Arka Gdynia - Piast Gliwice 0:0. Dobry mecz z mistrzem Polski, zabrakło gola

Jacek Główczyński
29 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Arka Gdynia zremisowała u siebie z Piastem Gliwice 0:0 w meczu 10. kolejki piłkarskiej ekstraklasy. Gospodarze długimi fragmentami odważnie atakowali bramkę aktualnego mistrza Polski, ale zabrakło im skuteczności, by dobry występ zaakcentować golem i zwycięstwem. Goście z pewnością będą mieli pretensje do sędziego Tomasza Musiała, który w kontrowersyjnych okolicznościach nie uznał im bramki w pierwszej połowie.

Piast Gliwice Piast Gliwice
1 Steinbors - 33 Zbozień, 3 Maghoma, 17 Marciniak, 46 Wawszczyk - 14 Nalepa, 10 Vejinović, 22 Busuladzić, 27 Budziński - 9 Skhirtladze, 7 Jankowski
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Musiał (Kraków) oraz Mucha, Kaszyński
Widzów: 6039
26 Plach - 22 Mokwa, 88 Korun, 34 Malarczyk, 2 Kirkeskov - 19 Milewski, 18 Sokołowski, 6 Hateley, 21 Badia - 11 Felix, 9 Parzyszek
  • 75' 22 Busuladzić Zmiany 16 Deja
  • 84' 33 Zbozień Zmiany 26 Danch
  • 88' 7 Jankowski Zmiany 8 Marcus
  • 71' 18 Sokołowski Zmiany 3 Jodłowiec
  • 73' 9 Parzyszek Zmiany 89 Tuszyński
  • 87' 21 Badia Zmiany 45 Alves
  • 25' Wawszczyk
  • 57' Kirkeskov

David Skhirtladze miał okazje, aby mecz rozstrzygnąć na korzyść Arki Gdynia. David Skhirtladze miał okazje, aby mecz rozstrzygnąć na korzyść Arki Gdynia.

Trener Zieliński przyznaje, że Arka zawiodła w Opolu, ale zapewnia, że świadomie nie odpuściła Pucharu Polski, a także iż przeciwko Piastem zagra zupełnie inna drużyna i będzie to zupełnie inny mecz

Jacek Zieliński między Odrą a Piastem - wywiad

z pierwszego składu, który zagrał w Opolu, w "11" zostają tylko: Maghoma, Budziński i Wawszczyk

Odra Opole - Arka Gdynia 1:0 - relacja, możliwość oceniania piłkarzy i trenera, komplet wyników 1/32 finału Pucharu Polski

Trener Zieliński stawia na tę samą "11", która w ostatniej kolejce odniosła pierwsze wyjazdowe zwycięstwo w tym sezonie

ŁKS Łódź - Arka Gdynia 1:4 - relacja

liderem drużyny ma być ponownie Vejinović

Marko Vejinović odpowiada na wasze pytania - wywiad

ławka rezerwowych Arki: 97 Staniszewski, 8 Marcus, 11 Siemaszko, 16 Deja, 23 Marić, 26 Danch, 38 Wilczyński, 77 Nando, 91 Serrarens
w porównaniu z "20" z Łodzi nie ma m.in. kontuzjowanych w Opolu Serrarensa i Olczyka, a na ławce siada Marić, którego trener - obok Budzińskiego i Krzepisza - wyróżnił za występ przeciwko Odrze
Piast w Pucharze Polski też się męczył, ale uzyskał awans, gdyż rozstrzelał Unię Skierniewice w dogrywce 5:1
z piłkarzy, którzy w czwartek zagrali 120 minut, w "11" tylko Sokołowski (Piast Gliwice). Ponadto, z tych piłkarzy, którzy zaczną w składzie Piasta w Gdyni, w Skierniewicach z ławki wchodzili: Milewski (Piast Gliwice), Hateley (Piast Gliwice), Parzyszek (Piast Gliwice) i Badia (Piast Gliwice)
natomiast, gdy porównanym "11" Piasta z tą z ostatniej kolejki i wygranej nad Rakowem 2:1, to jest w niej tylko jedna zmiana. Sokołowski (Piast Gliwice) zastępuje Jodłowca
ławka rezerwowych Piasta: 1 Szmatuła, 3 Jodłowiec, 5 Pietrowski, 14 Holubek, 23 Huk, 29 Borkała, 45 Alves, 77 Gojko, 89 Tuszyński
w składzie Piasta były piłkarz Arki - Mokwa (Piast Gliwice), ale w Gdyni nie zadebiutował on w pierwszej drużynie
o wiele więcej postaci w Arce, którzy wcześniej byli związani z Piastem
grali w tej drużynie: Zbozień (ARKA Gdynia) i Jankowski (ARKA Gdynia), a trener Zieliński był tam szkoleniowcem w latach 2004-06
Michał Nalepa od prezesa Arki, Grzegorza Stańczuka otrzymał koszulkę z numerem 150, gdyż tyle meczów oficjalnych meczów rozegrał w pierwszej drużynie żółto-niebieskich

Michał Nalepa - wywiad

piłkarze na prezentacji. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki. Piast błękitne koszulki, białe spodenki
1'
od środka rozpoczął Piast
2'
pierwszy atak Arki i już groźnie pod bramką Piasta. Strzelał Busuladzić (ARKA Gdynia), a Skhirtladze (ARKA Gdynia) jeszcze zmienił lot piłki, ale nie trafił w bramkę
2'
"Arka gol" - z trybun
3'
rzut rożny dla Piasta
4'
Jankowski (ARKA Gdynia) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Badii (Piast Gliwice)
4'
Steinbors (ARKA Gdynia) odbija piłkę po strzale sprzed pola karnego Hateleya (Piast Gliwice)
5'
już na początku obie drużyny pokazały, że chcą atakować i strzelać gole, oby tak dalej
6'
zablokowany strzał Budzińskiego (ARKA Gdynia)
7'
spiker apeluje o kulturalny doping
7'
w sektorze gości kilkadziesiąt osób, ale na razie wulgarne przyśpiewki nie dotyczyły Piasta, a innych klubów
10'
zarysowuje się przewaga Piasta
11'
nikt w polu karnym Arki nie doszedł do dośrodkowania Hateleya (Piast Gliwice). Od bramki zacznie Steinbors (ARKA Gdynia)
12'
zablokowany strzał Nalepy (ARKA Gdynia). Michał pokazuje jeszcze sędziemu, że rywal zagrał ręką, ale gra jest kontynuowana
13'
kolejne dośrodkowanie w pole karne Arki i znów zbyt mocne. Steinbors (ARKA Gdynia) zaczyna od bramki
13'
Arka powinna wystrzegać się fauli w obrębie nawet 30-40 metrów od własnej bramki, gdyż wspomniane dośrodkowania były z rzutów wolnych po takich właśnie przewinieniach
14'
Vejinović (ARKA Gdynia) dobrze przerwał atak Felixa (Piast Gliwice)
15'
Skhirtladze (ARKA Gdynia) był sam na sam z bramkarzem, ale uderzył z ostrego kąta. Plach (Piast Gliwice) odbił piłkę nogą po strzale Gruzina. Do dobitki doszedł Budziński (ARKA Gdynia), ale uderzył nad poprzeczką
17'
"Arkowcy gol" - z trybun
18'
Hateley (Piast Gliwice) minął Marciniaka (ARKA Gdynia) i zagrał w pole bramkowe. Piłkę przejął Steinbors (ARKA Gdynia)
19'
kombinacyjny atak Skhirtladze (ARKA Gdynia) i Jankowskiego (ARKA Gdynia). Piłka wystawiona na uderzenie z 25 metrów do Vejinovicia (ARKA Gdynia). Holender uderzył wysoko nad bramką
20'
i już atak Piasta, który daje gościom 2. rzut rożny
20'
Jankowski (ARKA Gdynia) głową, a po chwili Vejinović (ARKA Gdynia) róznież głową wybijają piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Badii (Piast Gliwice)
21'
kolejny rzut rożny dla Piasta
21'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Badii (Piast Gliwice) główkuje Malarczyk (Piast Gliwice). Steinbors (ARKA Gdynia) wypuścił piłkę z rąk i próbował ją dobijać Korun (Piast Gliwice). Sędzia uznał, że bramkarz Arki był faulowany
21'
dochodzi do przepychanek między piłkarzami, bo zawodnicy Arki ruszyli bronić swojego bramkarza
22'
arbiter musiał napomina ustnie kilku piłkarzy, ale po kartki nie sięga
22'
dobra interwencja Wawszczyka (ARKA Gdynia). Powstrzymał atak Badii (Piast Gliwice)
24'
Arka po przejęciu piłki stara się teraz dłużej utrzymywać się z nią na własnej połowie, staranniej przygotować przekazanie piłki do przodu, by za szybko jej nie tracić
25'
Żółtą kartką został ukarany Wawszczyk (ARKA Gdynia).
27'
Wawszczyk (ARKA Gdynia) zablokował dośrodkowanie Mokwy (Piast Gliwice). Rzut rożny dla gości
27'
po dośrodkowaniu Hateleya (Piast Gliwice) z narożnika boiska Maghoma (ARKA Gdynia) faulowany we własnym polu karnym
28'
kilkoma podaniami z pierwszej piłki piłkarze Arki wyszli spod pressingu Piasta na własnej połowie
30'
Nalepa (ARKA Gdynia) zabrał piłkę Kirkeskovowi (Piast Gliwice) i zagrał w "16" do Jankowskiego (ARKA Gdynia). Maciek w dryblingu jednak się poślizgnął i stracił piłkę
31'
Jankowski (ARKA Gdynia) niecelnie główkuje po dośrodkowaniu Nalepy (ARKA Gdynia)
31'
to 5. strzał Arki w tym spotkaniu, ale na razie tylko 1 z nich był celny. Piast dwukrotnie zatrudnił na razie Steinborsa (ARKA Gdynia)
32'
już 5. rzut rożny dla Piasta
32'
kłopoty z wybiciem piłki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Badii (Piast Gliwice)
32'
piłka w siatce Arki. Wybitą przed pole karne piłkę przejął Badia i jeszcze raz skierował ją w "16" Arki. Tutaj najwyżej wyskoczył Sokowski i głową posłał piłkę do siatki
32'
trener Musiał nasłuchuje jeszcze podpowiedzi z VAR, czy nie było spalonego
32'
"Arka grać, kur... mać"
32'
trochę niezrozumiałe zachowanie kibiców, bo do tego momentu gra Arki wygląda dobrze
33'
sędzia biegnie do monitora, aby sam ocenić sytuację
35'
sędzia Musiał wraca po analizie VAR i pokazuje, że gola nie ma. Uznał, że był na spalony! Na pewno nie był na nim strzelający do siatki Sokołowski, czyli przed linią obrony Arki musiał być Badia, który z narożnika boiska biegł do odbitej piłki, aby ją jeszcze raz dośrodkować
35'
jeszcze czterech piłkarzy Piasta próbuje namówić sędziego do zmiany decyzji, ale nic te rozmowy nie dają. Nadal 0:0
37'
goście najwyraźniej lekko podłamani, a Arka uskrzydlona decyzją sędziego. Ataki gospodarzy
39'
zablokowane dośrodkowanie Budzińskiego (ARKA Gdynia). Rzut rożny
39'
bez zagrożenia dla Piasta po dośrodkowaniu z narożnika boiska Nalepy (ARKA Gdynia)
40'
kolejny rzut rożny dla Arki
40'
i z tym dośrodkowaniem Nalepy (ARKA Gdynia) z rzutu rożnego poradzili sobie obrońcy Piasta
42'
odgwizdany faul Milewskiego (Piast Gliwice) w polu karnym Arki
43'
w środku boiska były zagrania ręką i piłkarza Piasta i Arki, sędzia nie zagwizdał żadnego przewinienia
44'
masażyści Piasta na boisku. Po faulu Maghomy pomocy wymaga Felix
45'
4 minuty doliczone do pierwszej połowy, ale nadal gra jeszcze nie wznowiona
45+1
Felix (Piast Gliwice) na razie poza boiskiem, Piast gra w "10"
45+1
goście już w komplecie
45+2
45+3
Patrzyszek, mimo że był atakowany przez obrońców, przyjął piłkę na linii "16" i strzelił z półobrotu. Uderzenie celnie, ale nie zaskoczyło Steinborsa (ARKA Gdynia)
45+4
zablokowany strzał Badii (Piast Gliwice)
45+5
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W GDYNI BEZ GOLI
Dobra gra Arki przeciwko aktualnemu mistrzowi Polski. Kilka akcji gospodarzy stało na dobrym poziomie technicznym, zostało rozegranych szybko i pomysłowo. W najlepszej sytuacji na gola Placha (Piast Gliwice) nie zdołał pokonać Skhirtladze (ARKA Gdynia). Szkoda, że był to jedyny celny strzał z 6 oddanych na bramkę Piasta, bo inne sytuacje podbramkowe na pewno także można było wykończyć lepiej.
Piast nękał Arkę głównie dośrodkowaniami w pole karne. O niektóre gospodarze prosili się sami, gdyż większość z 9 fauli, które popełnili, miały miejsce niedaleko własnego pola karnego. Ponadto rywale mieli 5 rzutów rożnych. Po jednym z nich strzelili nawet gola, ale sędzia Musiał po analizie VAR bramki nie uznał. Na pewno będzie to jedna z kontrowersji tej kolejki.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
"Tylko zwycięstwo" - skandowanie z trybun pod adresem Arki
48'
strzał Busuladzicia (ARKA Gdynia) nad poprzeczką
48'
Oficjalna frekwencja 6039 kibiców
50'
niecelny strzał Badii (Piast Gliwice). Sędzia uznał, że piłka dotknęła nogi Marciniaka (ARKA Gdynia) bądź Budzińskiego (ARKA Gdynia), którzy rzucili się do blokowania tego uderzenia i pokazał korner dla gości
51'
tym razem krótko rozegrany rzut rożny przez Piasta i dopiero po chwili dośrodkowanie. Celnie główkował Parzyszek (Piast Gliwice), ale w środek bramki i dobrze ustawiony Steinbors (ARKA Gdynia) obronił
52'
kapitalny strzał Nalepy (ARKA Gdynia) i widowiskowa parada Placha (Piast Gliwice), który odbił piłkę do boku. Bramkarz Piasta szybko się pozbierał po tej interwencji i przejął piłkę, którą Jankowski (ARKA Gdynia) próbował zagrywać wzdłuż bramki
53'
Vajinović stracił piłkę w środku pola, ale dobry powrót Budzińskiego (ARKA Gdynia) nie pozwolił Piastowi na kontrę
53'
spiker apeluje, aby dopingować bez wulgaryzmów
54'
z trybun już o derbach Trójmiasta
54'
Nalepa (ARKA Gdynia) pada tuż przed polem karnym gości, ale sędzia nakazał grać dalej
55'
w ostatniej chwili piłka wybita spod nóg Jankowskiego (ARKA Gdynia) i tylko rzut rożny
56'
oprawa kibiców Arki" Od ponad 45 lat Tczew jest wierny Arce"
57'
Żółtą kartką został ukarany Kirkeskov (Piast Gliwice).
58'
niecelny strzał sprzed pola karnego Vejinovicia (ARKA Gdynia)
59'
nieco zbyt wysoka piłka po dośrodkowaniu Jankowskiego (ARKA Gdynia) do Skhirtladze (ARKA Gdynia) i Gruzin, wyciągnięty jak struna, czubkiem głowy uderzył niecelnie
60'
Sędzia odgwizdał przewinienie Maghomy (ARKA Gdynia) około 25 metrów od bramki Arki
60'
61'
Hateley (Piast Gliwice) nieznacznie się pomylił przy strzale z rzutu wolnego. Piłka tuż obok słupka bramki Arki
62'
masażyści Piasta na boisku. Pomocy potrzebuje Korun
63'
obrońca Piasta może grać dalej
64'
Malarczyk (Piast Gliwice) we własnym polu karnym zabrał piłkę Nalepie (ARKA Gdynia)
65'
w drugiej połowie częściej przy piłce Arka
66'
przed polem karnym Jankowski (ARKA Gdynia) przełożył sobie piłkę z prawej na lewą nogę i to zdecydowało, że Malarczyk (Piast Gliwice) zdążył zablokować jego strzał z 17. metra
68'
z głośniejszym dopingiem przebili się kibice Piasta
68'
Korun (Piast Gliwice) blokuje kolejny strzał Jankowskiego (ARKA Gdynia). Nie ma nawet rzutu rożnego, gdyż arbiter dopatrzył się, że Skhirtladze (ARKA Gdynia) był na spalonym
69'
race na trybunach
69'
rzut rożny dla Arki
70'
i jeszcze jeden korner, po dobrej interwencji Placha (Piast Gliwice)
70'
niespodziewany strzał Maghomy (ARKA Gdynia) sprzed pola karnego, a Plach (Piast Gliwice) piąstkuje piłkę nad poprzeczką
71'
nikt nie doszedł do piłki dogrywanej z narożnika boiska przez Budzińskiego (ARKA Gdynia)
71'
Piast Gliwice przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Sokołowski, w jego miejsce wchodzi Jodłowiec.
72'
zmiana Piasta na środku drugiej linii
73'
Jodłowiec (Piast Gliwice) przy pierwszym kontakcie z piłką od razu mógł zdobyć gola, ale źle uderzył w piłkę
73'
Piast Gliwice przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Parzyszek, w jego miejsce wchodzi Tuszyński.
73'
tym razem roszada gości w ataku
75'
Skhirtladze (ARKA Gdynia) w bardzo podobnej sytuacji jak w pierwszej połowie. Znów ostry kąt i pozycja sam na sam z bramkarzem. Gruzin uderzył w boczną siatkę
75'
ARKA Gdynia przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Busuladzić, w jego miejsce wchodzi Deja.
75'
roszada Arki w centrum drugiej linii. Można to uznać za odpowiedź na wejście na boisko Jodłowca
77'
zbyt wysokie dośrodkowanie Hateleya (Piast Gliwice)
78'
Skhirtladze (ARKA Gdynia) w polu karnym przegrał drybling z Malarczykiem (Piast Gliwice)
78'
78'
Arka już 15 strzałów, w tym 4 celne. Piast tyle same uderzeń w światło bramki przy 8 próbach
79'
posiadanie piłki już 60:40 na korzyść Arki
80'
Zbozień (ARKA Gdynia) na rzut rożnny wybił piłkę spod nóg Tuszyńskiego (Piast Gliwice)
80'
Skhirtladze (ARKA Gdynia) wyręczuł obrońców. To on wybijał piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Badii (Piast Gliwice)
81'
Steinbors (ARKA Gdynia) do boku odbił piłkę po technicznym strzale Hateleya (Piast Gliwice) sprzed pola karnego
81'
Plach (Piast Gliwice) bronił strzał głową Skhirtladze (ARKA Gdynia), do którego piłkę dośrodkował Nalepa (ARKA Gdynia)
81'
To była najlepsza okazja Arki na gola
82'
do zmiany przygotowuje się Danch
83'
trwa napór Arki
83'
w Piaście do zmiany przygotowuje się Alves
84'
ARKA Gdynia przeprowadza drugą zmianę. Boisko opuszcza Zbozień, w jego miejsce wchodzi Danch.
84'
Zbozień (ARKA Gdynia) zasygnalizował kontuzję, Danch (ARKA Gdynia), nominalny środkowy obrońca, teraz zagra z prawej strony defensywy
85'
groźnie pod bramką Arki, mógł być gol samobójczy. Piłka trafiła w Wawszczyka (ARKA Gdynia), który biegł w kierunku bramki, ale zdołał ją złapać Steinbors (ARKA Gdynia).
87'
Piast Gliwice przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Badia, w jego miejsce wchodzi Alves.
87'
w Arce rozgrzewa się Marcus
88'
ARKA Gdynia przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Jankowski, w jego miejsce wchodzi Marcus.
88'
Marcus (ARKA Gdynia) w ataku obok Skhirtladze (ARKA Gdynia)
89'
Alves (Piast Gliwice) wszedł z kolei na prawe skrzydło
89'
Nalepa (ARKA Gdynia) sprzed pola karnego uderzył nad poprzeczką
90'
błąd Nalepy (ARKA Gdynia), któremu piłka odskoczyła od nogi i przed polem karnym Arki trafiła do Felixa (Piast Gliwice). Piłkarz Piasta strzelił wysoko nad bramką
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
Skhirtladze (ARKA Gdynia) próbował zablokować piłkę w polu karnym Piasta, przewrócił się też na boisko, sugerując faul rywala, ale sędzia nakazał grać dalej
90+2
Deja (ARKA Gdynia) zablokował strzał Alvesa (Piast Gliwice). Rzut rożny dla gości
90+2
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Hateleya (Piast Gliwice) piłkę w boczną siatkę bramki Arki posłał Korun (Piast Gliwice)
90+4
pressing Piasta na połowie Arki
90+4
zablokowany strzały Alvesa (Piast Gliwice) i Jodłowca
90+4
KONIEC MECZU. ARKA ZREMISOWAŁA Z PIASTEM 0:0
Dobry mecz Arki przeciwko mistrzowi Polski. W drugiej połowie gdynianie byli przez większą część gry stroną atakującą. Potwierdzają to statystyki, które są w większości rubryk korzystne dla Arki. Szkoda, że nie było tylko skuteczności, większej dozy zimnej krwi pod bramką przeciwnika, gdyż to spotkanie gospodarze zasłużyli, by rozstrzygnąć na swoją korzyść. Z drugiej strony Piast zapewne będzie podnosić, że to on mógł wygrać, bo strzelił gola w pierwszej połowie, a nie został on uznany po kontrowersyjnej decyzji sędziego Musiała.
Generalnie jak na ekstraklasę, choć nie było goli, to mecz był emocjonujący i sporo działo się na boisku.

• ARKA GDYNIA - Piast Gliwice 0:0
  • Legia Warszawa - LECHIA GDAŃSK 1:2 (1:1)
  • Korona Kielce - Śląsk Wrocław 1:0 (0:0)
  • Raków Częstochowa - Wisła Płock 1:2 (1:0)
  • Górnik Zabrze - Lech Poznań 1:3 (1:2)
  • Jagiellonia Białystok - Pogoń Szczecin 2:3 (1:0)

• (2)

Słabiutko,zero szczalow na bramkę....Oj chyba wczoraj grzybobranie było)