• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Będą zmiany w podgrzewaniu murawy na meczach Arki Gdynia. Co i kto zawiódł?

Jacek Główczyński
4 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Arka Gdynia

Murawa Stadionu Miejskiego w Gdyni obłożona matami ochronnymi, których koszt to wydatek około 100 tys. zł. W przyspieszonym trybie zostały sprowadzone w dniu meczu Arka Gdynia - Korona Kielce. Murawa Stadionu Miejskiego w Gdyni obłożona matami ochronnymi, których koszt to wydatek około 100 tys. zł. W przyspieszonym trybie zostały sprowadzone w dniu meczu Arka Gdynia - Korona Kielce.

- Zgubiła nas rutyna wobec gorszych niż prognozowane warunków atmosferycznych. Znaleźliśmy się pod pręgierzem opinii. Żąda się głów. Ludzie są załamani. Przez wiele lat zapracowali na miano fachowców. Jeszcze w październiku przygotowywali boisko dla reprezentacji Polski, a efekt ich pracy chwalił sam Robert Lewandowski - mówi nam Przemysław Dalecki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, który już wdrożył nowe procedury odnośnie podgrzewania murawy. Właśnie z uwagi na stan boiska mecz Arka Gdynia - Korona Kielce odbył się dzień później, a gościom dodatkowy nocleg opłacił miejscowy klub.Arka Gdynia - Korona Kielce 1:0 - relacja, galeria foto, video, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowiJacek Główczyński: Ludzie, procedury, sprzęt, a może jeszcze inne rzeczy? Co lub kto zawiódł do tego stopnia, że mecz Arka Gdynia - Korona Kielce nie mógł dojść do skutku w pierwszym terminie?

Przemysław Dalecki: Zgubiła nas rutyna wobec gorszych niż prognozowane warunków atmosferycznych. Zarówno moment włączenia ogrzewania jak i jego ustawienie było rutynowym działaniem stosowanym od początku funkcjonowania Stadionu Miejskiego, czyli od 2011 roku. Podgrzewanie murawy zostało uruchomione niecałą dobę przed meczem, z ustawieniem parametrów adekwatnych do prognozowanej temperatury ok. - 1 stopnia Celsjusza. Jednak z powodu wysokiej wilgotności i wiatru nastąpił duży i gwałtowny spadek temperatury odczuwalnej przy murawie. Było tam od -7 do -9 stopni. To spowodowało nie tylko szybkie zmrożenie murawy, ale także sprawiło, że w praktyce system podgrzewania do godziny 10 w dniu meczu nie zadziałał i nie miał żadnego wpływu na odmrożenie murawy. Mówiąc najkrócej jeszcze nigdy w przeszłości rozruch systemu nie zbiegł się w czasie z tak gwałtownym i dużym spadkiem temperatury.

Czy to prawda, że w poprzednich latach system podgrzewający włączany był na Stadionie Miejskim wcześniej?

Zazwyczaj miało to miejsce w listopadzie. Jednak pamiętajmy, że podgrzewanie murawy wiąże się z określonymi kosztami. W skali miesiąca to wydatek 100-120 tys. złotych. Nie włączaliśmy zatem systemu, gdyż w listopadzie jak na tę porę roku były wyjątkowo wysokie temperatury. Przed meczem z Koroną zapowiadane były tylko drobne przymrozki i na to ukierunkowane były nasze rutynowe działania. We wtorek, dzień przed meczem o godzinie 17 odbył się trening Arki. Stan murawy był dobry i nie budził zastrzeżeń, co także potwierdzało brak konieczności wcześniejszego uruchomienia systemu ogrzewania. Jedyna uwaga była taka, że murawa wymaga zwałowania, co też zostało dokonane jeszcze we wtorek wieczorem.

Arka Gdynia - Korona Kielce mecz dzień później z powodu złego stanu boiskaJak wyglądają przedmeczowe procedury pomiędzy Gdyńskim Centrum Sportu, które na co dzień zarządza stadionem, a Arką Gdynia, która wynajmuje obiekt na mecz. Kto powinien alarmować, że coś jest nie tak z murawą?

Klub przejmuje obiekt na 12 godzin przed meczem. Wtedy wchodzą na stadion ludzie zatrudniani przez Arkę, którzy przygotowują go do spotkania. Obecnie są dodatkowo obostrzenia covidowe, dlatego jest ograniczony dostęp do boiska osób z zewnątrz. Jednak cały czas jest kontakt między klubem a naszymi pracownikami, jeśli chodzi o przygotowanie murawy. To na życzenie klubu na przykład trawa jest jeszcze dodatkowo podlewana lub nie przed grą. W środę, gdy o godzinie 10 stwierdziliśmy, że stan boiska nie jest taki jak się spodziewaliśmy, podkręciliśmy system podgrzewający na maksa.

Dlaczego to nie pomogło? Skąd pomysł podlewania murawy wodą, co zdaniem trenera Korony Kielce, Macieja Bartoszka doprowadziła do jeszcze większego oblodzenia?

Nastąpiło bardzo krótkie, zraszanie murawy w celu usunięcia zamarzającego szronu. W tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się greenkeeperzy, podjęli oni stosowane w takiej sytuacji działania. Biorąc pod uwagę zaledwie kilkudziesięciosekundowy czas zraszania oraz ilość wody zużytej do podlania nie można stwierdzić na ile to działanie przyczyniło się do pogorszenia sytuacji. Na pewno tak było, ale to nie przesądziło o sytuacji. Przyczyną problemów było szybkie przemrożenie murawy we wcześniejszych godzinach. Trzeba zrozumieć, że system podgrzewający murawę to nie jest zwykły kaloryfer, który się podkręci i efekt jest natychmiastowy. Pod boiskiem, na głębokości 25 cm jest umieszczonych aż 38 kilometrów rurek o przekroju 25 milimetrów, ułożonych co 30 centymetrów, w których krąży glikol. Potrzeba czasu pełnego obiegu 21 tysięcy litrów glikolu, aby ta aparatura zaczęła działać właściwie. Ponadto należy pamiętać nie tylko o tym, by szybko zrobiło się ciepło, ale by nie uszkodzić trawy. Gdy ustawi się zbyt wysoką temperaturę, może dojść do przesuszenia korzeni i taka trawa rosnąć już nie będzie. Z kolei gdy spadnie śnieg, to najpierw trzeba go zebrać, a dopiero potem podgrzewać, bo inaczej dojdzie do "zaduszenia" trawy.

Tak wyglądała murawa na Stadionie Miejskim w Gdyni w przerwie meczu Arka Gdynia - Korona KielceW nocy ze środy na czwartek boisko zostało okryte specjalnymi matami. Przed meczem by nie pomogły?

To zabezpieczenie głównie przed opadami śniegu oraz stosowane przy kilkudniowych i wysokich mrozach, poniżej 5-10 stopni. Kiedyś w tym celu używaliśmy agrowłókniny, a dwa lata temu otrzymaliśmy profesjonalne maty przekazane przez Ekstraklasa SA na zasadzie bezpłatnego użyczenia na rzecz klubu. Kosztują one ponad 100 tys. zł. Problem w tym, że po spadku Arki z ekstraklasy, dopiero pod koniec października otrzymaliśmy informację o konieczności jej zwrotu. Próbowaliśmy przedłużyć wypożyczenie nawet na zasadach odpłatności, ale maty zostały zabrane z Gdyni i przekazane jednemu z tegorocznych beniaminków. W związku z tym zdecydowaliśmy wydzierżawić takie maty na okres zimowy, ale rozeznanie rynku, ustalenie warunków używania i kosztów, wreszcie konieczność jej sprowadzenia zza granicy spowodowały, że termin dostawy był na koniec tygodnia. Niemniej w kontekście prognoz przed meczem Arki z Koroną maty nie były potrzebne. Dopiero w dniu meczu z Koroną, zdecydowaliśmy się wysłać własny samochód pod Szczecinek i jak najszybciej było to możliwe, przywieźliśmy maty na stadion.

