Arka Gdynia - Zagłębie Lubin 2:1. Awans do ćwierćfinału Fortuna Puchar Polski

Jacek Główczyński
1 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Mecz Arka Gdynia - Zagłębie Lubin został przerwany na kilkanaście minut, gdyż zgasły stadionowe jupitery

Arka Gdynia pokonała u siebie Zagłębie Lubin 2:1 (2:0) i awansowała do ćwierćfinału Fortuna Puchar Polski. Rozgrywki będą kontynuowane w marcu przyszłego roku, a losowania kolejnej rundy odbędzie się już w piątek, 3 grudnia o godzinie 13. Bohaterami boju z drużyną z ekstraklasy byli: zdobywca dwóch goli - Karol Czubak oraz Kacper Krzepisz, który obronił rzut karny. Ale na pochwały zasłużyli wszyscy podopieczni Ryszarda Tarasiewicza, bo tego wieczora żaden z nich nie odpuszczał. W drugiej połowie na kilkanaście minut gra została przerwana, gdyż zgasły stadionowe jupitery.

Czubak

Rezerwowi: 22 Kajzer, 4 Dobrotka, 8 Marcus, 9 Siemaszko, 15 Kasperkiewicz, 18 Sasin, 21 Skóra, 31 Tomal, 37 Stępień

Zajić

Rezerwowi: 60 Steffen, 5 Simić, 7 Żivec, 17 Szysz, 23 Wójcicki, 24 Lepczyński, 25 Kusztal, 36 Sławiński, 99 Łakomy
  • 61' 17 Hiszpański Zmiany 15 Kasperkiewicz
  • 61' 77 Żebrowski Zmiany 9 Siemaszko
  • 75' 10 Aleman Zmiany 37 Stępień
  • 84' 68 Czubak Zmiany 8 Marcus
  • 46' 9 Daniel Zmiany 7 Żivec
  • 46' 20 Żigulew Zmiany 99 Łakomy
  • 46' 11 Zajić Zmiany 17 Szysz
  • 74' 77 Bartolewski Zmiany 5 Simić
  • 82' 18 Starzyński Zmiany 36 Sławiński
  • 22' Czubak
  • 32' Czubak
  • 57' Ratajczyk
  • 63' Memić
  • 70' Deja
  • 90+2 Krzepisz
  • 90' Valcarce
  • 29' Poręba
  • 32' Chodyra

Niespełna 3 tysiące kibiców dopingowało Arkę Gdynia w meczu z Zagłębiem Lubin

Pozostałe mecze 1/8 finału Fortuna Puchar Polski

Olimpia Grudziądz - Świt Nowy Dwór Mazowiecki 3:3 (0:2, 2:2), karne 4:2
Korona Kielce - Górnik Łęczna 1:2 (1:0)
Garbarnia Kraków - Lech Poznań 0:4 (0:3)
Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Raków Częstochowa 0:2 (0:2)
Motor Lublin - Legia Warszawa 1:2 (1:0)

czwartek, 2 grudnia
Widzew Łódź - Wisła Kraków

Piast Gliwice - Górnik Zabrze (odwołany z powodu przypadków zakażenia koronawirusem w drużynie gospodarzy)

Arka Gdynia to dwukrotny zdobywca Pucharu Polski (1979, 2018), a dzięki osiągnięciu trzech finałów w pięciu ostatnich edycjach, może mówić o sobie, że jest specjalistką od tej rywalizacji. Czy dziś sprawi podobną niespodziankę jak w kwietniu tego roku?

Półfinał Fortuna Puchar Polski 2020/21: Arka Gdynia - Piast Gliwice. Przeczytaj relację, obejrzyj foto i video

teraz jest jednak w ciężkim okresie, bo w Fortuna 1. Liga zanotowała trzy porażki z rzędu

Arka Gdynia uważa, że została skrzywdzona przez sędziego w Głogowie. O co poszło?

a ponadto aż pięciu piłkarzy w ostatnich meczach nabawiło się kontuzji

Arka Gdynia - raport medyczny. Kto może już nie zagrać w tym roku?

Trener Tarasiewicz dokonał pięciu zmian w porównaniu z "11" z Głogowa. Do składu wpisał takich graczy jak: Krzepisz, Hiszpański, Memić, Bednarski i Żebrowski

Chrobry Głogów - Arka Gdynia 1:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

kapitan Marcjanik liczy na pozytywnego kopa od kibiców i bynajmniej nie miał na myśli wizyty kibiców na wtorkowym treningu

Przeczytaj, co mówili Marcjanik i Tarasiewicz przed meczem Arka Gdynia - Zagłębie Lubin

Zagłębie w ekstraklasie ostatnio nie spisuje się najlepiej. Od czterech kolejek nie wygrało, trzy mecze z rzędu przegrało, a w dwóch ostatnich nie strzeliło gola

w porównaniu z meczem ostatnio przegranym 0:4 z Rakowem trener Żuraw dokonał czterech zmian. Do gry wchodzą: Balić (Zagłębie Lubin), Żigulew (Zagłębie Lubin), Ratajczyk (Zagłębie Lubin), Zajić (Zagłębie Lubin)
na trybunach dzisiaj mecz przyjaźni
na boisku trzeba liczyć się z zimowymi warunkami, już teraz temperatura w okolicach zera stopni Celsjusza, choć murawa bez śniegu. W tej chwili pada deszcz ze śniegiem
w 1/8 finału rozgrywa się tylko jeden mecz. Zatem, gdy nie ma rozstrzygnięcia po 90 minutach, jest dogrywka 2x15 minut, a potem rozstrzygają ewentualnie rzutu karne

Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Raków Częstochowa
Motor Lublin - Legia Warszawa

Piast Gliwice - Górnik Zabrze (odwołany z powodu przypadków zakażenia koronawirusem w drużynie gospodarzy)
piłkarze na murawie. Arka żółte koszulki, niebieskie spodenki, dziś bez pasiaków. Zagłębie czarne stroje
"Areczko, tylko zwycięstwo" - skandują kibice
przed meczem minuta ciszy. Zmarł kibic Arki - Kazik Stencel
1'
od środka rozpoczęło Zagłębie
3'
spokojna gra z obu strony, śnieg pada coraz mocniej
4'
Arka dziś ma w "11" czterech nominalnych środkowych rozgrywających. Aleman (ARKA Gdynia) przesunięty na prawe skrzydło
5'
na spalonym Ratajczyk (Zagłębie Lubin)
6'
Bednarski (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
7'
niecelnie główkował Czubak po dośrodkowaniu z narożnika boiska Deji (ARKA Gdynia)
10'
kibice śpiewają o przyjaźni Arki i Zagłębia
11'
"Już od bardzo wielu lat..." - z trybun
11'
Krzepisz (ARKA Gdynia) pewnie złapał piłkę, którą z około 18 metrów uderzył Bartolewski (Zagłębie Lubin)
12'
Arka osiągnęła optyczną przewagę
14'
Ratajczyk (Zagłębie Lubin) nad poprzeczką strzelał sprzed pola karnego
15'
posiadanie piłki: Arka 54, Zagłębie 46 procent
16'
"Ekstraklasę za rok będziemy mieli, Puchar Polski wróci do nas też..." - z trybun
16'
przy narożniku boiska upadł Hiszpański (ARKA Gdynia). Sędzia nie pozwolił na wejście służb medycznych, a piłkarz wstał o własnych siłach
18'
zbyt mocne podanie do Chodyny (Zagłębie Lubin). Od bramki grę wznowi Krzepisz (ARKA Gdynia)
19'
Marcjanik (ARKA Gdynia) głową zagrał do Krzepisza (ARKA Gdynia), gdyż w jego stronę biegi Ratajczyk (Zagłębie Lubin) i Zajić
19'
Memić (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza bramkę po płaskim zagraniu w pole karne Daniela (Zagłębie Lubin)
20'
niecelny strzał Panticia (Zagłębie Lubin) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Starzyńskiego (Zagłębie Lubin)
21'
szybka akcja Arki. Zablokowany strzał Hiszpańskiego (ARKA Gdynia), a po dośrodkowaniu Deji (ARKA Gdynia) niecelnie główkował Aleman (ARKA Gdynia)
22'
[1:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Niespodziewany gol, gdyż Czubak w polu karnym był pilnowany przez dwóch obrońców, a mimo to po dośrodkowaniu Valcarce, dobrze ustawił się do piłki, która odbiła się od napastnika Arki i wpadła do siatki
23'
kibice albo nie wierzą, że gol padł, albo go nie widzieli, gdyż radość z bramki pojawia się na trybunach dopiero, gdy o prowadzeniu informuje spiker
26'
Krzepisz (ARKA Gdynia) dobrze odbił piłkę do boku po strzale z 14. metra Daniela (Zagłębie Lubin)
28'
Starzyński (Zagłębie Lubin) sprzed pola karnego celnie, ale zbyt lekko i w środek bramki. Krzepisz (ARKA Gdynia) dobrze ustawiony złapał piłkę
28'
zablokowany strzał Alemana (ARKA Gdynia)
29'
Zagłębie po stracie gola zaczęła bardziej szukać gry ofensywnej. To szansa dla Arki na wyprowadzenie kontry
29'
Żółtą kartką został ukarany Poręba (Zagłębie Lubin).
30'
rykoszet po strzale Ratajczyka (Zagłębie Lubin). Korner dla gości
31'
z narożnika boiska Starzyński (Zagłębie Lubin), w polu karnym Arki zablokowany Daniel (Zagłębie Lubin)
32'
Żółtą kartką został ukarany Chodyra (Zagłębie Lubin).
32'
to już 7. faul Zagłębia. Arka przepisy przekroczyła dwukrotnie
32'
[2:0] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Czubak. Deja dośrodkował z około 40 metrów, a rzut wolny był blisko linii bocznej. Posłał jednak precyzyjną piłkę do Czubaka, który głową umieścił futbolówkę w prawym narożniku bramki Zagłębia
35'
Krzepisz (ARKA Gdynia) na wszelki wypadek złapał piłkę, choć po strzale Chodyny (Zagłębie Lubin) raczej minęłaby ona bramkę
37'
Hiszpański (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
38'
Deja (ARKA Gdynia) z rzutu rożnego zagrał przed pole karne, aby Aleman (ARKA Gdynia) zapewne strzelił. Jednak Ekwadorczyk tak przekładał sobie piłkę, że uciekła mu ona w aut
40'
rzut wolny dla Zagłębia 10 metrów od narożnika pola karnego Arki
40'
po dośrodkowaniu Starzyńskiego (Zagłębie Lubin) piłka odbiła się od jednego z piłkarzy Arki i wyszła poza boisko. Sędzia wskazał na rzut rożny, choć Zagłębie sygnalizuje, że było zagranie ręką
41'
po oczekiwaniu na podpowiedź VAR, sędzia sam podążył do monitora, co chyba dobrze Arce nie wróży
42'
sędzia wrócił od monitora i podyktował rzut karny dla Zagłębia. Uznał, że Czubak zagrywał ręką
43'
Krzepisz (ARKA Gdynia) obronił rzut karny! Bramkarz Arki rzucił się w prawy róg bramki i poza słupek wypchnął piłkę po strzale Starzyńskiego
44'
i jeszcze jeden korner dla gości
44'
i jest trzeci z rzędu
44'
wreszcie Bednarskiemu (ARKA Gdynia) udało się wybić piłkę dalej od bramki i zakończyć z serią rzutów rożnych Zagłębia
45'
była szansa na kontrę Arki, ale sędzia zatrzymał grę, gdyż zauważył, że Memić (ARKA Gdynia) leży w polu karnym
45'
Memić (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
rzut rożny dla Arki około 12 metrów od narożnika pola karnego gości
45+2
tym razem Czubak nie doszedł do dośrodkowania Deji (ARKA Gdynia), choć też skakał do piłki
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA GDYNIA - ZAGŁĘBIE LUBIN 2:0
"Kacper Krzepisz" - skandowanie z trybun
Arka nie przestraszyła się Zagłębia i długimi minutami nie było widać, która drużyna na co dzień gra w PKO BP Ekstraklasa, a która w Fortuna 1. Liga. Gdynianie prowadzą, bo mają to, czego brakowało im w wielu meczach ligowych - skuteczność. Gospodarze oddali dwa celne strzały i prowadzą 2:0.
Ten wynik to w równym stopniu zasługa zdobywcy obu goli Czubaka, jak i Krzepisza (ARKA Gdynia), który nie dał się pokonać z rzutu karnego Starzyńskiemu (Zagłębie Lubin), uczestnikowi Euro 2016. Ponadto Kacper obronił jeszcze trzy inne strzały.
Arka jest o 45 minut od awansu do ćwierćfinału Fortuna Pucharu Polski, ale po przerwie musi o niego dalej walczyć, bo z pewnością Zagłębie będzie próbować odrobić straty. Na ławce trener Żuraw ma ofensywnych graczy z Żivcem i Szyszem (Zagłębie Lubin) na czele.
Zagłębie w przerwie przygotowuje zmiany
oficjalna frekwencja 2929 kibiców
46'
od środka grę w drugiej połowie rozpoczęła Arka
46'
w Arce bez zmian w składzie
46'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Daniel, w jego miejsce wchodzi Żivec.
46'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żigulew, w jego miejsce wchodzi Łakomy.
46'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zajić, w jego miejsce wchodzi Szysz.
48'
po dośrodkowaniu Hiszpańskiego (ARKA Gdynia) niecelnie główkował Czubak
49'
Marcjanik (ARKA Gdynia) dobrze uprzedził Żivca we własnym polu bramkowym i zdążył wybić piłkę poza bramkę
49'
i jeszcze jeden korner, gdy Krzepisz przerzucił piłkę nad poprzeczką po strzale Panticia
49'
szczęście przy Arce Szysz (Zagłębie Lubin) spudłował z kilku metrów, a miał już praktycznie pustą bramkę, gdy zamykał akcję po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Starzyńskiego i przedłużeniu piłki przy tzw. pierwszym słupku
51'
znów niewiele brakowało, rykoszet po strzale Ratajczyka (Zagłębie Lubin) i piłka tuż obok słupka bramki Arki
52'
Zagłębie w natarciu
52'
Ratajczyk (Zagłębie Lubin) już mijał Krzepisza (ARKA Gdynia) po podaniu Poręby, ale zdążył zablokować go Marcjanik (ARKA Gdynia), a następnie wspólnie z bramkarzem zabrali piłkę rywalowi
54'
kolejny korner dla gości, ale tym razem nieudane dośrodkowanie Starzyńskiego (Zagłębie Lubin)
56'
zablokowany strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia)
56'
dobry powrót Bednarskiego (ARKA Gdynia) przerwał kontrę rywali
57'
[2:1] Zagłębie Lubin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Ratajczyk. Niewiarygodne. Arka szczęśliwie się broniła, ale ruszyła do ataku i pozwoliła się skontrować. Ratajczyk mierzonym strzałem posłał piłkę w tzw. długi róg bramki Krzepisza
60'
kolejne ataki Zagłębia
60'
szykuje się podwójna zmiana w Arce
61'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Hiszpański, w jego miejsce wchodzi Kasperkiewicz.
61'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żebrowski, w jego miejsce wchodzi Siemaszko.
63'
Żółtą kartką został ukarany Memić (ARKA Gdynia).
63'
piłkarz Zagłębia wymaga pomocy medycznej
64'
Bartolewski (Zagłębie Lubin) może kontynuować grę
65'
dobrze uderzał Żivec (Zagłębie Lubin). Krzepisz (ARKA Gdynia) był zasłonięty, ale nie dał się zaskoczyć, rzucić się w róg bramki i złapał piłkę
67'
"MZKS Arka" - skandowanie z trybun
68'
rzut rożny po dośrodkowaniu Bednarskiego (ARKA Gdynia) w kierunku Czubaka
69'
pod dośrodkowaniu Alemana (ARKA Gdynia) piłka po strzale Bednarskiego (ARKA Gdynia) trafiła w Kasperkiewicza (ARKA Gdynia)
70'
Żółtą kartką został ukarany Deja (ARKA Gdynia).
70'
rzut wolny na wysokości pola karnego Arki. Zbyt mocne dośrodkowanie Starzyńskiego (Zagłębie Lubin)
72'
zbyt mocne podanie Chodyny (Zagłębie Lubin) w kierunku Żivca, ale Krzepisz (ARKA Gdynia) miał problemy ze złapaniem śliskiej piłki
73'
będą kolejne zmiany w obu drużynach
73'
kończy rozgrzewkę Stępień (ARKA Gdynia), który po faulu w Głogowie miał już nie grać w tym roku
74'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bartolewski, w jego miejsce wchodzi Simić.
75'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Aleman, w jego miejsce wchodzi Stępień.
77'
Memić (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza własną bramkę
78'
to 11. rzut rożny dla Zagłębia, ale po nim nie zagroziła Arce
78'
zgasło światło na stadionie. mecz przerwany
78'
kibice na trybunach włączają światełka w smartfonach
83'
delegat PZPN wyraża zgodę, aby piłkarze zeszli z murawy
reflektory świecą ponownie, czekamy na powrót piłkarzy na boisko
78'
czas gry cofnięty do 77:41, piłkarze wracają na murawę
78'
gra wznowiona
80'
gra na razie w środku boiska
80'
Zagłębie przygotowuje zmianę
82'
tuż przy słupku strzał Poręby (Zagłębie Lubin) z dystansu
82'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Starzyński, w jego miejsce wchodzi Sławiński.
83'
szybka akcja Arki. Strzał Deji (ARKA Gdynia) mocny, ale w środek bramki i Hładun (Zagłębie Lubin) odbił piłkę
83'
pomocy medycznej potrzebuje Czubak
84'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Marcus.
84'
"Karol Czubak" - skandowanie z trybun
85'
piłka po dośrodkowaniu Siemaszki (ARKA Gdynia) prosto w ręce Hładuna (Zagłębie Lubin)
86'
"Arka gol" - śpiewy z trybun
86'
niecelny strzał sprzed pola karnego Stępnia
88'
kontra Arki, ale Stępień (ARKA Gdynia) nie sięgnął piłki w polu karnym, którą zagrywał Marcus (ARKA Gdynia)
89'
Stępień (ARKA Gdynia) widząc wysuniętego poza "16" Hładuna (Zagłębie Lubin) próbował go lobować, ale to zagranie mu nie wyszło. Bramkarz przejął piłkę
90'
"Arka gol" - znów z trybun
90'
5 minut doliczone do drugiej połowy
90+1
zablokowany strzał Chodyny (Zagłębie Lubin)
90+1
Valcarce (ARKA Gdynia) leży na boisku, ale sędzia nie zezwala, aby weszła pomoc medyczna
90+2
Hiszpan pozbierał się o własnych siłach
90+2
Żółtą kartką został ukarany Krzepisz (ARKA Gdynia) za opóźnianie gry
90+4
gra na połowie Arki
90'
Żółtą kartką został ukarany Valcarce (ARKA Gdynia), który protestował po tym, gdy sędzia odgwizdał jego faul niespełna 30 metrów od bramki Arki
90+5
bez zagrożenia dla Arki po dośrodkowaniu Żivca z rzutu wolnego
90+5
Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po strzale Panticia (Zagłębie Lubin)
90+5
KONIEC MECZU. ARKA GDYNIA - ZAGŁĘBIE LUBIN 2:1
radość piłkarzy Arki po awansie do ćwierćfinału Fortuna Puchar Polski
wspólna radość piłkarzy i kibiców Arki. Celebrowany jest awans pucharowy, ale publiczność przypomina też o ostatnim ligowym meczu w roku i skanduje, że w niedzielę też chce zwycięstwa
W drugiej połowie częściej atakowało Zagłębie, ale potrafiło strzelić tylko jednego gola. Arka broniła się szczęśliwie, gdyż w niektórych sytuacja pod swoją bramka fortuna była wyraźnie po ich stronie. Jednak tego dnia żaden z gdyńskich piłkarzy nie odpuszczał. Było widać, że bardzo im zależy na sukcesie i dlatego też udało im się osiągnąć ćwierćfinał Fortuna Pucharu Polski, eliminując drużynę z ekstraklasy.