Dobek ze srebrnym medalem MŚJ

15 lipca 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Karolina Tymińska dopełniła formalności i zakwalifikowała się do kadry olimpijskiej na igrzyska w Londynie. Karolina Tymińska dopełniła formalności i zakwalifikowała się do kadry olimpijskiej na igrzyska w Londynie.

Karolina Tymińska formalnie dołączyła do kadry na igrzyska w Londynie. Zawodniczka SKLA Sopot podczas rozgrywanych w Warszawie mistrzostw Polski w wielobojach uzyskała wynik zapewniający jej olimpijską kwalifikację. W tym czasie jej klubowy kolega Patryk Dobek, który również pojedzie na igrzyska, wywalczył w Barcelonie srebrny medal mistrzostw świata juniorów w sztafecie 4x400 m.

Przypomnijmy, że Tymińska z powodu kontuzji nie była w stanie uzyskać wyniku zapewniającego jej start na igrzyskach (co najmniej 4300 punktów w pięciu wybranych konkurencjach wchodzących w skład siedmioboju). Polski Komitet Olimpijski zdecydował się jednak na przedłużenie terminu uzyskania kwalifikacji, który pierwotnie upływał 7. lipca - zawodniczce dano dwa dodatkowe tygodnie (czytaj więcej).

Powracająca po urazie wieloboistka część planu wykonała już podczas mityngu przedolimpijskiego w Białogardzie, gdzie rzuciła oszczepem 38.17, a dystans 200 m pokonała w czasie 24.06. W Warszawie skompletowała trzy kolejne rezultaty - 100 m ppł pobiegła w czasie 13.55, wzwyż skoczyła 1.69 m i pchnęła kulą na odległość 14.63m.

Łącznie, w pięciu konkurencjach Tymińska zgromadziła 4328 punktów wypełniając wyznaczoną jej normę. Oba występy były dla niej pierwszymi startami od marcowych halowych mistrzostw świata w Stambule, gdzie zajęła 4. miejsce w pięcioboju (czytaj więcej).

Karolina jest jest czwartą zawodniczką Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego, która zapewniła sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie obok Anny Rogowskiej, Marty JeschkePatryka Dobka.

Ten ostatni do kadry dołączył w trybie awaryjnym zajmując w sztafecie 4x400 miejsce spisujacego się ostatnio poniżej oczekiwań Jana Ciepieli z AZS AWF Kraków (czytaj więcej).

Czterystumetrowiec z Sopotu, który w czerwcu w Białymstoku wywalczył na tym dystansie złoto mistrzostw Polski wśród juniorów (czytaj więcej) zaprezentował się podczas kończących się właśnie mistrzostw świata tej kategorii wiekowej w Barcelonie. Niestety, w indywidualnej rywalizacji odpadł już w półfinale, gdzie z czasem 46.56 zajął dopiero 4. pozycję w gronie 8 zawodników. Mistrzowski tytuł wywalczył ostatecznie reprezentant Dominikany Luquelin Santos z czasem 44.85.

W znacznie lepszym humorze Patryk był po finałowym biegu polskiej sztafety na tym dystansie. Wspólnie z Karolem Zalewski, Rafałem Smoleniem i Piotrem Kuśnierzem zdobył srebrny medal, bijąc przy tym 11-letni rekord kraju z czasem 3:05.05. Od Polaków lepsi byli jedynie Amerykanie.

Inna złota medalistka z Białegostoku, Syntia Ellward z AZS AWFiS Gdańsk (jej na igrzyskach nie zobaczymy) w stolicy Katalonii nie spisała się najlepiej. W biegu kobiet na 800 metrów w jednym z sześciu startów kwalifikujących do półfinałów również zajęła 4. miejsce (2:07.32) i przedwcześnie pożegnała się z rywalizacją. Mistrzowski tytuł przypadł Ajer Wilson z USA (2:00.91).

W męskiej sztafecie 4x100 Polacy z Przemysławem Słowikowskim (MMKS Gdańsk) w składzie zajęli 4. miejsce w finale. Wynikiem 39.47 ustanowili drugi czas wśród juniorów w historii polskiej lekkoatletyki.

Przedstawiciele trójmiejskich klubów w składzie reprezentacji Polski na igrzyska olimpijskie w Londynie: