• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co dalej z hokeistami Stoczniowca Gdańsk? Mogą odejść z wyjątkiem wychowanków

Jacek Główczyński
2 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Wychowankowie Stoczniowca do 23 lat wracają do macierzystego klubu, a pozostali hokeiści mogą odejść bez żadnego odstępnego. Spółka istnieje dalej, zachowując na razie miejsce w PHL, a także powinna uregulować zaległości, które powstały wobec drużyny do 28 lutego. Wychowankowie Stoczniowca do 23 lat wracają do macierzystego klubu, a pozostali hokeiści mogą odejść bez żadnego odstępnego. Spółka istnieje dalej, zachowując na razie miejsce w PHL, a także powinna uregulować zaległości, które powstały wobec drużyny do 28 lutego.

Hokeiści Stoczniowca Gdańsk, których 28 lutego Gdański Klub Hokejowy Spółka Akcyjna poinformował, że nie będą dalej realizowane ich kontrakty, powinni otrzymać dwie pensje, gdyż w tym roku jeszcze nie wypłacono im pieniędzy. Do nowego pracodawcy mogą odejść bez żadnej kwoty odstępnego i podpisać kontrakty na sezon 2021/22 i kolejne. Wyjątkiem są wychowankowie, którzy nie ukończyli 23 lat. Za nich klubowi nadal przysługuje ekwiwalent finansowy. Natomiast spółka, która prowadziła drużynę, wciąż ma funkcjonować i na razie zachowuje miejsce w PHL.Spółka GKH jednostronną decyzją 28 lutego przestała regulować kontrakty hokeistów, trenerów i pracowników.Jaką widzisz przyszłość dla seniorskiego hokeja w Gdańsku?

Budżet drużyny Stoczniowca Gdańsk na sezon 2020/21 miał wynieść 1,5 mln zł. Taka kwota miała wystarczyć na funkcjonowanie drużyny do 30 kwietnia, gdyż w hokeju tę datę przyjmuje się za koniec rozgrywek. Według założeń włodarzy Gdańskiego Klubu Hokejowego SA na ten budżet złożyć się mieli: sponsorzy, miasto i GKS Stoczniowiec, który jest 100-procentowym akcjonariuszem spółki.

Ile ostatecznie pieniędzy zabrakło? Takie odpowiedzi nie udziela Maciej Turnowiecki, prezes spółki. W mailu skierowanym do kadry zawodniczej i szkoleniowej wymienia jedynie podmioty, do których bezskutecznie zwracano się o wsparcie, czyli największe gdańskie firmy: Lotos i Energa oraz władze Gdańska i województwa pomorskiego. Przypomnijmy, że na przykład przed rokiem z tytułu promocji miasta poprzez hokej wypłacono 600 tys. zł brutto, ale wówczas zespół prowadziła inna spółka.

Wiemy też, że GKS Stoczniowiec, czyli właściciel hokejowej spółki, oszczędności szuka również na innych polach. Ostatnio zdecydowano, że drużyna juniorów nie weźmie udziału w turnieju CLJ, a ekipa short tracka nie pojechała na zawody do Białegostoku.

Aby dodatkowo przedstawić zaistniałą sytuację, po rozesłaniu w niedzielę maili, na osobne, osobiste spotkanie prezes spółki umówił się z Mateuszem Rompkowskim, kapitanem zespołu. Kilku innych zawodników skorzystało z możliwości rozmowy telefonicznej.

Obecnie zaległości spółki zaczęły być na tyle istotne, że 28 lutego zdecydowano się odstąpić od regulowania kontraktów hokeistów, szkoleniowców i pracowników spółki GKH. Jednak powstałe do tego dnia należności wobec drużyny, trzeba spłacić, gdyż spółka zamierza dalej istnieć.. Jak się dowiedzieliśmy, na 10 marca przypada termin uregulowania należności za miesiąc luty, a nie wypłacone są pieniądze także za styczeń.

Stoczniowiec Gdańsk - relacje ze wszystkich meczów sezonu 2020/21Jak zatem wygląda sytuacja zarówno z drużyną jak i hokeistami? Gdański Klub Hokejowy SA w końcowej tabeli sezonu 2020/21 sklasyfikowany zostanie na 10. miejsce w Polskiej Hokej Lidze. Jako że w bieżących rozgrywkach żadna drużyna nie jest degradowana, spółce nadal przystępuje miejsce w PHL. I nic w tym względzie nie zmieni się aż do czasu określenia terminów przyjmowania wniosków licencyjnych na grę w sezonie 2021/22. Dopiero złożenie oficjalnego wniosku o rezygnacji bądź nie przesłanie w terminie dokumentów licencyjny wykluczy GKH SA z hokejowej elity.

Rozwiązując na dzień 28 lutego kontrakty spółka nie zadłuża się. W niektórych przypadkach mieliśmy bowiem do czynienia nie z umowami jedynie do końca sezonu, czyli do 30 kwietnia, ale długoletnimi angażami. Na przykład Mateusz Rompkowski dostał aż 5-letnią umowę, a Michał Kieler 3-letnią. Jednocześnie daje sobie czas, aby poukładać sprawy finansowe i w nowej rzeczywistości, na nowych zasadach jeszcze raz podjąć rękawice. Jednak na razie w mailu do zespołu prezes Turnowiecki określił taką możliwość jako: "cień szansy na zmianę decyzji".

GKS Stoczniowiec Gdańsk powołał spółkę akcyjną. Jakie były założenia?Jednak hokeiści nie muszą czekać na to, co wydarzy się w Gdańsk. 1 marca stali się wolnymi zawodnikami. Oznacza to, że bez żadnej kwoty odstępnego dla GKH SA mogą podpisać kontrakty ważne od sezonu 2021/22 z nowymi pracodawcami.

Ta zasada nie dotyczy tylko wychowanków GKS Stoczniowiec, którzy nie ukończyli 23 lat. Oni wracają do macierzystego klubu. Gdy będą chcieli odejść, trzeba zapłacić za nich ekwiwalent za wyszkolenie.

Dlaczego Mateusz Rompkowski podpisał 5-letni kontrakt?W paragrafie 491 "Regulaminu Współzawodnictwa Sportowego" widnieje następujące przepis:

"Za wyszkolenie zawodnika wychowanka, zmieniającego po raz pierwszy barwy klubowe, klubowi macierzystemu przysługuje ekwiwalent za wyszkolenie.

2. Wysokość ekwiwalentu za wyszkolenie zawodnika wychowanka:
a) 5.000 zł - w  przypadku zawodnika pomiędzy 14 a  16 roku życia, po udokumentowaniu przez klub, udziału zawodnika, we współzawodnictwie sportowym, przez okres pięciu pełnych sezonów,
b) 15.000 zł - w przypadku zawodnika pomiędzy 16 a 20 roku życia,
c) 35.000 zł - w przypadku zawodnika po ukończeniu przez niego 20 roku życia ido ukończenia przez niego 23 roku życia."

Oczywiście Stoczniowiec względem takich zawodników ma prawo, by ich wypożyczyć lub też użyczyć (wówczas może grać w rozgrywkach juniorskich w macierzystym klubie, a w seniorskim w innym zespole). Takie umowy dokonują się na warunku uzgodnionych między klubami.

Tabela końcowa

Polska Hokej Liga
M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 JKH GKS Jastrzębie
2 Comarch Cracovia
3 GKS Tychy
4 GKS Katowice
5 Energa Toruń
6 Re-Plast Unia Oświęcim
7 Podhale Nowy Targ
8 Ciarko STS Sanok
9 Zagłębie Sosnowiec
10 Stoczniowiec
W sezonie zasadniczym każda drużyna rozegrała po 36 spotkań. Najlepsze ósemka awansowała do play-off. Zespoły z miejsc 9 i 10 skończyły sezon bez spadku, ale Stoczniowiec ogłosił, że nie przystąpi do kolejnych rozgrywek.
Tabela wprowadzona: 2021-04-03

Playoff

Ćwierćfinały

GKS Tychy 4
Ciarko STS Sanok 0
GKS Katowice 3
Re-Plast Unia Oświęcim 2
JKH GKS Jastrzębie 4
Tauron Podhale Nowy Targ 0
Energa Toruń 2
Comarch Cracovia 3

Półfinały

GKS Tychy
JKH GKS Jastrzębie

Finał

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (222)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Stoczniowiec Gdańsk

 

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce obiektów sportowych - gdańska Hala Olivia - zaprasza do skorzystania z oferty jaka proponuje nie tylko mieszkańcom Trójmiasta i okolic.
Prezes: Marek Kostecki
Dyrektor sportowy: Maciej Turnowiecki 
Rok założenia: 1970
Adres: Al. Grunwaldzka 470
80-309 Gdańsk

W rozgrywkach Polskiej Hokej Ligi klub reprezentuje założona w 2020 roku spółka akcyjna, której GKS Stoczniowiec jest stuprocentowym udziałowcem. Jej prezesem jest Maciej Turnowiecki.
 

Archiwum drużyny

wyniki w sezonie:
statystyki w sezonie:

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane