• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Energa Wybrzeże Gdańsk naprawia tor. Na ratunek Leszek Demski. Co z inauguracją?

Mikołaj Pachniewski
8 kwietnia 2024, godz. 17:10 
Opinie (148)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel Energa Wybrzeże Gdańsk z wygraną po 378 dniach, ale bez marginesu błędu
By przygotować do jazdy tor na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, władze klubu skontaktowały się z GKSŻ, która nadzoruje prace agrarne. By przygotować do jazdy tor na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego, władze klubu skontaktowały się z GKSŻ, która nadzoruje prace agrarne.

Energa Wybrzeże Gdańsk od poniedziałkowego poranku prowadzi prace, które mają za zadanie doprowadzenie toru do stanu używalności. Wszelkie działania koncentrują się na 1. łuku. Problem jest na tyle złożony, że działania nadzoruje szef polskich sędziów i członek GKSŻ, Leszek Demski. Jednocześnie losy inauguracyjnego meczu z Cellfast Wilkami Krosno wciąż nie są jednoznaczne.

Czy twoim zdaniem mecz z Cellfast Wilkami Krosno dojdzie do skutku?

Energa Wybrzeże Gdańsk naprawia torGdy w niedzielne południe gruchnęła wiadomość, że ze względu na zły stan toru odwołany został VI Memoriał Henryka Żyto i to pomimo wręcz wakacyjnej pogody, kibice na Enerdze Wybrzeżu Gdańsk nie pozostawili suchej nitki. Tym bardziej, że w końcówce marca na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego udało się rozegrać finał B Drużynowych Mistrzostw Europy, choć temperatura była znacznie niższa. Dla samych władz Wybrzeża niedzielna sytuacja była sporym zaskoczeniem. Winę przypisano pracom związanym z budową odwodnienia linowego.

Przeczytaj o odwołaniu Memoriału H. Żyto Przeczytaj o odwołaniu Memoriału H. Żyto

Problematycznym miejscem jest 1. łuku i fragment dojazdu do niego na prostej startowej. Tam na torze wytworzyła się błotnista maź. To efekt wybijania wody spod powierzchni toru na jego górną część. Wpływ na to miały zarówno prace przy budowie odwodnienia liniowego, jak i ciek wodny, który przebiega pod stadionem i znacząco wpływa na wilgotność w tym miejscu. Jak słyszymy od osób będących blisko klubu, wpływu na to nie miało dosypanie glinki, co sugerowali niektórzy kibice.

Przypomnijmy, że prace związane z odwodnieniem liniowym, zlecone przez Gdański Ośrodek Sportu, który zarządza obiektem, pochłonęły nieco ponad 1,2 mln brutto. Trudno jednak, by spełniało one swoje zadanie, skoro nie wykonano w tym samym czasie pochylenia łuków, a woda tym samym nie spływa do krawężnika.

Przeczytaj więcej o budowie odwodnienia liniowego Przeczytaj więcej o budowie odwodnienia liniowego

Przedstawiciele klubu na czele z menedżerem i toromistrzem Erykiem Jóźwiakiem od poniedziałkowego poranku zabrali się do pracy na torze ciężkim sprzętem. Mają one na celu doprowadzenie do ładu 1. łuku. W tym celu zbronowano tor, by "otworzyć" i przesuszyć nawierzchnię. Ma to umożliwić nie tylko terminowe rozegranie meczu z Cellfast Wilkami Krosno, ale także przeprowadzenie pierwszego, drużynowego treningu, którego, przypomnijmy, do tej pory nie było.Leszek Demski na pomoc WybrzeżuProblem z gdańskim torem i 1. łukiem jest na tyle nietypowy i dotąd niespotykany, że Energa Wybrzeże Gdańsk o pomoc poprosiła Leszka Demskiego. To szef polskich sędziów żużlowych i członek GKSŻ. Jego wytyczne mają pomóc, by problem z gdańskim torem odszedł w niepamięć.

Takie zgłoszenie było jednak obligatoryjne ze względu na "Regulamin Torów dla Zawodów Motocyklowych na Żużlu". Zgodnie z art. 402, pkt. 4, klub musiał: "zgłosić i przedstawić zamiar przeprowadzenia prac na torze lub obiekcie z wyszczególnieniem ich zakresu oraz terminem rozpoczęcia i zakończenia. Na odstawie zgłoszenia, w zależności od zakresu prac, komisja może podjąć decyzję o zawieszeniu licencji toru. Po zakończeniu prac, GKSŻ podejmie decyzję w sprawie ewentualnej konieczności przeprowadzenia weryfikacji toru, przy czym w przypadku zawieszenia licencji, o której mowa w zdaniu poprzednim, weryfikacja toru jest obligatoryjna. Jeżeli zostaną przeprowadzone jakiekolwiek prace dotyczące zmiany składu nawierzchni toru lub jego infrastruktury bez ich zgłoszenia lub uzgodnienia z GKSŻ (także z SE dla klubów Ekstraligi w zakresie infrastruktury), licencja toru jest automatycznie zawieszona do czasu weryfikacji toru i obiektu".

- Wszelkie prace na torze odbywają się pod nadzorem Głównej Komisji Sportu Żużlowego, gdyż obecny problem z nawierzchnią jest dość niecodzienny i wymaga konsultacji z centralą - informuje Rafał Sumowski, rzecznik prasowy Energi Wybrzeża Gdańsk.
Krzysztof Kasprzak: Liga powinna startować w maju Krzysztof Kasprzak: Liga powinna startować w maju

- Całe konsultacje polegały po prostu na tym, że Wybrzeże zgłosiło, że ma zamiar przewracać nawierzchnię i osuszać tor. Zgodnie z regulaminem takie prace musieli nam zgłosić. Nie zamierzają dosypywać nowej nawierzchni. Skoro woda wybija, poleciłem im, żeby otworzyli studzienki i sprawdzili poziom wód gruntowych - mówi Leszek Demski, członek Głównej Komisji Sportu Żużlowego, cytowany przez Przegląd Sportowy.
My również zwróciliśmy się z zapytaniem do Leszka Demskiego, jako osoby odpowiedzialnej za przyznawanie licencji toru. Do niego bowiem odesłali nas przedstawiciele Energi Wybrzeża, kiedy zapytaliśmy ich o prace związane z gdańskim torem. Na jego adres mailowy przesłaliśmy następujące pytania, z prośbą o odpowiedź w poniedziałek do godziny 14:

 1. Co powoduje problem, że gdański tor nie nadaje się do bezpiecznej jazdy?
 2. Jakie prace i w jakim zakresie będą musiały zostać realizowane, by można było dopuścić tor do bezpiecznej jazdy?


Do momentu publikacji artykułu, nie otrzymaliśmy odpowiedzi zwrotnej.Co z meczem z Cellfast Wilkami Krosno?Kibice gdańskiego klubu zachodzą w głowę, czy uda się planowo odjechać mecz z Cellfast Wilkami Krosno, który zaplanowano na niedzielę, 14 kwietnia o godz. 14. Jak udało się nam ustalić, na poniedziałkowe południe nie ma jeszcze 100 proc. pewności, że mecz uda się odjechać, ale na razie nie podejmowano żadnych działań, które miałyby na celu przełożenie tego spotkania.

Wybrzeże Gdańsk sprzedaje bilety na inaugurację Wybrzeże Gdańsk sprzedaje bilety na inaugurację

W Wybrzeżu są nastawieni na tyle pozytywnie, że liczą, że jeszcze przed niedzielą uda im się wspólnie potrenować, a mecz będzie niezagrożony. Pomóc w tym ma także pogoda, gdyż oprócz delikatnej mżawki w środę, synoptycy na ten tydzień nie zapowiadają opadów.

Harmonogram startów żużlowców w dniach 8-14 kwietnia
Środa, 10 kwietnia
Poole Pirates - Plymouth Gladiators, Anglia, BSN Series, godz. 20:30, Tom Brennan (Pirates)

Czwartek, 11 kwietnia
King's Lynn Stars - Belle Vue Aces, Anglia, Premiership, godz. 20:30, Niels-Kristian Iversen (Stars)
Oxford Spires - Ipswich Witches, Anglia, Premiership, godz. 20:30, Nicolai Klindt (Spires)

Niedziela, 14 kwietnia
Energa Wybrzeże Gdańsk - Cellfast Wilki Krosno, Metalkas 2. Ekstraliga, godz. 14:00


Typowanie wyników

Gdańsk, Długie Ogrody
HIT
3 pkt.
ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
Cellfast Wilki Krosno

Jak typowano

79% 296 typowań ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% 6 typowań REMIS
20% 75 typowań Cellfast Wilki Krosno

Twoje dane

Wydarzenia

Opinie (148) 5 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Toromistrz Eryk Jóźwiak. Dobre XD (1)

  Z każdym kolejnym sezonem bylejakość i dziadostwo w Wybrzeżu zaskakuje. Efektem skrzętnie prowadzonych ostatnio prac torowych jest niezdatność toru. Już się nie mogę doczekać, żeby zobaczyć jak nasi eksperci przygotowali na ten sezon tę wyrzutnie na drugim łuku.

  • 39 3

  • Wyrwa na drugim łuku chyba poprawiona

   Na tym finale B DME było w sumie spokojnie na drugim łuku, a pamiętać trzeba że część zawodników nie była z najwyższej półki. Gorzej to wyglądało właśnie na wejściu w pierwszy łuk. Tam kilka razy było bardzo niebezpiecznie. Nawet na którymś równaniu toru traktor kręcił tam kółeczka żeby naciągnąć i ubić nawierzchnię. Widać problem głębszy, dosłownie. Jakby ok, jest problem, jest próba naprawienia. Ale co z tego będzie ciężko powiedzieć. I druga sprawa: łuk łukiem, ale absolutny brak treningów i sparingów to katastrofa maszerująca defiladowym krokiem.

   • 8 0

 • Opinia wyróżniona

  Hehehe...im więcej i częsciej grzebią przy tym torze (1)

  tym gorzej to wygląda:) Tak się zastanawiam.... czemi inne tory od 30 ligi do extraligi się nadają zawsze bądź prawie zawsze do jazdy a nasz prawie nigdy się nie nadaje :) Ktoś zna logiczne wytłumaczenie? Czy jakieś obce siły robią dziury na łuku i trzymają deszczowe chmury nad torem kilka dni przed każdą jazdą:)
  A odpowiedż jest banalna - partacze!

  • 33 5

  • Rechot historii

   kiedyś jak przyjeżdżał KKŻ Krosno do Gdańska to była drużyna półamatorska, najczęściej ledwo uzbierany skład i rozpadający się sprzęt. Nasi byli rozpędzeni, po wielu treningach, w walce o awans. A teraz? Przyjeżdża profesjonalne Krosno do amatorów z Gdańska co nawet toru na jeden trening nie dali rady przygotować. Jazda bez ani jednego treningu, nie mówiąc o sparingach. Wstyd, wstyd, wstyd. I żal za starymi czasami.

   • 6 1

 • A chciałem wrócić na stadion. Nie będę płacił amatorom.

  • 31 4

 • Opinia wyróżniona

  Co roku sezon konczymy około sierpnia (4)

  Czy nie można było poczekać z tym odwodnieniem do września/października i zrobić to z podniesieniem łuków, żeby to miało jakieś ręce i nogi. Chyba gospodarz obiektu nie jest gluchy i potrafi wziąć pod rozwagę konkretne argumentu. Za kadencji pana Tadeusza wszystko jest zostawione przepadkowi, jakoś to przecież będzie...inni są zawsze winni

  • 53 7

  • Za przetargi odpowiada gos - gdański ośrodek sportu

   • 12 0

  • Niestety, nie można.

   Pod koniec roku budżety miasta i klubu będą już tylko wspomnieniem.

   • 9 2

  • Nie można było wykonanie tego odwodnienia było warunkiem wydania licencji na 2024 rok. Podniesienie łuków to budowa nowego toru o ok 40 cm wyżej. Kilkaset ton nawierzchni, wjazd na tor i dojazd z parku na nowej wysokości. Bandy od nowa.

   • 4 2

  • a co z licencja ?

   żebyśmy mogli wystartować w lidze takie odwodnienie musiało powstać przed sezonem bo taki jest wymóg...

   • 3 0

 • Poziom zarządzania tym klubem mieści się w jednym zdaniu poniżej. Brawa dla autora

  ...efekt wychodzenia wody spod powierzchni toru na jego górną część

  • 21 2

 • Jutro o 13 ponoć trening! Info od zawodnika:) (7)

  • 3 11

  • Tak to prawda (1)

   Ale w Toruniu .

   • 7 2

   • Twoja stara jest z torunia

    • 1 5

  • Ale biegowy.

   Wokół stadionu. I będą robić brrrum, brrrum.

   • 6 1

  • Chyba na mini torze

   • 1 0

  • (2)

   O 13 to będą już kaczki pływały na 1 wirażu jak tak dalej pójdzie

   • 6 0

   • I jak? (1)

    13 i zaczęli jeździć ;)

    • 1 0

    • A i owszem. Dwóch jeździło. Sam widziałem :)

     • 0 1

 • Zadzwonili do Demskiego, a ten im kazal otworzyc studzienki (2)

  Hit normalnie

  • 43 2

  • demski i dyzma to takie ziobry

   • 3 0

  • Demski codo twórca

   • 2 0

 • Taktyka (1)

  A ja rozgryzłem mistrzostwo taktyki naszego Gdańskiego tormistrzomenagera. Mianowicie on robi wszystko żeby nasi nie trenowali na naszym torze po to żeby był dla naszych niespodzianką i żeby nasi tak samo jak drużyna gości dopasowała się po próbie toru od pierwszego biegu a nie miała ustawiania z treningu który odbył się trzy dni wczesniej

  • 44 5

  • Dobra taktyka!

   Przynajmniej po porażce nie będzie klasycznej wymówki, że tor był inny niż na treningu :)

   • 15 0

 • Ile jeszcze musi zepsuć ten najtańszy pracownik gdańskiego Klubu? (1)

  Jak długo będziemy patrzyli na nieudolność Jóźwiaka? Wszystkiego czego się dotknie zamienia się w g...o. Ile jeszcze będziemy musieli się wstydzić za niego i jego poczynania?
  Czy ktoś może w końcu zrobić z nim porządek? Jeśli musi być w tym klubie to posadzić go do kasy w dni meczowe, choć wtedy manko pewne...
  Dyzma, daruj już, ile można...

  • 26 8

  • Problemem są ci którzy go zatrudnili.

   • 8 2

 • To nie jest problem torem ! (13)

  Tylko jest problem z toromistrzem Jozwiakiem .

  • 28 9

  • Problem to ma Chuck z nory ale z tanim alkoholem ! (2)

   • 1 3

   • Problem to masz ty z głową ,zmień lekarza bo ten cie oszukuje

    • 1 5

   • Bolo vel Esperal patrzy na wszystkich po sobie

    Nic, tylko współczuć.

    • 2 1

  • Z tobą jest tu jeszcze większy problem gamoni. ! (9)

   • 0 6

   • I do tego pisać że zrozumieniem nie umie. (8)

    No, ale skoro się dorwie do Neostrady po pijaku ...

    • 1 2

    • Po pijaku to cię sąsiad machnął dzbanku ! (7)

     • 0 1

     • Skłonności do chłopców masz ty, a nie ja (6)

      W końcu wychowałeś się w parafii w Dąbrowie Górniczej. Nieprawdaż, potomku Trynkiewicza?

      • 1 1

      • Czytaj ze zrozumieniem gamoniu ! (5)

       • 0 1

       • I mówi to ćwierćinteligent z IQ pęczka drutu (4)

        • 1 0

       • Co Ja mam z tobą zrobić żebyś zmądrzał ... kibice jakieś pomysły podsuwać na resocjalizację Chuck z nory ! (3)

        • 0 1

       • Bo sam nic mądrego nie potrafisz wymyśleć? (2)

        Widocznie myślenie to zbyt duże wyzwanie dla ciebie...

        • 0 1

       • Czy Ja ci udzieliłem głosu burku ? (1)

        To po co się odzywasz jak lepiej jest nawet dla samego ciebie jak nie warczysz ... a tak wszyscy mają tu bekę z ciebie !

        • 0 1

       • "Burek" to dzieciaki wołały na ciebie na podwórku jak rzucały w ciebie kamieniami

        'Wszyscy'...czyli kto? Ty i "koledzy" w twojej glowie? Wiedziałem, że jesteś pijak i degenerat, ale żeby do do tego jeszcze schizol?

        • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

19 lipca 2024, godz. 18:00
97% Innpro ROW Rybnik
0% REMIS
3% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Arkadiusz Miłuch 9 32 88.9%
2 Bartosz Andruszyszyn 11 30 81.8%
3 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
4 Wojtas Fc zdunkowo 10 30 80%
5 Adam Wedra 10 29 80%

Tabela

METALKAS 2. Ekstraliga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 12 9 0 3 +96 22
2 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 11 7 0 4 +119 18
3 Innpro ROW Rybnik 10 7 0 3 +24 17
4 Cellfast Wilki Krosno 11 6 0 5 -10 15
5 #OrzechowaOsada PSŻ Poznań 11 6 1 4 -4 15
6 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 12 4 0 8 -54 9
7 Texom Stal Rzeszów 12 4 0 8 -47 9
8 Energa Wybrzeże Gdańsk 11 1 1 9 -124 3
W sezonie zasadniczym każdy pojedzie z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 6 drużyn. Następnie rozegrają ćwierćfinały (1 drużyna z 6., 2 z 5 i 3 z 4). Do półfinałów wejdą ich zwycięzcy oraz tzw. "lucky loser" - drużyna, która przegra swój ćwierćfinał najmniejszą różnicą (w przypadku równości, zdecyduje dorobek z rundy zasadniczej). Z finału awans do PGE Ekstraligi wywalczy zwycięzca.
Natomiast ostatni zespół sezonu zasadniczego zostanie zdegradowany do Krajowej Ligi Żużlowej.

Wyniki 12 kolejki

 • ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Texom Stal Rzeszów 48:41 (pierwszy mecz 38:52, bonus dla Texom Stali Rzeszów)
 • H. Skrzydlewska Orzeł Łódź - Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 39:51 (pierwszy mecz 43:47, bonus dla Arged Malesa Ostrów Wielopolski)
 • Niedziela, 21 lipca:
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - #OrzechowaOsada PSŻ Poznań (pierwszy mecz 42:48)
 • Cellfast Wilki Krosno - Innpro ROW Rybnik (pierwszy mecz 34:56)
 • Zaległy mecz z 7. kolejki:
 • Innpro ROW Rybnik - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK (piątek, 19.07, godz. 18)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

69% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
31% Texom Stal Rzeszów
Abramczyk Polonia Bydgoszcz
7 lipca 2024, godz. 14:00
95% Abramczyk Polonia Bydgoszcz
1% REMIS
4% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane