Siedem medali lekkoatletów w HME

8 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Marcin Lewandowski (na czele) rok temu został zdyskwalifikowany podczas halowych mistrzostw świata w Ergo Arenie, choć już cieszył się z brązu w biegu na 800 m. Teraz w Pradze na tym dystansie wywalczył złoto mistrzostwa Europy. Marcin Lewandowski (na czele) rok temu został zdyskwalifikowany podczas halowych mistrzostw świata w Ergo Arenie, choć już cieszył się z brązu w biegu na 800 m. Teraz w Pradze na tym dystansie wywalczył złoto mistrzostwa Europy.

Siedem medali zdobyli polscy lekkoatleci podczas halowych mistrzostw Europy w Pradze. Mistrzem Starego Kontynentu w biegu na 800 m został Marcin Lewandowski. Oprócz tego biało-czerwoni przywiozą do kraju dwa srebrne i cztery brązowe krążki. Bez medali wrócą jedyni reprezentanci Trójmiasta: Syntia Ellward i Patryk Dobek, który ostatecznie nie znalazł się w składzie "srebrnej" sztafety na 400 m.

W Pradze nasi reprezentanci zanotowali najlepszy wynik pod względem liczby zdobytych medali od 2002 roku, gdy wywalczyli 4 złote, srebrny i 2 brązowe krążki. Najlepiej start w Czechach wspominał będzie Marcin Lewandowski, który zwyciężył w biegu na 800 metrów. Zawodnik Zawiszy Bydgoszcz wygrał zdecydowanie z czasem 1:46.67, wyprzedzając Irlandczyka Marka Englisha i Holendra Thijmena Kupersa.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku Lewandowski jako trzeci ukończył finał na tym dystansie podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Ergo Arenie, ale został zdyskwalifikowany za przekroczenie linii wytyczającej bieżnię przy wyjściu na ostatnią prostą! Wygrywając w Pradze odbił sobie tamto niepowodzenie.

CICHOCKA WICEMISTRZYNIĄ ŚWIATA W ERGO ARENIE, LEWANDOWSKI STRACIŁ BRĄZ

W biegu na 1500 m w praskich mistrzostach po srebro sięgnęła jego koleżanka z grupy treningowej, Angelika Cichocka z Taleksu Borysław Borzytuchom. Zawodniczka, która w przeszłości startowała w barwach AZS AWFiS Gdańsk, a w minionym roku wywalczyła srebrny medal podczas mistrzostw świata w Ergo Arenie na 800 m, uzyskała czas 4:10.53 przegrywając tylko z Holenderką Sifan Hassan (4:09.04).

Srebro zdobyła też sztafeta 4x400 metrów w składzie Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk, Jakub Krzewina. Polacy poprawili rekord kraju z czasem 3:02.97, ale to nie wystarczyło na Belgów, którzy wynikiem lepszym o 0.10 sekundy ustanowili nowy rekord Europy. W szerokiej, sześciosobowej kadrze polskiej sztafety był Patryk Dobek, ale w biegu wystartować mogła tylko czwórka. Dla Dobka zabrakło miejsca, a ponieważ rozegrano od razu finałowy bieg, zawodnik SKLA Sopot nie zaliczył żadnego startu i do kraju wróci bez medalu.

Podobnie zresztą jak Syntia Ellward. Zawodniczka Floty Gdynia w biegu na 800 m z czasem 2:05.68 odpadła już w eliminacjach. W finale triumfowała Szwajcarka Selina Büchel z czasem 2:01.95.

Brązowe medale dla Polski zdobyli: sztafeta kobiet 4x400 w składzie: Joanna Linkiewicz, Małgorzata Hołub, Monika Szczęsna, Justyna Święty, skoczkini wzwyż Kamila Lićwinko w skoku wzwyż, Rafał Omelko w biegu na 400 m i Piotr Lisek w skoku o tyczce.

TU ZNAJDZIESZ PEŁNE WYNIKI MISTRZOSTW W PRADZE

Opinie (1)

• Dlaczego pod tytułami artykułów o Lekkiej prawie zawsze jest "Sopocki Klub Lekkoatletyczny"? W artykułach często piszecie o zawodnikach WKS Flota, AZS AWFiS i innych Klubów, tak jak w tym artykule o Ellward czy Cichockiej...