Dikaioulakos pomścił... Tanasejczuka

Krzysztof Klinkosz
10 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Po formalności, jaką było wyeliminowanie z Pucharu Polski zespołu GTK Wejherowo, Georgiosa Dikaioulakos poprowadził Lotos w meczu ligowym. Gdynianki rozbiły Artego 96:68 (23:21, 20:16, 31:18, 22:13). Tym samym grecki szkoleniowiec pomścił poniekąd Nikołaja Tanasejczuka, który stracił pracę w zespole mistrzyń Polski już po trzecim meczu, przegranym po dogrywce właśnie w Bydgoszczy.

LOTOS: Wright 25, Bjelica 16, Babkina 13, Mieloszyńska 9, Jujka 6 - Swanier 19, Tomiałowicz 3, Kaczmarska 3, Sosnowska 2, Misiuk 0.

ARTEGO: Mrozińska 16, Szott 14, Crisman 12, Raymond 9, Sibora 6 - Urbaniak 9, Szybała 2, Płaczkiewicz 0, Parus 0, Rudzińska 0, Maj 0.

Pierwsze punkty w meczu i zarazem pierwsze ligowe w 2011 roku zdobyła Marta Jujka, za chwilę jednak wyrównała po rzutach wolnych eks-gdynianka Agnieszka Szott. .

Artego na początku meczu przyjęło warunki gry Lotosu. Bydgoszczanki szybko wracały do obrony a w ofensywie zaczęły razić gospodynie kontrami. W 3 minucie było 6:4 dla Artego.

Wówczas jednak za 3 punkty trafiła Elina Babkina, co umożliwiło gdyniankom odzyskanie prowadzenia. W 5 min. po punktach spod kosza Darii Mieloszyńskiej gdynianki prowadziły 13:8 i trener gości wziął czas.

Bydgoszczanki w 6 minucie gry na chwilę zbliżyły się do gospodyń (15:14) ale te zareagowały niemal natychmiast podkręceniem tempa akcji i agresywniejszą obroną 1 na 1. Dało to dość szybko efekty, gdyż po kolejnych punktach Mieloszyńskiej, w 8 minucie, Lotos prowadził 21:14.

W końcówce kwarty gdynianki zagrały mniej dokłaadnie w obronie i po 10 mutach meczu ich prowadzenie wynosiło tylko 2 punkty (23:21).

Po powrocie na parkiet lepiej radziły sobie koszykarki z Bydgoszczy, które zapisały na swoim koncie 6 punktów z rzędu i w 13 minucie wyszły na prowadznie 24:27.

Pogoń za rywalkami zajęła gdyniankom zaledwie 2 minuty, ponieważ w 18 min. było już 34:30 dla gospodyń. W tym okresie gry dobrze zaprezentowała się Monica Wright, którą z trybun obserwowała mama.

Gospodynie poszły za ciosem i po chwili prowadziły 40:32, ostatecznie po pierwszej połowie było 43:37 dla Lotosu.

Na początku drugiej połowy po trafieniach Wright i Bjelicy gdynianki wyszły na prowadzenie 47:37. Na punkty gospodyń "trojką" odpowiedziała Stephanie Raymond ale wówczas zza łuku trafiła też Bjelica (50:40).

W połowie trzeciej kwarty przypomniała o sobie Babkina, po jej błyskawicznych kontrach i 4 punktach z rzędu gdynianki wyszły na prowadzenie 57:44.

Mistrzynie Polski były szybsze od rywalek, lepsze zwłaszcza w zbiórkach z własnej tablicy i ich przewaga była niezagrożona. W 29 minucie po akcji 2+1 Wright było już 67:52 dla Lotosu. Po 30 minutach meczu natomiast, gospodynie prowadziły 74:55.

W ostatniej odsłonie gdynianki kontrolowały to co działo się na parkiecie Hali Gdynia. Koszykarki z Bydgoszczy stać było tylko na odrobienie kilku "oczek" 79:63 w 35 minucie.

Lotos, który zaczął oszczędzać siły na mecz w Fenerbahce, momentalnie jednak przyspieszył i za chwilę po "trójce" Ketii Swanier było już 84:63. Amerykańska rozgrywajaca Lotosu zdobyła również ostatnich 5 punktów w meczu a jej drużyna wygrała pewnie 96:68.

- Gratuluję drużynie Artego, która pomimo, że ma kopoty kadrowe zagrała bardzo ambitnie i postawiła nam trudne warunki. Trenuję z zespołem dopiero 7 dni ale staram się już przekazać dziewczynom swoją filozofię gry, czyli twardą obronę i bieganie do szybkiego ataku. Mamy dobry start ale wiem że wiele jeszcze zostało do poprawienia w moim zespole - powiedział po meczu grecki trener Lotosu Gdynia.

Tabela wprowadzona: 2011-01-10
Pozostałe wyniki 17 kolejki ekstraklasy koszykarek: KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. - PTS Lider Pruszków 73:49 (19:16, 19:10, 14:12, 21:11), Wisła Can Pack Kraków - Odra Brzeg 77:43 (24:9, 17:14, 15:8, 21:12), INEA AZS Poznań - Widzew Łódź 48:84 (15:21, 12:17, 9:16, 12:30), Energa Toruń - Super Pol Tęcza Leszno 102:76 (22:19, 27:20, 31:17, 22:20).

Opinie (9)

• (1)

Może jednak uda się uratować sezon przynajmniej w lidze. Po cichu liczę mimo wszystko na medal po wzmocnieniach i zmianie trenera. Wiem, wiem optymista ze mnie, cóż nadzieję trzeba mieć... :-)

• 33 5

• No i czego zaminusowałeś ? Co jest nie tak w tej wypowiedzi? Leczenie kompleksów?

• 10 3

• nuda

nuda, nuda,nuda zero emocji, zero pomysłowości w grze brrrrrrrrrrrrrr, szkoda czasu na takie widowisko!

• 4 27

• Świetnie,Artego pokonane...

...ale chyba nie m co piać po zwycięstwie z ligowym średniakiem; poczekajmy na mecz z kimś z pierwszej trójki... i na wzmocnienia; ciekawe,czy jakieś będą? Bo na razie są ściemy,a jedyna szansa na poważne wzmocnienie zakończyła się żenadą miesiąca (tak,Krawczyk dał tu ciała albo ściemniał: jak mowa o porządnym wzmocnieniu,to ostatnio jakoś zawsze kończy się na słowach... jak z Leuczanką).

• 3 8

• Mietek to potrafi ! (1)

I jest dobry wynik.I lepsza gra.Ale brak centra.I to jest niezbedny transfer.
    Idzie walka o dobre miejsce na play off.I jako kibice wierzymy w nasze LOTOSianki.

• 8 2

• Mietek pokazał co "potrafi" w walce o Leuczankę...

... czyli jedyną zawodniczkę pojawiającą się ostatnimi miesiącami na liście potencjalnych zakupów Lotosu,która mogłaby FAKTYCZNIE ten zespół wzmocnić. Żal ściska...

• 2 3

• Bardzo się cieszę z wyniku,ale bardziej zagrzała mnie "zazarta" walka o Leuczankę.
    Już było blisko... Szczegolow nie znamy,no ale Wisla to potentat finansowy( oby tylko).Krawczyk a potem Leuczanka to by było coś.No ale gramy dalej dziewczyny!!!

• 8 3

• widać różnicę

Jednak dobry facowiec, to facowiec! biorąc nawet pod uwagę, że artego to średniak, maksymalne wykorzystanie Wright i Babkiny w ataku daje się już odczuć, pierwsza rzuca z wypracowanych pozycji, przy wydajnej pomocy zespołu, a Babkina świetnie asystuje, nagle okazuje się, że jest lepszą jedynką niż dwójką. Oby tak dalej, liczymy na więcej!! Gra także bardzo atrakcyjna dla kibiców, dużo szybkicha akcji, i mnostwo punktów zdobytych jak na kobiety!!