Basket 90 Gdynia przegrał z Energą Toruń 83:89. Oczywiście zadecydowały ostatnie 3 minuty meczu

17 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Anna Makurat wróciła do formy sprzed kontuzji, ale nie była w stanie pomóc w pokonaniu Energi Toruń. Anna Makurat wróciła do formy sprzed kontuzji, ale nie była w stanie pomóc w pokonaniu Energi Toruń.

Basket 90 Gdynia przegrał w hali GCS z Energą Toruń 83:89 (24:15, 23:22, 22:28, 14:24). Tak jak w większości meczów z czołową piątką Energa Basket Ligi Kobiet nie dał rady wyżej sklasyfikowanym rywalkom w ostatnich 3 minutach spotkania. W nich stracił prowadzenie i dał zbudować przewagę toruniankom. W Enerdze, jak i w całym meczu najskuteczniejsza była Monika Grigalauskyte, która w zeszłym sezonie grała w Baskecie 90.

BASKET 90: Copper 17 (1x3), Aleksandravicius 14, Skerović 8 (2x3, 8 as.), Vitola 8 (13 zb.), Jakubiuk 2 oraz Makurat 17 (3x3, 6 as.), Jankoska 10 (1x3), Kotnis 5 (1x3), Handy 2, Podgórna 0

Energa: Grigalauskyte 25 (3x3, 6 zb.), Hombuckle 18 (1x3, 5 zb.), Cain 15 (8 zb.), Mansfield 11 (2x3, 5 zb.), Skobel 11 (1x3, 5 zb.) oraz Diawakana 5, Uro-Nilie 4, Maliszewska 0

Koszykarki mają niewielkie szanse, aby przystąpić do fazy play-off z miejsca wyższego niż ósme. W ostatnich kolejkach sezonu zasadniczego skupiają się jednak na tym, aby przestać przegrywać ważne mecze w końcówkach. Właśnie one zdecydowały o tym, że przed starciem z Energą Toruń gdynianki nie miały ani jednego zwycięstwa z drużyną z czołowej piątki. Można było zmienić to właśnie w ten weekend.

Pierwsza kwarta była zacięta do początku 6. minuty i trafienia byłej koszykarki Basketu 90, Moniki Grigalauskyte (13:11). Później zaczęła się seria gdynianek. Kolejne trafienia zaliczały: Kaleaha Copper, Kristine Vitola, Anna Makurat oraz Jelena Skerović (21:11). Takie przewagi zespół Gundarsa Vetry potrafił już jednak budować z innymi, mocnymi rywalkami, a później nagle je roztrwaniał.

Na początku drugiej kwarty prowadził 24:15. Do 13. min żadna z gdynianek nie potrafiła celnie rzucić do kosza, a rywalki szybko zniwelowały przewagę do 24:19. Ich pogoń przerwała Victoria Jankoska (26:19). Do tego była faulowana, dorzuciła celny osobisty, a po chwili ponownie trafiła z gry (29:19). W okolicach 10 punktów przewagi gospodynie utrzymywały wynik do ostatniej syreny pierwszej połowy.

Po nieco ponad 3 min trzeciej kwarty Basket 90 prowadził już tylko 52:51. Wszystko zaczęło układać się w znany scenariusz. Gdyniankom udało się jednak odpierać napór rywalek, a w 28. min. po 5 pkt Victorii Jankoskiej i 2 pkt Chantelle Handy ponownie miały bezpieczną przewagę (66:56). Do końca tej części gry stracił z niej jednak 6 pkt więc pozostawało z niepokojem czekać na czwartą kwartę.

Skerović przyznała przed sobotnim meczem w rozmowie z naszym portalem, że bolączką Basketu 90 są ostatnie trzy minuty w meczach z czołówką tabeli. Niestety nie inaczej było z Energą. Gdynianki zaczynały tę część spotkania na prowadzeniu 78:77 po trafieniu Copper. Po tym dały sobie rzucić 7 pkt z rzędu nie znajdując na nie żadnej odpowiedzi (78:84). Dopiero pod koniec 39. min trafiła ponownie Copper (80:84). Później jednak tylko trzy punkty dołożyła Makurat, Energa zdobyła ich 5 i wygrała 89:83.

13 Widzew Łódź 21 3 18 1327:1700 24
W rundzie zasadniczej drużyny grają systemem mecz i rewanż. Po niej, do play-off awansuje czołowa ósemka.
Tabela wprowadzona: 2018-03-17

Wyniki 23 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - Energa Toruń 83:89 (24:15, 23:22, 22:28, 14:24)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - PGE MKK Siedlce 87:66 (27:24, 24:9, 24:13, 12:20)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Wisła CanPack Kraków 78:59 (21:14, 19:13, 21:14, 17:18)
  • InvestInTheWest AZS AJP Gorzów Wlkp. - Ślęza Wrocław 72:86 (21:29, 18:21, 14:16, 19:20)
  • Enea AZS Poznań - Widzew Łódź 80:71 (21:29, 16:19, 21:14, 22:9)
  • CCC Polkowice - Ostrovia 116:39 (23:6, 37:10, 26:12, 30:11)
  • Pauza: Artego Bydgoszcz

Opinie (19)

• Przegrać wygrany mecz

duża sztuka, znowu ten sam scenariusz. Kogoś naprawdę pop...

• 16 1

• obrona obrona obrona Vetra

• 14 1

• Jedynie Makurat na wysokosci zadania

Najmłodsza na boisku najlepsza, szkoda że partnerki z zespołu nie widziały Jej dobrej predyspozycji...

• 13 0

• Partnerki widziały stąd jej punkty. Zawiodła Copper w decydujących momentach i generalnie obrona

• 7 3

• Brawo Skera !

• 2 12

• Trener (3)

Pytanie.Ile jeszcze będzie trzymany trener który popełnia te same błędy taktyczne???