Drugie zwycięstwo gdynianek nad HC Gomel

18 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu przyjmują gratulacje za awans do najlepszej "16" Pucharu Zdobywców Pucharów. Na pierwszym planie Katarzyna Duran, która w niedzielnym spotkaniu zdobyła dla gospodyń najwięcej bramek. Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu przyjmują gratulacje za awans do najlepszej "16" Pucharu Zdobywców Pucharów. Na pierwszym planie Katarzyna Duran, która w niedzielnym spotkaniu zdobyła dla gospodyń najwięcej bramek.

Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu awansowały do 1/8 finału Pucharu Zdobywców Pucharów. Gdynianki w drugim spotkaniu pokonały przed własną publicznością białoruski HC Gomel 25:23 (14:10). Jeszcze wyższa była dominacja podopiecznych Adriana Struzika w spotkaniu, które dzień wcześniej rozegrano w hali przy ul. Górskiego. Gospodynie wygrały aż 40:26. Losowanie kolejnej fazy rozgrywek odbędzie się 20 listopada w Wiedniu. To obecnie drugi co do ważności europejski puchar w żeńskim szczypiorniaku.

VISTAL ŁĄCZPOL: Kowalczyk, Gapska - Ziemienowicz, Królikowska, Białek 1, Krnić, Pawłowska, Zych 3, Mateescu 4, Duran 6, Koniuszaniec 2, Petrinja 4, Kulwińska 3, Andrzejewska 2

GOMEL: Klimovich, Smirnova - Akhramenka, Lahutsina 5, Redka 6, Kolomoyets 1, Maslov 2, Semianerika, Kurylina, Dronova 2, Yemelyanenka 3, Ilyina, Dubautsova 4

Wynik pierwszego spotkania sprawił (przeczytaj relację z soboty), że na rewanż patrzyliśmy bez większych emocji. Kibice również uznali, że awans jest przesądzony, gdyż w hali stawili się tylko najwierniejsi kibice. Mecz toczył się wedle podobnego scenariusza do soboty. Przyjezdne w pierwszej połowie walczyły do czasu, kiedy miały siły biegać za gdyniankami. Potem jedynie starały się już jedynie o to, aby porażka była jak najniższa.

Ihar Chabrou, podobnie jak w sobotnim spotkaniu, brał czas, gdy pojawiły się pierwsze kłopoty jego podopiecznych. Białoruski szkoleniowiec tym razem interweniował, gdy Vistal Łączpol wyszedł na pierwsze prowadzenie w rewanżu, po bramce Patrycji Kulwińskiej na 4:3.

Po powrocie do gry jeszcze przez kilkanaście minut wynik nie był klarowny. Co prawda po bramkach Any Petrinji z karnego oraz Loredany Mateescu gospodynie odskoczyły na 6:4 w 12. minucie, ale gdy po chwili Rumunka trafiła na ławkę kar, przyjezdne jeszcze zerwały się do walki. Inauguracyjny kwadrans gry kończył się przy prowadzeniu Gomela 7:6.

Około 20. minuty gdyniankom udało się wyprowadzić kontry, które celnymi rzutami sfinalizowały Kulwińska i Katarzyna Koniuszaniec, a Katarzyna Duran po rzucie z drugiej linii poprawiła wynik na 10:8 dla miejscowych.

Pod koniec pierwszej połowy białoruska drużyna miała wielkie trudności z oddaniem celnego rzutu, a Aleksandra Zych i Petrinja ustaliły wynik do przerwy na 14:10. Natomiast zaraz po zmianie stron Ewa Andrzejewska powiększyła różnicę bramkową do pięciu trafień.

Przyjezdne starały się jeszcze walczyć. W 49. minucie zniwelowały straty nawet do 19:20 i miały kolejną piłkę w ataku. Na więcej nie pozwoliła im Beata Kowalczyk. Bramkarka Vistalu Łączpolu nie tylko popisała się udaną obroną, ale i popisała się precyzyjnym podaniem na kontrę. Piłki nie sięgnęła Svietłana Klimovich, która próbowała interweniować na 13. metrze. Tym samym Kulwińska rzucała już do pustej bramki.

Następnie o dobrej dyspozycji w rzutach z drugiej linii w ten weekend przypomniała Duran. Kolejne dwa trafienia miejscowej rozgrywającej, po których wynik wzrósł do 23:19, ostatecznie skruszyły opór przyjezdnych.

-Jestem bardzo zadowolony z awansu, a szczególnie z sobotniego meczu. W pierwszym spotkaniu popełniliśmy zaledwie 9 błędów technicznych, w tym tylko 3 do przerwy. To wyraźny postęp w porównaniu do poprzednich spotkań, w których było ponad 20 pomyłek w tym względzie. Po tak wysokim sukcesie jak w sobotę trudno było spodziewać się równie efektownej wygranej w rewanżu. Najważniejsze, że było zwycięstwo, już trzecie nasze z rzędu. To buduje atmosferę. Co dalej, jeszcze nie patrzyłem. Nie mam listy, na kogo najlepiej trafić lub kogo uniknąć w 1/8 finału. Teraz przed nami ligowa przerwa, którą spędzimy bardzo pracowicie. Zagramy m.in. trzy sparingi - mówi Adrian Struzik, trener Vistalu Łączpolu.

Kolejnego rywala mistrzynie Polski poznają 20 listopada. Mogą trafić na innych jedenastu zwycięzców meczów trzeciej rundy Pucharu Zdobywców Pucharów bądź na jedną z czterech drużyn, które w rozgrywkach grupowych Ligi Mistrzyń zajęły trzecie miejsca ( Thüringer, Hypo, Dinamo Wołgograd, Krim Mercator).