Arka nie zatonęła!

23 października 2005 (artykuł sprzed 18 lat)

Bez dwóch dni 23 i pół roku czekaliśmy na wygraną piłkarzy Arki Gdynia w ekstraklasie. Wreszcie udało się dopiąć celu w Wodzisławiu Śląskim. Żółto-niebiescy pokonali tamtejszą Odrę 2:1 (1:0). Gola na wagę trzech punktów zdobył w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry Bartosz Ława! Retransmisję meczu zaprezentuje Canal+ w paśmie Klubu Kibica w poniedziałek o godzinie 21.15.

Bramki: Maciej Korzym (79) - Grzegorz Niciński (8), Bartosz Ława (90).

ODRA: Pawełek - Krysiński, Drzymont, Dymkowski, Szary - Grzyb (87 Czereszewski), Malinowski, Zganiacz, Woś - Czerkas, Nosal (46 Korzym).

ARKA: Witkowski - Kowalski, Jawny, Kościelniak, Majda - Gorząd, Sobieraj (85 Bartoszewicz), Ulanowski (81 Kubisz), Ława, Griszczenko - Niciński (68 Pilch).

Sędzia: Marek Ryżek (Piła). Widzów:: 3000. Żółte kartki: Drzymont, Szary (Odra), Ława, Kościelniak, Sobieraj, Griszczenko, Majda (Arka).

W porównaniu z wyjściowym składem sprzed tygodnia Wojciech Wąsikiewicz dokonał jednej zmiany. W miejsce Marka Kubisza do drugiej linii wrócił Krzysztof Sobieraj. Na lewej obronie Grzegorzowi Jakoszowi, któremu skończyła się kara za kartki, nie ustąpił miejsca Krzysztof Majda. I właśnie ten ostatni jako pierwszy sprónował zaskoczyć bramkarza Odry, ale jego strzał z dystansu dał jedynie rzut rożny.

Akcja na prowadzenie dla Arki rozpoczęła się z prawej strony. Łukasz Kowalski wrzucił piłkę w "16". Tam Andrij Griszczenko zgrał piłkę głową do Nicińskiego. Kapitan żółto-niebieskich, strzelając z ośmiu metrów, nie pomylił się!.

Odra rzuciła się do odrabiania strat, ale zarówno Mariuszowi Zganiaczowi, jak Janowi Wosiowi i Wojciechowi Grzybowi zabrakło precyzji.

Jednak w końcówce pierwszej połowy gdynianie mieli okazje do podwyższenia wyniku. W 37. minucie po błedzie Marcina Dymkowskiego sam na sam z bramkarzem miejscowych znalazł się Niciński. Niestety, tym razem górą był Mariusz Pawełek. Golkiper Odry nie dał się po chwili pokonać także po dobrym strzale Griszczenki.

Po zmianie stron ofensywę gospodarzy rozruszał Maciej Korzym. To on w 79. minucie wyrównał. 17-letni napastnik strzelił celnie lewą nogą z 14 metrów po prostopadłym podaniu Wosia. Sześć minut wcześniej na listę strzelców mógł wpisać się ten drugi. Piłka po strzale z rzutu wolnego tuż zza linią pola karnego uderzyła w poprzeczkę. Arkę oszczędził też Marcin Drzmot, który w 64. minucie niecelnie główkował z pięciu metrów po wrzutce Wosia. Groźnie, ale niecelnie w dobrej sytuacji strzelał jeszcze Zganiacz.

Zwycięski gol dla gości padł w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry. Dwadzieścia metrów od bramki Odry faulowany Ławę sfaulował Sławomir Szary. Bartek postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość. Strzelił wspaniale lewą nogą!

Była to pierwsza wygrana Arki od 24 kwietnia 1982 roku, kiedy to gdynianie pokonali na wyjeździe Motor Lublin. Następne trzynaście meczów - trzy ostatnie w sezonie 1981/82 oraz dziesięć pierwszych w bieżących rozgrywkach - nie przyniosło im wygranej. Teraz czas na sukces w Gdyni. Czekamy na niego bowiem jeszcze dłużej, gdyż od 7 kwietnia 1982 roku...

Powiedzieli po meczu:

Wojciech Wąsikiewicz (Arka): - Arka jeszcze nie zatonęła, jak to niektórzy ogłosili. Cieszymy się ze zwycięstwa, które na pewno podbuduje zespół.

Waldemar Fornalik (Odra): - Decyzję sędziego o faulu, po którym padła bramka oceniam jako kontrowersyjną. Z remisu bylibyśmy zadowoleni. W pierwszej połowie nie moglismy znaleźć recepty na obronę Arki, ale w drugiej - coś się ruszyło.

Pozostałe wyniki 11. kolejki: Amica Wronki - Górnik Zabrze 3:1 (1:0). Bramki: Gregorek (32), Kikut (60), Micanski (78) - Aleksander (83). Groclin Dyskobolia - Polonia Warszawa 1:2 (1:0). Sikora (15) - Gołaszewski (80), Arifović (90+2). Lech Poznań - GKS Bełchatów 1:1 (1:1). Gajtkowski (36) - Popek (25). Wisła Płock - Górnik Łęczna 2:1 (0:1). Zilić (55, 73) - Andruszczak (25). Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 0:1 (0:1). Szałachowski (25). Pogoń Szczecin - Cracovia 1:2 (0:0). Milar (68) - Giza (50), Moskała (90+5). Wisła Kraków - Kolporter Korona Kielce 2:2 (2:0). Brożek (8), Kuźba (15) - Piechna (55, 75).

• Brawo Arka !

Mam nadzieję, że teraz posypią się kolejne zwycięstwa.