Wiadomości

E-sport. Mistrzostwa uczniów i studentów. Paweł Fajdek rzucał komputerem do celu


Po raz pierwszy przeprowadzono Trójmiejskie Mistrzostwa Szkół w e-sporcie. W Gdyni zaprezentowało się osiem najlepszych ekip wyłonionych z około 600 uczestników eliminacji. Natomiast studenci po raz drugi wyłonili Akademickich Mistrzostw Polski. Złoto zdobyła Politechnika Gdańska, a srebro Uniwersytet Gdański. Gościem specjalnym rozgrywek w Warszawie był Paweł Fajdek, który tym razem zaprezentował nie rzut młotem, a... komputerem.Dynamicznie rozwijające się sporty elektroniczne doczekały się nowej imprezy, która na stałe ma wejść do kalendarza. Pierwsze mistrza Trójmiasta w e-sporcie przez dwa dni odbywały się w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. O puchar walczyło 8 drużyn. Byli to najlepsi z najlepszych z ponad 600 osób między 13. a 26. rokiem życia, które wzięły udział w otwartych kwalifikacjach. Impreza skierowana była do uczniów oraz studentów.

- Po raz pierwszy w życiu miałem okazję od zera zaplanować, zorganizować oraz przeprowadzić wydarzenie na taką skalę. Myślę, że pokazaliśmy się z dobrej strony i osiągnęliśmy to co sobie założyliśmy przed turniejem - mówi Tymoteusz Cierzan, organizator wydarzenia, 3league.gg.
PRZECZYTAJ WYWIAD Z DANIELEM STOMP PŁOMIŃSKIM, KTÓRY JEST ZAWODOWYM GRACZEM E-SPORT

E-sport polega na rywalizacji pomiędzy zawodnikami, z tą różnicą, że areną ich zmagań jest gra komputerowa. Warto również podkreślić, że nie ma zaplanowanego czasu zakończenia danej rozgrywki, wiec ciężko jest przewidzieć zakończenie wydarzenia.

Pierwszego dnia odbył się turniej League of Legends. W dość łatwy sposób, nie przegrywając żadnej gry, zwyciężyła drużyna Immortals w składzie: Grzegorz "Gaiwer" Kozłowski, Bruno "Bruness" Freund, Przemek "Myslav" Nizik, Paweł "Sorshy" Piekarski, Łukasz "Gaunter 0 Dom" Brzeziński.

Drugiego dnia mistrzostw miał miejsce bardzo emocjonujący finał w Counter Strike: Global Offensive. Po dwóch wyrównanych meczach z dogrywką zwyciężyła ekipa z Redy - UncleFive, czyli: Kacper "W!NN3R" Herman, Bartłomiej "Bartini" Marcińczyk, Daniel "OnFlik" Łupkowski, Bartosz "Plyncu" Drzeżdżon, Sebastian "Eners" Derc.

Pula nagród wynosiła 2500 zł. Główną nagrodą za pierwsze miejsce były myszki gamingowe firmy Corsair oraz pamiątkowy złoty puchar. Zmagania można było oglądać na żywo w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia jak i poprzez platformę Twitch.tv.

Dodatkowo widownia, w przerwach w rozgrywkach mogła skorzystać z różnych atrakcji zapewnionych przez organizatorów. Między innymi była możliwość zagrania na konsolach z lat 90-tych takich jak pegasus i nitendo.

Podczas turnieju wystąpiło kilka problemów technicznych, przez co przerwy były dość wydłużone, ale mimo to i tak odbiór pierwszych mistrzostw e-sportowych w Trójmieście był dobry.

- Z punktu widzenia osoby odpowiedzialnej za realizację techniczną całego wydarzenia jestem zadowolony z naszego debiutu. Jednak widzę rzeczy nad którymi musimy popracować. Mamy duże pole do poprawy, i dokładnie wiemy, w jakim kierunku chcemy podążać - tłumaczy organizator Michał Gibadło
Pełne wyniki zostaną zamieszczone www.facebook.com/3league.

CZY E-SPORT MOŻNA TRAKTOWAĆ JAK TRADYCYJNE DYSCYPLINY SPORTOWE. PRZECZYTAJ I SPRAWDŹ CO O TYM SĄDZĄ INNI

Studenci w Warszawie, a uczniowie w Gdyni wyłonili najlepszych w e-sporcie.
Studenci w Warszawie, a uczniowie w Gdyni wyłonili najlepszych w e-sporcie. fot. Biuro Prasowe AZS
Równolegle odbywały się w Warszawie Akademickie Mistrzostwa Polski w e-sporcie. Studenci najlepsi w tej rangi imprezie wyłonili już po raz drugi. W E-AMP wystartowało łącznie 52 zawodników z jedenastu uczelni. Gracze rywalizowali w trzech dyscyplinach: League of Legends, FIFA 19 oraz Counter Strike: Global Offensive. Na czołowych miejscach znaleźli się przedstawiciele Trójmiasta.

Najlepszym teamem w League of Legends okazały się "Lwy" z Politechniki Gdańskiej w składzie: Karol Wojciechowski Konektiv, Karol Fidurski ralndrop, Dawid Śmietański Δrionel, Łukasz Dębski Koło,Michał Leśniak Lwieł, Adrian Jagielski majamers.

Natomiast w Counter Strike: Global Offensive do 2. miejsca przebiła się ekipa Uniwersytetu Gdańskiego, którą reprezentowali: Maciej Pobłocki xforget, Marcin Krygier hotten, Pawel Zima zimny, Seweryn Majewski mski, Michał Mielnik rotmanker, Wojciech Pieńkowski pienix.

- Cieszymy się, że druga edycja E-AMP cieszyła się naprawdę olbrzymim zainteresowaniem graczy. Staraliśmy się, by podczas wydarzenia nie zabrakło działań profilaktycznych i edukacyjnych, które miały zachęcić uczestników do postawy tzw. zdrowego gracza. Staramy się wypracować pozytywny wzorzec zawodnika, sekcji, drużyny, czy reprezentacji e-sportowej, który będziemy promować zarówno w naszej społeczności jak i wśród coraz szerszej grupy odbiorców internetowych rozgrywek - podkreśla Mariusz Walczak, wiceprezes do spraw rozwoju Zarządu Głównego AZS.
PRZECZYTAJ CO O TRENINGACH I PŁACACH W E-SPORCIE MÓWI WIKTOR TaZ WOJTAS. ZOBACZ VIDEO Z MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU W GDYNI

Paweł Fajdek (z prawej) i Marcin Krukowski z pozostałymi lekkoatletami reprezentacji Polski często spędzają czas podczas gier esportowych.
Paweł Fajdek (z prawej) i Marcin Krukowski z pozostałymi lekkoatletami reprezentacji Polski często spędzają czas podczas gier esportowych. fot. Biuro Prasowe AZS
Gościem specjalnym zawodów studentów był Paweł Fajdek. Wybór nie był przypadkowy, gdyż trzykrotny mistrz świata w rzucie młotem jest miłośnikiem gier komputerowych. Co więcej zabrał ze sobą reprezentanta Polski w rzucie oszczepem, Marcin Krukowskiego, który jest również fan e-sportu.

- Nie ukrywam, że gry to moja pasja, która pozwala mi się odstresować w czasie wolnym. W lekkoatletycznej reprezentacji Polski mamy kilku graczy, więc na zgrupowaniach często wieczorami w ten sposób spędzamy czas - przyznaje Fajdek.
Utytułowany młociarz zasiadł oczywiście przy konsoli, by zagrać ze studentami, ale organizatorzy przygotowali dla niego zupełnie inne zadanie. Poprosili Pawła o wykonanie rzutu komputerem do celu.

- Miło było spotkać się z naprawdę dobrymi graczami, bo poziom rozgrywek był wysoki. Rzut komputerem też fajny pomysł. Na świecie organizuje się bardzo wiele dziwnych tego typu konkurencji. Rzuca się na przykład tuńczykiem czy drewnianymi balami. Dlatego na e-sportowej imprezie rzut komputerem jest jak najbardziej na miejscu - podsumowuje Paweł Fajdek.
POZNAJ ZASADY GRY W COUNTER-STRIKE

Medaliści E-AMPY 2018
League of Legends
1. "Lwy" (Politechnika Gdańska)
2. "Inżynierzy" (Politechnika Wrocławska)
3. "AGHresorzy" (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

FIFA 19:
1. "Ambros" (Warszawska Szkoła Filmowa)
2. "Gabriel" (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)
3. "BoGyyS" (Uniwersytet Łódzki)

Counter Strike: Global Offensive:
1. Team Przypadek (Uniwersytet Rzeszowski)
2. NieUGięci (Uniwersytet Gdański)
3. NINJA (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych)

Opinie (44) 1 zablokowana

 • rośnie w siłę e-sport (11)

  dobrze że coraz więcej się dzieje i piszą o tym

  • 33 14

  • Piękna rozrywka dla młodych ludzi. Strzelanie i zarzynanie nożem. (10)

   I niech ktoś napisze, że setki godzin z taką grą nie mają wpływu na psychikę gracza - nastolatka.

   • 10 9

   • Oczywiście, że mają. (5)

    Ja w grach nauczyłem się angielskiego.
    Programowaniem też zainteresowałem się dzięki grom komputerowym.

    Teraz mam 30 lat i jestem odnoszącym głównie zawodowe sukcesy architektem oprogramowania :)

    Jakoś nie zarzynam nikogo na ulicach i nie podkładam bomb, nie wjeżdżam w ludzi autobusami ani nikomu źle nie życzę - a strzelałem i zarzynałem lamerów w CS-ie od 13 roku życia ;)

    A czym Ty się możesz pochwalić, przeciwniku krwawych brutalnych gier?

    • 6 5

    • A jak relacje z ludźmi realnymi (2)

     Udało Ci się np założyć rodzinę i nie rozwieźć?
     Napisz proszę szczerze

     • 0 2

     • (1)

      Na szczeście e-sport różni się od żużla i tam rozijanie rodzin nie jest normą.

      • 2 0

      • żeby coś rozbić, trzeb to najpierw założyć

       a obawiam się, że alienowanie się w świecie komputerów po prostu nie pomaga rozwijać zdolności i umiejętności społecznego koegzystowania ... których finałem dla normalnie rozwiniętych ludzi jest założenie i utrzymanie rodziny

       ale pewnie nie doczytacie do końca nawet, a co dopiero zrozumiecie :(

       • 0 0

    • Jak masz 30 lat i uczyłeś się programowania przez granie (1)

     to jesteś wannabe nie architekt. Niech zgadnę: Krzysiek z CA?

     • 1 3

     • Dziwne, na umowie mam wpisane "software architect" - może mnie oszukali :(

      Ale płacą 10 średnich krajowych, więc niech stracę ;)

      • 2 0

   • (3)

    Świetny argument. Ciekawe jakie gry komputerowe mieli w średniowieczu ze byli tacy agresywni?

    • 4 3

    • Idąc Twoją pseudologiczną argumentacją: (2)

     Pokaż mi w średniowieczu choć jeden przypadek wjechania w tłum ludzi ciężarówką.

     • 2 3

     • (1)

      Nie jesteś zbyt bystry, wytłumaczę wiec prosto - nie ma bezpośredniej korelacji między grami komputerowymi a agresja. Analogicznie, wychodząc z kina po seansie o np, tematyce przestępczej, nie zmieniasz się w kryminaliste.

      • 2 2

      • jestem bystry - poczytaj poniżej i nie obrażaj z góry adwersarza

       1) w kinie siedzisz 2h raz na tydzień, przed kompem dziennie grasz 12 h - to robi różnicę, szczególnie w rozwijającej się psychice młodych ludzi
       2) do tego kino nie działa tak multisensorycznie jak granie w gry
       3) do tego w kinie masz bierną rolę widza, w grze to ty kreujesz wydarzenia i tutaj problem - potem wydaje Ci się, że w życiu realnym też tak możesz
       4) moja poprzednia wypowiedź była sarkastyczna i miała dowieść tylko mojego poczucia humoru, a nie bystrości

       • 1 1

 • same brajany i nerdy (4)

  • 25 31

  • (3)

   Jak dobrze siądzie to ten brajan i nerd w wieku 20 lat bedzie mial wiecej kasy na koncie niz Ty przez 10 lat tyrki.

   • 4 6

   • (1)

    Ale będzie społecznym analfabetą

    • 1 3

    • chyba ty

     • 3 1

   • No właśnie,

    tylko kasa i kasa :(. Dokąd ten świat zmierza....

    • 0 3

 • Napisalibyście chociaż, ile rzucił (1)

  W sensie ile metrów i czy techniką obrotową jak w przypadku młotu, czy bardziej jak oszczepem. A może kolega oszczepnik też sobie porzucał?

  • 9 10

  • a może przeczytałbyś ze zrozumieniem?

   bo such ci wyszedł nie żart bo nie rzucał na odgłość :)

   • 5 2

 • Konektiv, ralndrop, Δrionel,Koło,Lwieł, majamers, xforget, hotten, zimny, mski, , pienix. (1)

  Przeczytajcie te ksywy powoli, z pokerową twarzą bez zażenowania xD

  • 15 11

  • Toż to nazwy pukemonów!

   • 2 0

 • Czyli nagrody były w sprzęcie? DO tego dużo gorszym niż ten, którego większość z tych graczy używa na co dzień? (1)

  To tak jak by na zawodach lekkoatletycznych można było wygrać buty do biegania ale takie których nie będziemy i tak używać bo są np za ciężkie

  • 13 1

  • to niegłupie..

   Jeszcze lepiej jakies paletki do pink ponga, albo futbolowke??

   • 2 0

 • moba, csgo i FIFA (5)

  Szkoda, że nie ma Starcrafta. W ogóle dzisaj RTSy nie są popularne co knie smuci.

  • 15 1

  • Szkoda, że nie było MineCrafta. (1)

   • 1 3

   • i RiverRaid

    • 2 1

  • StartCraft za trudny. To takie szachy w e-sport. (1)

   Szachy dużych prędkości. Niestety mało widowiskowe. Ale za to gra dla najlepszych, wymaga szybkości i dużej inteligencji.

   • 6 2

   • Mało widowiskowe?!

    google -> "blizzcon 2018 starcraft 2 finals"

    • 0 0

  • Starcraft troche zdechł niestety

   • 0 0

 • Czemu to jest w sporcie? (2)

  To powinno byc w dziale nie mam co robic ze swoim zyciem! to zadaen sport

  • 17 23

  • nie spamuj bo wychodzi że ty nie masz co zrobić ze swoim życiem

   jakies osiągnięcia poza hejtem?

   • 7 5

  • Szachy też należą do dziedziny sportu

   • 6 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

  (3)

  A od kiedy granie w gry jest sportem? Super zabawa dla niedorośniętych gamoni. E-sport... e-tam.
  Za chwilę jakiś osioł opatentuje e-chleb i e-mleko.

  • 12 19

  • Opinia do filmu

   Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

   dobra tam twoja wiedza o grach to się kończy na pasjansie wiec utkaj

   • 5 3

  • Opinia do filmu

   Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

   (1)

   Właśnie pal gume typie

   • 0 0

   • Opinia do filmu

    Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

    Hahahaa.... Znafcy gier i zbijania bąków przy kompie. Nowy gatunek człowieka e-matoł.

    • 1 0

 • Opinia do filmu

  Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

  jak odejdzie taki od komputera to nie umie sobie sznorówek zawiązać (1)

  • 8 12

  • Opinia do filmu

   Zobacz film E-sport. Trójmiejskie mistrzostwa

   A właśnie ze umie na yutubłe jest pokazałę :P

   • 0 0

 • (4)

  nie nazywajmy tego sportem
  w pracy też rywalizujemy, walczymy o laskę ale nie nazywamy tego sportem

  jedyne podobieństwo jakie widzę, to takie, że podobnie jak w sporcie wyczynowym możemy mieć rozwalony kręgosłup

  • 6 8

  • a szachy ?

   niektórzy mówią że Poker to też sport.

   • 1 0

  • (1)

   Piecze tyłek co? :D

   • 3 1

   • a jakaś merytoryka?
    bo o nocnych fantazjach tu dzis nic nie było

    • 0 0

  • Zgadzam się całkowicie

   małolaty siedząc przed kompem 5 dni w tygodniu po 5-6 godzin (tak mówił w wywiadzie) mają gwarantowaną przepuklinę kręgosłupa !!!! i później czeka ich operacja

   • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane