Wiadomości

stat

Arka Gdynia - Legia Warszawa. Wszystko o finale Pucharu Polski

Arka Gdynia

Arka Gdynia przyjechała do Warszawy w dobrych nastrojach. Żółto-niebiescy nie przejmują się ostatnimi słabymi wynikami w ekstraklasie. Nawet rywale z Legii przyznają, że Arka to zespół pucharowy, który w takich meczach stać na wszystko.
Arka Gdynia przyjechała do Warszawy w dobrych nastrojach. Żółto-niebiescy nie przejmują się ostatnimi słabymi wynikami w ekstraklasie. Nawet rywale z Legii przyznają, że Arka to zespół pucharowy, który w takich meczach stać na wszystko. fot. Wojciech Szymański/arka.gdynia.pl

W środę, 2 maja godz. 16 piłkarze Arki Gdynia zmierzą się z Legią w finale Pucharu Polski. Na PGE Narodowym w Warszawie podopieczni Leszka Ojrzyńskiego będą bronić trofeum z ubiegłego roku. Jeśli wygrają, podzielą między siebie ponad pół miliona złotych i znów zagrają w kwalifikacjach Ligi Europy. - Chcę to przeżyć jeszcze raz. Przyjechaliśmy tu dokonać czegoś wielkiego - zapewnia Adam Marciniak. Żółto-niebieskich wspierać będzie ponad 10 tysięcy kibiców. Usiądą na przeciwległej trybunie do tej, na której byli rok temu. Czas przerwać trwającą od 2014 roku tradycję, że drużyny dopingowane z tych sektorów, przegrywają. Poniżej pozostałe ważne informacje zarówno dla tych, którzy zasiądą na stadionie jak i tych, którzy śledzić będą naszą relację ze stolicy.Relacja LIVE
1:2
ARKA
Gdynia
Legia
Warszawa

2 maja 2018, godz. 16:00  zobacz relację LIVE!


Typowanie wyników

mecz pucharowy
02.05.2018 godz.16:00
wartość: 3 punkty
ARKA Gdynia
1:2
Legia Warszawa

Jak typowano

1

29%

129 typowań

x

11%

47 typowań

2

60%

262 typowaniaPRZYPOMNIJ SOBIE JAK PRZED ROKIEM ARKA ZDOBYŁA PUCHAR POLSKI: VIDEO, FOTO, RELACJA

Na Stadionie Narodowym w Warszawie spotkają się dwa zespoły, które znajdują się w zupełnie odmiennej sytuacji. Legia walczy o mistrzostwo Polski i aktualnie ma na koncie trzy kolejne zwycięstwa w ekstraklasie. Z kolei Arka, choć raczej niezagrożona spadkiem, jest w grupie drużyn walczących o utrzymanie i przegrała cztery ostatnie spotkania ligowe. Ostatnim zespołem, który pokonała w ekstraklasie była... Legia. 31 marca w Gdyni Arka wygrała z tym rywalem po raz pierwszy od 40 lat.

Puchar Polski to jednak osobna historia. Choć Arki nikt nie nazywa faworytem środowego spotkania, to gdynianie znów przeszli całą drogę do finału i bronią wywalczonego przed rokiem trofeum. Jeśli uda im się to zrobić, ponownie zdobędą prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy.

POCIĄGI SPECJALNE Z KIBICAMI ARKI GDYNIA W DRODZE DO WARSZAWYPrzypomnijmy, że sam udział w finale nie ma przepustki na międzynarodową arenę
. Jeśli wygra Legia, to poza nią Polskę reprezentować będą jeszcze trzy najlepsze zespoły z ekstraklasy. Gdy w "trójce" ligowej znajdzie się też Legia, to wówczas w Lidze Europy zagra czwarta drużyna z ligi.

- Nie popisaliśmy się w ostatnich meczach ligowych, ale nie dramatyzujmy. Naszym celem jest utrzymanie. Nie dopięliśmy wszystkiego na ostatni guzik, ale jesteśmy w trakcie. Puchar Polski to nasz wewnętrzny cel, który jest fajnym dodatkiem. Dla mnie pieniądze i trofea same w sobie nie są ważne. Jak dostanę medal, tak jak przed rokiem oddam go na cele charytatywne. Dla mnie ważne jest to, co zostaje w umyśle i w sercu. Nie jesteśmy faworytem tego meczu, ale chcemy bardzo sprawić niespodziankę - mówi trener Leszek Ojrzyński.
LUKA ZARANDIA - WYŚCIG Z CZASEM. SPRAWDŹ, JAKIE SĄ SZANSĘ, ŻE SKRZYDŁOWY POMOŻE ARCE W FINALE?

