Energa Wybrzeże Gdańsk - Górnik Zabrze 29:29, karne 3:4. Horror za 1 punkt

mip
17 lutego 2024, godz. 17:40
Opinie (41)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Mateusz Góralski (z lewej) w ostatniej minucie wykorzystał rzut karny, po którym Wybrzeże prowadziło 29:28, a Jovan Milicević rzucił w całym meczu 7 bramek, ale to nie wystarczyło do wygranej z Górnikiem Zabrze. Mateusz Góralski (z lewej) w ostatniej minucie wykorzystał rzut karny, po którym Wybrzeże prowadziło 29:28, a Jovan Milicević rzucił w całym meczu 7 bramek, ale to nie wystarczyło do wygranej z Górnikiem Zabrze.

Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała z Górnikiem Zabrze po rzutach karnych 3:4 w spotkaniu 21. kolejki Orlen Superligi. W hali AWFiS gospodarze stworzyli horror, a że nie wykorzystali szansy na zwycięstwo, poprzestali tylko na zdobyciu punktu. W 52. minucie podopieczni Patryka Rombla prowadzili jeszcze 27:23, by zremisować z brązowi medalistami z ubiegłego sezonu 29:29 (15:15). Pomimo tego, ich strata do przedostatniego Zepteru Legionowo wzrosła do 4 "oczek".

WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak - Milicević 7, Jachlewski 7, Góralski 4, Powarzyński 3, Papina 2, Pieczonka 2, Domagała 1, Zmavc 1, Stępień 1, Siekierka, Papaj, Kiejdo, Tomczak

Górnik: Szyszko 8, Artemienko 5, Krawczyk 4, Ilczenko 3, Morkovsky 2, Krępa 2, Minocki 2, Tokuda 2, Przytuła 1, Baczko, Bogacz, Pinda, Mauer, Kaczor

Zaledwie 3 dni po meczu w 1/8 finału Orlen Pucharu Polski, Energa Wybrzeże Gdańsk zagrała kolejne spotkanie. W sobotnie popołudnie podopieczni Patryka Rombla podejmowali trzeci zespół w tabeli - Górnika Zabrze. O sprawienie kolejnej niespodzianki, jaką niewątpliwie było pokonanie Azotów Puławy, było zatem znacznie trudniej.

Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy 28:23. Awans do 1/4 finału PP, nowy zawodnik Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy 28:23. Awans do 1/4 finału PP, nowy zawodnik

Gdańszczanie zaczęli jednak, tak jak w kilku poprzednich meczach, czyli od bardzo mocnego i skutecznego uderzenia. W 6. minucie było 4:0 dla Energi Wybrzeża. Górnik obudził się jednak od 12. minuty i w ciągu nieco ponad minuty doprowadził do remisu po 5.

Do końca pierwszej połowy gra toczyła się już w systemie bramka za bramkę. Co ciekawe, do przerwy było 15:15, choć to gospodarze mieli czego żałować, bo aż sześciokrotnie ich rzuty zatrzymał Piotr Wyszomirski, a tylko dwie próby Górnika wybronił Ahmed Bedoui.

Losy meczu były jednak otwarte i Wybrzeże miało sporą szansę na sprawienie sensacji z zabrzanami, którzy dobrze radzą sobie w Pucharze Europy. Gdańszczanie na początku drugiej części byli skuteczni w ataku, ale Górnik nie odstawał i za każdym razem dobrze odpowiadał na trafienia miejscowych.

W 45. minucie o czas musiał jednak poprosić o czas, bo jego podopieczni nie wykorzystali kilku akcji, a także pozwolili Górnikowi objąć prowadzenie (21:22). Był to doskonały ruch, bo Wybrzeże po trafieniu Damiana Domagały i dwóch Jakuba Powarzyńskiego odskoczyli na 24:22, a na dodatek czerwoną kartkę obejrzał Sebastian Kaczor.

Energa Wybrzeże Gdańsk zna przyczynę porażek. Przeczytaj wywiad z Piotrem Papajem Energa Wybrzeże Gdańsk zna przyczynę porażek. Przeczytaj wywiad z Piotrem Papajem

Gdy goście grali w osłabieniu i wycofali bramkarza to po przechwycie przez całe boisko trafił Bedoui, a na tablicy wyników było już 26:23. O czas poprosił wtedy Tomasz Strząbała, ale Górnik zaczął popełniać kolejne błędy.

Wydawało się, że będzie to "woda na młyn" dla Wybrzeża, ale gdańszczanie od 52. minuty trafili tylko raz, a przyjezdni aż pięciokrotnie i w 58. minucie Jakub Szyszko doprowadził do remisu. Chwilę później czas wziął trener Rombel, by rozrysować ostatnie akcje.

Gdy rzut karny wykorzystał Mateusz Góralski, to wydawało się, że gdańszczanie są o krok od wygranej, ale na kilka sekund przed końcem sami sfaulowali i to tak, że z 7. metra rzucał Dmytro Artemienko. Ukrainiec trafił i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne.

Jakub Powarzyński Ligowcem Stycznia. Trudno uwierzyć, ale tego nie było od 22 lat. Zadaj pytanie piłkarzowi ręcznemu Energi Wybrzeża Gdańsk Jakub Powarzyński Ligowcem Stycznia. Trudno uwierzyć, ale tego nie było od 22 lat. Zadaj pytanie piłkarzowi ręcznemu Energi Wybrzeża Gdańsk

Te lepiej wykonywali zabrzanie, choć zaczęli od dwóch prób obronionych przez Amine Bedouiego. Wybrnęli jednak z tego i to oni zainkasowali dodatkowy punkt. Po stronie Wybrzeża swoich prób nie wykorzystali: Góralski, Mateusz JachlewskiJovan Milicević. Ten pierwszy rzucał dwa razy i to właśnie druga próba, która była niewykorzystana, zaważyła na tym, że to goście wygrali.

Gdańszczanie do swojego dorobku zapisali jeden punkt, ale ich strata do 13. w tabeli Zepteru Legionowo i tak wzrosła, gdyż rywale wygrali z Azotami Puławy 41:39 i mają już 4 punkty przewagi nad Wybrzeżem.

14 Energa Wybrzeże Gdańsk 21 2 0 2 17 584:663 8
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2024-02-22