Blisko 30 punktów Katarzyny Wellny

28 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Gedania wygrała pierwszy pojedynek o miejsca 5-8 w Plus Lidze Kobiet. Drużyna z Żukowa na własnym parkiecie pokonała Impel Gwardię Wrocław 3:1 (25:19, 21:25, 25:22, 25:19). MVP meczu została Katarzyna Wellna, która zdobyła aż 26 punktów, czyli sam wygrała seta! Rywalizacja toczy się do dwóch zwycięstw. Kolejne mecze odbędą w najbliższą sobotę i ewentualnie w niedzielę we Wrocławiu.

.

GEDANIA: Sawoczkina, Skowrońska, Szymańska, Wellna, Nuszel, Ziemcowa, Durajczyk (libero) oraz Tokarska.

GWARDIA: Haładyn, Barańska, Szkudlarek, Mroczkowska, Kruk, Efimienko, Krzos (libero) oraz czerwińska, Jagiełło, Szafraniec.

Gedanistki bardzo dobrze rozpoczęły zagrywką. Po serwisach Katarzyny Wellny i Natalii Nuszel objęły prowadzenie 6:1, a szkoleniowiec gości już po sześciu akcjach miał wykorzystane oba czasy. Do tego stopnia Rafał Błaszczyk zmobilizował podopieczne, albo raczej wybił z uderzenia miejscowe, że po błędach Gedanii głównie w ataku zrobiło się... 7:7.

Prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej gospodynie zawdzięczały atakowi Elżbiety Skorońskiej. Po powrocie do gry gedanistki szybko odskoczyły na 15:11 i pewnie podążyły do wygrania pierwszego seta w tym sezonie w pojedynkach z Gwardią. W końcówce ważyły bloki. Piłkę setową zdobyły Wellna z Natalią Ziemcową, zatrzymując Martę Czerwińską, a grę w tej części zakończył blok ukraińskiej środkowej na byłej reprezentantce Polski, Katarzynie Mroczkowskiej.

W drugim secie role się diametralnie zmieniły. To gedanistki zaczęły mieć kłopoty z przyjęciem zagrywki, a Gwardia rozpoczęła od mocnego uderzenia. Prowadziła 2:0, 5:2, by na przerwę techniczną zejść przy 8:5. Gdy straty sięgnęły pięciu punktów (6:11) po raz drugi tego dnia z ławki weszła Maja Tokarska. 18-latka od razu popisała się dwoma punktowymi zagraniami (blok, atak). Jednak na dobre gospodynie zebrały się do walki dopiero od 14:19.

Gedanii udało się sprowadzić straty najpierw do dwóch punktów (17:19), a następnie do jednego. Po zbiciu Nuszel było 20:21. Szkoda, że wówczas zagrywkę zepsuła Wellna, a kolejny atak Nuszel wyrzuciła w aut. Gwardia piłkę setową na 24:20 zdobyła po zablokowaniu Ziemcowej, a stan meczu na 1-1 atakiem ze środka wyrównała Mroczkowska.

W trzeciej odsłonie do 5:5 żadnej z drużyn nie udało się odejść na więcej niż jeden punkt. Hasło do zdecydowanego ataku dała Tokarska, która zablokowała Bogumiłę Barańską. Na zagrywkę weszła Skowrońska i nadal gnębiła rywalki. Gedania uciekła na 9:5, a mógł być i szósty punkt z rzędu, gdyby Tokarska nie strzeliła z krótkiej w aut. Skoro gwardzistki nie mogły się wygrzebać z kłopotów przy 14:10 trener Błaszczyk wykorzystał już obie przerwy.

Nic nie wskórał, gdy siatkarki wróciły do gry, kolejnym blokiem popisała się Tokarska. Gwardia ochotę do pogoni przejawiła dopiero dwoma punktami z rzędu po drugiej przerwie technicznej na 13:16, a następnie z 17:21 zbliżyła się na 19:21. Na ten ostatni wynik Grzegorz Wróbel zareagował czasem. Rady były na tyle skuteczne, że Nuszel po ataku, a Tokarska blokiem na Aleksandrze Kruk poprawiły rezultat na 23:19.

Na tym nie skończyły się nerwy. Ewidentnie autowy atak Kruk, sędziowie uznali, że był po bloku i zamiast 24:20 zrobiło się 23:22. W następnej akcji zablokowana została zaś Wellna. Kasia na szczęście w kolejnym podejściu się za to zrehabilitowała punktowym zbiciem, a na 25:22 poprawiła w bloku wraz z Tokarską.

Czwarty set rozpoczął się dobrymi zagrywkami Nuszel, które przy 4:1 zmusiły do przerwania gry wrocławskiego szkoleniowca. Techniczną atakiem na 8:4 zapewniła Skowrońska. Przewaga utrzymywała się do 10:6. Gedanistki pogubiły się pod naporem zagrywki Wioletty Szkudlarek, dzięki której gwardzistki wyrównały na 12:12.

Po autowym serwisie Zuzanny Efimienko Gedania na przerwę techniczną zeszła z korzystnym wynikiem 16:15. Po powrocie do gry Gedania zdobyła sześć punkty z rzędu. W ataku prym wiodły Wellna i Ziemcowa, a bardzo dobrze zagrywała Aleksandra Szymańskia, która chwilę wcześniej zaledwie wróciła do gry. Tę serię przerwała Szudlarek, ale już nic nie mogło odebrać zwycięstwa gedanistkom. Gedania wygrała za czwartą piłką meczową, po ataku Ziemcowej.