Basket rozbił koszykarki ze Stambułu

18 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Jelena Skerović opanowała grę Basketu 90 w najważniejszym momencie drugiej kwarty, gdy rywalki ze Stambułu zaczęły zbliżać się w okolice remisu. Jelena Skerović opanowała grę Basketu 90 w najważniejszym momencie drugiej kwarty, gdy rywalki ze Stambułu zaczęły zbliżać się w okolice remisu.

Choć za faworyta środowego meczu 2. kolejki Eurocup uważano turecki Stambuł Universitesi, to koszykarki Basketu 90 w ogóle się tym nie przejęły i rozbiły rywalki 84:52 (27:14, 20:22, 19:4, 18:12). Gdynianki grały świetnie tak pod kosz, jak i na obwód trafiając 31 z 57 rzutów z gry. Taka postawa sprawiła, że pod koniec spotkania trener Gundars Vetra mógł spokojnie dać pograć rezerwowym, a to nie wpłynęło negatywnie na wynik. Już w sobotę gdynianki udają się do Krakowa. Tam, w niedzielę, o godz. 15, zagrają w BLK z Wisłą CanPack Kraków.

Vitola 15 (1x3, 9 zb., 5 as.), Aleksandravicius 14 (7 zb.), Copper 13 (2x3), Skerović 9 (3x3, 5 zb., 5 as.), Makurat 8 oraz Jankoska 19 (5x3), Kotnis 4 (5 zb.), Morawiec 2, Rembiszewska 0, Jakubiuk 0, Podgórna 0
Sędziowie: Hilke, Konstantinovs, Zinkiewicz
Widzów: 300
Gardner 16 (2x3), Pop 15 (1x3, 6 zb. 5 as.), Ibekwe 13 (1x3, 6 zb.), Guner 4, Vanloo 2 oraz Guven 2, Okul 0, Cora 0, Minez 0, Sahin 0

Drużyna ze Stambułu jest dobrze znana gdyńskiemu klubowi z ostatniego sezonu EEWBL. Oba zespoły spotkały się dwukrotnie. W pierwszej fazie minimalnie lepszy był przedstawiciel Turcji, który wygrał 60:59. Natomiast w fazie finałowej, gdy drużyna ze Stambułu odpuściła sobie te zmagania grając juniorskim składem, gdynianki triumfowały 91:38
Gwiazdą Stambuł Universitesi jest Rumunka Claudia Pop (Stambuł Universitesi). W zeszłym sezonie biegała ona po parkietach BLK, w barwach Wisły Can-Pack Kraków. Do tego dochodzi Amerykanka Ify Ibekwe (Stambuł Universitesi), który w minionym sezonie WNBA zagrał trzy mecze w Los Angeles Sparks -zespół ten dotarł do finału play-off, gdzie przegrał z Minnesota Lynx. Jest także jej rodaczka Rebekah Gardner (Stambuł Universitesi). W WNBA jeszcze nie zagrała, ale w tym roku była na obozie Chicago Sky. W ataku groźne mogę być także Turczynka Ilayda Guner (Stambuł Universitesi) oraz Belgijka Julie Vanloo (Stambuł Universitesi)
W zespole z Gdyni możemy liczyć na niezawodną Copper (BASKET 90 Gdynia), która po 5. kolejce Basket Ligi Kobiet jest liderką rozgrywek pod względem średniej zdobyczy punktowej - 24,8
Wysoką formę prezentuje także m.in. Makurat (BASKET 90 Gdynia), po której nie widać, że w tym sezonie debiutuje na najwyższym szczeblu rozgrywek

REWELACYJNA 17-LATKA POD KOSZEM W GDYNI
Wyjściowy skład przyjezdnych: 4 Pop (Stambuł Universitesi), 9 Gardner (Stambuł Universitesi), 25 Ibekwe (Stambuł Universitesi), 28 Guner (Stambuł Universitesi), 35 Vanloo (Stambuł Universitesi)
Gundars Vetra posyła na boisku: 2 Copper (BASKET 90 Gdynia), 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia), 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia), 5 Skerović (BASKET 90 Gdynia), 13 Makurat (BASKET 90 Gdynia)
1'
ZACZYNAMY MECZ. Pierwsza piłka dla przyjezdnych
za 2 punkty
1'
[2:0] 2 punkty z półdystansu zdobywa 13 Makurat (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
2'
[4:0] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa 2 Copper (BASKET 90 Gdynia) i do tego faul Ibekwe
za 1 punkt
2'
[5:0] Rzut wolny trafia 2 Copper (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
2'
[7:0] 2 punkty z półdystansu zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia).
za 3 punkty
2'
[7:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
3'
[10:3] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa 2 Copper (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
3'
[10:5] 2 punkty dobitką zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
3'
Basket Gdynia - skandują kibice
wolne (trafione oba)
3'
[12:5] 13 Makurat (BASKET 90 Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
3'
[12:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
4'
[12:10] 2 punkty z kontry zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
5'
[14:10] 2 punkty spod kosza zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia), świetna asysta Makurat
za 2 punkty
6'
[16:10] 2 punkty zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia), kolejne dobre podanie pod kosz Makurat
za 2 punkty
7'
[18:10] 2 punkty z kontry zdobywa 2 Copper (BASKET 90 Gdynia).
czas
7'
Przerwa na żądanie (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
7'
[20:10] 2 punkty spod kosza zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
8'
[20:12] 2 punkty spod kosza zdobywa Guner (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
9'
[23:12] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa 5 Skerović (BASKET 90 Gdynia).
10'
[25:12] 2 Copper (BASKET 90 Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
10'
[25:14] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
10'
[27:14] 2 punkty w takim sam sposób zdobywa 11 Morawiec (BASKET 90 Gdynia).
10'
KONIEC KWARTY, gdyńskie koszykarki zagrały w niej bardzo szybko. Świetne asysty rozdawała Makurat (BASKET 90 Gdynia), a pod koszami rządziły Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia) oraz Vitola (BASKET 90 Gdynia). Rywale nieco zszokowana takim tempem spotkania
za 2 punkty
11'
[29:14] 2 punkty z półdystansu zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia).
11'
Rywalki bronią od początku kwarty strefą
za 2 punkty
12'
[29:16] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
13'
[32:16] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa 1 Jankoska (BASKET 90 Gdynia).
za 3 punkty
13'
[32:19] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
13'
[34:19] 2 punkty po ofensywnej zbiórce zdobywa 6 Kotnis (BASKET 90 Gdynia).
14'
Przechwyt Makurat (BASKET 90 Gdynia) i niesportowy faul Sahin (Stambuł Universitesi) -dwa wolne i piłka dla Basketu 90
14'
[36:19] 13 Makurat (BASKET 90 Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
14'
[36:21] 2 punkty spod kosza zdobywa Guner (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
15'
czas
15'
Przerwa na żądanie (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
15'
[36:26] 2 punkty z półdystansu zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
15'
[36:28] 2 punkty po przechwycie zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
16'
[36:30] 2 punkty spod kosza zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
czas
16'
16'
[36:32] Vanloo (Stambuł Universitesi) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
17'
za 3 punkty
17'
za 2 punkty
18'
[44:32] 2 punkty po dobitce własnego rzutu zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia).
czas
18'
19'
Basket - słychać w Gdynia Arenie
za 2 punkty
19'
[44:34] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
19'
za 2 punkty
20'
[47:36] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
20'
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY, w której gdynianki miały problemy z agresywną obroną rywalek na całym boisku. Przez to roztrwoniły niemal całą przewagę. Uratowały je trójki Skerović (BASKET 90 Gdynia) i Jankoskiej (BASKET 90 Gdynia)
Koszykarki Basketu popełniły w pierwszej połowie tylko jeden faul - Copper (BASKET 90 Gdynia) - przy sześciu rywalek. Dlatego mecz przebiega w szybkim tempie
Najskuteczniejsze do przerwy były: Gardner (Stambuł Universitesi) - 14 pkt, Copper (BASKET 90 Gdynia) - 10 pkt, Skerović (BASKET 90 Gdynia) i Pop (Stambuł Universitesi) - po 9 pkt
Basket ma 55 proc. skuteczność w rzutach z gry, przy 45 proc. rywalek
21'
ZACZYNAMY TRZECIĄ KWARTĘ, piłka dla przyjezdnych
21'
za 2 punkty
22'
[49:36] 2 punkty z półdystansu zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
23'
[51:36] 2 punkty także z półdystansu zdobywa 13 Makurat (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
24'
[51:38] 2 punkty z pola trzech sekund zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
24'
[53:38] 2 punkty spod kosza zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
25'
[55:38] 2 punkty z półdystansu zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia).
25'
Gardner (Stambuł Universitesi) efektownie blokuje Copper (BASKET 90 Gdynia)
czas
27'
za 3 punkty
28'
za 2 punkty
28'
[58:40] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
28'
29'
[63:40] 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
30'
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. Gdynianki zdemolowały w niej rywalki. Świetnie broniły na własnej połowie, do tego wykorzystywały każdą czystą pozycję za łukiem i zrobiły duży krok w stronę zwycięstwa
31'
ZACZYNAMY CZWARTĄ KWARTĘ, piłka dla Basketu 90
za 2 punkty
31'
[68:40] 2 punkty spod kosza zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
31'
[68:42] 2 punkty spod kosza zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
32'
[70:42] 2 punkty z półdystansu zdobywa 6 Kotnis (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
33'
[72:42] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa 1 Jankoska (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
34'
[72:44] 2 punkty z półdystansu zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
34'
[72:46] 2 punkty po przechwycie zdobywa Gardner (Stambuł Universitesi).
czas
35'
za 2 punkty
36'
[72:48] 2 punkty spod kosza zdobywa Pop (Stambuł Universitesi).
36'
Tylko Basket... - śpiewają kibice
za 3 punkty
37'
[75:48] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa 28 Vitola (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
37'
[77:48] 2 punkty spod kosza zdobywa 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia).
za 2 punkty
37'
[77:50] 2 punkty spod kosza zdobywa Ibekwe (Stambuł Universitesi).
za 2 punkty
37'
[79:50] 2 punkty po wejściu pod kosz zdobywa 1 Jankoska (BASKET 90 Gdynia).
38'
[81:50] 24 Aleksandravicius (BASKET 90 Gdynia) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
38'
[81:52] 2 punkty zdobywa Guven (Stambuł Universitesi).
za 3 punkty
40'
40'
KONIEC MECZU, ostatnia kwarta pod kontrolą Basketu 90. Trener Vetra dał w końcówce pograć rezerwowym zawodniczkom