Człowiek ze Złotym Floretem

25 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat)
Wojciech Szuchnicki dobrze czuje się ze Złotym Floretem. Trofeum fundowane przez rektora stołecznego AWF gdański zawodnik zdobył drugi raz z rzędu. Przed nim ta sztuka w 27 letniej historii zawodów udała się tylko trzem szermierzom. W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski Sietom Tour triumfował Tomasz Ciepły (Warta Poznań).

- Widocznie służy mi stołeczne powietrze. A tak poważnie, to miałem nieco szczęścia. W decydujących pojedynkach nie musiałem walczyć z nieobliczalnymi Chińczykami, lecz z kolegami z kadry, których dobrze znam. Szkoda, że bardzo słaby występ w Gdańsku przekreślił moje szanse na zwycięstwo w całym cyklu. Po tym turnieju udało mi się jednie awansować na podium i z tego jestem zadowolony - mówił popularny "Szufel", który w poprzednim sezonie triumfował w Pucharze Polski Sietom Tour.

W decydujących walkach Szuchnicki wygrywał z kolegami z reprezentacji Polski. W półfinale pokonał Sławomira Mocka (Polonia Leszno) 15:10, a w pojedynku o pierwsze miejsce zwyciężył w takim samym stosunku Ciepłego. Ten drugi pojedynek miał dziwny przebieg. Gdańszczanin rozpoczął od prowadzenia 6:0. Rywal zbliżył się na 10:11, po czym nasz zawodnik trafił jeszcze cztery razy.

Po raz kolejny z dobrej strony zaprezentował się inny gdańszczanin. 20-letni Radosław Glonek dopiero w ćwierćfinale przegrał z Yan Zhuang (Chiny) 12:15. W klasyfikacji generalnej obronił drugie miejsce.

Pochwalić należy także Pawła Kawieckiego, który w 1/4 finału uległ Ciepłemu zaledwie 14:15, co w warszawskim turnieju dało gdańszczaninowi szóste miejsce.

Do startu w Atenach nie zakwalifikował się żaden polski florecista, ale na igrzyska ponownie pojedzie Piotr Kiełpikowski. Dwukrotny medalista olimpijki wystąpi tym razem w roli arbitra, którą pełnił także podczas walki w stołeczny finale. Zanim Szuchnicki i Ciepły skrzyżowali florety, akademicki klub oficjalnie podziękował za 20 lat startów mistrzowi olimpijskiemu z Atlanty, dwukrotnemu złotemu medaliście mistrzostw świata i trzykrotnemu mistrzowi Europy w judo, Pawłowi Nastuli, który postanowił zakończyć karierę sportową.