Lotos Trefl walczył, ale seta nie zdobył

16 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Delecta aż 12 razy zatrzymała Lotos Trefl blokiem. Na zdjęciu atakuje Matti Hietanen, który w pierwszym meczu play-off był rezerwowym. Delecta aż 12 razy zatrzymała Lotos Trefl blokiem. Na zdjęciu atakuje Matti Hietanen, który w pierwszym meczu play-off był rezerwowym.

W dwóch inauguracyjnych setach oraz do pierwszej przerwy technicznej w trzeciej partii siatkarze Lotosu Trefla byli praktycznie równorzędnym rywalem dla zwycięzcy sezonu zasadniczego PlusLigi. Jednak gdańszczanie nie radzili sobie z grą, która następowała po przerwach technicznych bądź po czasach szkoleniowca przyjezdnych oraz popełnili blisko 30 niewymuszonych błędów. Dlatego niespodzianki nie było. Delecta wygrała 3:0 (25:22, 27:25, 25:13). Drugie spotkanie w serii do trzech zwycięstw odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godzinie 18:00 również w Bydgoszczy.

DELECTA: Masny 1, Antiga 13, Wrona 11, Konarski 10, Wika 8, Jurkiewicz 6, Dębiec (libero) oraz Wieczorek, Lipiński, Wiese, Owczarz 1

LOTOS TREFL: Szczurek, Mika 12, Gawryszewski 5, Kamiński 14, Żaliński 11, Kaźmierczak 4, Rusek (libero) oraz Mikołajczak 1, Hietanen 1, Stępień

W Challenge Cup Piotr Makowski pozwolił sobie na grę wabank. Na pierwszy mecz do Serbii wysłał rezerwy, by awans do półfinałów tych rozgrywek zapewnić sobie w starciu z Radnickim Kragujevacem przed własną publicznością po złotym secie.

Na początku play-off szkoleniowiec Delecty nie zamierzał jednak ryzykować. Do wyjściowej "6" wpisał wszystkich najlepszych. Tego komfortu nie miał Dariusz Luks, który musi sobie radzić bez podstawowego rozgrywającego. Jak informowaliśmy, Grzegorz Łomacz ma kłopoty z brakiem (czytaj więcej).

"skazani na pożarcie" w Łuczniczce gdańszczanie zaczęli jednak odważnie. Udane ataki Mateusza MikiMichała Kamińskiego oraz blok Bartosza GawryszewskiegoWojciech Żalińskiego na Stephane Antidze dały gościom prowadzenie 3:1.

Miejscowi szybko wyrównali na 3:3, ale aż do 13:12 żadnej z drużyn nie udało się osiągnąć większej przewagi niż jeden punkt. Na pierwszej przerwie technicznej prowadził zresztą Lotos Trefl. Było 8:7 po zbiciu z krótkiej Wojciecha Kaźmierczaka.

Gdańszczanie zaczęli tracić dystans od 14:15. Przestali trafiać zagrywką i od razu pojawiły się kłopoty w ataku, a mógł się wykazać bydgoski blok. Gdy wprowadzony na serwis Paweł Mikołajczak, posłał piłkę na siatkę zrobiło się 18:22.

W końcówce próbował walczyć jeszcze Mika. Popisał się dwoma udanymi atakami, w tym broniącym piłkę setową. Jednak przy drugim setballu Lotos Trefl skapitulował, gdyż Patryk Szczurek wyrzucił piłkę poza boisko z zagrywki.

Podopiecznych trenera Luksa należy pochwalić, że nie zraził ich ani przegrany set, ani niefortunny początek następnej partii (0:2, 1:3). Remis dogonił Kaźmierczak, popisując się zbiciem na 4:4.

Po pierwszej przerwie technicznej Lotos Trefl przycisnął jeszcze mocniej. Gdy w aut w ataku strzelił Dawid Konarski po raz pierwszy w drugiej partii gdańszczanie objęli prowadzenie (9:8), a na drugiej przerwie technicznej prowadzili nawet 16:13!

Niestety, minuta poza parkietem zdekoncentrowała naszą drużynę. Oddała trzy punkty po autowym zbiciu i złym przyjęciu Żalińskiego oraz dotknięciu siatki Szczurka.

Emocje rozgorzały na dobre, gdyż od tego momentu drużyny zaczęły zdobywać punkty seriami. Lotos Trefl odskoczył na 20:18, by przegrać cztery kolejne akcje! Natomiast od wyniku 24:22 Delecta nie wykorzystała dwóch piłek setowych, gdyż Konarski zepsuł zagrywkę, a Marcin Wika atakował w aut.

Trener Makowski poprosił o czas. Znów okres poza boiskiem lepiej wykorzystali gospodarze. Jedynie Mice udało się wyrównać po trzecim setballu dla bydgoszczan przy 25:24 po akcji Wiki.

Dwa decydujące punkty Delecta zdobyła blokiem. Najpierw Jurkiewicz zatrzymał w akcji jeden na jeden Gawryszewskiego, a po chwili miejscowi ustawili potrójną zasłonę, przez którą nie przebił się Kamiński.

Początek trzeciego seta to w zasadzie scenariusz, który widzieliśmy w dwóch kolejnych partiach i bardzo wyrównana gra. Co prawda lekką przewagę posiadali gospodarze, ale do pierwszej przerwy technicznej nie odeszli dalej niż dwa punkty.

I znów 60 sekund poza parkietem rozkojarzyło gdańszczan. Ponownie mieli kłopoty z trafieniem zagrywką i z przebiciem się przez blok. Straty szybko wzrosły z 6:8 na 7:13, a potem było jeszcze gorzej.

To właśnie liczba błędów własnych nie po raz pierwszy w tym sezonie pognębiła Lotos Trefl. Nasza drużyna oddała rywalom aż 29 punktów, w tym 14 po zepsutych zagrywkach! Rywali mieli natomiast 12 udanych bloków.

Z drugiej strony taka postawa jest wliczone w styl... gry gdańszczan. Mówił nam o tym przed meczem Wojciech Żaliński.

-Nasza gra bazuje na ryzyku. Jeśli jest dzień, w którym dużo nam wychodzi, to jesteśmy groźni nawet dla najlepszych. Musimy wstrzelić się z formą dnia i to wszyscy - podkreślał przyjmujący. Wszystkim się nie udało. Na przykład w ataku istniał tylko praktycznie atak ze skrzydeł.

Pozostałe wyniki pierwszej rundy play-off:
Jastrzębski Węgiel - Effector Kielce 3:0 (25:20, 25:17, 25:21) i 3:1 (25:23, 25:16, 24:26, 25:20)
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - AZS Politechnika Warszawska 3:0 (25:21, 25:20, 25:18) i 3:2 (25:19, 26:28, 23:25, 25:21, 15:13)
Asseco Resovia Rzeszów - PGE Skra Bełchatów 3:1 (18:25, 25:20, 25:14, 25:18) i 18.02