Ekstraliga rugby. Arka Gdynia - Ogniwo Sopot 14:66. Demolka od 35. minuty

Rafał Sumowski
30 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
W 35. minucie Arka Gdynia zdobyła punkty na 14:14. Ogniwo do przerwy zdołał zdobyć trzy przyłożenia, a w drugiej połowie wypunktowało gospodarzy. W 35. minucie Arka Gdynia zdobyła punkty na 14:14. Ogniwo do przerwy zdołał zdobyć trzy przyłożenia, a w drugiej połowie wypunktowało gospodarzy.

Arka Gdynia przegrała u siebie z Ogniwem Sopot 14:66 (14:31) w derbach Trójmiasta rozgrywanych w ramach ostatniej tegorocznej kolejki ekstraligi rugby. Jeszcze 5 minut przed przerwą gospodarze zdobyli punkty na remis 14:14, ale wówczas mistrzowie Polski wrzucili wyższy bieg i nie dali szans rywalom. W niedzielę 31 października o godz. 13 Lechia Gdańsk podejmie Up Fitness Skrę Warszawa.

Przeczytaj relację z ostatniego w tym roku meczu Lechii Gdańsk

Punkty dla Arki: Anton Szaszero 14

Punkty dla Ogniwa: Wojciech Piotrowicz 16, Mateusz Plichta 15, Roman Żuk 10,Kacper Drewczyński 10, Dwayne Burrows 5, Piotr Zeszutek 5, Wiktor Wilczuk 5

ARKA: Kasperek (41 Bartkowiak), Bojke, Papunashvili - Podolski (60 Zdunek), Ziętkowski (53 Litwińczuk) - Zypper , K.Krużycki (70 Żarczyński), Gajowniczek - Szyc - Szaszero - Lipski (44 Szopa), Shoeman (29 Machnio), Grzenkowicz, Sirocki - Steindl (70 Przerwa)

OGNIWO: Kavtaradze (41 Fidler), Burek (60 Węgierski), Gąska (41 Bysewski) - Piotrowski, Mroziński - Powała-Niedźwiecki (41 Wilczuk), Grabowski (46 Tsivtsivadze), Zeszutek (53 Mokrecow) - Plichta - Piotrowicz - Burrows, Olszewski, Griebenow, Brzezicki (61 Drewczyński) - Żuk

Ogniwo rozpoczęło mocno, bo już w 61. sekundzie gry przyłożenie po szybkiej, zespołowej akcji lewą stroną zdobył Mateusz Plichta. Podwyższył kopem Wojciech Piotrowicz i było 7:0. Ledwie minęła jednak 10 minuta, gdy dwa celne kopy na słupy z karnych zaliczył Anton Szaszero i gospodarze byli już tylko punkt za mistrzami Polski.

Ogniwo kolejne przyłożenie zdobyło po wprowadzeniu piłki do młyna i zdecydowanym przepchnięciu Buldogów w ich pole punktowe. Sopocianie pokazali tu swoją siłę, a przyłożył Piotr Zeszutek. Podwyższył Piotrowicz i w 18. minucie było 14:6.

Dlaczego to ostatni weekend z rugby w tym roku? Przeczytaj

Po pół godziny gry boisko opuścił grający na własną prośbę z urazem Elden Shoeman a trzeci raz rzut karny na punkty dla Arki zamienił kopem Szaszero. Chwilę później reprezentant Polski po akcji z Szymonem Sirockim zdobył przyłożenie i ku uciesze kibiców na Narodowym Stadionie Rugby, doprowadził do remisu po 14 na 5 minut przed przerwą.

Radość gdynian nie trwała jednak długo. Szaszero pomylił się przy próbie podwyższenia, a Ogniwo... wrzuciło wyższy bieg. W 5 minut, które zostało do przerwy, sopocianie zaliczyli trzy przyłożenia.

Podopieczni Karola Czyża straconą przewagę odbudowali z nawiązką. Piłkę w polu punktowym Buldogów dwukrotnie położył Roman Żuk a wynik do przerwy ustalił Dwayne Burrows. Ta 5-minutowa demolka mogła być jeszcze bardziej bolesna dla Arki, ale tylko jedną z trzech okazji do podwyższenia wykorzystał Piotrowicz.

Po zmianie stron na trybunach rozbłysnęły race odpalone przez kibiców Arki. Niestety dla gospodarzy, nie oświetliły im drogi po kolejne punkty. Swoją serię kontynuowało Ogniwo.

Akcję Żuka przyłożeniem zakończył Plichta, a następni 5 pkt dołożył Wiktor Wilczuk. Dwoma celnymi kopami na słupy popisał się Piotrowicz i było już 45:14. Na tym sopocianie nie poprzestali, zdobyli jeszcze trzy przyłożenia, a dwukrotnie jajo w polu gospodarzy kładł Kacper Drewczyński. Arka do ostatnich minut napierała, aby zdobyć jakiekolwiek punkty w drugiej połowie. Ostatecznie podopieczni Dariusza Komisarczuka musieli zadowolić się dorobkiem z pierwszej odsłony.

10 Awenta Pogoń Siedlce  8 0 0 8 105:338 3
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale na boisku zespoły wyżej klasyfikowanego w tabeli. Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-02-27

Wyniki 8 kolejki

• ARKA GDYNIA - OGNIWO SOPOT 66:14 (14:31)
  • LECHIA GDAŃSK - Up Fitness Skra Warszawa 38:26 (19:14)
  • Juvenia Kraków - RC Orkan Sochaczew 10:52 (3:33)
  • Edach Budowlani Lublin - Master Pharm Rugby Łódź 29:7 (3:7)
  • Awenta Pogoń Siedlce - Posnania 24:37 (19:19)
  • Weryfikacja meczu
  • Ogniwo Sopot - Edach Budowlani Lublin 0:25 (walkower, za przekroczenie limitu zawodników zagranicznych; na boisku 56:19)