• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Energa Wybrzeże Gdańsk naprawia tor. Na ratunek Leszek Demski. Co z inauguracją?

Mikołaj Pachniewski
8 kwietnia 2024, godz. 17:10 
Opinie (148)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk pogroziła zawodnikom i postawiła ultimatum. Będą zmiany?
By przygotować do jazdy tor na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, władze klubu skontaktowały się z GKSŻ, która nadzoruje prace agrarne. By przygotować do jazdy tor na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, władze klubu skontaktowały się z GKSŻ, która nadzoruje prace agrarne.

Energa Wybrzeże Gdańsk od poniedziałkowego poranku prowadzi prace, które mają za zadanie doprowadzenie toru do stanu używalności. Wszelkie działania koncentrują się na 1. łuku. Problem jest na tyle złożony, że działania nadzoruje szef polskich sędziów i członek GKSŻ, Leszek Demski. Jednocześnie losy inauguracyjnego meczu z Cellfast Wilkami Krosno wciąż nie są jednoznaczne.

Czy twoim zdaniem mecz z Cellfast Wilkami Krosno dojdzie do skutku?

Energa Wybrzeże Gdańsk naprawia torGdy w niedzielne południe gruchnęła wiadomość, że ze względu na zły stan toru odwołany został VI Memoriał Henryka Żyto i to pomimo wręcz wakacyjnej pogody, kibice na Enerdze Wybrzeżu Gdańsk nie pozostawili suchej nitki. Tym bardziej, że w końcówce marca na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego udało się rozegrać finał B Drużynowych Mistrzostw Europy, choć temperatura była znacznie niższa. Dla samych władz Wybrzeża niedzielna sytuacja była sporym zaskoczeniem. Winę przypisano pracom związanym z budową odwodnienia linowego.

Przeczytaj o odwołaniu Memoriału H. Żyto Przeczytaj o odwołaniu Memoriału H. Żyto

Problematycznym miejscem jest 1. łuku i fragment dojazdu do niego na prostej startowej. Tam na torze wytworzyła się błotnista maź. To efekt wybijania wody spod powierzchni toru na jego górną część. Wpływ na to miały zarówno prace przy budowie odwodnienia liniowego, jak i ciek wodny, który przebiega pod stadionem i znacząco wpływa na wilgotność w tym miejscu. Jak słyszymy od osób będących blisko klubu, wpływu na to nie miało dosypanie glinki, co sugerowali niektórzy kibice.

Przypomnijmy, że prace związane z odwodnieniem liniowym, zlecone przez Gdański Ośrodek Sportu, który zarządza obiektem, pochłonęły nieco ponad 1,2 mln brutto. Trudno jednak, by spełniało one swoje zadanie, skoro nie wykonano w tym samym czasie pochylenia łuków, a woda tym samym nie spływa do krawężnika.

Przeczytaj więcej o budowie odwodnienia liniowego Przeczytaj więcej o budowie odwodnienia liniowego

Przedstawiciele klubu na czele z menedżerem i toromistrzem Erykiem Jóźwiakiem od poniedziałkowego poranku zabrali się do pracy na torze ciężkim sprzętem. Mają one na celu doprowadzenie do ładu 1. łuku. W tym celu zbronowano tor, by "otworzyć" i przesuszyć nawierzchnię. Ma to umożliwić nie tylko terminowe rozegranie meczu z Cellfast Wilkami Krosno, ale także przeprowadzenie pierwszego, drużynowego treningu, którego, przypomnijmy, do tej pory nie było.Leszek Demski na pomoc WybrzeżuProblem z gdańskim torem i 1. łukiem jest na tyle nietypowy i dotąd niespotykany, że Energa Wybrzeże Gdańsk o pomoc poprosiła Leszka Demskiego. To szef polskich sędziów żużlowych i członek GKSŻ. Jego wytyczne mają pomóc, by problem z gdańskim torem odszedł w niepamięć.

Takie zgłoszenie było jednak obligatoryjne ze względu na "Regulamin Torów dla Zawodów Motocyklowych na Żużlu". Zgodnie z art. 402, pkt. 4, klub musiał: "zgłosić i przedstawić zamiar przeprowadzenia prac na torze lub obiekcie z wyszczególnieniem ich zakresu oraz terminem rozpoczęcia i zakończenia. Na odstawie zgłoszenia, w zależności od zakresu prac, komisja może podjąć decyzję o zawieszeniu licencji toru. Po zakończeniu prac, GKSŻ podejmie decyzję w sprawie ewentualnej konieczności przeprowadzenia weryfikacji toru, przy czym w przypadku zawieszenia licencji, o której mowa w zdaniu poprzednim, weryfikacja toru jest obligatoryjna. Jeżeli zostaną przeprowadzone jakiekolwiek prace dotyczące zmiany składu nawierzchni toru lub jego infrastruktury bez ich zgłoszenia lub uzgodnienia z GKSŻ (także z SE dla klubów Ekstraligi w zakresie infrastruktury), licencja toru jest automatycznie zawieszona do czasu weryfikacji toru i obiektu".

- Wszelkie prace na torze odbywają się pod nadzorem Głównej Komisji Sportu Żużlowego, gdyż obecny problem z nawierzchnią jest dość niecodzienny i wymaga konsultacji z centralą - informuje Rafał Sumowski, rzecznik prasowy Energi Wybrzeża Gdańsk.
Krzysztof Kasprzak: Liga powinna startować w maju Krzysztof Kasprzak: Liga powinna startować w maju

- Całe konsultacje polegały po prostu na tym, że Wybrzeże zgłosiło, że ma zamiar przewracać nawierzchnię i osuszać tor. Zgodnie z regulaminem takie prace musieli nam zgłosić. Nie zamierzają dosypywać nowej nawierzchni. Skoro woda wybija, poleciłem im, żeby otworzyli studzienki i sprawdzili poziom wód gruntowych - mówi Leszek Demski, członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego, cytowany przez Przegląd Sportowy.
My również zwróciliśmy się z zapytaniem do Leszka Demskiego, jako osoby odpowiedzialnej za przyznawanie licencji toru. Do niego bowiem odesłali nas przedstawiciele Energi Wybrzeża, kiedy zapytaliśmy ich o prace związane z gdańskim torem. Na jego adres mailowy przesłaliśmy następujące pytania, z prośbą o odpowiedź w poniedziałek do godziny 14:

 1. Co powoduje problem, że gdański tor nie nadaje się do bezpiecznej jazdy?
 2. Jakie prace i w jakim zakresie będą musiały zostać realizowane, by można było dopuścić tor do bezpiecznej jazdy?


Do momentu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi zwrotnej.Co z meczem z Cellfast Wilkami Krosno?Kibice gdańskiego klubu zachodzą w głowę, czy uda się planowo odjechać mecz z Cellfast Wilkami Krosno, który zaplanowano na niedzielę, 14 kwietnia o godz. 14. Jak udało się nam ustalić, na poniedziałkowe południe nie ma jeszcze 100 proc. pewności, że mecz uda się odjechać, ale na razie nie podejmowano żadnych działań, które miałyby na celu przełożenie tego spotkania.

Wybrzeże Gdańsk sprzedaje bilety na inaugurację Wybrzeże Gdańsk sprzedaje bilety na inaugurację

W Wybrzeżu są nastawieni na tyle pozytywnie, że liczą, że jeszcze przed niedzielą uda im się wspólnie potrenować, a mecz będzie niezagrożony. Pomóc w tym ma także pogoda, gdyż oprócz delikatnej mżawki w środę, synoptycy na ten tydzień nie zapowiadają opadów.

Harmonogram startów żużlowców w dniach 8-14 kwietnia
Środa, 10 kwietnia
Poole Pirates - Plymouth Gladiators, Anglia, BSN Series, godz. 20:30, Tom Brennan (Pirates)

Czwartek, 11 kwietnia
King's Lynn Stars - Belle Vue Aces, Anglia, Premiership, godz. 20:30, Niels-Kristian Iversen (Stars)
Oxford Spires - Ipswich Witches, Anglia, Premiership, godz. 20:30, Nicolai Klindt (Spires)

Niedziela, 14 kwietnia
Energa Wybrzeże Gdańsk - Cellfast Wilki Krosno, Metalkas 2. Ekstraliga, godz. 14:00


Typowanie wyników

Gdańsk, Długie Ogrody
HIT
3 pkt.
ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
Cellfast Wilki Krosno

Jak typowano

79% 296 typowań ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% 6 typowań REMIS
20% 75 typowań Cellfast Wilki Krosno

Twoje dane

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (148)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Arged Malesa Ostrów Wlkp.
59% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
39% Arged Malesa Ostrów Wlkp.

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Innpro ROW Rybnik 7 6 0 1 +42 13
2 Cellfast Wilki Krosno 8 5 0 3 +26 11
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 8 5 0 3 +63 11
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 7 5 0 2 +28 10
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 7 3 1 3 -26 7
6 Texom Stal Rzeszów 7 2 0 5 -6 4
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 7 2 0 5 -46 4
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 7 0 1 6 -81 1
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięstwa. Awansu nie otrzyma jednak drużyna zagraniczna.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 8 kolejki

 • Cellfast Wilki Krosno - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 57:33 (pierwszy mecz 47:43, bonus dla Wilków)
 • Innpro ROW Rybnik - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 52:38 (pierwszy mecz 48:42, bonus dla ROW)
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz 51:39 (pierwszy mecz 38:51, bonus dla Polonii)
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Texom Stal Rzeszów (odwołany z powodu opadów deszczu)

Ostatnie wyniki

15 czerwca 2024, godz. 16:30
90% Cellfast Wilki Krosno
0% REMIS
10% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
H.Skrzydlewska Orzeł Łódź
95% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
4% H.Skrzydlewska Orzeł Łódź

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 6 20 83.3%
2 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
3 Wojtas Fc zdunkowo 7 19 71.4%
4 Marek Lamczyk 7 18 85.7%
5 Marta B 7 18 85.7%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane