EuroCup: Elfic Fribourg - VBW Arka Gdynia 93:89. Zasypane "trójkami"

mip.
23 listopada 2023, godz. 21:05
Opinie (5)

Rennia Davis robiła co mogła, by VBW Arka Gdynia wygrała z Eflic Friboug, ale żółto-niebieskie przegrały w Szwajcarii 89:93. Rennia Davis robiła co mogła, by VBW Arka Gdynia wygrała z Eflic Friboug, ale żółto-niebieskie przegrały w Szwajcarii 89:93.

VBW Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Elfic Fribourg 89:93 (19:26, 16:21, 29:27, 25:19) w przedostatniej kolejce fazy grupowej EuroCup. Ekipa ze Szwajcarii zaskoczyła gdynianki "trójkami", trafiając aż 18 takich rzutów przy 10 żółto-niebieskich. 25 punktów zdobyła Rennia Davis, a 23 Marissa Kastanek. Losy awansu do play-off rozstrzygną się w środę, 29 listopada, kiedy to gdynianki podejmą Emlak Konut. Natomiast już w niedzielę, 26 listopada, o godz. 16 w hali GCS podejmą Ślęzę Wrocław.

Elfic: Uro-Nille 25 pkt (5x3 pkt), Hoppie 24 (5x3, 6 as.), Fogg 15 (2x3), Jacquot 11 (3x3), Carpreaux 5 (1x3, 11 as.) oraz Ranisavljevic 13 (2x3), Stoianov 0

VBW ARKA: Davis 25 (2x3, 6 zb.), Kastanek 23 (5x3), Wrzesiński 13 (1x3), Miskiniene 11 (1x3, 10 zb.), Cowling 10 (8 as.) oraz Bazan 3 (1x3), Borkowska 2, Podgórna 2, Puter 0, Żytkowska 0

Koszykarki VBW Arki Gdynia liderujące grupie L w EuroCup, przedostatni mecz fazy grupowej rozgrywały w Szwajcarii z Elfic Fribourg. Szwajcarki choć znajdowały się na 4. miejscu, a mecz w Gdyni zakończył się wygraną żółto-niebieskich aż 77:47, niespodziewanie czwartkowe starcie zaczęły bardzo dobrze.

VBW Arka Gdynia - Elfic Fribourg 77:47. Pogrom w pierwszym domowym meczu EuroCup VBW Arka Gdynia - Elfic Fribourg 77:47. Pogrom w pierwszym domowym meczu EuroCup

W początkowych minutach podopieczne Philipa Mestdagha, nie były skuteczne i przegrywały 2:8, a następnie 7:15. Zdołały jednak złapać kontakt za sprawą Marissy KastanekBarbory Wrzesiński, ale po pierwszej kwarcie to jednak miejscowe prowadziły 26:19.

Seria 5:0 na rozpoczęcie drugiej odsłony skutkowała tym, że przewaga Szwajcarek urosła do 12 punktów. Gospodynie postawiły przede wszystkim na rzuty "zza łuku" i to wychodziło im bardzo dobrze (10/14 trafionych do przerwy). Gdynianki odpowiadały próbami z półdystansu. Sygnał do odrabiania strat próbowała dać Kastanek, ale po 1. połowie przegrywały 35:47.

Po przerwie żółto-niebieskie zanotowały run 12:5, w którym największą rolę odegrały Rennia Davis i Marissa Kastanek. O czas poprosił wtedy sztab trenerski Elfic. Gdynianki jednak nie ustawały w ofensywie i sukcesywnie odrabiały straty. Jednakże miejscowe potrafiły na to odpowiedzieć i ostatecznie w trzeciej kwarcie VBW Arka odrobiła tylko 2 "oczka" i przed czwartą odsłoną było 74:64.

Wydawało się, że miejscowe, które grały w 7-osobowej rotacji, szybciej opadną z sił niż gdynianki, które na parkiecie zameldowały się w "10". Tak się jednak nie stało i kolejne "trójki" zapewniały koszykarkom ze Szwajcarii bezpieczne prowadzenie.

VBW Arka Gdynia - Polski Cukier Lublin 80:59. Pobita koszykarka wróciła do gry VBW Arka Gdynia - Polski Cukier Lublin 80:59. Pobita koszykarka wróciła do gry

Sytuacja odmieniła się jednak w 36. minucie, gdy znów sygnał do odrabiania strat dały Davis i Kastanek. Na tablicy zrobiło się tylko 84:82 i o czas poprosił Romain Gaspoz. Później trwała wyrównana i zacięta walka. Na 43 sekundy przed końcem VBW Arka przegrywała 89:91 i była w posiadaniu piłki, ale rzutu nie trafiła Davis, a później stratę zaliczyła Wrzesiński i na 93:89 trafiła Miriam Uro-Nilie, ustalając wynik spotkania.

Różnicę w całym spotkaniu zrobiły wspomniane rzuty trzypunktowe. Gospodynie trafiły 18 takich prób, a VBW Arka 10, z czego połowę Kastanek. Miejscowe zachowały także wyższą skuteczność rzutów z gry (30/51, Arka 37/72).

Sytuacja w grupie L jest niezwykle wyrównana. Przed ostatnią kolejką żaden z zespołów nie ma jeszcze zapewnionego awansu. Gdynianki w środę, 29 listopada o godz. 18 podejmą Emlak Konut. Zwycęstwo da im awans do play-off.

23 listopada 2023, godz. 19:30
Elfic Fribourg
VBW ARKA Gdynia

45% 108 typowań Elfic Fribourg
55% 130 typowań VBW ARKA Gdynia

5. kolejka EuroCup Grupa L
Roche Vendee Basket - Emlak Konut 72:61 (26:19, 13:15, 15:9, 18:18)

(2)

Faktycznie strzelały nieźle. Davis jak zwykle fajne zagrania od niechcenia, ale nie wystarczyło do wygrania.

• 4 2

• Skoro tyle weszło, to gdzie było krycie?

• 0 0

• Z jednej strony jak odpadną, to przynajmniej się skupią na lidze, a tak co 3 dni mecz.

11 MKS Pruszków 20 0 20 1157:1718 20
Każdy gra z każdy mecz i rewanż. Zespoły z miejsc 1-8 awansują do play-off. Drużyny z miejsc 9-10 kończą sezon z pozycjami po 22 kolejkach. Najsłabsza ekipa jest degradowana.

Wyniki 22 kolejki

• MB Zagłębie Sosnowiec - KGHM BC Polkowice 73:65 (16:20, 14:15, 22:16, 21:14)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. - Ślęza Wrocław 96:86 (20:20, 26:23, 25:23, 25:20)
  • Polonia Warszawa - Polski Cukier AZS UMCS Lublin 63:79 (12:19, 11:20, 14:20, 26:20)
  • Basket 25 Ekstraklasa Sp. z oo Bydgoszcz - Energa Polski Cukier Toruń 71:92 (18:23, 18:21, 24:26, 11:22)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - MKS Pruszków 84:59 (28:20, 31:19, 16:8, 9:12)
  • pauza: VBW ARKA GDYNIA