręciłem kostkę, ale liczę w Gdańsku na ponad 80-metrowe rzuty - zapewnia Chmielak.
CYPRIAN MRZYGŁÓD W CYKLU SPORT TALENT. POZNAJ JEGO HISTORIĘ

Starszym kolegom na razie jeszcze zapewne nie zagrozi Cyprian Mrzygłód, ale warto zwrócić na niego uwagę, gdyż to być może tegoroczny mistrz Europy do lat 20, który w Gdańsku zaatakuje rekord życiowy.

- Obecnie mam trzeci wynik sezonu na kontynencie i czwarty na świecie (74.97). Najgroźniejsi rywale są blisko. Mogę się poprawić, gdyż mój rekord życiowy to 75.72. Mój cel na środę to oddać wszystkie udane rzuty - mówi nam 19-latek.
- W ramach tradycyjnego podczas memoriału programu "Integracji poprzez sport" przygotowaliśmy blok konkurencji dla niepełnosprawnych. Będą oni rywalizować w wyścigach na wózkach oraz w pchnięciu kulą. Również tradycyjnie zapraszamy nie tylko na część sportową zawodów, ale także imprezy towarzyszące, które startują już od 12:30 - podkreśla dyrektor Lange.
TAK RELACJONOWALIŚMY ZMAGANIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH LEKKOATLETÓW PRZED ROKIEM

Środa na akademickim stadionie rozpocznie się już o godzinie 12:30. Do rywalizacji przystąpią sztafety olimpijskie szkół podstawowych i gimnazjów, a patronuje jej Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Od 14:30 do 16:30 odbędzie się Festyn Rodzinny "Sport Ekologia Zabawa", który klub przygotowuje we współpracy z Wydziałem Turystyki i Rekreacji AWFiS. Dostępne będą liczne gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Uczestnikom towarzyszyć będzie zespół muzyczny.

Zarówno na te imprezy jak i na zawody wstęp dla publiczności jest bezpłatny.

PROGRAM MINUTOWY 45. MEMORIAŁU JÓZEFA ŻYLEWICZA
godzina 15 TYCZKA Kobiet (poza konkursem)
16:19 5000 m chód K i Mężczyzn (pk) - GP Polska, OSZCZEP K, KULA K
16:45 W DAL K
16:52 CEREMONIA OTWARCIA
16:57 100 m K
17:08 100 m M, Kula niepełnosprawnych M i K - Puchar PFRON
17:19 400 m M, DYSK K 
17:35 400 m K
17:45 W DAL M 
17:51 3000 m K - GP GDAŃSKA, KULA M 
18:07 200 m K
18:23 200 m M, OSZCZEP M 
18:34 1500 m "wózki" K i M - Puchar PFRON
18:40 1500 m M
18:54 800 m K
19:05 800 m M
19:15 3000 m M (pk)
19:27 ZAKOŃCZENIE MEMORIAŁU

Opinie (1)

  • dzięki za info będę

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »