Wiadomości

E-sport. Koronawirus napędza branżę. Coraz więcej wydajemy na gry i dodatki

Gry komputerowe to nie tylko rywalizacja. By stać się lepszym, łatwiej i szybciej po prostu zapłacić. Na to właśnie liczą platformy, z których korzystamy.
Gry komputerowe to nie tylko rywalizacja. By stać się lepszym, łatwiej i szybciej po prostu zapłacić. Na to właśnie liczą platformy, z których korzystamy. fot. Luis Molinero Martanez/123rf.com

To jedna z nielicznych branż, której koronawirus nie sprawił problemów, a wręcz przeciwnie. Gaming korzysta na tym, że ludzie zostają w domach i bije kolejne rekordy. Coraz popularniejszy jest też e-sport. Ponadto za dostęp do tego typu rozrywki ludzie są skłonni zapłacić coraz więcej. Na co wydajemy pieniądze poza zakupem samej gry?Serwery są przepełniane przez graczy, ale zawieszone zostały rozgrywki Ekstraklasa Games w FIFA 20, które miała odbyć się w Warszawie pod koniec marca i w maju.E-sport na Portalu Trojmiasto.plIle jesteś w stanie wydać na gry i jej dodatki w ciągu miesiąca?

do 20 zł 27%
21-50 zł 12%
51-100zł 26%
101-200 zł 14%
powyżej 200 zł 21%
zakończona Łącznie głosów: 151

Rekordy frekwencji, żniwa producentówEpidemia koronawirusa zwiększyła liczbę graczy korzystających z cyfrowej dystrybucji gier komputerowych. To istne żniwa platform, jak: Steam, Microsoft Store czy PlayStation Store, których wskaźniki finansowe w tym czasie znacznie rosną. Na tej pierwszej odnotowano właśnie ponad 20 milinów aktywnych użytkowników w jednym momencie, co jest absolutnym rekordem. Jeszcze w tamtym tygodniu na serwerach Counter Strike" Global Offensive znalazło się milion graczy w tym samym czasie. Takich liczb wcześniej jeszcze nie widziano.

Producenci próbują przyciągnąć naszą uwagę na różne sposoby, np. poprzez manipulację cenami. Innym są promocje, gdzie w pakiecie możemy kupić trzy gry w cenie dwóch. Otrzymać można również specjalne, weekendowe oferty.

Kultowe gry w cenie, wyprzedaże starszych tytułówNajpopularniejsze i najnowsze produkcje, które są marką samą w sobie, przez długi czas utrzymują stałe ceny, jak np.: FIFA 20 (ok. 200 zł), NBA 2K20 (ok. 250-300 zł) czy Red Dead Redemption 2 (ok. 200-300 zł).

Za mniejsze pieniądze otrzymamy natomiast tytuły, które były produkowane nieco wcześniej. W tym przypadku ceny sięgają nawet kilkudziesięciu zł, gdy jeszcze dwa czy trzy lata wynosiły i 300 zł. Tak o to można nabyć, np.: Far Cry 4 (39 zł), czy którąś z części Assassin's Creed (30-100 zł).

Najpopularniejsze gry z trybem multiplayer

Jedna gra - kilka edycjiPrzy zakupie gry na pewno spotkaliście się w sytuacją, gdy zobaczyliście kilka edycji tej samej produkcji. Tak jest chociażby w przypadku NBA 2K20, FIFY 20, a nawet Wiedźmina 3: Dziki Gon. Ceny każdej wersji różnią się czasami nawet kilkukrotnie, ale najczęściej wybieramy tę podstawową. W pozostałych zawarte są dodatkowe misje czy obszary map, dzięki którym rozgrywka jest bardziej urozmaicona.

Maksymilian Ekes o budowaniu profesjonalnej drużyny e-sportowejInnym z wariantów mogą być natomiast atrybuty, które dostaniemy na wstępie, a bez dodatkowych kosztów musielibyśmy je zdobywać po wielu godzinach gry. Ponadto otrzymujemy więcej wirtualnych pieniędzy, punktów, odblokowujemy niedostępne drużyny. W skrócie - droższe edycje mogą być traktowane jako pójście na skróty, a co za tym idzie - łatwiejszym startem.Darmowe gry na pewno bezpłatne?Żadne odkrycie, że za część gier trzeba płacić, ale są również darmowe, równie popularne. Pobieramy je bezpłatnie, ale w wielu przypadkach musimy zapłacić, by zyskać większe możliwości.

Tak jest m.in z Counter Strike: Global Offensive, na którym najprościej wytłumaczyć schemat działania. Analogicznie kwestia większych możliwości, ulepszeń i dodatków wygląda w pozostałych grach typu free-2-play (inaczej darmowych), jak: Fortinite, League of Legends, Overwatch, World of Tanks, Dota 2, Heartstone, Heroes of the Stone czy Apex Legends.

Darmowy dostęp mamy do całej zawartości gry, ale pierwszy problem pojawia się, gdy chcemy dostać się do społeczności Steam, za co trzeba zapłacić pięć dolarów. Dzięki temu będziemy mieli jednak pełen wgląd na rynek platformy, wokół to której właśnie wszystko się kręci.

Kamil Zieliński o pracy menadżera drużyny e-sportowejZaczynając rozgrywkę otrzymujemy podstawowy pakiet broni. Możemy nakładać na nie przeróżne skórki, a także specjalne naklejki, które razem wzbogacą ich wygląd. Sprawa dotyczy również rękawiczek. I tu zaczyna się zabawa, bo wszystko ma swoją cenę. Najpopularniejsze, które można "wydropić" podczas gry kosztują mniej niż jeden euro, ale cena wzrasta z rzadziej spotykanymi przedmiotami, ich jakością, a także dodatkowym systemem, który nalicza liczbę zabójstw. Najdroższe sięgają nawet ponad tysiąca dolarów. Tzw. skiny noży uchodzą za najbardziej pożądane wśród gejmerów.Gdzie można takowe nabyć? Najprostszym przykładem jest wspomniany rynek społeczności. Innym rozwiązaniem są m.in. skrzynki, które zresztą też mają swoją wartość. Można je kupić za kilkadziesiąt centów lub znów "wydropić" po meczu. By je otworzyć potrzebne są z kolei klucze, których cena sięga kilku dolarów. Co ciekawe, nie jest powiedziane, że po otwarciu skrzyni otrzymamy najlepsze przedmioty, bo tak naprawdę szansa na to, by otrzymać skórkę wartą kilkaset euro wynosi zaledwie kilka procent.

Jarosław "Rdk" Radzio z Arki Gdynia do e-sportowej reprezentacji PolskiPopularni streamerzy przyciągają więc fanów specjalnymi "openingami", podczas którego otwierają nawet 100 skrzyń. W takim wypadku całe przedsięwzięcie to koszt około kilkuset dolarów. Często okazuje się, że wartość skórek, które z nich otrzymamy, nie przekroczy nawet kilkudziesięciu dolarów. Działa to również w drugą stronę, bo możemy "dropnąć" nóż, np. za 1000 dolarów. Cały szkopuł tkwi w zabawie.

Przykładowe otwieranie skrzyń CS GOGry komórkowe wciąż w łaskachNasze portfele mogą skurczyć się nawet w przypadku gier w systemach Android czy IOS, na telefonach komórkowych. Producenci zasypują nas praktycznie codziennie nowymi tytułami, a w większości z nich możemy ulepszyć swoje możliwości lub zwiększyć obszary do gry za kilkadziesiąt złotych. Tak jest np. w przypadku Kingdom Rush, PUBG Mobile czy Pokemon GO. Same gry są darmowe, ale jeśli chcemy iść na skróty lub od razu być najlepsi - trzeba zwyczajnie zapłacić.

Liczba graczy rośnie, Ekstraklasa Games zawieszonaMoże i rośnie liczba graczy przez to, że zalecane jest, by nie wychodzić w domu. Turnieje, które nie miały charakteru rozgrywki online są jednak odwoływane lub zawieszone. Tak jest kwalifikacjami do finałów Ekstraklasa Games. Najbliższe wydarzenia w studiu Polsat Games miały odbyć się 28-29 marca oraz 18-19 maja.

El Polako z Arki Gdynia zajął drugie miejsce w Ekstraklasa GamesW zależności od rozwoju sytuacji związanej z ograniczeniami administracyjnymi - będą podejmowane decyzje dotyczące zmian w harmonogramie rozgrywek i organizacji finałów w studiu.

Opinie (20) 1 zablokowana

 • Czy to już nie jest nachalna promocja?

  • 8 10

 • więcej esportu (3)

  poprosimy wiecej artykolow na te tematy - nasze dzieci chetnie to czytaja a i ja jako rodzic moge byc na czasie z grami
  brawo p. damianie - widze ze w calym trojmiescie i wojewodztwie tylko pan tym sie zajmuje :)

  • 10 5

  • (1)

   Odradzam. Każda z tych gier trzymających cenę ponad 200zł jest do kupienia za ~120 zł.

   • 1 1

   • to prawda

    red deada 2 kupiłem za 140 zeta, przy cenach w klepach ~250

    • 0 0

  • artukułów

   może najpierw słownik języka polskiego

   • 5 0

 • Promuje się gry jako usługi co niestety jest rakiem tej branży. (3)

  Na PC wersje pudełkowe to w zasadzie tylko kod który po wbiciu powoduje że płytę można wsadzić do kosza. Szkoda. Bo były czasy gdy taka grę mogłeś wziąć pod pachę do kolegi i on też mógł sobie pograć.

  Teraz wszystko opiera się na kontach : Steam, Origin, Uplay, Epic.

  Dobrze ze jeszcze są konsole do gier. Kupiona grę możesz sprzedać lub zamienić. Czujesz że jesteś właścicielem. Ciekawe jeszcze jak długo.

  Cyfra to nie to samo. Nie dość że ceny kosmiczne mimo że omija się pośredników to jeszcze fakt że za chwilę z powodów licencyjnych jakiś tytul można od tak sobie zdjąć że sklepu. Bo licencja na muzykę wygasła.

  Ida trudne czasy dla prawdziwych graczy - kolekcjonerów. Do tego jeszcze te gry w chmurach. Masakra.

  • 7 2

  • kosnole są cały czas na topie i będą. To jest prawdziwy gaming. Szczególnie teraz, gdy każdy siedzi w domu

   • 4 0

  • dlatego

   gdybym grał na kompie, dalej piracił bym gry, bo nie zgodzę się nigdy na to, że coś kupuję i nie mogę odsprzedać. Na ps mam ponad 40 tytułów w pudełkach i połowę tego na dysku, albo może więcej. Ale nigdy nie kupuję gier za pełną cenę, co jest szaleństwem. 400 zł za jakieś wersje pseud deluxe, bo ma dodatkowe rzeczy kosmetyczne?

   Prawdziwy rak, to są gry sportowe. Ludzie kupują co roku to samo, cyniczne wyciąganie kasy od frajerów. 300 zł co roku za tą samą fife, tylko skaldy aktualne :D

   • 1 1

  • Były czasy, kiedy gry wydawały 20-30 osobowe studia z budżetem w granicach miliona $

   dziś gry to wielomilionowe przedsięwzięcie, taki Wiedźmin 3 miał budżet 306 000 000 zł. To musi się zwrócić i zarobić na siebie.

   • 1 0

 • (1)

  Dlaczego nawet w tytule artykułu o cenach gier już pierwszym słowem jest "E-sport"? Co to ma do rzeczy? Czy teraz każde granie w gry to juz E-sport?

  • 8 0

  • moje granie

   w fotelu, przed telewizorem, to jest granie w gry, a nie e-sport. e sport to są zawody po sieci z ludźmi. to jest modne sformuowanie i wciskanie jakiejś kaszy ludziom do uszu. Za jakiś czas w decatlonie będziesz miał dział esportowy lol.

   • 1 0

 • W Hearthstone (1)

  rozwalę każdego na tym forum, ktoś fiknie?

  • 0 2

  • Ja fiknę. Z moim czołgiem.

   • 0 0

 • Fifa 20 (2)

  pozbyłem się tego raka fifa 20 i jestem szczęśliwy , zdrowy , nigdy więcej produkcji EA

  • 5 0

  • dziekujemy

   oby więcej ludzi zrozumiało, że gry sportowe, to rak. Wydawanie co roku tego samego za pełną cene.

   • 3 1

  • W tym roku kupie bo szpara leci :)

   • 1 0

 • W ankiecie brakuje opcji, że nie jestem skłonny wydać na gry ani grosza (mimo iż gram i nie piracę).

  • 3 0

 • (1)

  Chodzi o to aby zabawa w śmierć niewiele różniła się już od rzeczywistej śmierci.Promotorzy z zewnątrz kraju wygrywają.

  • 0 1

  • a marihuana jest z konopi?

   tak tylko pytam, bo widzę, że na różnych rzeczach się dobrze znasz

   • 1 0

 • Wreszcie mam czas na Wieśka 3 i Metro Exodus

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 16.02.2021 godz. 18:00

mecz pucharowy

Jak typują inni

1

77%

59 typowań

x

13%

10 typowań

2

10%

8 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Arki

Najlepiej typujący wyniki Arki

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Miś Brązuś 19 41 68.4%
2. Wojciech rohde Rohde 19 41 68.4%
3. Żaneta Kwiatkowska 19 39 63.2%
4. Kasia Lamczyk 19 38 63.2%
5. Ryszard Kiwatrowski 13 37 84.6%

