Arka Gdynia - Górnik Łęczna 2:1. Michał Marcjanik dał awans do ćwierćfinału PP

Jacek Główczyński
16 lutego 2021 (artykuł sprzed 3 lat)
aktualizacja: godz. 13:01 (17 lutego 2021)

Arka Gdynia wygrała z Górnikiem Łęczna na odśnieżonym boisku

Arka Gdynia pokonała u siebie Górnika Łęczna 2:1 (1:1) i awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski. Zwycięstwo zapewnił nowy kapitan - Michał Marcjanik, który końcowy wynik ustalił w 85. minucie. W pierwszej połowie prowadzenie dla gospodarzy zdobył Adam Deja. Ich strzały mogą być ozdobą niejednego meczu. Kolejnym rywalem żółto-niebieskich będzie I-ligowa Puszcza Niepołomice, która dysponować będzie atutem boiska. Spotkanie odbędzie się 2 marca o godzinie 14:30, a 5 dni później, na tym samym boisku te drużyny mają zmierzyć się o punkty w I lidze.

Śpiączka
  • 61' 7 Aleman Zmiany 8 Marcus
  • 71' 11 Mazek Zmiany 35 Łabojko
  • 76' 28 Wojciechowski Zmiany 22 Krykun
  • 88' 4 Orłowski Zmiany 27 Mak
  • 88' 18 Śpiączka Zmiany 19 Banaszak
  • 88' 24 Goliński Zmiany 20 Kukułowicz
  • 90+1 23 Kalinkowski Zmiany 8 Stromecki
  • 20' Deja
  • 85' Marcjanik
  • 41' Śpiączka
  • 53' Aleman
  • 70' Valcarce
  • 45' Stasiak

Aktualizacja, 17.02.2021, godz. 13:01

Michał Marcjanik zapewnił Arce Gdynia awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Radość po golu na 2:1. Michał Marcjanik zapewnił Arce Gdynia awans do ćwierćfinału Pucharu Polski. Radość po golu na 2:1.
Polski Związek Piłki Nożnej, w porozumienie z telewizją Polsat, wyłącznym dysponentem praw telewizyjnych Fortuna Puchar Polski, ustalił terminy meczów ćwierćfinałowych. Arka Gdynia zagra na wyjeździe z Puszczą Niepołomice 2 marca o godzinie 14:30.

Przypomnijmy, że według wstępnych przymiarek mecz I-ligowy między tymi drużynami, na tym samym stadionie - ma się odbyć 7 marca o 14:30.

Arka Gdynia - bilans zimowych sparingów

Przemysław Dalecki, dyrektor GCS zapewniał, że boisko będzie optymalnie przygotowane jak na te warunki pogodowe

Jak przygotowywane jest boisko na inauguracyjny mecz Arki Gdynia?

Na przedmeczowej konferencji zaprezentowali się trener Marzec i Marcjanik

Trener i kapitan Arki przed meczem byli optymistami

w Pucharze Polski o rok starsi piłkarze niż w I lidze mogą być młodzieżowcami, ale za to trzeba wystawić ich aż dwóch

Kto młodzieżowcem Arki Gdynia w Pucharze Polski, a kto w I lidze?

Spotkanie musi wyłonić wygranego. Gdy nie będzie go po 90 minut, zarządzona zostanie dogrywka, a gdy i ona nie da rezultatu, strzelane będą rzuty karne.
kapitanem Arki dziś Marcjanik

Michał Marcjanik nowym kapitanem Arki Gdynia

Arka rozpoczyna bez najlepszego snajpera zimowych sparingów

Czy najlepszy snajper zimowych sparingów Arki Gdynia znajdzie się w podstawowej "11"?

w "11" Arki bez większych niespodzianek. W porównaniu z ostatnim sparingiem jedynie Mazek (ARKA Gdynia) zastąpił Hiszpańskiego, a Żebrowski w ataku Wolsztyńskiego
Ławka rezerwowych Arki: 22 Kajzer - 3 Memić, 8 Marcus, 9 Siemaszko, 17 Hiszpański, 21 Skóra, 28 Ślesicki, 35 Łabojko
Górnik w porównaniu z wygranym meczem z jesieni w I lidze u siebie 2:0 z Arką dokonał w "11" trzech zmian. Musiał zastąpić m.in. Sasina, który przeniósł się do Gdyni
ławka rezerwowych Górnika: 30 Nowaczek - 5 Pajnowski, 8 Stromecki, 14 Matei, 19 Banaszak, 20 Kukułowicz, 22 Krykun, 27 Mak, 94 Rozmus
W Gdyni zimowa aura. Temperatura -3 stopnie Celsjusza, a tzw. temperatura odczuwalna -7
w ostatnich dniach nie było opadów, a zatem zielone boisko do dyspozycji piłkarzy
piłkarze na murawie. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Górnik białe koszulki, czarne spodenki
sędzia główny do losowania kapitanów Marcjanika (ARKA Gdynia) i Leandro (Górnik Łęczna) ubrał maseczkę
mecz rozgrywany jest przy pustych trybunach. Zza jedną z bramek transparent: "Otworzyć stadiony"
1'
od środka mecz rozpoczął Górnik
1'
Arka w ustawieniu 1-3-5-2
1'
pierwszy atak gości. Krzepisz (ARKA Gdynia) wybija piłkę w aut
1'
Sasin, który w Górniku był prawym obrońcą, w Arce zaczyna jako defensywny pomocnik
2'
spalony przerwał kolejną akcję gości
4'
Wojciechowskiemu (Górnik Łęczna) odskoczyła piłka po podaniu Orłowskiego (Górnik Łęczna) i piłkę przejął Krzepisz (ARKA Gdynia)
5'
na razie przeważają goście
6'
próba ataku Arki, na spalony, Żebrowski (ARKA Gdynia)
8'
po dośrodkowaniu w pole karne Deji (ARKA Gdynia) piłka uciekła poza boisko Rosołkowi
9'
Arka podeszła do presssingu na połowę Górnika i gościom już tak łatwo nie rozgrywa się akcji
11'
rzut rożny dla Arki po akcji Rosołka
11'
z narożnika boiska Aleman (ARKA Gdynia) przed pole karne do Valcarce (ARKA Gdynia), ale podanie powrotne Hiszpana zostało przecięte
13'
nie poszło podanie Mazka do Rosołka
13'
Arka zaczyna przejmować kontrolę nad grą
14'
dośrodkowanie Valcarce (ARKA Gdynia) prosto w ręce Gostomskiego (Górnik Łęczna)
15'
Marcjanik (ARKA Gdynia) we własnym polu karnym ubiegł Śpiączkę (Górnik Łęczna) i jeszcze został przez niego sfaulowany
17'
Goliński (Górnik Łęczna) zasłaniał piłkę, czekając aż wyjdzie poza boisko, Valcarce (ARKA Gdynia) próbował ją przejąć, ale faulował
18'
po strzale Rosołka będzie rzut rożny dla gdynian
19'
znów krótko rozegrany rzut rożny przez Arkę, ale tym razem Valcarce (ARKA Gdynia) dobrze przymierzył. Gostomski (Górnik Łęczna) z trudem wybił piłkę nad poprzeczką
19'
bez zagrożenia dla Górnika po dośrodkowaniu Alemana (ARKA Gdynia) z narożnika boiska
20'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Deja. Ładna akcja gospodarzy. Kilka krótkich podań i uderzenie Adama z niespełna 25 metrów. Piłka kozłująca zaskoczyła Gostomskiego, wpadła w prawy, dolny róg jego bramki
24'
Aleman (ARKA Gdynia) uderzał z podobnej odległości jak Deja (ARKA Gdynia), ale trafił w Rosołka, po chwili próbował dograć w pole karne do Valcarce (ARKA Gdynia), ale uczynił to zbyt mocno
25'
Aleman (ARKA Gdynia) znów szukał podania do Valcarce (ARKA Gdynia), ale znów zabrakło zrozumienia
27'
Śpiączka (Górnik Łęczna) główkował na górną siatkę bramki Arki, a z rzutu rożnego dośrodkował Kalinkowski (Górnik Łęczna)
29'
zablokowane zagranie Deji (ARKA Gdynia). Będzie rzut rożny dla Arki
29'
Gostomski (Górnik Łęczna) złapał piłkę po dośrodkowaniu Valcarce (ARKA Gdynia)
30'
Śpiączka (Górnik Łęczna) główkował tuż przy słupku po dośrodkowaniu Stasiaka (Górnik Łęczna)
30'
Valcarce (ARKA Gdynia) w indywidualnej akcji w polu karnym rywali zbyt słabo podkręcił piłkę i wylądowała ona w rękach bramkarza
34'
posiadanie piłki 55:45 na korzyść Arki, goście jeszcze bez celnego strzału
35'
Gostomski (Górnik Łęczna) wybił na rzut rożny piłkę po strzale Deji (ARKA Gdynia)
36'
po dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia) z narożnika boiska, sprzed pola karnego niecelnie strzelał Kasperkiewicz (ARKA Gdynia)
36'
Wojciechowski (Górnik Łęczna) faulował Dancha (ARKA Gdynia), który próbował wybić piłkę po dośrodkowaniu Golińskiego (Górnik Łęczna)
37'
Deja (ARKA Gdynia) niecelnie uderzył z dystansu
39'
Gostomski (Górnik Łęczna) łapie piłkę po kolejnym strzale Deji (ARKA Gdynia)
40'
Krzepisz (ARKA Gdynia) nad poprzeczką wybił piłkę po strzale z dystansu Kalinkowskiego (Górnik Łęczna)
40'
zamieszanie w "16" Arki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kalinkowskiego (Górnik Łęczna), ale piłkę wybił ostatecznie Valcarce (ARKA Gdynia)
41'
[1:1] Górnik Łęczna STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Śpiączka. Zbyt krótko wybita piłka po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kalinkowskiego i Spiączka dopadł do piłki na 11 metrze i strzelił nie do obrony
42'
kolejny kapitalny strzał Deji (ARKA Gdynia), ale i wyborna interwencja Gostomskiego (Górnik Łęczna). Kończy się na rzucie rożnym
43'
bez zagrożenie na gości po kornerze Arki, gdyż znów niecelnie strzelał Kasperkiewicz
44'
Śpiączka (Górnik Łęczna) miał za wysoką piłkę od Orłowskiego (Górnik Łęczna), by strzelać
45'
Gostomski (Górnik Łęczna) przejął piłkę po zagraniu Sasina (ARKA Gdynia)
45'
Mazek (ARKA Gdynia) faulowany tuż przed polem karnym Górnika
45'
Żółtą kartką został ukarany Stasiak (Górnik Łęczna), faulujący w tej sytuacji
45+1
Aleman (ARKA Gdynia) z rzutu rożnego uderzył nad poprzeczką
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - GÓRNIK ŁĘCZNA 1:1
Przez większą część połowy oglądaliśmy pojedynek Deja (ARKA Gdynia) - Gostomski (Górnik Łęczna). Pomocnik Arki uderzał sprzed "16" jak z armaty, a bramkarz gości popisał się dwiema kapitalnymi interwencjami i tylko raz wyjął piłkę z siatki.
Arka miała optyczną przewagę, ale nie potrafiła poprawić wyniku. Goście próbowali szukać podaniami Śpiączkę (Górnik Łęczna). Dwukrotnie groźnie główkował, nieznacznie niecelnie, a wyrównanie uzyskał po stałym fragmencie gry, gdy najlepiej znalazł się w zamieszaniu w "16" Arki, które powstało po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kalinkowskiego (Górnik Łęczna).
Po 45 minutach gry żadna z drużyn nie przybliżyła się do ćwierćfinału Pucharu Polski. Przypomnijmy, że mecz zakończy się po 90 minutach, jeśli poznamy zwycięzcę. W przeciwnym wypadku będzie dogrywka, a potem ewentualnie rzuty karne
drużyny wróciły na boisko, w żadnej nie widać zmian
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
skiksował Aleman (ARKA Gdynia), od bramki zaczną goście
47'
dośrodkowanie Mazka prosto w ręce Gostomskiego (Górnik Łęczna)
50'
Deja (ARKA Gdynia) faulowany na wysokości pola karnego gości
51'
Leandro (Górnik Łęczna) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Valcarce (ARKA Gdynia)
52'
po przerwie Arka cały czas w ataku pozycyjnym
52'
zablokowane dośrodkowanie Mazka. Będzie rzut rożny
53'
krótko rozegrany korner przez Arkę nie zaskoczył rywali
53'
Żółtą kartką został ukarany Aleman (ARKA Gdynia) po faulu na Kalinkowskim
54'
Arka miała już 7 rzutów rożnych, Górnik 1
56'
kontra Górnika 4 na 4. Na szczęście dla Arki piłka po strzale Cierpki (Górnik Łęczna) odbiła się od Śpiączki (Górnik Łęczna) i wyszła poza bramkę
56'
kończy rozgrzewkę Marcus
58'
Aleman (ARKA Gdynia) umieścił piłkę w siatce, ale sędzia uznał, że był spalony. Akcję rozpoczęło dośrodkowanie Mazka, Żebrowski (ARKA Gdynia) strzelał głową, Gostomski (Górnik Łęczna) tylko lekko wypchnął piłkę przed siebie, a Ekwadorczyk dobijał z bliska
59'
VAR nie zmienił decyzji arbitrów z boiska, nadal 1:1
61'
ARKA Gdynia przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Aleman, w jego miejsce wchodzi Marcus.
61'
nie zmienia się ustawienie Arki. Marcus (ARKA Gdynia) zajął miejsce Ekwadorczyka na pozycji nr 10, czyli ofensywnego pomocnika
63'
obraz gry nadal bez zmian, Górnik czeka na Arkę na swojej połowie, gdynianie zmuszeni do gry w ataku pozycyjnym
65'
celny strzał Marcusa (ARKA Gdynia), ale w środek bramki i Gostomski (Górnik Łęczna) nie dał się zaskoczyć
67'
Danch (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza boisko sprzed nóg Stasiaka (Górnik Łęczna)
67'
z narożnika boiska dośrodkował Kalinkowski (Górnik Łęczna), a odbitą piłkę sprzed pola karnego uderzał Cierpka (Górnik Łęczna). Został zablokowany
69'
zablokowany strzał Kalinkowskiego (Górnik Łęczna)
70'
Żółtą kartką został ukarany Valcarce (ARKA Gdynia), który faulem taktycznym przerwał kontrę rywali
70'
rozgrzewkę kończy Łabojko
71'
na spalonym Baranowski (Górnik Łęczna) po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Kalinkowskiego (Górnik Łęczna)
71'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mazek, w jego miejsce wchodzi Łabojko.
75'
Valcarce (ARKA Gdynia) uderzył z rzutu wolnego nad murem celnie, ale zbyt słabo, aby Gastomski nie mógł złapać piłki
74'
Marcus (ARKA Gdynia) faulowany na wysokości pola karnego Górnika
76'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojciechowski, w jego miejsce wchodzi Krykun.
77'
zablokowany strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia) przed polem karnym
78'
kontra gości, w której Cierpka (Górnik Łęczna) zdobył rzut rożny
78'
Krzepisz (ARKA Gdynia) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kalinkowskiego (Górnik Łęczna)
79'
narada między trenerami Arki
82'
dość przypadkowo Marcus (ARKA Gdynia) doszedł do sytuacji strzeleckiej, ale mógł zdobyć gola. Główkował tuż obok słupka
83'
Gostomski (Górnik Łęczna) przejął piłkę po dośrodkowaniu Valcarce (ARKA Gdynia)
84'
i jesteśmy z drugiej strony boiska, gdzie Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po dośrodkowaniu Leandro (Górnik Łęczna)
84'
Baranowski (Górnik Łęczna) wybił piłkę spod nóg Żebrowskiego (ARKA Gdynia). Kolejny korner dla Arki
85'
krótko rozegrany rzut rożny znów nie zaskoczył gości
85'
[2:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcjanik. Po wrzucie z autu Żebrowskiego z woleja potężnie uderzył Marcjanik, a co najważniejsze celnie
87'
Górnik przygotowuje trzy zmiany równocześnie
88'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Orłowski, w jego miejsce wchodzi Mak.
88'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Śpiączka, w jego miejsce wchodzi Banaszak.
88'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Goliński, w jego miejsce wchodzi Kukułowicz.
90'
3 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kalinkowski, w jego miejsce wchodzi Stromecki.
90+2
zderzenie Marcusa (ARKA Gdynia) z Gostomskim (Górnik Łęczna)
90+3
nieudany atak gości, od bramki zacznie Krzepisz (ARKA Gdynia)
90+4
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - GÓRNIK ŁĘCZNA 2:1
Arka Gdynia zagra w ćwierćfinale Pucharu Polski z Puszczą Niepołomice, a mecz na wyjeździe ma rozegrać między 2 a 4 marca. Dokłada data zostanie ustalona w późniejszym terminie. Żółto-niebiescy wygrali zasłużenie, gdyż oddali 8 celnych strzałów, przy tylko 2 rywali oraz mieli przez 56 procent posiadanie piłki. Za atakowanie bramki przeciwnika spotkała ich nagroda. Zaskoczyli rywali po wrzucie z autu, a gola na wagę zwycięstwa strzelił nowy kapitan - Marcjanik (ARKA Gdynia).