29. kolejka ekstraklasy, Arka Gdynia - Legia Warszawa 1:0 (1:0)
31 marca, Gdynia. Sędzia: Musiał. Widzów: 11 762
Bramka: Bogdanow 34
ARKA: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Helstrup (65 Sołdecki), Marciniak - Szwoch, Bogdanow, Nalepa, Piesio - Jankowski (82 Zarandia) - Siemaszko (69 Esqueda). Trener: Ojrzyński


PRZECZYTAJ JAK RELACJONOWALIŚMY ZWYCIĘSTWO ARKI NA LEGIĄ 40 LATACH W EKSTRAKLASIE

System premiowania jest identyczny jak przed rokiem. Zwycięski klub otrzyma milion złotych. Wraz z pieniędzmi zdobywanymi za przejście poprzednich rund, zbierze się około 1,1 mln zł łącznej nagrody. Arka połowę z tej kwoty przekaże drużynie.

Choć wiadomo już, że do dyspozycji szkoleniowca będzie w Warszawie Rafał Siemaszko, Ojrzyński pozostaje dość tajemniczy, jeśli chodzi o skład na spotkanie z Legią. Wiadomo jedynie, że wciąż pod znakiem zapytania pozostaje występ Luki Zarandii. Ci dwaj strzelali gole na wagę triumfu w ubiegłorocznym finale. Nie tylko oni palą się jednak do powtórki z poprzedniego sezonu.

- Chcę przeżyć jeszcze raz to, co przeżyłem na tym stadionie przed rokiem. Poziom emocji jest taki sam. Wygrać Puchar Polski to wielka sztuka, a obronić go jeszcze większa. Jeśli to się nam uda, nie będę jednak stopniował, który raz jest cenniejszy. Przyjechaliśmy tu dokonać czegoś wielkiego - mówi obrońca Adam Marciniak.


FREDRIK HELSTRUP: CHCĘ MIEĆ TAKIE WSPOMNIENIA, JAKIE SPRZED ROKU MAJĄ MOI KOLEDZY

Legia w ostatnich tygodniach skupiona jest na grze o mistrzostwo Polski, ale absolutnie nie zamierza podchodzić ulgowo do środowego meczu. "Wojskowym" marzy się sięgnąć po trofeum na swoim terenie, a po drugie chcą zrewanżować się Arce za ligową porażkę w Gdyni. Ponadto pamiętają, że ten sezon rozpoczął się od meczu o Superpuchar na stadionie przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie, w którym Arka pokonała Legię po karnych.

- Doskonale znamy Arkę, analizowaliśmy jej grę bardzo dokładnie. To zespół pucharowy, który może wygrać z każdym. To, że wygraliśmy trzy ostatnie mecze, a oni przegrali cztery kolejne to w tym momencie czysta psychologia. Podchodzimy do tego meczu z gorącym sercem, ale i zimną głową. W pucharach wszystko jest możliwe. To będzie wielki mecz i prawdziwe święto futbolu - zapowiada trener Legii Dean Klafurić.
PRZECZYTAJ JAKĄ RECEPTĘ NA FINAŁ PUCHARU POLSKI MAJĄ: MARCUS, SZWOCH I JANKOWSKI?

Superpuchar Polski 2017, Legia Warszawa - Arka Gdynia 1:1 karne 3:4
7 lipca, Warszawa. Sędzia: Marciniak. Widzów: 26 756
Bramki: Moulin 27 - Pazdan 20 (samobójcza)
Karne: Szwoch, Guilherme, Dąbrowski - Warcholak, Sołdecki, Zbozień, Jurado

ARKA: Steinbors - Zbozień, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Sambea - Kun (90+4 Żebrakowski, Marcus (63 Sołdecki), Marciniak (77 Nalepa), Piesio (84 Socha) - Siemaszko (67 Jurado)


PRZECZYTAJ WSPOMNIENIA PIERWSZYCH ZDOBYWCÓW DLA ARKI PUCHARU POLSKI

Szkoleniowiec, który prowadzi stołeczny zespół po zwolnieniu Romeo Jozaka, przeciwko Arce nie będzie mógł skorzystać z Krzysztofa Mączyńskiego, Briana IloskiegoMichała Kopczyńskiego. W pełni sił jest za to narzekający ostatnio na uraz Artur Jędrzejczyk.

Arbitrem głównym spotkania miał być Bartosz Frankowski. O jego zmianę do Polskiego Kolegium Sędziów wystąpił jednak na cztery dni przed finałem prezes PZPN

- Szanując dotychczasowe dokonania i przebieg kariery sędziego Frankowskiego z niepokojem przyglądałem się ostatnim prowadzonym przez niego spotkaniom. Zwłaszcza w sobotnim meczu Lech Poznań - Górnik Zabrze pan Frankowski pokazał, że w swej aktualnej dyspozycji nie gwarantuje wysokiego i stabilnego poziomu rozstrzygania najważniejszego meczu sezonu w Polsce. W tej sytuacji arbitrem głównym spotkania finałowego Pucharu Polski będzie pan Piotr Lasyk - wyjaśnił Zbigniew Boniek.
SPRAWDŹ, JAK TRENER ARKI SKLEJA DRUŻYNĘ PO PORAŻCE Z PIASTEM, DO CZEGO POTRZEBUJE POMOCY NIEBIOS?

Finał Pucharu Polski 1979, Arka Gdynia - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
9 maja, Lublin. Sędzia: Jarguz. Widzów: 15 000
Bramki: Kupcewicz 50, Krystyniak 59 (karny) - Kmiecik 18
ARKA: Żemojtel - Pietrzykowski, Bieliński, Bochentyn, Musiał - Dybicz, Kupcewicz, Kurzepa - Kwiatkowski Zawiślan (Krystyniak), Bikiewicz (Nowacki). Trener: Boguszewicz

Finał Pucharu Polski 2017, Lech Poznań - Arka Gdynia 1:2 (0:0, d. 1:2)
2 maja, Warszawa. Sędzia: Musiał. Widzów: 43 760
Bramki: Trałka 119 - Siemaszko 107, Zarandia 111
ARKA: Steinbors - Socha, Sobieraj, Marcjanik, Warcholak - Łukasiewicz, Marciniak - Marcus (54 Siemaszko), Szwoch, Bożok (83 Hofbauer) - Trytko (71 Zarandia). Trener: Ojrzyński


7 LIPCA 2017 ARKA PRZYWIOZŁA SUPERPUCHAR PO ZWYCIĘSTWIE PO KARNYCH NAD LEGIĄ. PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ VIDEO

- Skoro taka zapadła decyzja, widocznie coś musiało mieć na nią wpływ. Nie chcę w to wnikać. Bierzemy to, co jest, bez żadnych preferencji co do nazwisk arbitrów. Wierzę, że sędzia Lasyk stanie na wysokości zadania. Do dyspozycji będzie miał system VAR i kolegów w wozie, wśród których będzie sędzia Paweł Gil, który właśnie został nominowany jako sędzia VAR na mistrzostwa świata w Rosji. Myślę, że wszystko będzie dobrze - mówi trener Ojrzyński.
Kibice Arki Gdynia wykupili ponad 10 tys. wejściówek na środowy mecz w Warszawie. Fani żółto-niebieskich, który zapisali się na wyjazd grupowy, pojadą sześcioma pociągami specjalnymi do stacji Warszawa Stadion, które ruszą z Gdyni między godz. 6:41 a 9:35. Nie zabraknie oczywiście także kibiców, którzy do stolicy planują wyjazd indywidualny.

Zmotoryzowanym zalecana jest trasa przejazdu autostradami A1 i A2. Na terenie Miejsca Obsługi Podróżnych Mogiły będą znajdowały się siły policyjne z Komendy Stołecznej Policji, które ułatwią przemieszczanie się kibiców pod stadion.

TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLETNY PORADNIK KIBICA NA FINAŁ PUCHARU POLSKI W WARSZAWIE (.PDF)

Kierowcy powinni zaopatrzyć się w specjalną kartę parkingową, którą można nabyć przez internet w tym miejscu. Cena za parking dla samochodu osobowego wynosi 20 zł. Kibice, którzy posiadają bilety na dedykowaną dla Arki trybunę niebieską, będą mogli zaparkować na błoniach stadionu na parkingu niebieskim z wjazdem od ul. Sokolej.

Kibice Arki Gdynia zasiądą w Warszawie na trybunie niebieskiej. Na stadion dostaną się wejściem nr 10. Ci, którzy przyjadą własnym środkiem transportu, będą mogli go zostawić na parkingu od ul. Sokolej, ale tylko po wykupieniu przez internet biletu parkingowego.
Kibice Arki Gdynia zasiądą w Warszawie na trybunie niebieskiej. Na stadion dostaną się wejściem nr 10. Ci, którzy przyjadą własnym środkiem transportu, będą mogli go zostawić na parkingu od ul. Sokolej, ale tylko po wykupieniu przez internet biletu parkingowego. mat. prasowe pzpn

Wydrukowane karty parkingowe w formacie A4 należy umieścić za szybą, co ułatwi Policji i stewardom kierowanie ruchem. Liczba miejsc jest ograniczona, a bez biletu parkingowego, organizatorzy odradzają przyjazd w okolice stadionu. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wówczas zostawienie pojazdu w innym miejscu i przyjazd na stadion II linią metra z wysiadka na stacji "Stadion Narodowy".

Umiejscowiona za jedną z bramek trybuna niebieska (północna) dedykowana kibicom Arki to przeciwległa do tej, z której wspierali zespół podczas ubiegłorocznego finału przeciwko Lechowi Poznań. Odkąd od 2014 roku rozgrywany jest finał na Narodowym, żadna drużyna, która losowała tę trybunę, nie zdobywała trofeum. Czas to zmienić.

Kibice Arki wpuszczani będą na stadion wejściem nr 10, a brama zostanie otwarta o godz. 14.

W oczekiwaniu na rozpoczęcie finału Pucharu Polski, wszyscy widzowie będą mogli obserwować rozgrywki turnieju dla młodzieży "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" oraz zjeść posiłek w jednym punktów gastronomicznych.

Aby wejść na stadion należy mieć ze sobą imienny bilet na mecz i ważny dokument potwierdzający tożsamość (imię, nazwisko, nr PESEL). W przypadku niezgodności danych lub braku dokumentu potwierdzającego tożsamość stewardzi będą zobowiązani odmówić wstępu na mecz. Przypominamy, że organizatorzy nie przewidują stacjonarnej sprzedaży biletów w dniu meczu.

WYSTĘPY ARKI W PUCHARZE POLSKI SEZON PO SEZONIE OD ZDOBYCIA TROFEUM, GDZIE I Z KIM KOŃCZYLI
1978/79 Finał Wisła Kraków (Lublin) 2:1
1979/80 1/16 finału Stal Stocznia Szczecin (wyjazd) 1:2
1980/81 1/8 finału Śląsk Wrocław (w) 1:2
1981/82 1/2 finału Lech Poznań (w) 0:2
1982/83 1/16 finału Wisła Płock (w) 0:2
1983/84 1/8 finału Pogoń Szczecin (dom) 0:1
1984/85 II runda Powiśle Czernin (w) 1:2
1985/86 nie grała na szczeblu centralnym
1986/87 II runda Polonia Bydgoszcz (w) 0:1
1987/88 II runda SHR Wojcieszyce (w) 0:3
1988/89 III runda Olimpia Elbląg (w) 1:2 po dogrywce
1989/90 1/8 finału Chemik Police (w) 0:1
1990/91 nie grała na szczeblu centralnym
1991/92 II runda Darłovia Darłowo (w) 1:4
1992/93 nie grała na szczeblu centralnym
1993/94 1/16 finału Widzew Łódź (d) 0:2
1994/95 II runda Wierzyca Starograd Gdański (w) 0:1
1995/96 1/8 finału Górnik Zabrze (d) 2:4
1996/97 nie grała na szczeblu centralnym
1997/98 nie grała na szczeblu centralnym
1998/99 nie grała na szczeblu centralnym
1999/00 nie grała na szczeblu centralnym
2000/01 nie grała na szczeblu centralnym
2001/02 nie grała na szczeblu centralnym
2002/03 I runda Polonia Olimpia Elbląg (w) 1:2
2003/04 III runda GKS Katowice (d) 0:1
2004/05 faza grupowa - 3. miejsce w grupie 6 (za KSZO Ostrowiec Św. i Lechem Poznań, a przed Drwęcą Nowe Miasto Lubawskie)
2005/06 I runda Tur Turek (w) 1:2
2006/07 1/4 finału Wisła Płock (w) 1:1 i (d) 0:3 walkower
2007/08 1/4 finału Wisła Kraków (d) 0:0 i (w) 1:2
2008/09 1/16 finału Odra Wodzisław (d) 1:2
2009/10 1/8 finału Jagiellonia Białystok (d) 0:2 po dogrywce
2010/11 1/16 finału KSZO Ostrowiec Św. (w) 1:2 po dogrywce
2011/12 1/2 finału Legia Warszawa (d) 1:2 (w) 1:2
2012/13 I runda (d) Olimpia Elbląg 0:1
2013/14 1/2 finału Zagłębie Lubin (w) 0:3 i (d) 0:0
2014/15 I runda Gryf Wejherowo (w) 0:1
2015/16 1/16 finału Chojniczanka (d) 1:1 kr 2-3
2016/17 Finał Lech Poznań (Warszawa) 2:1 (0:0, d. 2:1)
2017/18 Finał Legia Warszawa (Warszawa) ?

Opinie (168) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 22.02.2020 godz. 15:00 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

58%

126 typowań

x

21%

44 typowania

2

21%

46 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Maciej Żurawski 23 48 69.6%
2. Bogusław karpowicz Karpowicz 23 46 65.2%
3. Piotr Fritza 23 45 65.2%
4. Krzysztof Beksa 21 43 66.7%
5. Tomasz Stepien 23 43 60.9%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 22 13 3 6 45:23 42
2 Cracovia 22 13 3 6 32:17 42
3 Pogoń Szczecin 22 11 6 5 25:18 39
4 Śląsk Wrocław 22 9 9 4 29:23 36
5 Lech Poznań 22 9 7 6 37:22 34
6 LECHIA GDAŃSK 22 9 7 6 26:24 34
7 Piast Gliwice 22 10 4 8 24:22 34
8 Wisła Płock 22 9 4 9 27:35 31
9 Jagiellonia Białystok 22 8 6 8 31:29 30
10 Raków Częstochowa 22 9 2 11 26:34 29
11 Zagłębie Lubin 22 8 4 10 31:31 28
12 Górnik Zabrze 22 6 9 7 26:27 27
13 Wisła Kraków 22 7 2 13 26:35 23
14 Korona Kielce 22 6 5 11 12:24 23
15 ARKA GDYNIA 22 5 6 11 17:31 21
16 ŁKS Łódź 22 4 3 15 21:40 15

W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Po 30 kolejkach nastąpi podział na grupę mistrzowską i spadkową, a w każdej zagra po 8 drużyn. Wszystkie punkty zostaną zaliczone, a w drugiej fazie w obu grupach każdy zagra z każdym, ale już bez rewanżów.
Z ekstraklasy zdegradowane zostaną 3 ostatnie drużyny. Mistrz Polski zagra w eliminacjach Ligi Mistrzów, a dwie kolejne drużyny w eliminacjach Ligi Europy.

Wyniki 22 kolejki:

  • LECHIA GDAŃSK - Piast Gliwice 1:0 (0:0)
  • Górnik Zabrze - ARKA GDYNIA 2:0 (0:0)
  • ŁKS Łódź - Wisła Płock 0:0
  • Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 0:0
  • Raków Częstochowa - Legia Warszawa 2:2 (2:0)
  • Zagłębie Lubin - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
  • Jagiellonia Białystok - Korona Kielce 0:0
  • Cracovia - Lech Poznań 2:1 (0:1)

Terminarz

22.02 (sob) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj Raków Częstochowa LIVE!
01.03 (nd) godz.15:00 ARKA Gdynia typuj ŁKS Łódź
04.03 (śr) godz.20:30 Piast Gliwice typuj ARKA Gdynia
14.02 (pt) godz.18:00 Górnik Zabrze 2:0 ARKA Gdynia LIVE!
07.02 (pt) godz.18:00 ARKA Gdynia 0:1 Cracovia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane