• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

W III lidze są piłkarskie talenty, ale...

Rafał Sumowski
8 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł o klubie Energa Bałtyk Gdynia Niższe ligi: Bałtyk Gdynia z remisem. Próby generalne przed startem sezonu
Maciej Wolski w III lidze był podstawowym graczem rezerw Lechii Gdańsk. Czy na wiosnę potwierdzi swoje umiejętności na zapleczu ekstraklasy w barwach Olimpii Grudziądz? Maciej Wolski w III lidze był podstawowym graczem rezerw Lechii Gdańsk. Czy na wiosnę potwierdzi swoje umiejętności na zapleczu ekstraklasy w barwach Olimpii Grudziądz?

Maciej Wolski do końca sezonu został wypożyczony z III-ligowych rezerw Lechii Gdańsk do I-ligowej Olimpii Grudziądz. W ostatnim czasie taki awans w Grupie Bałtyckiej to coraz większy wyczyn. W wyrwaniu się z piłkarskiej prowincji przeszkadza rosnąca konkurencja oraz mentalność samych piłkarzy. - Mamy talenty, ale trzeba odważniej po nie sięgać, a kluby wolą ściągać zagraniczny chłam - uważa trener Bogusław Kaczmarek. - Problem często leży w głowach zawodników. Chłopców za szybko karmi się opowieściami o tym, że zostaną wielkimi piłkarzami - dodaje Stanisław Rajewicz, dyrektor Bałtyku Gdynia.



Czy klubom z ekstraklasy i jej zaplecza opłaca się szukać piłkarzy w III lidze?

Przez ostatnie 1,5 sezonu Maciej Wolski był wyróżniającym się piłkarzem rezerw Lechii. Już po poprzednich rozgrywkach pojechał na letnie zgrupowanie z pierwszą drużyną. Rundę jesienną spędził jednak w III lidze, gdzie rozegrał 15 spotkań. Na 1440 minut podstawowego czasu gry rozegrał 1320. Pomocnik nie przebił się do szerokiej kadry na ekstraklasę, ale wiosną występował będzie w I lidze. Do końca sezonu został wypożyczony do Olimpii Grudziądz. Tam dołączy do innego byłego gracza Lechii II - obrońcy Adriana Bielawskiego, który w Olimpii gra już trzeci sezon.

Losy tych zawodników pokazują, że grając w III-ligowych rezerwach można z miejsca przebić się o dwie klasy wyżej. Szczebel po szczeblu piął się natomiast swego czasu obrońca Tomasz Mokwa, który jeszcze w sezonie 2011/12 grał w drugim zespole Arki. Przez II-ligową Calisię i I-ligową Flotę Świnoujście trafił do Piasta Gliwice, z którym niedawno okupował pozycję lidera ekstraklasy.

Obecnie triumfy na jej zapleczu święci obecny arkowiec Michał Nalepa. Pomocnik, który jeszcze w sezonie 2013/14 brylował w rezerwach na czwartym szczeblu rozgrywek, teraz jest podstawową postacią pierwszego zespołu walczącego o awans do ekstraklasy. Przypadki, w których piłkarze grający w niższej lidze potrafią zadomowić się choćby na zapleczu ekstraklasy, są jednak coraz rzadsze.

W Lechii Gdańsk na przełomie lat 2010-12 z III-ligowych rezerw do pierwszego zespołu trafiali: Łukasz Kacprzycki, Maciej Kostrzewa, Adam Duda, Przemysław Frankowski czy Paweł Dawidowicz. Obecnie nie ma w drużynie już żadnego z nich.

Kilka miesięcy później za tego ostatniego Benfica Lizbona zapłaciła 2 miliony euro. Frankowski wkrótce będzie miał 100 meczów w ekstraklasie, ale już drugi sezon kolekcjonuje je w Jagiellonii Białystok. Pozostali kopią w I lub II lidze. Jeszcze niżej spadł, próbowany również w seniorach Lechii Damian Kugiel. Brązowy medalista mistrzostw Europy U-17 z 2012 roku wiosnę spędzi w III-ligowym KS Chwaszczyno.

- To jest bardzo smutne. Uważam, że zabrakło kontynuacji w procesie szkolenia tych chłopaków. Żałuję, że sam nie mogłem go dokończyć, bo przynajmniej kilku uratowalibyśmy dla polskiej piłki. Kostrzewie akurat przeszkodziły kontuzje. Bardzo mu kibicuję, by odbudował się teraz w Chojniczance. Pozostali sami powinni sobie odpowiedzieć na pytanie co poszło nie tak - mówi Bogusław Kaczmarek, który trenując Lechię w sezonie 2012/13 nie bał się stawiać na młodych piłkarzy.
Zdaniem byłego szkoleniowca biało-zielonych w polskiej piłce wciąż brakuje rozwiązań sprzyjających młodym zawodnikom. Ponadto wiele klubów nadal myśli krótkofalowo, mimo zapewnień o tym jak ważne jest szkolenie młodzieży.

- Ciągle mamy talenty, ale trzeba odważnie po nie sięgać. Polska ekstraklasa to nie Seria A. Warto postanowić na młodzież nawet kosztem tego, że zajmie się 8. a nie 6. miejsce w tabeli. Prowadząc piłkarza trzeba umieć uchwycić kluczowy moment pomiędzy 17 a 20 rokiem życia. Młodzi ludzie różnie dojrzewają zarówno emocjonalnie i psychicznie. Dla mnie główną przeszkodą jest ten zagraniczny chłam, który sprowadza się do Polski. Młodzieży blokują miejsce przeciętni zawodnicy, którzy może i pomogą wygrać ligę, ale potem nie dają nic w rozgrywkach europejskich. Nawet w IV lidze są zespoły, które mają po trzech obcokrajowców. To naganne - grzmi Kaczmarek.
Odkąd do III ligi spadł Bałtyk Gdynia, żaden jego piłkarz nie stał się bohaterem transferu do ekstraklasy bądź nawet I ligi. Zdaniem dyrektora biało-niebieskich Stanisława Rajewicza problem leży w tym, że do III ligi często trafiają piłkarze, którzy przegrali swoje szanse wcześniej, bo rzucili się na nie zbyt szybko.

- Z moich wieloletnich obserwacji wnioskuję, że słowo "talent" zatraciło swoje znaczenie. Nastoletni Sebastian Mila, Grzegorz Król czy Marek Zieńczuk w III lidze byliby dziś bogami. Myślę, że dziś chłopców za szybko karmi się opowieściami o tym, że szybko zostaną wielkimi piłkarzami. Mamy pokolenie szybkich gratyfikacji. Silniejsze kluby błyskawicznie przejmują wyróżniających się 16-latków. Ci najczęściej trafiają do rezerw, gdzie mają parasol ochronny, nie czują prawdziwej presji. Opuszczają je dopiero, gdy gaśnie im wiek młodzieżowca. Okazuje się, że choć byli w dużym klubie, wcale nie są lepsi od amatorów czy naturszczyków. Słyszałem kilka razy, że gra w Bałtyku to byłby obciach. A potem taki piłkarz lądował w IV lidze albo jeszcze niżej - mówi Rajewicz.
Dyrektor Bałtyku uważa, że w dużej mierze winni sobie są sami piłkarze, którzy boją się podejmować ryzyka i wcześniej ogrywać w niższych ligach przeciwko seniorom. Gdy na to się decydują, często jest za późno, a nawet kilkanaście bramek zdobytych w jednej rundzie nie zawsze otwiera drzwi do sportowego awansu.

Pokazał to choćby przykład Mateusza Kuzimskiego, który po świetnej rundzie wiosennej w Bałtyku wzbudził zainteresowanie Arki, ale ta zrezygnowała z jego pozyskania i napastnik trafił do Gryfa Wejherowo. Z kolei Sebastian Żołnowski jesienią zdobył dla Bałtyku 11 bramek. Jego wypożyczenie z Puszczy Niepołomice miało zostać skrócone, ale II-ligowiec odesłał go z powrotem do Gdyni po zgrupowaniu.

- Młodzi piłkarze szybko liczą na to, że dostaną się do wielkiego klubu i zaczną zarabiać pieniądze. Na przykład w Trójmieście celem samym w sobie jest trafić do Lechii lub Arki, nawet do rezerw. Gdy tam nie pójdzie, wielu zaczyna zjazd w dół. Po spadku z wysokiego konia poddają się i obniżają sobie poprzeczkę. Brakuje im impulsu do samodoskonalenia. Nie potrafią się odnaleźć. Przyczyn niepowodzeń trzeba szukać także w głowach piłkarzy - wyjaśnia Rajewicz.
Czy zatem III liga to już tylko rozgrywki dla tych, którzy przegrali swoje szanse lub najlepsze chwile mają za sobą? Niekoniecznie. Są bowiem tacy, którzy wciąż cierpliwie czekają na "wystrzał".

- Lechia chciała kupić od nas 17-letniego pomocnika Mateusza Młynarczyka. Tam pewnie grałby w juniorach i rezerwach. Mateusz podjął decyzję, że nie będzie się spieszył i zostanie w Bałtyku, by grać w seniorach. Oczywiście, gdyby gdańszczanie się uparli, pewnie by go ściągnęli, ale gdzie byłby dzisiaj? - kończy Rajewicz.

Opinie (20) 2 zablokowane

  • Do boju Kadłuby !

    • 48 24

  • ... (2)

    Bobo nie jest wielkim trenerem ale nie bał się stawiać na młodych ( i tu dla Pana trenera plus) i niestety kilku nie zobaczymy już nawet w przeciętnej polskiej ekstraklasie

    • 28 3

    • Mały, wielki trener (1)

      A ja nie rozumiem dlaczego Lechia na może zaangażować trenera z takim doświadczeniem do pracy z młodzieżą. No dlaczego?

      • 8 2

      • bo im starszy tym bardziej głupieje

        • 4 2

  • kadłuby? (1)

    Przepraszam ale p.Rajewicz to chyba jest z Marsa

    • 10 28

    • nie z Wenus.

      • 6 0

  • Dębsko

    Nie ma

    • 1 1

  • biało-niebieska S.

    barwy klubu
    barwy miasta

    • 19 21

  • tomek (2)

    znam człowieka z grupy menagerskiej opiekującej sie młynarczykiem.Chłopak wyląduje w Niemczech

    • 7 2

    • i co z tego bo ja też znam (1)

      • 2 2

      • A ja jestem i dementuje

        • 2 3

  • Zainteresowanie tematem pokazuje ilość komentarzy_niestety!

    W seniorskich karierach najlepsi grali kiedyś w III i dalszej lidze: Znicz Pruszków - Robert Lewandowski, Arek Milik - Rozwój Katowice i absolutny HIT Real Madryt C - Kamil Glik :P

    • 17 2

  • Artykuł powiewa nudą

    • 3 8

  • Garbus tam powinien grać.

    • 5 1

  • Lechia wiele razy sprowadzała zagraniczny szrot, tylko Razack Traore był trafionym transferem (1)

    Z obecnych obcokrajowców na razie możemy być zadowoleni, poza Gersonem który dramatycznie obniżył poziom gry i Mariciem z wielkimi wahaniami formy.
    Reszta, zwłaszcza Krasić wydaje się mieć formę zwyżkującą

    • 13 6

    • Bzdura

      ".. można z miejsca przebić się o dwie klasy wyżej..". Bzdura. Bielawski na początku się łapał w Olimpii..poźniej było już tylko gorzej. Teraz stoi w miejscu. A nowy nabytek w Olimpii, tj. Wolski będzie grał w V lidze tzn. II druzynie Olimpii...jak ostatnio w sparingu. W lidze nie zagral ani minuty

      • 1 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Tabela

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Anioły Garczegorze 0 0 0 0 0:0 0
2 Bałtyk Gdynia 0 0 0 0 0:0 0
3 Bytovia Bytów 0 0 0 0 0:0 0
4 Chojniczanka II Chojnice 0 0 0 0 0:0 0
5 Czarni Pruszcz Gdański 0 0 0 0 0:0 0
6 Grom Nowy Staw 0 0 0 0 0:0 0
7 Gryf Wejherowo 0 0 0 0 0:0 0
8 Jaguar Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
9 Kolejarz Chojnice 0 0 0 0 0:0 0
10 KP Starogard Gdański 0 0 0 0 0:0 0
11 Pogoń Lębork 0 0 0 0 0:0 0
12 Pomezania Malbork 0 0 0 0 0:0 0
13 Radunia Stężyca 0 0 0 0 0:0 0
14 Sparta Sycewice 0 0 0 0 0:0 0
15 Stolem Gniewino 0 0 0 0 0:0 0
16 Supra Kwidzyn 0 0 0 0 0:0 0
17 Wierzyca Pelplin 0 0 0 0 0:0 0
18 Wikęd Luzino 0 0 0 0 0:0 0

Najbliższy mecz Arki

ŁKS Łódź
63% Arka Gdynia
23% REMIS
14% ŁKS Łódź

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Frąckowiak 1 4 100%
2 Krzysztof Kmieć 1 4 100%
3 Andrzej Maciejewski 1 4 100%
4 Jakub Kiliński 1 4 100%
5 Mirosław Najdekier 1 4 100%

Tabela

Piłka nożna - Betclic I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1 1 0 0 3:0 3
2 Ruch Chorzów 1 1 0 0 2:0 3
3 Chrobry Głogów 1 1 0 0 2:1 3
4 Znicz Pruszków 1 1 0 0 1:0 3
4 Górnik Łęczna 1 1 0 0 1:0 3
6 Stal Rzeszów 1 1 0 0 1:0 3
7 GKS Tychy 1 0 1 0 2:2 1
7 Miedź Legnica 1 0 1 0 2:2 1
9 Wisła Płock 1 0 1 0 1:1 1
9 Kotwica Kołobrzeg 1 0 1 0 1:1 1
11 ŁKS Łódź 0 0 0 0 0:0 0
11 Wisła Kraków 0 0 0 0 0:0 0
13 Pogoń Siedlce 1 0 0 1 1:2 0
14 Arka Gdynia 1 0 0 1 0:1 0
14 Stal Stalowa Wola 1 0 0 1 0:1 0
14 Polonia Warszawa 1 0 0 1 0:1 0
17 Odra Opole 1 0 0 1 0:2 0
18 Warta Poznań 1 0 0 1 0:3 0
Każdy zagra z każdy mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zdobędą awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o trzecie miejsce premiowane awansem zagrają w dwustopniowych barażach. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 2 kolejki

  • ARKA GDYNIA - ŁKS Łódź (poniedziałek, godz. 20:30)
  • piątek
  • Miedź Legnica - Stal Stalowa Wola
  • Kotwica Kołobrzeg - GKS Tychy
  • sobota
  • Chrobry Głogów - Bruk-Bet Termalica Nieciecza
  • Górnik Łęczna - Stal Rzeszów
  • Warta Poznań - Wisła Płock
  • niedziela
  • Odra Opole - Pogoń Siedlce
  • Wisła Kraków - Polonia Warszawa
  • Ruch Chorzów - Znicz Pruszków

Ostatnie wyniki Arki

22 lipca 2024, godz. 19:00
16% Stal Rzeszów
24% REMIS
60% Arka Gdynia
76% ARKA Gdynia
8% REMIS
16% Motor Lublin

Najbliższy mecz Lechii

3 sierpnia 2024, godz. 20:15
64% Lech Poznań
19% REMIS
17% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Jacek Łysakowski 1 4 100%
2 Ryszard Szyller 1 4 100%
3 Marcin Barczewski 1 4 100%
4 Grzegorz Głowala 1 4 100%
5 Andrzej K 1 4 100%

Tabela

Piłka nożna - PKO BP Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Pogoń Szczecin 1 1 0 0 3:0 3
2 Raków Częstochowa 1 1 0 0 2:0 3
3 Jagiellonia Białystok 1 1 0 0 2:0 3
3 Lech Poznań 1 1 0 0 2:0 3
3 Legia Warszawa 1 1 0 0 2:0 3
6 Radomiak Radom 1 1 0 0 2:1 3
7 Motor Lublin 2 1 0 1 2:2 3
8 Cracovia 1 0 1 0 1:1 1
8 Piast Gliwice 1 0 1 0 1:1 1
8 Stal Mielec 1 0 1 0 1:1 1
8 Śląsk Wrocław 1 0 1 0 1:1 1
8 Widzew Łódź 1 0 1 0 1:1 1
13 Górnik Zabrze 2 0 1 1 2:4 1
13 Puszcza Niepołomice 2 0 1 1 2:4 1
15 Lechia Gdańsk 2 0 1 1 1:3 1
16 GKS Katowice 1 0 0 1 1:2 0
17 Zagłębie Lubin 1 0 0 1 0:2 0
18 Korona Kielce 1 0 0 1 0:3 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.

Wyniki 2 kolejki

  • LECHIA GDAŃSK - Motor Lublin 0:2 (0:0)
  • Puszcza Niepołomice - Górnik Zabrze 2:2 (0:1)
  • sobota
  • Stal Mielec - GKS Katowice
  • Radomiak Radom - Jagiellonia Białystok
  • Widzew Łódź - Lech Poznań
  • niedziela
  • Zagłębie Lubin - Pogoń Szczecin
  • Piast Gliwice - Śląsk Wrocław
  • Korona Kielce - Legia Warszawa
  • poniedziałek
  • Raków Częstochowa - Cracovia

Ostatnie wyniki Lechii

88% LECHIA Gdańsk
7% REMIS
5% Motor Lublin
Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
41% Śląsk Wrocław
26% REMIS
33% Lechia Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane