Wiadomości

Memoriał Żylewicza przełożony na środę

KL Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

48. Memoriał Józefa Żylewicza. Renata Śliwińska wyrównała rekord świata

45. Memoriał Józefa Żylewicza przesunięty został z 10 na 14 czerwca. Panie na 3000 metrów pobiegną w Grand Prix Gdańska.
45. Memoriał Józefa Żylewicza przesunięty został z 10 na 14 czerwca. Panie na 3000 metrów pobiegną w Grand Prix Gdańska. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl

45. Memoriał Józefa Żylewicza odbędzie się w nietypowym terminie. Około 250 lekkoatletek i lekkoatletów będzie rywalizować na stadionie AWFiS Gdańsk w środę, 14 czerwca. Dla kibiców wstęp bezpłatny. - Dzień jest nietypowy, jeśli chodzi o nasze zawody, ale to kompromis z Memoriałem Janusza Kusocińskiego. Staraliśmy się zmieścić się w kalendarzu polskiej i europejskiej federacji. Udało się zestawić zawody z 24 konkurencji. Będą też imprezy towarzyszące - wyjaśnia Stanisław Lange, dyrektor mityngu oraz KL Lechia Gdańsk.Projektując kalendarz na bieżący sezon Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk swój sztandarowy mityng zapisał na 10 czerwca. Jednak ostatecznie zawody, które rozgrywane są nieprzerwanie od 1973 roku, odbędą się cztery dni później, w najbliższą środę.

- Dzień jest nietypowy, jeśli chodzi o nasze zawody, ale to kompromis z Memoriałem Janusza Kusocińskiego. Staraliśmy się zmieścić się w kalendarzu polskiej i europejskiej federacji. Udało się zestawić zawody z 24 konkurencji. Będą też imprezy towarzyszące - wyjaśnia dyrektor Stanisław Lange.
PRZECZYTAJ RELACJĘ Z UBIEGŁOROCZNEGO MEMORIAŁU ŻYLEWICZA. BYŁY MINIMA NA MISTRZOSTWA EUROPY

Środa na akademickim stadionie rozpocznie się już o godzinie 12:30. Do rywalizacji przystąpią sztafety olimpijskie szkół podstawowych i gimnazjów, a patronuje jej Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Od 14:30 do 16:30 odbędzie się Festyn Rodzinny "Sport Ekologia Zabawa", który klub przygotowuje we współpracy z Wydziałem Turystyki i Rekreacji AWFiS. Dostępne będą liczne gry i zabawy oraz konkursy dla dzieci i młodzieży z nagrodami. Uczestnikom towarzyszyć będzie zespół muzyczny.

Część sportowa rozpocznie się o 16:20. Nie zabraknie także konkurencji dla niepełnosprawnych. Mityng zaplanowany jest na trzy godziny.

KONKURENCJE 45. MEMORIAŁU JÓZEFA ŻYLEWICZA
Kobiety: 100, 200, 400, 800, 3000, 5000 chód /poza konkursem/, skok w dal, kula, dysk, rzut oszczepem, tyczka /pk/

Mężczyźni: 100, 200, 400, 800 /pk/, 1500, 5000 chód /pk/, 3000 /pk/, skok w dal, rzut oszczepem, kula

Niepełnosprawni: 1500m "wózkarzy" Kobiet i Mężczyzn, kula Kobiet i Mężczyzn o Puchar Prezesa PFRON. W ramach Programu "Integracja przez Sport".


TAK RELACJONOWALIŚMY ZMAGANIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH LEKKOATLETÓW PRZED ROKIEM

Organizatorom udało się zgromadzić budżet w wysokości około 150 tys. złotych. Grand Prix Gdańska, czyli bieg na 3000 metrów będzie miał największe wypłaty dla uczestniczek. Zwyciężczyni otrzyma 600, druga na mecie 400, a trzecia - 300 zł. W pozostałych konkurencja z oficjalnego programu wypłaty będą następujące: 400, 300 i 200 zł.

- Nowym władzom PZLA daje pod rozwagę projekt, który nie tylko nie prowadziłby do konkurencji pomiędzy polskimi organizatorami zawodów, których i tak nie jest za dużo, ale również pozwoliłby wielu zawodnikom skupić się na startach w Polsce zamiast jeździć po świecie za pieniędzmi po średniej jakości mityngów. Warto zgromadzić środki, by zorganizować cykl 6-8 zawodów w sezonie letnim. Chętnie widziałbym w nim m.in. Memoriał Żylewicza - zdradza nam dyrektor Lange.
Na razie KL Lechia dochowuje tradycji i organizuje zawody własnym sumptem, licząc że ich poziom nie będzie gorszy niż przed rokiem. Wówczas Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn) na 100, Klaudia Konopko (UKS 19 Bojary Białystok) na 200 metrów oraz Bartosz Osewski (AZS AWFiS Gdańsk) w rzucie oszczepem wypełnili minima na seniorskie mistrzostwa Europy. Teraz celem są wyniki na miarę przepustek na sierpniowe mistrzostwa świata w Londynie.

- Cały ten tercet zgłosił się także do bieżących zawodów. Liczę właśnie na szybkie biegi sprinterskie kobiet i mężczyzn oraz dobre rezultaty w żeńskim i męskim oszczepie, żeńskim dysku i kuli, czy biegach na 3000 metrów pań i 1500 metrów panów - wylicza Stanisław Lange.
W oszczepie do ataku na rekordy szykują się przedstawiciele AZS AWFiS Gdańsk. Przed rokiem wspomnianemu Osewskiemu niewiele zabrakło, by wymazać z tabel najlepszych rezultatów memoriału w historii, rzut Dariusza Trafasa z 2004 roku na odległość 80.78. Wynik gdańszczanina był o 40 centymetrów słabszy.

- Gdy będzie dobra pogoda, czyli przede wszystkim, jeśli nie będzie bocznego wiatru, to stać nas na rzuty ponad 80 metrów. Tyle właśnie wynosi minimum na Uniwersjadę. Ponadto celem na ten sezon jest minimum na mistrzostwa świata, które wynosi 83 metry - podkreśla Hubert Chmielak, jeden z akademickich miotaczy.

Zobacz rekordowy bieg sprinterów przed rokiem

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »