Arka Gdynia ponad 3 lata czekała na lidera. Wojciech Łobodziński: Wytrzymaliśmy napór

Jacek Główczyński
13 listopada 2023, godz. 10:30
Opinie (91)

Arka Gdynia po zwycięstwie w Sosnowcu 3:1 po raz pierwszy od ponad trzech lat została liderem Fortuna 1. Ligi. Arka Gdynia po zwycięstwie w Sosnowcu 3:1 po raz pierwszy od ponad trzech lat została liderem Fortuna 1. Ligi.

Arka Gdynia ponad trzy lata czekała na pozycję lidera w Fortuna 1. Lidze. Podopieczni Wojciecha Łobodzińskiego powtórzyli osiągnięcie z przełomu sierpnia i września 2020 roku ówczesnej ekipy Ireneusza Mamrota. - Wytrzymaliśmy napór gospodarzy i stworzyliśmy sobie trzy sytuację, z których dwie udało się zamienić na bramki. Dlatego po bardzo trudnym i wyrównanym meczu, szczęśliwie również wygraliśmy. Jednak szczęściu trzeba pomóc. I zmiany nam dużo dały, i ten charakter, bo widać było w drugiej połowie że już ciężko nam się grało - podsumował szkoleniowiec po zwycięstwie nad Zagłębiem Sosnowiec 3:1 (1:1).

Arka Gdynia została liderem Fortuna 1. Ligi po szóstym zwycięstwie z rzędu. Łącznie ta passa, liczona z Fortuna Pucharem Polski, obejmuje już osiem kolejnych wygranych!

Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:3. Zagłębie Sosnowiec - Arka Gdynia 1:3. "Quantanamera to miasto lidera"

Był to niezłe mecz, na dobrym poziomie, bardzo wyrównany trzeba przyznać. Mieliśmy niezłą pierwszą połowę, chociaż źle ją zaczęliśmy, ale w drugiej mieliśmy sporo problemów. Bardzo ciężki tydzień za nami, z meczem z dogrywką. Nie chcę narzekać na boisko, ale myślę, że gospodarzom też się ciężko gra. To miało wpływ na wydarzenia w drugiej połowie. Wytrzymaliśmy napór gospodarzy w drugiej połowie i stworzyliśmy sobie trzy sytuację, z których dwie udało się zamienić na bramki. Dlatego po bardzo trudnym, po bardzo wyrównanym meczu, szczęśliwie również wygraliśmy. Jednak szczęściu trzeba pomóc. I zmiany nam dużo dały i ten charakter, bo widać było w drugiej połowie że już ciężko nam się grało - podsumował Wojciech Łobodziński na pomeczowej konferencji prasowej.

Arka po raz pierwszy w tym sezonie jest liderem zaplecza ekstraklasy. Zwycięski marsz rozpoczęła pod koniec września. Atakowała z odległych pozycji, gdyż znajdowała się nawet na 14. miejscu.

Arka Gdynia w sezonie 2023/24. Miejsca kolejka po kolejce. Arka Gdynia w sezonie 2023/24. Miejsca kolejka po kolejce.
Co więcej na fotel lidera w Gdyni czekano ponad 3 lata. Nie udało się go zdobyć w dwóch ostatnich sezonach. w tym minionym Arka tylko raz była na 2. miejscu, gdyż w 10. kolejce wygrała na wyjeździe ze Skrą Częstochowa 2:1. Potem po 15. kolejce była jeszcze 3. lokata, a sezonu został zakończony poza strefą barażową, na 8. pozycji.

Rozmowy w Arce Gdynia o zmianie właściciela i powrocie kibiców. Sprawdź, kiedy możliwe decyzje? Rozmowy w Arce Gdynia o zmianie właściciela i powrocie kibiców. Sprawdź, kiedy możliwe decyzje?

Natomiast w sezonie 2021/22 dzięki doskonałej passie 11 meczów bez porażki za kadencji Ryszarda Tarasiewicza Arka po 30. kolejce została wiceliderem tabeli. Potem jednak przegrała na wyjeździe z Resovią 1:4, sezon zasadniczy ukończyła na 3. miejscu, a marzenia o ekstraklasie prysły w pierwszym meczu barażowym.

Arka Gdynia w Fortuna 1. Liga kolejka po kolejce w latach 2020-2023

screen transfermarkt.pl

By znaleźć ostatnią pozycję lidera Arki w Fortuna 1. Lidze trzeba cofnąć się aż do początku rozgrywek 2020/21, czyli pierwszego po degradacji. Ówczesny zespół Ireneusza Mamrota doskonale wszedł w sezon. Zaczął od 5:0 w Pucharze Polski z Górnikiem Polkowice, a w lidze pokonał 4:0 na wyjeździe GKS Jastrzębie i 3:2 u siebie Puszczę Niepołomice.

Tym samym Arka otwierała ligową tabelę od 28 sierpnia do 12 września 2020. W 3. kolejce przełożyła mecz w Łęcznej i wówczas została wyprzedzona przez: ŁKS Łódź i Bruk-Bet Termalikę Nieciecze. W dalszej części sezonu nie była już na wyższym miejscu niż 4. i z tą pozycją zakończyła też sezon zasadniczy, by szanse na awans pogrzebać ostatecznie w barażach.