Arka Gdynia - Chojniczanka 2:1. Fotel lidera Fortuna 1. Ligi zdobyty na 17 godzin

Jacek Główczyński
22 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 14:38 (23 października 2022)

Zobacz jak piłkarze i kibice Arki Gdynia cieszyli się po zwycięstwie nad Chojniczanką 2:1

Arka Gdynia wygrała u siebie z Chojniczanką Chojnice 2:1 (1:1). Jednak szczególnie w pierwszej połowie była to droga przez mękę do zwycięstwa. Gościom skrzydła podciął dopiero samobójczy gol Kamila Mazka, byłego zresztą piłkarza... żółto-niebieskich. Natomiast trzy punkty zapewniła bramka młodzieżowca - Kacpra Skóry. Na trybunach czuć było atmosferę spotkania derbowego. W trakcie 15. kolejki Fortuna 1. Ligi podopieczni Ryszarda Tarasiewicza przez blisko 17 godzin znajdowali się w fotelu lidera. Potem na czoło wróciła Puszcza Niepołomice.

Czubak

Rezerwowi: 22 Kajzer, 3 Memić, 6 Milewski, 7 Kuzimski, 8 Marcus, 27 Ziemann, 36 Bednarski, 37 Stępień, 77 Żebrowski

9 Tuszyński

Rezerwowi: 31 Nuegebauer, 2 Golak, 4 Czajkowski, 7 Ryczkowski, 14 Niepsuj, 23 Kalinkowski, 30 Skrzypczak, 71 Zimnicki, 77 Wolsztyński
  • 46' 26 Purzycki Zmiany 6 Milewski
  • 81' 21 Skóra Zmiany 37 Stępień
  • 63' 11 Mazek Zmiany 14 Niepsuj
  • 63' 9 Tuszyński Zmiany 30 Skrzypczak
  • 77' 8 van Huffel Zmiany 7 Ryczkowski
  • 77' 17 Mikołajczak Zmiany 77 Wolsztyński
  • 84' 20 Stróżyński Zmiany 71 Zimnicki
  • 43' Mazek samobójcza
  • 49' Skóra
  • 25' Tuszyński
  • 7' Purzycki
  • 29' Marcjanik
  • 70' Haydary
  • 87' Czubak
  • 90' Milewski
  • 52' Tuszyński
  • 60' Grolik
  • 68' Karbowy
  • 82' Mikołajczyk
  • 90+1 Skrzypczak

Aktualizacja, 23.10.2022, godz. 14:38

Puszcza Niepołomice wygrała na wyjeździe z GKS Tychy 3:2 (2:1). Ten wynik oznacza, że to podopieczni Tomasza Tułacza po 15 kolejkach znajdować się będą na szczycie Fortuna 1. Ligi.

Przodownictwo w tabeli Arki Gdynia trwało niespełna 17 godzin. W tym roku podopieczni Ryszarda Tarasiewicza będą mieli jeszcze trzy okazje, w tym dwa mecze u siebie, by zmienić tę kolejność. Jednak nie wszystko zależy od nich. Poza własnymi zwycięstwami, żółto-niebieskim potrzebne są również korzystne wyniki na innych stadionach.

Kibice i piłkarze gości po derbach Pomorza

Kamil Mazek, były piłkarz Arki Gdynia, a obecnie Chojniczanki, strzelił samobójczego gola, który pozwolił gospodarzom wrócić do gry o zwycięstwo po słabym początku meczu. Kamil Mazek, były piłkarz Arki Gdynia, a obecnie Chojniczanki, strzelił samobójczego gola, który pozwolił gospodarzom wrócić do gry o zwycięstwo po słabym początku meczu.

Przed tygodniem Arka wygrała w Chorzowie 4:2, a że już w tej kolejce Ruch tylko zremisował, gdynianie mogą zostać nowy liderem. Potrzebne zwycięstwo nad Chojniczanką

Gole Arki Gdynia jak gwoździe w Ruch Chorzów. Przeczytaj pomeczowe wypowiedzi

oczywiście byłby to fotel lidera objęty w trakcie kolejki, bo jeszcze jutro przodownictwo mogą przejąć: Puszcza lub ŁKS

Ruch Chorzów - Arka Gdynia 2:4. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

w Arce dwie wymuszone zmiany. Za kartki pauzuje Stolc, kontuzjowany jest Aleman. W ich miejsce: Tomal i Purzycki

Nie tylko Christian Aleman nie dokończył meczu w Chorzowie. Sprawdź, kto jeszcze doznał kontuzji

trener Tarasiewicz rozpoczyna drugi rok pracy w Gdyni. To wydarzenie, gdyż takiego szkoleniowca nie było przy ul. Olimpijskiej od ponad 4 lat

Wystaw ocenę Ryszardowi Tarasiewiczowi po roku jego pracy w Arce Gdynia. Sprawdź, dlaczego takiego trenera nie było od 4 lat

derby Pomorza mają wiele podtekstów, jednym z nich jest także rywalizacja trenerów. Tarasiewicz i Kafarski zagrają przeciwko sobie po raz 13.

Derby z podtekstami. Przeczytaj, co na to trener Arki Gdynia

gości ma wspierać 400 kibiców, ale "gorącej" atmosfery nie obawia się miejscowy golkiper

Kacper Krzepisz: Bramkarz już nie musi być "wariatem". Przeczytaj wywiad z bramkarzem Arki Gdynia

pod stadionem wzmożone siły policyjne, niektóre drogi dojazdowe zamknięte na stałe lub czasowo
w ostatniej kolejce Chojniczanka przegrała u siebie z Resovią 1:2. W porównaniu z tym meczem trener Kafarski dokonał trzech zmian. Do gry wchodzą: Stróżyński (Chojniczanka), Mikołajczyk (Chojniczanka), Mikołajczak (Chojniczanka)
z trzech byłych piłkarzy Arki w barwach Chojniczanki od początku zagrają: Mazek (Chojniczanka) i Drewniak (Chojniczanka), a na ławce rezerwowych usiadł Wolsztyński (Chojniczanka)
goście wulgarnie pod adresem gospodarzy
miejscowi odpowiadają tym samym
oficjalną frekwencję podamy po przerwie, gdyż wówczas zazwyczaj na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane o liczbie kibiców
piłkarze wychodzą na prezentację przy dźwiękach "Roty Arki"
Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, Chojniczanka zielone stroje
w wyniku losowania kapitanów: Marcjanika (ARKA Gdynia) i Grolika (Chojniczanka) drużyny zmieniają się stronami boiska. Arka atakować będzie na bramkę, za którą siedzą kibice gości
Arka gra z Chojniczanką, ale akurat nazwa drużyny gości nie była skandowana ani razu, rozlega się "Lechia Gdańsk"
spiker prosi o doping bez wulgaryzmu
1'
od środka mecz rozpoczęła Chojniczanka
2'
"Arka gol" - z miejscowych sektorów
3'
dobrą akcję rozpoczął Skóra (ARKA Gdynia), ale Haydary (ARKA Gdynia) nie zdołał dograć w pole karne do Adamczyka (ARKA Gdynia)
4'
pierwszy atak gości. Niecelnie główkował Tuszyński, a dośrodkował Karbowy
5'
Kuchta (Chojniczanka) złapał piłkę po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia)
6'
Arka dziś w ustawieniu z trójką obrońców oraz wahadłowymi Tomalem (ARKA Gdynia) i Skórą (ARKA Gdynia)
7'
to najwyraźniej odpowiedź na ustawienie gości, którzy też grają z trójką w obronie
7'
Mazek (Chojniczanka) podbiegł do linii bocznej po wskazówki od trenera Kafarskiego
7'
Żółtą kartką został ukarany Purzycki (ARKA Gdynia).
9'
Krzepisz (ARKA Gdynia) poza bramkę odbił piłkę po strzale po ziemi Karbowego (Chojniczanka)
10'
po rozegraniu przez gości rzutu rożnego Purzycki (ARKA Gdynia) wybija piłkę w aut
10'
Dobrotka (ARKA Gdynia) fauluje Mazka około 10 metrów od linii bocznej pola karnego Arki
11'
Gol wybija piłkę po dośrodkowaniu Karbowego (Chojniczanka) z rzutu wolnego
12'
Mikołajczak (Chojniczanka) nie doskoczył do "główki" po dośrodkowaniu Tuszyńskiego, a strzał sprzed "16" van Huffela (Chojniczanka) niecelny
13'
"Wolnym Mieście Gdańsku..." - z sektora gości
14'
"Ekstraklasę za rok będziemy mieli, Puchar Polski wróci do nas też..." - odpowiadają gdynianie
15'
inauguracyjnym kwadrans z przewagą Chojniczanki, goście częściej przy piłce na razie
15'
Mazek (Chojniczanka) nie utrzymał piłki w boisku
16'
rzut rożny dla gości
17'
krótko rozegrany rut rożny przez gości nie zagroził Arce
17'
zbyt mocne podanie w kierunku Tomala (ARKA Gdynia). Szybciej przy piłce musiał być Kuchta (Chojniczanka), bo miał do niej bliżej
18'
Mikołajczak (Chojniczanka) pada w starciu z Dobrotką (ARKA Gdynia) o górną piłkę. O faulu nie ma mowy
19'
van Huffel (Chojniczanka) niecelnie uderzył z dystansu
19'
to już 4. strzał gości, Arka nie odpowiedziała na razie żadnym
20'
Chojniczanka wychodzi do wysokiego pressingu, a Arka pod presją nie potrafi się dłużej utrzymać przy piłce
22'
posiadanie piłki aż 70:30 na korzyść Chojniczanki
23'
van Huffel (Chojniczanka) tym razem znów z dystansu, ale bardzo blisko celu, bo piłka przeszła nieznacznie nad poprzeczką
24'
fair play zachowanie Grolika (Chojniczanka). Wstrzymał akcję, choć była okazja na kontrę, jak zobaczył, że na murawie leży Gol
25'
Tuszyński zdobył rzut rożny
25'
[0:1] Chojniczanka STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Tuszyński. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, zamykający akcję w polu bramkowym Tuszyński z bliska wpakował piłkę pod poprzeczkę
25'
jeszcze konsultacja z VAR
26'
gol uznany. Goście prowadzą 1:0. Może ten wynik "obudzi" Arkę, która sprawia wrażenie jakby "nie wyszła" na mecz
28'
celny strzał z dystansu Golika. Jednak lekkiej uderzenie nie mogło sprawić kłopotu Krzepiszowi (ARKA Gdynia)
29'
Arka atakowała, sędzia wstrzymał akcję, bo na murawie leży Grolik (Chojniczanka)
29'
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia).
29'
dla Marcjanika (ARKA Gdynia) to 4. żółta kartka w tym sezonie, w następnej kolejce będzie pauzować
29'
Adamczyk (ARKA Gdynia) do Tomala (ARKA Gdynia), który mimo ostrego kąta zdobył rzut rożny
30'
niecelny strzał Dobrotki (ARKA Gdynia) po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
32'
Haydary (ARKA Gdynia) faulowany około 25 metrów od bramki gości
33'
ładne rozegranie rzutu wolnego przez Arkę. Dośrodkowanie Purzyckiego (ARKA Gdynia), piłkę głową przedłużył Rymaniak (ARKA Gdynia), a z kilku metrów Dobrotka (ARKA Gdynia) główkował nieznacznie nad poprzeczką
33'
jeszcze obrońca Arki ucierpiał przy tym strzale. Fizjoterapeuci byli gotowi, aby wbiec na boisko, ale Dobrota pozbierał się o własnych siłach
35'
od kilku minut energiczniejsze poczynania Arki
35'
Karbowy (Chojniczanka) sfaulował Tomala (ARKA Gdynia) 2 metry od własnego narożnika pola karnego
36'
tym razem dośrodkował Skóra (ARKA Gdynia), Marcjanik (ARKA Gdynia) zgrywał piłkę, ale Dobrotka (ARKA Gdynia) nie zdołał do niej dojść nim opuściła boisko
37'
van Huffel (Chojniczanka) mocno kopnął piłkę z własnej połowy, ale Tuszyński za nią nie pobiegł. Spokojnie przed polem karnym interweniował Krzepisz (ARKA Gdynia)
38'
dobra sytuacja, gdyż w świetle bramki było trzech piłkarzy Arki, ale Haydary (ARKA Gdynia) dośrodkował tak mocno, że piłka wyszła w aut
39'
Admaczyk w walce o piłkę w polu karnym Chojniczanki faulował Grolika (Chojniczanka)
40'
Tuszyński leży na boisku, sędzia nie pozwala na wejście służbom medycznym
41'
napastnik Chojniczanki, a w przeszłości m.in. Lechii, pozbierał się o własnych siłach
41'
niecelnie strzelał Grolik (Chojniczanka)
43'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki samobójczej Mazek. Były skrzydłowy Arki, obecnie wahadłowy Chojniczanki, próbował wybić piłkę po dośrodkowaniu Gola, ale zrobił to tak niefortunnie, że z 16 metra przelobował własnego bramkarza i posłał piłkę do siatki
45'
na spalonym Karbowy (Chojniczanka)
45'
3 minuty co najmniej doliczone do pierwszej połowy
45+1
Arka w ataku
45+2
Kuchta (Chojniczanka) odbija piłkę po strzale Gola (Chojniczanka)
45+2
będzie jeszcze rzut rożny
45+3
zamieszanie w "16" Chojniczanki po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia) z narożnika boiska, ale ostatecznie bez strzału
45+4
Mazek (Chojniczanka) w polu karnym Arki faulował Rymaniaka (ARKA Gdynia). Bartek wyciągnął do niego rękę, ale zawisła ona w powietrzu
45+4
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - CHOJNICZANKA CHOJNICE 1:1
Jakby świadomość objęcie fotela lidera nie po raz pierwszy w tym sezonie sparaliżowała piłkarzy Arki. Aż do straty gola niemal na wszystko pozwalali rywalom, pozwalali się im zdominować. Dopiero przy niekorzystnym wyniku gdynianie energiczniej ruszyli do przodu. Do remisu doprowadził po samobójczym golu Mazek (Chojniczanka), były piłkarz... Arki. W końcówce bliski powodzenia był Gol, a z osiągnięć ofensywnych gospodarzy warto jeszcze przypomnieć tylko ładnie rozegrany rzut wolnym, przy którym niewiele zabrakło do szczęścia Dobrotce.
Jeśli Arka chce tego wieczora wygrać, musi narzucić swoje warunki gry. Być może również Chojniczanka nie będzie miała tyle sił, aby zagrać takim agresywnym pressingiem, jak to zrobiła na początku meczu.
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Purzycki, w jego miejsce wchodzi Milewski.
46'
drugą połowę od środka rozpoczęła Arka
46'
zmiana dokonała się na środku rozegrania Arki
46'
"Tylko zwycięstwo" - skandowanie z gdyńskiego sektora
47'
Arka przeszła na ustawienie 1-4-2-3-1. Tomal (ARKA Gdynia) prawym, a Rymaniak (ARKA Gdynia) teraz lewym obrońcą
49'
[2:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skóra. Młodzieżowiec Arki strzela celnie głową po dośrodkowaniu Haydary'ego
50'
Krzepisz (ARKA Gdynia) na raty, ale złapał piłkę po strzale van Huffela (Chojniczanka) sprzed pola karnego
52'
poślizgnął się Gol i nie zdołał już uderzyć sprzed pola karnego
52'
Żółtą kartką został ukarany Tuszyński (Chojniczanka).
53'
zablokowany strzał Adamczyka (ARKA Gdynia), była nawet sygnalizacja że Mikołajczyk (Chojniczanka) zagrał ręką. Sędzia puścił grę i sprzed pola karnego uderzył Skóra (ARKA Gdynia). Kuchta (Chojniczanka) z trudem wybił piłkę poza boisko
54'
Kuchta (Chojniczanka) złapał piłkę po dośrodkowaniu Haydary'ego (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
55'
Gol wybił piłkę poza własną bramkę po dośrodkowaniu karbowego
56'
niecelny strzał Grolika (Chojniczanka)
56'
sędzia boczny i techniczny przytrzymują trenera Tarasiewicza, który najchętniej ze swoimi wskazówkami dla piłkarzy wbiegłby na murawę
57'
Oficjalna frekwencja 4751 kibiców
58'
Czubak zdecydowanie zaatakował Grolika (Chojniczanka), ale ten osłonił piłkę tak, aby przejął ją Kuchta (Chojniczanka)
59'
Milewski (ARKA Gdynia) niespełna 30 metrów od własnej bramki fauluje Mikołajczaka (Chojniczanka)
59'
Krzepisz (ARKA Gdynia) łapie piłkę po strzale z rzutu wolnego Karbowego (Chojniczanka)
60'
Żółtą kartką został ukarany Grolik (Chojniczanka).
60'
pomocy medycznej wymaga faulowany przez kapitana gości - Skóra (ARKA Gdynia)
62'
Skóra (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
62'
Tomal (ARKA Gdynia) po wślizgu wybił piłkę poza bramkę spod nóg Karbowego (Chojniczanka)
62'
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Karbowego (Chojniczanka)
62'
Chojniczanka przygotowuje podwójną zmianę
63'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mazek, w jego miejsce wchodzi Niepsuj.
63'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tuszyński, w jego miejsce wchodzi Skrzypczak.
64'
Kuchta (Chojniczanka) poza własnym polem karnym wybił piłkę, do której zmierzał Czubak
65'
Skrzypczak (Chojniczanka) kopnął piłkę w boczną siatkę Arki. Dopiero wówczas sędzia podniósł chorągiewkę, sygnalizując, że był spalony
67'
van Huffel (Chojniczanka) strzelił wysoko nad bramką
67'
Chojniczanka oddała już 14 strzałów, w tym 5 celnych, Arka 6 uderzeń, 4 w światło bramki
68'
Żółtą kartką został ukarany Karbowy (Chojniczanka).
70'
Żółtą kartką został ukarany Haydary (ARKA Gdynia).
71'
posiadanie piłki, które w pierwszej połowie przekraczało nawet 70 procent na korzyść Chojniczanki, teraz spadło do 53 procent
72'
Gol przed polem karnym zablokował strzał Skrzypczaka (Chojniczanka)
72'
jeszcze uderzył van Huffel (Chojniczanka), ale znów wysoko nad bramką
74'
Marcus (ARKA Gdynia), Żebrowski (ARKA Gdynia) i Kuzimski (ARKA Gdynia) udali się na rozgrzewkę, a kończy ją Stępień
74'
"Arka gol" - śpiewają kibice
76'
Tomal (ARKA Gdynia) fauluje 3 metry od narożnika własnego pola karnego
77'
niecelny strzał z rzutu wolnego Karbowego (Chojniczanka)
77'
kolejna podwójna zmiana w Chojniczance
77'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza van Huffel, w jego miejsce wchodzi Ryczkowski.
77'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mikołajczak, w jego miejsce wchodzi Wolsztyński.
78'
bardzo dobry strzał Milewskiego (ARKA Gdynia), ale jeszcze lepsza parada Kuchty (Chojniczanka), który wypiąstkował piłkę nad poprzeczką
79'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Skóry (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
79'
ponowił atak Adamczyk (ARKA Gdynia), ale jego zagranie wzdłuż pola karnego nie doszło do żadnego piłkarza Arki
80'
ofiarna interwencja Rymaniaka (ARKA Gdynia) uratowała zapewne Arkę od straty gola. Co prawda po główce obrońcy jeszcze Skrzypczak (Chojniczanka) złożył się do przewrotki, ale źle trafił w piłkę i wyszła ona poza boisko
81'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóra, w jego miejsce wchodzi Stępień.
82'
Żółtą kartką został ukarany Mikołajczyk (Chojniczanka).
83'
spiker informuje kibiców gości, że będą mogli zostać w swoim sektorze co najmniej 20 minut po zakończeniu meczu
83'
Rymaniak (ARKA Gdynia) zbyt mocno w kierunku Haydary'ego (ARKA Gdynia). Od bramki zacznie Kuchta (Chojniczanka)
84'
Chojniczanka przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stróżyński, w jego miejsce wchodzi Zimnicki.
84'
trener Kafarski wykorzystał pełny limit zmian, trener Tarasiewicz wymienić może jeszcze trzech piłkarzy
86'
Kuchta (Chojniczanka) łapie piłkę po akcji Stępnia
87'
Żółtą kartką został ukarany Czubak (ARKA Gdynia) po faulu na Karbowym
88'
w polu karnym pada Wolsztyński (Chojniczanka), ale o faulu nie ma mowy
89'
Tomal (ARKA Gdynia) przybiegł do linii bocznej po wskazówki od trenerów, a teraz przekazuje je też Krzepiszowi (ARKA Gdynia), bo rozmawiał m.in. z trenerem bramkarzy - Krupskim
90'
Żółtą kartką został ukarany Milewski (ARKA Gdynia).
90'
co najmniej 4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Żółtą kartką został ukarany Skrzypczak (Chojniczanka).
90+3
energicznie gestykulują obaj trenerzy Arki: Tarasiewicz i jego asystent - Wolak
90+4
Stępień (ARKA Gdynia) przedarł się z piłką na połowę rywali
90+5
i jeszcze Adamczyk (ARKA Gdynia) sam na sam z Kuchtą (Chojniczanka) nie trafia do bramki
90+5
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - CHOJNICZANKA CHOJNICE 2:1
Arka została liderem Fortuna 1. Liga. Czy utrzyma tę pozycję do końca 15. kolejki, zależy od jutrzejszych wyników Puszczy i ŁKS
"Dziękujemy" oraz "A po meczu będzie znowu bal" - słyszą piłkarze Arki od swoich kibiców
także piłkarze pod sektorem gości i tam otrzymają podziękowania za walkę
Nie był to wielki mecz Arki, ale tym razem przed własną publicznością zgadza się jej wynik. Gospodarze podjęli tego dnia walkę dopiero po straconym golu. Natomiast po przerwie idealnie ułożył się dla nich mecz, gdyż szybko wyszli na prowadzenie. W nagrodę podopieczni trenera Tarasiewicza są na czele Fortuna 1. Ligi, gdyż tak jak Puszcza i Ruch mają po 27 punktów, ale mają lepszy od tych drużyn bilans bramkowy. Jutro Puszcza jeszcze zagra w Tychach, a ŁKS, który też ma szansę na lidera, zaprezentuje się na wyjeździe przeciwko Resovii

18 Sandecja Nowy Sącz 15 1 7 7 10:23 10
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2022-10-26