Trener Arki Gdynia: Zimą potrzeba dwóch wzmocnień, które podniosą jakośćSkoro można było rozpocząć mecz w czwartek w samo południe, a nie można było grać w środę o 20:30 to czy to oznacza, że trzeba było włączyć aparaturę około 16 godzin wcześniej niż to zrobiono i tych problemów udałoby się uniknąć?

Tak naprawdę zabrakło kilku godzin. Murawa w tych miejscach, w których była najbardziej zmrożona w godzinach wieczornych, uległa rozmrożeniu około godziny 3 w nocy. Mimo tego podjęliśmy decyzję o rozłożeniu mat, aby na porannej weryfikacji stanu murawy nie było żadnych wątpliwości. Gdy w czwartek o godzinie 9 delegat PZPN wyszedł weryfikować boisko, wszystko przebiegło bezproblemowo. Po zaledwie chyba trzech minutach była decyzja, że można grać. Co więcej - boisko było w dobrym stanie, więc gdyby nie było odpowiednio pielęgnowane na co dzień, doprowadzenie go do takiego w kilka czy kilkanaście godzin byłoby fizycznie niemożliwe. Inna sprawa, że ze wszystkich meczów odwołanych w środę z powodu złego stanu boiska, tylko w Gdyni mecz się odbył następnego dnia.

Czy rozegranie meczu sprawi, że nie będzie przykrych konsekwencji ani dla GCS, ani dla Arki?

Warto podkreślić, że z Arką w tej trudnej sytuacji współpraca układała się bardzo dobrze i mogliśmy liczyć na wzajemne wsparcie. Na razie klub opłacił za dodatkowy nocleg Korony w Gdyni. We wtorek umówieni jesteśmy na kolejne spotkanie. To że można było grać, iż nie doszło do walkowera, potwierdza, iż nie było celowego zaniedbania z naszej strony, a zdarzył się wypadek przy pracy wynikający z zastosowanie rutynowych, sprawdzonych od wielu lat działań w sytuacji wcześniej nie mającej miejsca. Zresztą dokładnie takie podejście zaprezentował Polski Związek Piłki Nożnej, dając możliwość meczu zaledwie kilkanaście godzin później. Zdajemy sobie jednak sprawę, że znaleźliśmy się pod pręgierzem opinii. Żąda się głów. To dla nas cios wizerunkowy. Ludzie są załamani. Przez wiele lat zapracowali na miano fachowców, wykonywali świetną pracę. Byli cenieni nie tylko w Gdyni. Podczas mistrzostw Europy U-21 przygotowali na przykład także murawę w Bydgoszczy. W ubiegłym roku doskonale się sprawdzili podczas mistrzostw świata U-20, a przecież było to ogromne wyzwanie - aż 10 meczów w krótkim okresie czasu, także dzień po dniu. Jeszcze w październiku przygotowywali boisko nie tylko w Gdyni, ale i w Sopocie dla reprezentacji Polski, a efekt ich pracy chwalił sam Robert Lewandowski, który po treningu na naszych stadionie powiedział, że szkoda, iż mecz z Włochami nie może być właśnie tutaj rozegrany. Podkreślę, że nie zasłaniamy się wyłącznie niezależnymi od nas okolicznościami, przyznajemy do pomyłek. Nikt nie ucieka od odpowiedzialności, cały czas wszystko analizujemy i oczywiście jesteśmy do dyspozycji prezydenta Wojciecha Szczurka.

Murawa na stadionie w Gdyni tylko raz wymieniona od 2011 rokuJakie procedury zostały lub zostaną podjęte, aby taka sytuacja już się w Gdyni nie powtórzyła?

Przede wszystkim dajemy sobie zdecydowanie większy bufor zarówno, jeśli chodzi o czas, jak i temperaturę. System będzie włączany od 12 do 24 godzin wcześniej niż robiliśmy to do tej pory. Nawet w sytuacji gwałtownego pogorszenia warunków pogodowych i spadku temperatury da nam to dodatkowy zapas czasu na dostosowanie ustawień systemu do niezbędnego poziomu. Ponadto dokładać będziemy 2 stopnie ekstra, w stosunku do dotychczasowych działań. Oczywiście podgrzewanie murawy nie będzie wyłączane aż do ostatniego meczu ligowego Arki w tym roku.

Typowanie wyników

6 grudnia 2020, godz. 12:40
3 pkt.
Radomiak Radom
0 : 0
bez
publiczności
ARKA Gdynia

Jak typowano

45% 114 typowań Radomiak Radom
27% 68 typowań REMIS
28% 72 typowania ARKA Gdynia

Twoje dane

Kluby sportowe

Opinie (60) 8 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Nauczka na przyszłość dla wszystkich w Kraju (1)

  A jak nie to kary lub walkowery

  • 15 15

  • Murawa podlana czy tam olana i tak nie uchroni arczan od porażki z taką potęgą piłkarską jak wielki Chrobry

   • 0 1

 • brawo Gdynia

  każdy robi błedy ale największą sztuką jest się do nich przyznać i wyciągnąć wnioski!

  • 60 18

 • W grudniu Arkowców zaskoczyła zima, trzeba było się skonsultowac z drogowcami.

  • 25 24

 • Kilka lat temu mówiło się że ten stadion ma najlepszą murawę w Polsce (3)

  Dzisiaj totalna ruina

  • 29 29

  • Od kilku lat

   Mówiło się że żyjemy w najlepszym miejscu w Polsce. Pewnie zanim zatrudniono ogrodników amatorow.

   • 7 1

  • kto tak mówił ?? (1)

   Szczurek ?

   • 4 2

   • Jego propagandyści.

    • 2 2

 • Hehe.... już oczyma wyobraźni widzę że w następnym sezonie będzie niespodzianka :) (4)

  Do każdego biletu i karnetu opłata manipulacyjna na ogrzewanie murawy:)
  A jak będzie susza to na zraszanie murawy:)
  A tak na na poważnie....Serio?? Aż tak słaby poziom zarządzania panuje w Arce że takie babole sie zdarzają? To niby jak mamy awansować jak są takie Wielbłądy:)
  Ps... Panowie rutyniarze....w Niemieckiej sieci był bardzo profesjonalny sprzęt... mierzący temperaturę , cisnienie, wilgotność był nawet bezprzewodowy i chyba nie zrujnował budżetu Areczki....całe 69 pln:) A zowie się stacja pogodowa i przewiduje na kilka dni do przodu:)

  • 15 33

  • (2)

   Czytasz cały wywiad z dyrektorem Gdyńskiego Centrum Sportu, a w komentarzu mówisz o poziomie zarządzania Arki dot. murawy?

   • 13 6

   • Tak ...czytam wstęp i już odechciewa mi się czytać dalej... (1)

    Jak na wstępie piszą takie dyrdymały i tłumaczenia z poziomu mojego 12 letniego dziecka to już wolę iść na spacer. Chyba już dość amatorki w Arce? No chyba że Pan/Pani jest zadowolona z tej postawy:) Bo ja nie:)

    • 8 12

    • widać, że nie czytałeś

     i naprawdę, nie robisz szału idąc w zaparte. A postawa zarządzających murawę odwrotna do twojej- pomylili się, przyznali do błędu, wiedzą jakie wnioski na przyszłość należy wyciągnąć i są bogatsi o doświadczenie. Życie, kolo, życie!

     • 2 2

  • Ale to "niehonor"

   Dla osobistości GCS, obserwowanie jakiejś stacji pogodowej. Tę panienki stworzone są do wyższych celów...polać wodę? Proszę bardzo!

   • 4 1

 • O tym, że temperatura spadnie poniżej zera (3)

  było wiadomo już od weekendu,
  temperatura powietrza przy gruncie jest zawsze niższa niż podawana w prognozach.
  Wzrost wilgotności powietrza jest bardzo prawdopodobny kiedy temperatura morza jest wyższa od temperatury powietrza (jak było w środę)
  Było dosyć czasu na włączenie systemu grzewczego.
  Zabrakło osoby do podjęcia decyzji o włączeniu ogrzewania, może były przepychanki finansowe
  kto pokryje koszty na linii klub - miasto.
  Nie dowiemy się tego chyba, że kogoś zwolnią i ten ktoś zacznie sypać.
  Tak to widzę

  • 27 17

  • Co ma wspólnego Robert Lewandowski (2)

   z niewłączeniem ogrzewania płyty?

   • 15 8

   • Reklamuje golarki!

    • 6 0

   • Schetyna tez mówił ze miękkie siedzenia w loży VIP

    • 3 1

 • Worek bez dna.

  jak cała polska piłka nożna. Poziom minus jeden.

  • 17 11

 • Czyli klasycznie: nic nie robimy a jak się zaczyna koło d. palić

  To nawet auto pod Szczecinek pojechało. Jakie poświęcenie, pewnie dyrektorek sam kierował? No i maty miały przyjechać akurat pod koniec tygodnia. A to wszystko wina temperatury bo jakby wcześniej były przymrozki to byśmy się przygotowali. A teraz trzeba zapłacic za wywiad i zrobić dobry PR i wyjść z twarzą.

  • 23 16

 • GCS jest beznadziejne zarządzany (2)

  Za Łucyka było tragicznie i po amatorsku, teraz jeszcze gorzej. Wszędzie koledzy.

  • 30 17

  • Kucyk

   I wszystko jasne!

   • 7 2

  • Nadworny kucyka

   Czego chcieć więcej jedna niedojda zastąpiła druga i dalej igrzyska matołów w najlepsze trwają.specjaliści wyjątkowo niskich lotów a samorządność wszak zobowiązuje.

   • 0 0

 • (1)

  o której godzinie w środę pan dyrektor kazał włączyć ogrzewanie
  i dlaczego tak późno?

  • 12 2

  • przeciez jest wyrażnie napisane - że nie w środę tylko we wtorek

   Podgrzewanie murawy zostało uruchomione niecałą dobę przed meczem, z ustawieniem parametrów adekwatnych do prognozowanej temperatury ok. - 1 stopnia Celsjusza. Jednak z powodu wysokiej wilgotności i wiatru nastąpił duży i gwałtowny spadek temperatury odczuwalnej przy murawie. Było tam od -7 do -9 stopni.

   Czytaj więcej na:
   https://sport.trojmiasto.pl/Jak-zapobiegac-n151243.html?strona=1#tri

   • 1 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Arki

1 marca 2024, godz. 20:30
HIT
23% GKS Tychy
32% REMIS
45% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Mirosław Radka 23 45 65.2%
2 Sławek Surkont 24 44 62.5%
3 HENRYK GAJEWSKI 24 43 58.3%
4 STEFAN SANDACH 24 42 58.3%
5 Artur Wielkopolski 22 41 63.6%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 21 12 4 5 36:21 40
2 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
3 Lechia Gdańsk 21 11 5 5 31:18 38
4 Motor Lublin 20 11 2 7 27:24 35
5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
7 Górnik Łęczna 21 8 10 3 21:18 34
8 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
9 Miedź Legnica 20 8 8 4 30:20 32
10 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
11 GKS Katowice 20 7 6 7 29:24 27
12 Znicz Pruszków 21 8 2 11 16:24 26
13 Stal Rzeszów 21 6 5 10 28:36 23
14 Resovia 21 6 4 11 22:36 22
15 Chrobry Głogów 21 6 4 11 20:34 22
16 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 3 8 9 16:29 17
18 Zagłębie Sosnowiec 21 2 5 14 14:32 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 21 kolejki

 • Znicz Pruszków - LECHIA GDAŃSK 0:2 (0:1)
 • ARKA GDYNIA - Stal Rzeszów 5:1 (2:1)
 • Miedź Legnica - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
 • Wisła Kraków - GKS Tychy 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Wisła Płock - GKS Katowice 2:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
 • Resovia - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (1:0)
 • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna 0:1 (0:1)
 • Mecz zaległy z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź (wtorek)
 • Mecz zaległy z 17. kolejki
 • Podbeskidzie - Motor (środa)

Ostatnie wyniki Arki

91% ARKA Gdynia
5% REMIS
4% Stal Rzeszów
Polonia Warszawa
17 lutego 2024, godz. 17:30
13% Polonia Warszawa
21% REMIS
66% ARKA Gdynia

Relacje LIVE

Najczęściej czytane