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 13 3 1 30:8 42
2 ŁKS Łódź 16 10 2 4 36:17 32
3 Górnik Łęczna 17 9 5 3 26:12 32
4 Radomiak Radom 17 8 6 3 22:13 30
5 ARKA GDYNIA 17 8 5 4 26:14 29
6 Miedź Legnica 17 7 6 4 31:23 27
7 GKS Tychy 16 7 6 3 22:14 27
8 Odra Opole 16 7 4 5 16:19 25
9 Puszcza Niepołomice 17 6 5 6 17:20 23
10 Chrobry Głogów 17 6 4 7 22:26 22
11 Korona Kielce 16 6 3 7 13:20 21
12 Stomil Olsztyn 17 5 5 7 17:22 20
13 Widzew Łódź 15 5 4 6 13:18 19
14 GKS 1962 Jastrzębie 17 5 1 11 16:30 16
15 GKS Bełchatów 17 4 4 9 12:21 14
16 Sandecja Nowy Sącz 17 3 4 10 14:29 13
17 Zagłębie Sosnowiec 17 3 2 12 14:24 11
18 Resovia 17 2 3 12 10:27 9

Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.

Wyniki 17 kolejki:

 • ARKA GDYNIA - Chrobry Głogów 1:1 (0:0)
 • Apklan Resovia - GKS 1962 Jastrzębie 1:2 (0:0)
 • Stomil Olsztyn - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:4 (0:3)
 • GKS Bełchatów - Puszcza Niepołomice 0:2 (0:1)
 • Zagłębie Sosnowiec - Miedź Legnica 0:2 (0:0)
 • Korona Kielce - Radomiak Radom 0:2 (0:1)
 • Sandecja Nowy Sącz - Górnik Łęczna 1:1 (0:1)
 • ŁKS Łódź - GKS Tychy (przełożony na 20.02.2021)
 • Odra Opole - Widzew Łódź (przełożony na 10.03.2021)
 • Mecz zaległy z 16. kolejki
 • Widzew - Korona (20.02.2021)

Terminarz

16.02 (wt) godz.18:00 ARKA Gdynia typuj bez publiczności Górnik Łęczna
26.02 (pt) ARKA Gdynia GKS 1962 Jastrzębie
12.12.2020 (sob) godz.14:00 ARKA Gdynia 1:1 bez publiczności Chrobry Głogów LIVE!
06.12.2020 (nd) godz.12:40 Radomiak Radom 0:0 bez publiczności ARKA Gdynia LIVE!
03.12.2020 (czw) godz.12:00 ARKA Gdynia 1:0 bez publiczności Korona Kielce LIVE!

Najbliższe spotkanie Lechii

początek meczu: 30.01.2021 godz. 17:30

mecz ligowy

Jak typują inni

1

78%

181 typowań

x

11%

27 typowań

2

11%

25 typowań

TYPUJ!

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Radosław Dymkowski 16 32 68.8%
2. Marcin Dymkowski 16 30 62.5%
3. Krzysztof Ogonowski 16 29 68.8%
4. Stefan Sandach 16 29 62.5%
5. Doktor Kuki 16 29 62.5%

Aktualna tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 14 9 2 3 23:15 29
2 Raków Częstochowa 14 8 4 2 27:15 28
3 Pogoń Szczecin 14 8 4 2 20:8 28
4 Śląsk Wrocław 14 7 2 5 21:15 23
5 Górnik Zabrze 14 7 2 5 18:14 23
6 Zagłębie Lubin 14 6 4 4 18:15 22
7 Jagiellonia Białystok 14 6 2 6 22:24 20
8 LECHIA GDAŃSK 14 6 1 7 20:19 19
9 Lech Poznań 14 4 5 5 23:22 17
10 Cracovia 14 5 6 3 18:17 16
11 Wisła Płock 14 4 4 6 17:20 16
12 Wisła Kraków 14 3 5 6 19:19 14
13 Piast Gliwice 14 3 5 6 17:18 14
14 Warta Poznań 14 4 1 9 13:19 13
15 Stal Mielec 14 3 4 7 17:28 13
16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 14 2 3 9 13:38 9

Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.

Wyniki 14 kolejki:

 • Cracovia - LECHIA GDAŃSK 0:3 (0:1)
 • Śląsk Wrocław - Warta Poznań 2:1 (1:0)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 4:1 (3:0)
 • Legia Warszawa - Stal Mielec 2:3 (2:2)
 • Pogoń Szczecin - Zagłębie Lubin 1:0 (0:0)
 • Lech Poznań - Wisła Kraków 0:1 (0:0)
 • Piast Gliwice - Raków Częstochowa 0:0
 • Jagiellonia Białystok - Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Terminarz

30.01 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk typuj bez publiczności Jagiellonia Białystok
05.02 (pt) godz.18:00 LECHIA Gdańsk typuj Warta Poznań
09.02 (wt) godz.14:30 Puszcza Niepołomice typuj bez publiczności LECHIA Gdańsk
19.12.2020 (sob) godz.17:30 Cracovia 0:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
14.12.2020 (pon) godz.18:00 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Wisła Płock LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane