Koszykarki Arki Gdynia dalej od Eurocup. Porażka z Orman Genclik aż 15 punktami

9 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Emma Cannon zdobyła w Turcji 10 punktów, ale trafiła tylko 3 z 15 rzutów z gry. Emma Cannon zdobyła w Turcji 10 punktów, ale trafiła tylko 3 z 15 rzutów z gry.

Koszykarki Arki Gdynia przegrały w pierwszym meczu eliminacyjnym do Eurocup, na wyjeździe z Orman Genclik 52:67 (8:23, 17:14, 19:14, 8:16) i znalazły się w trudnym położeniu przed meczem rewanżowym. Ten odbędzie się w piątek, o godz. 18 w hali GCS prz ul. Olimpijskiej. Jeżeli Arka chce awansować do fazy grupowej rozgrywek musi wygrać go różnicą co najmniej 16 punktów.

Orman: Gardner 19, Copper 13 (1x3, 5 zb.), Ruzickova 9 (1x3), Henry 8 (11 zb.), Kartaltepe 3 (1x3, 7 as.) oraz Askin 10 (2x3), Gezgin 3 (1x3), Sahin 2, Cirak 0, Kavumacioglu 0

ARKA: Allen 11 (1x3), Cannon 10 (7 zb.), Balintova 9 (1x3), Jurcenkova 6, Misiek 0 oraz Greinacher 12 (11 zb.), Makurat 2, Baltkojiene 2 (5 st.), Podgórna 0

Koszykarki z Gdyni po raz trzeci z rzędu zaczynają grę w europejskich pucharach od kwalifikacji. Dwa lata temu uległy Elfic Fryburg, a rok temu pokonały Spartak Nogińsk. Tym razem przyszło się im zmierzyć w dwumeczu z tureckim Orman Genclik, w którym gra liderka gdyńskiej drużyny z zeszłego sezonu, Kahleaha Copper. A to zwiastowało trudne zadanie dla defensywy żółto-niebieskich.

Bardziej od obrony zawodził jednak na początku meczu atak Arki. Choć pierwsze punkty w meczu zdobyła Anna Jurcenkova (0:2) to rywalki odpowiedziały serią 12:0. Przerwała ją dopiero w 5. min. Emma Cannon. Niestety przyjezdne ponownie szybko zapomniały jak trafiać do kosza i popełniały proste błędy w ataku. Zrobiło się 19:4 dla rywalek. Punkty Santy Baltkojiene oraz dwa celne rzuty wolne Barbory Balintovej nieco uratowały sytuację (23:8).

Dwa celne rzuty wolne Sonji Greinacher oraz pierwsza trójka dla Arki, którą trafiła Rebecca Allen (23:13) dały na początku drugiej kwarty nadzieje na szybkie odrobienie strat. W 15. min. zeszła ona na jednocyfrowy wynik po dwóch celnych osobistych w wykonaniu Australijki (28:19). Przy stanie 31:21 obie drużyny miały problemy z ofensywną. Pierwsze przełamały się Turczynki i już do końca połowy utrzymały w miarę bezpieczną przewagę (37:25).

Pozytywną oznaką było wygranie przez Arkę kwarty. W trzeciej drużyna Gundarsa Vetry powtórzyła to osiągnięcie. Obrona przyjezdnych ponownie dała zdobyć gospodyniom 14 punktów, za to gdynianki rzuciły o 5 pkt więcej. Choć w 24. min. było już 46:31 dla zespołu Orman to końcówka tej części gry należała do Arki.

Przed ostatnią kwartą na tablicy wyników mieliśmy 51:44. Znowu jednak zaczęła szwankować skuteczność i na pierwsze trafienie żółto-niebieskich czekaliśmy przez dwie i pół minuty tej części gry. Drużynę przełamała w ataku Greinacher (53:46). Następnie trafiła Allen, ale i tym razem Turczynki znalazły odpowiedź i zdobyły 7 pkt z rzędu (60:48). Mało tego, w 37. min. zrobiło się 64:50. Co gorsza Arka ponownie nie mogła trafić do kosza. Tak samo nieskuteczne były jednak rywalki, więc ich przewaga nie rosła. W ostatniej minucie Cannon dołożyła punkty z rzutów wolnych, ale trójką odpowiedziała Damla Gezgin (67:52). Arka miała jeszcze piłkę, trener Vetra poprosił o czas, aby rozrysować ostatnią akcję, ale próby Allen i Cannon okazały się nieskuteczne.

Gdynianki trafiły tylko 18 z 63 rzutów z gry, z czego jedynie 2 z 21 prób za trzy punkty. Przy takiej skuteczności trudno myśleć o awansie do Eurocup.

9 października 2018, godz. 15:00
Orman Genclik

31% 88 typowań Orman Genclik
69% 196 typowań ARKA Gdynia

• Skuteczność katastrofa. Za 3 11 %. A 7 sekund do końca dają sobie zebrać 2 razy w ataku i rezerwowa ładuje im jeszcze trójke.

• 8 0

• Trzeba będzie skupić się na lidze.

Rywal raczej za silny aby go rozgromić w rewanżu. Ciekawe tylko czy takie zawodniczki jak Allen, Balintova, Cannon znajdą motywację na mecze tylko w polskiej lidze, na pewno przychodziły tu skuszone rywalizacją w pucharach.
    Ten mecz też uwypuklił chyba największy problem tej drużyny-brak strzelby z dystansu.

• 11 0

• Polki - tylko 2 pkt.

I aż 3 w zespole. Czy Arka to polski zespół?

• 4 8

• Fatum

Pod nazwą arka się zaczyna

• 10 8

• Polski trzon zespołu zaszalał! Całe 2 punkty!

• 2 1

• No to gdynianki europejskie puchary mają z głowy. Szkoda...

• 2 1

• Celność (2)

Te koszykarki powinny nauczyć się rzucać do kosza i trafiać, chyba o to w tym sporcie chodzi prawda? Niby profesjonalistki a skuteczność rzutowa tragiczna. Nie potrafią wypełnić podstawowego zadania na swoim stanowisku pracy. W normalnej firmie takie coś nadawałoby się do natychmiastowego zwolnienia. Najlepsi zawodnicy w jakiejkolwiek dyscyplinie sportu trenują nie tylko podczas wyznaczonych treningów ale kilka godzin przed obowiązkowym treningiem i zostają również po treningu aby nabyć "pamięć mięśniową"... A nasze gwiazdy tylko na dwie godzinki na trening i reszta czasu wolnego...

• 0 1

• Żeby było jeszcze gdzie zostawać i rzucać to by było super

• 3 0

• Sprawdź

Jakie są realia, jeśli chodzi o miejsce do treningu!!! A dopiero potem sie wypowiadaj.