Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot 20:34. Jest finał. Polki poza World Series

mip.
29 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (17)
Najnowszy artykuł o klubie Biało-Zielone Ladies Gdańsk Rywalki Polek w walce o igrzyska olimpijskie. Sensacja w krajowym rugby
Rugbiści Ogniwa Sopot po wygranej w Lublinie zapewnili sobie grę w finale Ekstraligi rugby. Rugbiści Ogniwa Sopot po wygranej w Lublinie zapewnili sobie grę w finale Ekstraligi rugby.

Ogniwo Sopot wygrało na wyjeździe z Edach Budowlanymi Lublin 34:20 (13:8). Tym samym podopieczni Karola Czyża już na trzy kolejki przed zakończeniem sezonu zasadniczego praktycznie zagwarantowali sobie prawo gry w finale, o złoto. Natomiast polskie rugbistki w RPA straciły szanse na awans do World Rugby Sevens Series, przegrywając w ćwierćfinale drugiego turnieju z Czeszkami 5:17.

Arka Gdynia - Awenta Pogoń Siedlce 36:12. Przeczytaj relację, wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Punkty dla Budowlanych: Piotr Skałecki 10, Nkululeko Ndlovu 5, Kuziwakwashe Kazembe 5
Punkty dla Ogniwa: Wojciech Piotrowicz 19, Mateusz Plichta 5, Wayne Smith 5, Dwayne Burrows 5

OGNIWO: Fidler (18 Kavtaradze), Burek (70 Wilczuk), Gąska (77 Rau) - Mroziński (70 Żarczyński), Mokrecow (58 Anuszkiewicz) - Halaifonua, Grabowski (58 Powała-Niedźwiecki), Zeszutek - Plichta - Piotrowicz - Czasowski, Seerane, Smith, Burrows - Żuk oraz

Ogniwo Sopot do Lublina pojechało z jasnym celem. Podopieczni Karola Czyża chcieli wygrać, bowiem taki rezultat zapewniłby im już awans do finału ekstraligi rugby. Motywacja w szeregach sopocian była zatem bardzo duża.

Przeczytaj, co zapowiadali trenerzy trójmiejskich rugbistów przed 15. kolejką Przeczytaj, co zapowiadali trenerzy trójmiejskich rugbistów przed 15. kolejką

Wynik udało się otworzyć w 12. minucie, gdy bardzo ładną akcję wykończył Mateusz Plichta, a podwyższenie dla Wojciecha Piotrowicza było formalnością. Chwilę później jednak Ogniwo musiało radzić sobie bez Thomasa Fidlera, który opuścił boisko z kontuzją.

Nie przeszkodziło to sopocianom w podwyższeniu prowadzenia. Celnie z rzutu karnego kopnął Piotrowicz. Trzeba jednak przyznać, że kopaczowi Ogniwa pomógł wiatr, który zniósł "jajo" pomiędzy słupy. Chwilę później reprezentant Polski powtórzył ten wyczyn i goście prowadzili już 13:0.

Edach Budowlani Lublin - Ogniwo Sopot: transmisja live video

Przed przerwą celnym kopem z rzutu karnego niemal ze środka boiska popisał się Nkululeko Ndlovu i Budowlani zmniejszyli nieco stratę. Jeszcze ciekawiej zrobiło się, gdy po fenomenalnym podaniu kopem, piłka dotarła do Piotra Kołeckiego, a ten zaliczył przyłożenie. Pierwsza połowa skończyła się zatem wynikiem 8:13.

Na początku drugiej połowy Ogniwo nie pozostawiło jednak Budowlanym wątpliwości, że chcą wygrać ten mecz. Przyłożenie po szybkim rozegraniu zanotował Wayne Smith, a podwyższył Piotrowicz. Bardzo szybko odpowiedzieli jednak gospodarze, odrabiając 7 "oczek".

Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 41:20. Przeczytaj relację z Derbów Trójmiasta Ogniwo Sopot - Lechia Gdańsk 41:20. Przeczytaj relację z Derbów Trójmiasta

Taki wynik zwiastował bardzo zaciętą walkę do samego końca. Istotnie tak było. W 67. minucie nieco oddechu dla Ogniwa dał Dwayne Burrows, a po podwyższeniu Piotrowicza zrobiło się 15:27. Kilka minut później sam kopacz Ogniwa wykorzystał dziurę w obronie i przyłożył, zapewniając punkt bonusowy.

W końcówce wynik jeszcze skorygował Kuziwakwashe Kazembe, ale wygrana Ogniwa pozostała niezagrożona. Sopocianie tym samym przypieczętowali awans do finału. Dodajmy jeszcze, że w pomeczowym protokole sędziowie odnotowali aż 5 kontuzji rubistów Ogniwa. Oprócz wspomnianego Fidlera byli to: Dmytro Mokrecow, Władysław Grabowski, Adrian Seerane, oraz Kaha Kavtaradze.

Polki nie zagrają w World Rugby Sevens Series

Damska reprezentacja Polski w rugby 7 walczy w drugim turnieju w ramach World Rugby Sevens Challanger Series. Polki po piątkowych: zwycięstwie nad Meksykiem 39:7 i remisie z Hongkongiem 17:17, rozgrywki grupowe zakończyły porażką z Chinami 7:24. Punkty zdobyły dwie z jedenastku rugbistek Biało-Zielonych Ladies Gdańsk w kadrze: Sylwia Witkowska 5 i Julia Druzgała 2.

Do ćwierćfinałów Polki awansowały z 2. miejsca. W tej fazie niespodziewanie przegrały z Czeszkami 5:17, a honorowe przyłożenie zanotowała Małgorzata Kołdej.

W niedzielę podopiecznym Janusza Urbanowicza pozostanie gra o miejsca 5-8. O godzinie 9:22 czasu polskiego zmierzą się z Kolumbią. Jeśli wygrają to o 5. miejsca zmierzą się z lepszym z pary Hongkong - Paragwaj, a jeśli przegrają to o 7. z pokonanym. Oba mecze wyznaczone są na godz. 11:52.

Przypomnij sobie, jak Polki zagrały przed tygodniem, w pierwszym turnieju Przypomnij sobie, jak Polki zagrały przed tygodniem, w pierwszym turnieju

Bez względu na niedzielne wyniki Polki nie awansują do World Rugby Sevens Series, gdyż zagra tam najlepsza drużyna po podsumowaniu wyników dwóch zawodów, które odbywają się w Stellenbosch, w RPA. Pierwszy turniej nasza drużyna ukończyła na 4. miejscu.

POLSKA: Julia Druzgała, Anna Klichowska, Małgorzata Kołdej, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Oliwia Strugińska, Julianna Schuster, Martyna Wardaszka, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Tamara Czumer-Iwin, Ilona Zaishliuk Ilona (obie Legia Warszawa), Katarzyna Paszczyk (Black Roses Posnania Poznań).