Arka Gdynia - Olimpia Elbląg 3:1 w pierwszym sparingu. Nowy asystent trenera

Damian Konwent
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (60)

Mateusz Kuzimski (w środku) strzelił dwa gole dla Arki Gdynia w wygranym sparingu z Olimpią Elbląg. Mateusz Kuzimski (w środku) strzelił dwa gole dla Arki Gdynia w wygranym sparingu z Olimpią Elbląg.

Arka Gdynia wygrała na Narodowym Stadionie Rugby z II-ligową Olimpią Elbląg 3:1 (0:0) w pierwszym zimowym sparingu. Hermes przetestował w sumie 23 piłkarzy. W drugiej połowie postawił na bardziej ofensywny skład, z jedynie dwoma nominalnymi obrońcami. Dzięki temu poprawiła się nie tylko gra, ale i wynik. Dwa gole strzelił Mateusz Kuzimski, a jednego Martin Dobrotka. Ponadto do sztabu szkoleniowego dołączył Michał Mocek, który w roli asystenta trenera zastąpił Tomasza Wolaka.

Arka Gdynia - Olimpia Elblag 3:1

Kuzimski 58 (karny), 65, Dobrotka 70

ARKA: Kajzer (30 Krzepisz) - Tomal, Marcjanik, Stolc, Rymaniak - Purzycki, Bednarski - Żebrowski, Adamczyk, Haydary - Czubak

ARKA (II połowa): Krzepisz (60 Molenda) - Stępień, Nawrocki, Dobrotka, Przyborowski - Gol, Milewski - Skóra, Aleman, Marcus - Kuzimski

Sparing Arki Gdynia z Olimpią Elbląg był pierwszym żółto-niebieskich w trakcie zimowych przygotowań do rundy wiosennej i zarazem pierwszym nieoficjalnym meczem Hermesa w roli szkoleniowca żółto-niebieskich. Na Narodowym Stadionie Rugby rozegrano 2x45 minut.

Brazylijczyk na to spotkanie postawił na to samo ustawienie, w którym Arka kończyła rundę jesienną, jeszcze z Ryszardem Tarasiewiczem u sterów, czyli 1-4-2-3-1. Zarówno w pierwszej i w drugiej połowie. W sumie zagrało 23 piłkarzy. Na boisku nie pojawił się tylko Marcel Ziemann.

Arka Gdynia - Olimpia Elbląg. Sprawdź, o czym pisaliśmy przed pierwszym sparingiem

Co ciekawe, mecz kontrolny w bramce rozpoczął Daniel Kajzer. "Kajzi" w minionej rundzie nie zaliczył ani jednego występu w pierwszej drużynie Arki, a co najwyżej grał w jej rezerwach. Jednak miejsce między słupkami na dobre stracił jeszcze wiosną, gdy musiał przejść operację kolana. Od tamtej pory golkiperem żółto-niebieskich był Kacper Krzepisz.

Ten z kolei wszedł na boisko w 30. minucie i po pół godzinie gry został zmieniony przez Michała Molendę. W ten sposób każdy z bramkarzy zagrał w takim samym wymiarze czasowym.

W linii obrony do jakichś większych roszad nie doszło, choć po części dziwić może lewa strona, na której znalazł się Bartosz Rymaniak. Przypomnijmy, że doświadczony zawodnik w ostatnich tygodniach częściej zaczynał spotkania na prawej stronie lub jako stoper.

Czy w Arce Gdynia wypaliły wszystkie letnie transfery? Zagłosuj

Widać, że trener Hermes chciał także sprawdzić dyspozycję tych, których w minionej rundzie grywali mniej. Mowa o środku pola, w którym znaleźli się: Michał Bednarski, który zaliczył 6 występów oraz Adrian Purzycki, który zagrał 11 razy, choć tylko 3 rozpoczynał w wyjściowym składzie.

Michał Żebrowski nie miał zbyt udanej jesieni, gdyż opuścił 9 spotkań. Jednak 3-krotnie w ostatnich meczach wchodził z ławki rezerwowych, co m.in. zaprocentowało grą od początku we wtorkowym sparingu. Oprócz niego w ofensywie Brazylijczyk postawił na sprawdzonych piłkarzy, czyli Karola Czubaka, za plecami znalazł się Hubert Adamczyk. Z kolei na lewym skrzydle znalazł się Omran Haydary.

Natomiast w drugiej połowie doszło do wymiany wszystkich graczy z pola. Najbardziej w oczy rzucił się Mateusz Nawrocki, który zagrał u boku Martina Dobrotki w linii obrony. 18-latek nie debiutował jeszcze w pierwszym zespole. Jesienią rozegrał 11 spotkań w Centralnej Lidze Juniorów.

Eksperymentalnie wyglądały również boki defensywy. Zobaczyliśmy na nich: Mateusza Stępnia oraz Kornela Przyborowskiego, czyli graczy stricte ofensywnych. Wcześniej grywali na skrzydłach lub wahadłach.

Przeczytaj, kogo zabrakło na pierwszym treningu Arki Gdynia

Dlatego też nie może dziwić, że po przerwie Arka napierała zdecydowanie bardziej. Co prawda, jako pierwsza straciła bramkę w 49. minucie, ale niedługo potem nastąpiło wyrównanie. W polu karnym faulowany był Kacper Skóra, "jedenastkę" na bramkę zamienił Mateusz Kuzimski. To on zajął pozycję napastnika i z tej roli się wywiązał, bo także wyprowadził drużynę na prowadzenie w 65. minucie.

Wynik spotkania ustalił Dobrotka. Defensor zdobył bramkę uderzeniem głową po tym, jak z rzutu rożnego dośrodkował Skóra. W 80. minucie swoją szansę miał jeszcze Christian Aleman, ale oddał niecelny strzał z około 12 metrów po akcji i podaniu od Stępnia.

Żółto-niebiescy zaczęli zimowe sparingi od zwycięstwa 3:1. Kolejnym rywalem będzie Chojniczanka, czyli ligowy rywal. Ten mecz kontrolny zostanie rozegrany w sobotę, 10 grudnia, o godz. 12:30, również na NSR.

Arka Gdynia. Sparingi zima 2022/23:

bilans: 1 zwycięstwo, bramki 3:1
  • 7.12, NSR: Olimpia Elbląg (II liga) 3:1
  • Bramki: Kuzimski 2, Dobrotka
  • 10.12, godz. 12:30, NSR: Chojniczanka (I liga)
  • 18.01, Cetniewo: Chojniczanka (I liga)
  • 21.01, Cetniewo: Olimpia Elbląg (II liga)
  • 25.01, Cetniewo: Stomil Olsztyn (II liga)
  • 3/4.02, NSR: Radunia Stężyca (II liga)

Hermes ma nowego asystenta

Michał Mocek został asystentem Hermesa. Umowa z Arką Gdynia została zawarta do 30 czerwca 2023 roku. Michał Mocek został asystentem Hermesa. Umowa z Arką Gdynia została zawarta do 30 czerwca 2023 roku.

Przed rozpoczęciem sparingu, klub poinformował o zatrudnieniu nowego asystenta trenera - Michała Mocka. Na tym stanowisku zastąpił Tomasza Wolaka, który pracował u boku Ryszarda Tarasiewicza. Mocek w Gdyni ma odpowiadać m.in. za analizę i przygotowanie rozwiązań dotyczących stałych fragmentów gry. Umowa została zawarta do 30 czerwca 2023 roku.

Urodzony 30 czerwca 1984 roku w Lublinie szkoleniowiec posiada licencję UEFA A. W przeszłości był trenerem bramkarzy w Legionovii Legionowo oraz Pelikanie Łowicz. Następnie był asystentem w klubach: Dolcan Ząbki, Avia Świdnik oraz Hetman Zamość. W Hetmanie w sezonie 2020/2021 pełnił także funkcje pierwszego trenera. W sezonie 2021/22 pracował w Górniku Łęczna jako asystent Kamila Kieresia. Następnie w czerwcu tego roku zasilił sztab trenerski jako asystent Leszka Ojrzyńskiego w Koronie Kielce.

18 Sandecja Nowy Sącz 18 2 8 8 15:27 14
W sezonie zasadniczym rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny awansują do PKO BP Ekstraklasa. Natomiast trzy najsłabsze zostaną zdegradowane do II ligi.
Zespoły z miejsc 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach, a ich zwycięzca także awansuje do piłkarskiej elity.
Tabela wprowadzona: 2022-11-13