Pierwsza porażka koszykarek Basketu

12 października 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Tori Jankoska jako jedyna rezerwowa zdobyła w czwartek punkty dla Basketu 90. Tori Jankoska jako jedyna rezerwowa zdobyła w czwartek punkty dla Basketu 90.

Koszykarki Basketu 90 Gdynia przegrały pierwszy mecz w tym sezonie. Na inaugurację rozgrywek grupowych Eurocup uległy na wyjeździe Ślęzie Wrocław 61:72 (12:18, 20:12, 11:19, 18:23). Zawaliły drugą połowę, w której roztrwoniły 17-punktową prowadzenie. Zabrakło wsparcia polskich zawodniczek, które wspólnie zdobyły tylko 3 punkty. Jednak ekipa Gundarsa Vetry nie może się załamać. Już w niedzielę w Hali GCS, przy ul. Olimpijskiej zagra mecz na szczycie krajowych rozgrywek. O godzinie 18 podejmie Artego Bydgoszcz. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Ślęza: Kastanek 17 (3x3), Kaczmarczyk 13 (1x3), Treffers 12 (9 zb.), Zoll-Norman 9 (1x3, 6 zb. 8 as.), Perez 4 (6 zb.) oraz Szybala 8, Ajduković 6, Ndiba 3 (1x3), Ursu 0

BASKET 90: Copper 23 (1x3, 7 zb.), Aleksandravicius 14 (10 zb.), Vitola 8 (5 zb.), Skerović 6 (2x3, 6 zb., 7 as.), Makurat 3 (1x3) oraz Jankoska 7 (2x3), Morawiec 0, Rembiszewska 0

Mistrz Polski był pierwszym przeciwnikiem Basketu 90 w Eurocup. Złota drużyna z poprzedniego sezonu nie wydaje się być dalej poza zasięgiem gdyńskiej ekipy. W końcu ta, nawet w nieco słabszym składzie, potrafiła doprowadzić w ćwierćfinale minionej fazy play-off, do czterech meczów i sprawić, że rywalki musiałby się namęczyć, aby wejść do półfinału.

Zespół Gundarsa Vetry świetnie wszedł w sezon, a ogólnego obrazu gry nie zmąciła nawet wyjazdowa porażka w eliminacjach Eurocup ze Spartakiem Nogińsk 75:79. W końcu w pierwszym meczu w Gdynia Arenie Basket 90 rozbił rywala 95:55. Z tak silnym przeciwnikiem jak Ślęza, w tym sezonie gdynianki mierzyły się jednak po raz pierwszy.

Po nieco ponad 3 minutach gry Ślęza prowadziła 11:3 i wydawało się, że szybko udowodni, kto jest lepszy. Vetra poprosił wówczas o przerwę na żądanie, a chwilę później stworzył na boisku piątkę złożoną wyłącznie z zagranicznych koszykarek, ściągając na ławkę Annę Makurat. Od stanu 13:5 jego drużyna zdobyła 6 pkt z rzędu (13:11) i to trener rywalek, Arkadiusza Rusina musiał prosić o czas. Przypomnijmy, że niedawno został on wybrany na szkoleniowca reprezentacji Polski koszykarek. Rywalki odpowiedziały serią 5:0 i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 18:12.

Wrocławianki zdobyły także 4 pkt na początku kolejnej części gry i zrobiło się już 22:12. W drużynie przyjezdnych problemy z atakiem miała dobrze zatrzymywana przez rywalki Kahleah Copper. A przecież Amerykanka jest liderką gdyńskiej drużyny. Przez to, w 14. min. było 30:14 dla mistrzyń Polski. Od tego momentu Copper zdobyła 9 pkt, wsparcie dały jej pozostałe koszykarki, przede wszystkim w obronie, gdyż do końca kwarty Ślęza nie zdobyła już punktów. A gdy na zakończenie tej części gry Sofija Aleksandravicius trafiła do kosza, Basket 90 prowadził 32:30.

W 22. min, po kolejnym trafieniu Copper gdynianki powiększyły przewagę do 36:32. Później jednak kwarta, jak cały mecz, należały do Ślęzy. Choć na chwilę prowadzenie Basketowi trójką przywróciła Copper (38:39), to problem polegał na tym, że poza Tori Jankoską, żadna inna rezerwowa nie potrafiła zdobyć punktów. A że w pewnym momencie były one aż trzy na parkiecie plus Makurat, to Basket zaczął tracić dystans do Ślęzy. Pozostałe rezerwowe to polskie koszykarki, które miały jednak problemy z poziomem pucharowym.

Rozpędzone rywalki weszły mocno w czwartą kwartę. Gdy sędziowie odgwizdali niesportowy faul Copper, rzuty wolne na punkty zamieniła Tania Perez, a po chwili z akcji trafiła Marissa Kastanek, w 34. min. gospodarz zmagań prowadził 60:46. Amerykanka w kolejnej próbie dołożyła 3 pkt i było już 63:46. Po tym ciosie gdynianki nie były się w stanie podnieś. W końcówce, jedyne punkty dla polskiej części składu Basketu 90 zdobyła rzutem za trzy punkty Makurat. Wcześniej rywalki bezlitośnie wykorzystywały obecność na boisku 17-letniej zawodniczki i w tym czasie zdobyły aż 26 punktów więcej niż Basket 90.

Kolejny mecz w Eurocup podopieczne Vetry zagrają u siebie z zespołem Stambuł Universitesi. Wystartuje on w Gdynia Arenie w środę, o godz. 18. Wcześniej, już w niedzielę, zmierzą się w Hali GCS, w Basket Lidze Kobiet z Artego Bydgoszcz. Początek meczu o godz. 18. Wstęp dla kibiców bezpłatny.

Drugi mecz grupy E
Stambuł Universitesi - AGU Spor 76:74 (28:23, 14:16, 18:23, 16:12)

• Koniec medalowych marzen? (2)

Gdzie się podziała najlepsza,najzdolniejsza polka,czyżby nie grała?

• (2)

Dobra Polka w składzie to podstawa. Kiedyś Biba albo Margo a teraz bryndza. Mecz pokazał że mamy 6 zawodniczek reszta to ststystki

• 12 5

• (1)

O czym wy tu piszecie? Mamy 5 zawodniczek (akurat zagraniczne)dobrych plus Makurat przecietna co pokazał dzisiejszy mecz a reszta to słabizna i zgranie nie ma nic do rzeczy.Cooper i Aleksandevicius grały 38 minut a Skera i Vitola 31 czyli sporo i sił nie wystarczyło

• 3 2

• Kibic

Rozumiem, ze byłeś/byłaś na meczu...?
        To napisz cos wiecej, jak to wyglądało.
        Czy oceniasz tylko po zdobytych punktach?

• 0 0

• Trochę śmieszne jest to rozdzielanie zespołu na część polską i zagraniczną (1)

Zespół to zespół i ważny cały cały a nie roztrząsanie wg narodowości ile punktów Polki a ile zagraniczne. Jest to może ważne w ocenach indywidualnej przydatności do kadry narodowej.
    Ale tu czekamy na powołania nowego trenera kadry Rusina (trenera Ślęzy Wrocław).

• 9 1

• Rusin już oficjalnie jest trenerem kadry Polek i co teraz?

• 2 0

• Zespół ma potencjał ale mecz z mistrzem Polski grającym prawie starym skladem

Pokazał ze konieczny jest czas na zgranie. Na razie na plus 2 kwarty a do poprawy ograniczenie strat - to jest to zgranie.

• 11 1

• Kiedyś (3)

za dobrych czasów było tak.W autokarze siedziało osobno 5 Rosjanek i reszta.Teraz 5 Polek i reszta...osobno! Skupmy się teraz na meczu z Artego w niedzielę.Bo to tetaz jest najważniejsze!!!

• 7 1

• Księżniczki

Jak księżniczki ze wschodu wyżej sr...ją niż du... mają to tak bedzie dalej.

• 1 2

• Rubmy swoje (1)

Teraz najważniejszy jest mecz w niedzielę z Artego.Skupmy się na nim i nie roztrzęsajmy meczu ze Ślężą w LE.Bądźmy całym sercem z naszą drużyną! Wszyscy na mecz! Dajmy pełen wyraz solidarności z dziewczynami.To jest teraz najważniejsze! Tylko Basket Gdynia!!!

• 5 0

• niezłe w sumie przemycanie szydery

podpisuję się

• 0 0

• (6)

po co Gdyni ten zespół?
    żeby zagranicznym płacić z podatków Gdynian?
    Polska dla Polaków!
    Makurat Morawiec Rembiszewska Jakubiuk Kotnis Podgórna to są moje zawodniczki
    a nie te najemniczki co nie identyfikują się z klubem, miastem tylko dla kasy tu grają
    Wychowanki powinny dostawać szanse rozwoju nawet kosztem wyniku

• 10 33

• Szansa (4)

Pokazały ją"klasę" w 4tej kwarcie ostatnio z Sosnowcem!!!
      Byłem na meczu!

• 8 0

• (3)

to po co w ogóle mieć juniorki, po co szkolić młodzież, dziewczyny zdobywają MP w swoich kategoriach wiekowych by potem nic nie grać
        nagle zapomniały jak się gra?
        a może grając po 5 minut to nigdy formy nie będzie
        jak chce obejrzeć zagraniczne gwiazdy to włączam tv
        "kibice sukcesu" wolą by grały same jednosezonowe zagraniczne najemniczki a Polki to zło konieczne bo przepisy wymuszają grę

• 4 5

• (2)

i wg ciebie każda która trafi na trening wcześniej czy później powinna grać w pierwszym składzie? otóż nie. 1/100 nadaje się a drużynę trzeba uzupełniać jak najlepszymi "rzucajkami" żeby osiągnąć możliwe maksimum

• 1 1

• reprezentacja odnosi tak wielkie sukcesy, liga się rozwija a sponsorzy walą drzwiami i oknami (1)