Dramat Arki w meczu z Jagiellonią

12 grudnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Tak wyglądały trybuny na meczu Arka Gdynia - Jagiellonia Białystok

Arka Gdynia dwukrotnie prowadziła, ale przegrała u siebie z Jagiellonią Białystok 2:3 (2:1). Tym samym ta drużyna zmieniła na prowadzeniu w ekstraklasie Lechię Gdańsk. Na końcowym rozstrzygnięciu zaważyła kontrowersyjna decyzja Szymona Marciniaka. Arbiter międzynarodowy podyktował rzut wolny pośredni dla gości 5 metrów od bramki gospodarzy, po którym padł zwycięski gol. Uznał, że Pavels Steinbors złapał piłkę po celowym zagraniu do niego Tadeusza Sochy, choć obrońca żółto-niebieskich wślizgiem powstrzymywał atak Fiodora Cernycha i ani myślał podawać do swojego bramkarza. - Dla mnie idealny sędzia to taki, o którym się po meczu nie mówi. Tutaj tak nie będzie - ocenił Grzegorz Niciński, trener żółto-niebieskich.

JAGIELLLONIA JAGIELLLONIA
1 Steinbors - 2 Socha, 29 Marcjanik, 3 Sobieraj, 17 A.Marciniak - 8 Marcus, 6 Łukasiewicz, 21 Sambea, 25 Wojowski - 20 Hofbauer - 11 Siemaszko
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: S.Marciniak (Płock) oraz Siejka, Gajda
Widzów: 4058
1 Kelemen - 22 Grzyb, 17 Runje, 16 Guti, 77 Tomasik - 21 Frankowski, 23 Szymański, 4 Góralski, 7 Chomczenowskyj - 28 Świderski, 10 Cernych
  • 63' 11 Siemaszko Zmiany 10 Szwoch
  • 79' 21 Sambea Zmiany 9 Abbott
  • 84' 25 Wojowski Zmiany 7 Błąd
  • 46' 7 Chomczenowskyj Zmiany 5 Vassiljev
  • 55' 4 Góralski Zmiany 13 Mystkowski
  • 84' 28 Świderski Zmiany 27 Klimala
  • 25' Łukasiewicz
  • 37' Siemaszko
  • 29' Cernych
  • 64' Guti
  • 76' Vassiljev
  • 11' Hofbauer
  • 41' Góralski
  • 82' Szymański

Rafał Siemaszko dał prowadzenie Arce Gdynia do przerwy 2:1. Rafał Siemaszko dał prowadzenie Arce Gdynia do przerwy 2:1.

Czy dziś Arce Gdynia kibicuje całe Trójmiasto? W przypadku, gdy żółto-niebiescy co najmniej zremisują, liderem po 19. kolejce będzie Lechia Gdańsk
Piłkarze i trener Arki byli dobrej myśli na przedmeczowej konferencji prasowej

ANTONI ŁUKASIEWICZ: ZNÓW MAMY POWER

1,5 roku temu, gdy Arka była jeszcze w I lidze, Marcus (ARKA) miał propozycję przenosin do Białegostoku. Został w Gdyni, a dziś wyprowadzi żółto-niebieskich do gry jako kapitan

MARCUS: Z JAGIELLONIĄ TRZEBA ZAGRAĆ TAK, BY PÓŹNIEJ NICZEGO NIE ŻAŁOWAĆ. TUTAJ WYWIAD Z OBECNYM KAPITANEM ARKI GDYNIA
trener Niciński w "11", która wygrała przed tygodniem w Chorzowie, wymienił tylko napastnika. Siemaszko (ARKA) zastąpił Abbotta

PIŁKARZE I TRENERZY PO ZWYCIĘSTWIE ARKI W CHORZOWIE
W obronie gospodarze liczą na Marcjanika (ARKA). Gdy młodzieżowiec wrócił na boisko po operacji wyrostka robaczkowego, Arka wyłącznie wygrywa

CZY ARKA MOŻE POKONAĆ JAGIELLONIĘ? MICHAŁ MARCJANIK: WSZYSTKO JEST MOŻLIWE
rezerwowi Arki: 13 Jałocha, 7 Błąd, 9 Abbott, 10 Szwoch, 18 Yussuff, 32 Stolc, 33 Zbozień
przed stadionem dwie kwesty. Jedna to tradycyjna akcja kibiców "Żółto-niebieski Mikołaj". Druga akcja polega na zbieranie środki dla hospicjum Bursztynowa Przystań
po decyzji wojewody pomorskiego, która była reakcją na wydarzenia podczas derbów Trójmiasta, dziś pozostają zamknięte trybuny: Górka oraz gości. Ponadto decyzją gospodarzy wyłączony jest sektor GOSiR

MECZ ARKA - JAGIELLONIA BEZ KIBICÓW NA TRYBUNIE GÓRKA I W SEKTORZE GOŚCI
w Gdyni dziś mroźno, co zapewne odbije się na frekwencji. Ilu jest kibiców, poinformujemy w 2 połowie, gdyż wówczas na tym stadionie otrzymujemy oficjalne dane o liczbie widzów
w Jagiellonii jedna zmiana w "11" w porównaniu z wygranym meczem z Lechem Poznań w ostatniej kolejce. Za pauzującego za kartki Romanczuka wszedł do gry Szymański (JAGIELLLONIA)
w "11" Jagiellonii jeden były piłkarz Arki. Na lewej obronie zagra Tomasik (JAGIELLLONIA)
na ławce najlepszy strzelec gości Vassiljev, który w tym sezonie strzelił 9 goli. Reprezentant Estonii jest w odwodzie, bo ostatnio leczył kontuzję.
rezerwa Jagiellonii: 96 Węglarz, 3 Straus, 5 Vassiljev, 13 Mystkowski, 14 Wasiluk, 20 Szymonowicz, 27 Klimala
gości nie może prowadzić dziś trener Probierz. Zajmie miejsce na trybunach, a przy ławce drużyną gości kierować będzie jego asystent - Brede, który urodził się w... Gdyni, a jako piłkarzy spędził w Arce pół sezonu
piłkarze wychodzą na prezentację. Arka żółte koszulki i getry, niebieskie spodenki. Jagiellonia białe stroje
kibice na przeciwległych trybunach wzdłuż boiska. Za bramkami zamknięte sektory
"Areczko, jesteśmy z wami" - skandują kibice
1'
od środka rozpoczęła Arka
2'
próba ataku Arki. Marcus (ARKA) nie doszedł do podania Siemaszki (ARKA)
4'
"Arka gol" - z trybun
5'
gdy Jagiellonia przejmuje piłkę, Arka cofa się na własną połowę. Gospodarze nie chcą nadziać się na szybki atak gości, gdyż sami ten mecz będą próbować rozegrać z kontry
5'
pierwsza interwencja Steinborsa (ARKA). Przejął piłkę zagrywaną w kierunku Cernycha (JAGIELLLONIA)
6'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - przypominają kibice
7'
nie udało się przebić Hofbauerowi (ARKA). Od bramki zacznie Jagiellonia
8'
Jagiellonia stara się przenosić grę na skrzydła. Ni udało się z lewej strony, teraz próbuje z prawej
8'
niepewne piąstkowanie Steinborsa (ARKA)
9'
teraz już zbyt mocne dośrodkowanie Frankowskiego (JAGIELLLONIA). Piłka wyszła bezpośrednio poza boisko
10'
kibice z "Górki" przenieśli się na sektor Tory. Stamtąd jest prowadzony zorganizowany doping
11'
Żółtą kartką został ukarany Hofbauer (ARKA).
11'
Góralski (JAGIELLLONIA), którego faulował Austriak, wymagał pomocy masażystów, ale może kontynuować grę
13'
optyczna przewaga Jagiellonii, ale na razie bez znaczących sytuacji podbramkowych z obu stron
14'
"Nasz święty klub..." - z trybun
14'
Sambea (ARKA) wywalczył rzut wolny z wysokości pola karnego gości
15'
po wrzutce z wolnego Marcusa (ARKA) piłka minęła wszystkich piłkarzy. Niestety, także zamykającego akcję A.Marciniaka (ARKA)
16'
szybka odpowiedź Jagiellonii i róg dla gości
17'
krótko rozegrany róg przez gości i dopiero po chwili dośrodkowanie Grzyba (JAGIELLLONIA). Bez zagrożenia dla Arki
17'
dobre w obronie Socha (ARKA). Zagrał głową piłkę, która kierowana była do Cernycha (JAGIELLLONIA)
18'
róg da Arki po ładnej akcji i wymianie kilku piłek na jeden kontakt
19'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z rogu Hofbauera (ARKA)
20'
Marcus (ARKA) po przechwycie od razu zagrał do Siemaszki (ARKA), ten podciągnął z piką po "16", mimo że atakowało go trzech rywali. Szkoda, że Hofbauer (ARKA) nie opanował piłki po podaniu Rafała, gdyż byłby sam na sam z bramkarzem
21'
Siemszko w polu karnym nie doszedł do podania z lewego skrzydła Wojowskiego (ARKA)
22'
od razu reagują kibice na te udane akcje gospodarzy. "Arka gol" - z trybun
22'
wolny dla Arki. Niewiele ponad 20 metrów do bramki
23'
celny strzał z wolnego Marcusa (ARKA). Pewnie łapie piłkę Kelemen (JAGIELLLONIA)
23'
to pierwszy celny strzał tego spotkania
24'
kolejny wolny dla Arki. Teraz z lewej strony pola karnego gości
24'
Hofbauer (ARKA) z wolnego do Sambei (ARKA), ten dośrodkował, ale obrońcy wybili piłkę na róg
24'
i drugi z rzędu róg dla Arki
25'
będzie i trzeci z rzędu
25'
[1:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Łukasiewicz. Po kolejnym stałym fragmencie gry powstało kolejne zamieszane w "16" gości. Guti zbyt krótko wybijał piłkę do dośrodkowaniu Sambei. Łukasiewicz zdołał strzelić z 6. metra w okienko bramki, choć jeszcze piłkę podbił Szymański, który interweniował na linii bramkowej
26'
"Jeszcze jedna bramka" - skandowanie z trybun
27'
niecelny strzał z dystansu Wojowskiego (ARKA)
29'
[1:1] JAGIELLLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Cernych. Po dośrodkowaniu z lewego skrzydła Tomsika reprezentant Litwy wyprzedził Sobieraja i głową strzelił piłkę w "krótki" róg bramki Steinborsa
31'
kolejny róg dla Arki
32'
Po dośrodkowaniu z rogu Hofabuera do wybitej przed pole karne piłki doszedł Sambea (ARKA), ale uderzył wysoko nad poprzeczką
34'
posiadanie piłki 53:47 dla Jagiellonii oddaje to co dzieje się na boisku
34'
akcje Jagiellonii są dłuższe, goście zmuszani do gry w ataku pozycyjnym. Arka próbuje głównie szybkich akcji bądź szuka stałych fragmentów gry
36'
kiks Tomasika (JAGIELLLONIA). Po jego interwencji piłka znalazła się na trybunach
37'
[2:1] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Siemaszko. Akcje rozpoczął Marcus, Socha dobiegł z piłką do końcowej linii i wycofał w pole bramkowe. Z 3. metrów futbolówkę do siatki skierował Siemaszko. Trudno nawet ocenić, czy strzelał, czy został piłką trafiony
37'
to pierwszy gol piłkarza ataku Arki w ekstraklasie od 13 sierpnia i meczu ze Śląskiem w Gdyni (2:0). Wówczas też jako ostatni z tej formacji trafił Siemaszko (ARKA)
40'
po odzyskaniu prowadzenia Arka przejmuje też inicjatywę
41'
Żółtą kartką został ukarany Góralski (JAGIELLLONIA).
42'
Marcus (ARKA) faulowany przez Górskiego wymaga pomocy medycznej
43'
niezadowolony Marcus (ARKA), gdyż zamiast na róg sędzia wskazał, że od bramki rozpoczną goście
43'
Socha (ARKA) niespodziewanie wbiegł na pozycję środkowego napastnika, a prostopadłą piłkę próbował mu dograć Siemaszko (ARKA). Podoba się ta wymienności pozycji piłkarzy Arki w tym meczu
44'
mógł być 3 gol dla Arki. Siemaszko (ARKA) zawahał się jednak przez chwilę i strzelał już w nieco gorszej sytuacji. Piłkę po jego strzale odbił Kelemen (JAGIELLLONIA)
45'
nieznacznie niecelny strzał sprzed pola karnego Świderskiego
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PROWADZI 2:1
Arka rozgrywka ten mecz dobrze taktycznie, a ponadto na boisku zostawia serce i nikt nie odstawia nogi. Gospodarze starają się przejąć piłkę w środkowej strefie boiska i rozgrywać szybkie akcje. Liczą także na stałe fragmenty gry. Defensywa Jagiellonii dwukrotnie pogubiła się przy licznych dośrodkowaniach miejscowych. To po takich sytuacjach gole strzeli Łukasiewicz (ARKA) i Siemaszko (ARKA), którzy w sporych zamieszaniach, które powstawały w "16" byli najlepiej ustawieni i potrafili posłać piłkę do siatki.
Jednak na pewno Jagiellonia nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa. Zobaczymy, czy na boisko wejdzie jej najlepszy piłkarz Vassiljev, czy po kontuzji zajął tylko miejsce na ławce rezerwowych na postrach?
Vssiljev najintensywniej rozgrzewa się z rezerwowych w przerwie
w przerwie konkurs dla kibiców. Strzelają do bramki, w której zaznaczone są otwory. Każdy ma określoną liczbę punktów. Trzeba trafić tam piłką
46'
JAGIELLLONIA przeprowadza w przerwie zmianę. Boisko opuszcza Chomczenowskyj, w jego miejsce wchodzi Vassiljev.
46'
drugą połowę rozpoczęła Jagiellonia. Arka bez zmian w składzie
47'
zamieszanie w "16" Jagiellonii. Strzały arkowców blokowane
49'
Siemaszko (ARKA) stracił piłkę na linii "16"
50'
początek 2. połowy dla Arki
51'
dośrodkowanie Sambei (ARKA) prosto w ręce Kelemena (JAGIELLLONIA)
52'
zablokowany strzał Wojowskiego (ARKA). W pole karne piłkę dograł Hofbauer (ARKA)
54'
Siemaszko (ARKA) faulowany. Wolny 7 metrów od narożnika pola karnego gości
54'
po dośrodkowaniu z wolnego Hofbauera (ARKA) głową próbował strzelać Marcus (ARKA), ale został zablokowany
55'
JAGIELLLONIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Góralski, w jego miejsce wchodzi Mystkowski.
56'
"Gdyńska Arka" - z trybun
56'
Siemaszko (ARKA) wywalczył róg
57'
po dośrodkowaniu Hofbauera (ARKA) z rogu głową strzelał Marciniak, ale i to uderzenie zablokowane
58'
2. połowa nadal z przewagą Arki
59'
Oficjalna frekwencja 4 058 kibiców
60'
"My czekamy na zdobycie 3 bramy" - z trybun
61'
przerwany atak gości. Vassiljev (JAGIELLLONIA) dostał piłką w rękę w polu karnym Arki
62'
wymiana zdań między Sobierajem (ARKA) a Brede
62'
sędzia napomina Brede
62'
rozgrzewa się Szwoch
63'
Świderski (JAGIELLLONIA) wywalczył wolnego na wysokości pola karnego Arki
63'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Siemaszko, w jego miejsce wchodzi Szwoch.
63'
Arka zostaje bez nominalnego napastnika
64'
[2:2] JAGIELLLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Guti. Obrońca gości najwyżej doskoczył do piłki, którą dośrodkował z wolnego Vassiljev. Strzał głową z 5. metra nie do obrony. Spóźnił się z interwencją Marcjanik
65'
róg dla Arki
66'
po dośrodkowaniu z rogu Hofbauera odgwizdany faul A.Marciniaka na Gutim
68'
po zdobyciu wyrównania Jagiellonia częściej utrzymuje się przy piłce
70'
"Walczyć Arkowcy" - z trybun skandowanie
73'
wślizgiem Socha (ARKA) wybił piłkę spod nóg Cernycha w kierunku własnej bramki. Sędzia S.Marciniak uznał, że jest to celowe podanie do bramkarza! Podyktował rzut wolny pośredni dla gości!
74'
wszyscy piłkarze Arki w bramce. Piłka ustawiona na 5. metrze od niej. Bardzo kontrowersyjna decyzja arbitra
75'
długo zwlekają gości z rozegraniem wolnego
76'
[2:3] JAGIELLLONIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Vassiljev. Do niego trafiło krótkie podanie od Tomasika. Estończyk strzelił mocno pod poprzeczkę
76'
wulgarnie z trybun pod adresem sędziego
76'
protesty też na ławce rezerwowych Arki. Sędzia upomina członków sztabu trenerskiego Arki
78'
"Areczko, gramy do końca" - z trybun
79'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sambea, w jego miejsce wchodzi Abbott.
80'
przygotowywane zmiany w obu zespołach
80'
w Arce rozgrzewa się Błąd
82'
Żółtą kartką został ukarany Szymański (JAGIELLLONIA).
83'
Marcus (ARKA) zagrał wzdłuż bramki. Żaden z jego kolegów nie zdołał wepchnąć piłki do siatki
84'
JAGIELLLONIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Świderski, w jego miejsce wchodzi Klimala.
84'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojowski, w jego miejsce wchodzi Błąd.
86'
Abbott (ARKA) traci piłkę przed polem karnym gości
87'
Arka atakuje, by wyrównać, gdyż z przebiegu gry na pewno nie zasłużyła na porażkę
87'
kontra Jagiellonii. Steonbors przejął piłkę zagrywaną do Cernycha (JAGIELLLONIA)
88'
Kelemen (JAGIELLLONIA) przejął piłkę zagrywaną przez Abbotta (ARKA)
88'
"Areczko, jesteśmy z wami" - z trybun
89'
Sobieraj (ARKA) z Marcjanikiem (ARKA) przewali kontrę, w której rywale byli w większości 3 na 2
90'
4 minuty doliczone
90+1
Socha (ARKA) przerwa kontrę Cernycha (JAGIELLLONIA). Gdyby nie jego interwencja, napastnik gości byłby sam na sam z bramkarzem
90+3
Kelemen (JAGIELLLONIA) piąstkuje w zamieszaniu we własnej "16"
90+4
kibice końcowy gwizdek kwitują epitetami pod adresem sędziego oraz oklaskami dla piłkarzy
"Czy wygrywasz, czy nie to ja i tak kocham cię" - śpiewają kibice
Z przebiegu gry piłkarze Arki nie zasłużyli an porażkę. Przeciwko Jagiellonii zagrali chyba najlepszy z tych meczów jesienią, w których nie zdobyli kompletu punktów. Cieniem na wyniku położyła się kontrowersyjna decyzja sędziego. Podyktował on rzut wolny pośredni, po którym goście zdobyli zwycięskiego gola. Natomiast w zagraniu Sochy (ARKA) wydaje się, że nie było celowości. Nie podawał piłki do własnego bramkarza, a wślizgiem przerywał atak Cernycha (JAGIELLLONIA).

Wyniki 19 kolejki

• ARKA GDYNIA - Jagiellonia Białystok 2:3 (2:1)
  • LECHIA GDAŃSK - Śląsk Wrocław 3:0 (1:0)
  • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)
  • Górnik Łęczna - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:0 (0:0)
  • Wisła Płock - Ruch Chorzów 4:3 (2:2)
  • Wisła Kraków - Cracovia 1:1 (1:0)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 1:0 (0:0)
  • Piast Gliwice - Legia Warszawa 1:5 (0:2)

Opinie (273) ponad 50 zablokowanych

• Marciniak sędzia międzynarodowy...skandalicznie Arke przekręcił (17)

Szkoda bo dziś jako kibic Lechii życzyłem wam zwycięstwa. Dziwne, że ten furiat Probierz dziś tak nie podskakiwał jak na korzyść jego drużyny gwizdali.

• 255 55

• ciekaw jestem co powie Probierz o decyzji sędziego - sam na miejscu Nitka chyba wyszedłby z siebie i stanął obok

• 55 3

• Panie sedzio kiedy ten karny (3)

• 29 16

• karny przynajmniej z 11 metrów, a to było 5 - nawet Pajszoł by to strzelił (2)