GKS Katowice - Arka Gdynia 2:4. Marcus ustanowił rekord

16 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Marcus (nr 8) ustalił wynik meczu w Katowicach na 4:2 i został samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców w historii Arki Gdynia. To jego 63 gol w klubowych barwach. Marcus (nr 8) ustalił wynik meczu w Katowicach na 4:2 i został samodzielnym liderem klasyfikacji najskuteczniejszych strzelców w historii Arki Gdynia. To jego 63 gol w klubowych barwach.

Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z GKS Katowice 4:2 (1:1) w zaległym meczu 7. kolejki Fortuna 1. Liga. Końcowy rezultat nie oddaje dramaturgii tego spotkania. Gospodarze dwukrotnie prowadzili, a jeszcze w końcówce Martin Dobrotka nie pozwolił im wyrównać, wybijając piłkę z linii bramkowej. Żółto-niebiescy doczekali się na happy end, gdyż po raz drugi w tym sezonie 2 trafienia zaliczył Olaf Kobacki, a Marcus ustanowił absolutny rekord w historii gdyńskiego klubu. Na koncie ma 63 gole.

Rosołek
  • 46' 17 Szymczak Zmiany 29 Szwedzik
  • 62' 21 Wojciechowski Zmiany 10 Sanocki
  • 77' 27 Pawłas Zmiany 15 Kozłowski
  • 46' 10 Aleman Zmiany 68 Czubak
  • 55' 77 Żebrowski Zmiany 27 Stępień
  • 55' 39 Rosołek Zmiany 8 Marcus
  • 27' Figiel
  • 53' Szwedzik
  • 33' Kobacki
  • 63' Marcjanik
  • 85' Kobacki
  • 90+2 Marcus
  • 81' Dobrotka

Mecz GKS Katowice - Arka Gdynia miał odbyć się 3 września. Z obu klubów po jednym piłkarzu powołanym zostało do reprezentacji Polski do lat 20, ale to gospodarze poprosili o przełożenie, bo nie chcieli grać bez Szymczaka. Żółto-niebiescy byli gotowi się mierzyć, mimo że wówczas nie mogliby skorzystać z Kobackiego
Arka w Katowicach spróbuje się zrehabilitować za ostatnią porażkę z innym GKS

Ból, żal i jakieś... fatum. Przeczytaj, co jeszcze mówił trener Arki Gdynia po porażce z GKS Tychy 0:1

wiosną Rosołek licznik 11 goli dla Arki otworzył od drugiego występu. Czy jesienią będzie podobnie?

Jak ustawić Macieja Rosołka w ataku Arki Gdynia?

w ostatnim meczu czerwoną kartkę otrzymał Deja, ale że była ona następstwem dwóch żółtych, piłkarz nie musi pauzować

GKS Katowice - Arka Gdynia - zapowiedź

Tylko jedna zmiana w Arce w stosunku do meczu z GKS Tychy. Żebrowski za Czubaka, czyli taki sam duet napastników jak grał wiosną

Arka Gdynia - GKS Tychy 0:1. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

ławka rezerwowych Arki: 22 Kajzer, 3 Memić, 8 Marcus, 17 Hiszpański, 18 Sasin, 20 Gordillo, 26 Danch, 37 Stępień, 68 Czubak
GKS w ostatniej kolejce przegrał na wyjeździe z Widzewem 1:3. W porównaniu z tym meczem trener Górak wymienił w "11" tylko jedno ogniwo. Woźniak zastąpił Szwedzika
kapitanem gospodarzy jest Błąd (GKS Katowice), który grał w Arce jeszcze w ekstraklasie, w sezonie 2016/17 i zdobył z nią Puchar Polski
na ławce Repka, czyli piłkarz, który z Arką podpisał kontrakt latem 2018 roku, ale nigdy nie zagrał w pierwszej drużynie, gdyż 2 tygodnie później został wypożyczony do Chrobrego Głogów, a rok później doszło do definitywnego rozstania
ławka rezerwowych GKS: 12 Królczyk - 4 Jędrych, 5 Repka, 10 Sanocki, 14 Urynowicz, 15 Kozłowski, 20 Samiec-Talar, 24 Kiebzak, 29 Szwedzik
Departament Piłkarstwa Profesjonalnego PZPN wyznaczył dokładne terminy meczów 11. i 12. kolejki Fortuna 1 Liga. Arka zagra na wyjeździe z GKS Jastrzębie 4 października o godz. 18. Natomiast u siebie Koronę Kielce ma gościć 8 października o 20:30, o ile znów nie będzie przekładanych meczów z powodu reprezentacyjnych powołań
Arka w przypadku zwycięstwa może awansować z 10. na 5. miejsce w tabeli Fortuna I liga, ale czy by na nim pozostała, zależałoby jeszcze od innego, zaległego meczu: Tychy - Chrobry, który rozpocznie się o godz. 20:30
piłkarze wyszli na murawę. Arka dziś w granatowych strojach. GKS żółte koszulki, czarne spodenki
na meczu jest system VAR, którym zawiaduje arbiter Przybył
1'
od środka boiska mecz rozpoczęła Arka
1'
już w 25. sekundzie Kobacki (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
1'
po dośrodkowaniu Kobackiego (ARKA Gdynia) z narożnika boiska próbował z woleja uderzyć Rosołek (ARKA Gdynia), ale został zablokowany, a walczący o piłkę Dobrotka (ARKA Gdynia) faulował
3'
strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia) zablokowany
4'
na razie zdecydowana przewaga Arki
4'
Kobacki (ARKA Gdynia) zagrał wzdłuż pola bramkowego, ale nikt nie doszedł do piłki
6'
rzut rożny dla Arki po dośrodkowaniu Kasperkiewicza (ARKA Gdynia)
6'
z narożnika boiska Aleman (ARKA Gdynia) krótko do Adamczyka (ARKA Gdynia), któremu jednak zupełnie nie wyszło dośrodkowanie. Wyrzucił piłkę poza bramkę
8'
Arka odważnie gra pressingiem na połowie GKS i gospodarze mają kłopoty, aby wyjść z piłką z własnej połowy
9'
sędzia przerwał grę, aby udzielić pomocy Żebrowskiemu (ARKA Gdynia), który dostał piłką w głową, blokując dośrodkowanie Rogali (GKS Katowice)
9'
Żebrowski (ARKA Gdynia) może kontynuować grę
11'
niecelny strzał z dystansu Adamczyka (ARKA Gdynia)
13'
zablokowany strzał z dystansu Deji (ARKA Gdynia)
13'
wrzut z autu Żebrowskiego (ARKA Gdynia) w pole karne, ale nie zaskoczył defensywy GKS
15'
Kobacki (ARKA Gdynia) faulowany przez Janiszewskiego (GKS Katowice) tuż przed linią boczną pola karnego GKS
15'
Deja (ARKA Gdynia) z wolnego, a po chwili Aleman (ARKA Gdynia) próbowali strzelać, ale oba uderzenia zablokowane
16'
nadal niemal cały czas gra na połowie GKS
17'
Żebrowski (ARKA Gdynia) zdobył rzut rożny
17'
Kudła (GKS Katowice) miał kłopoty ze złapaniem piłki po dośrodkowaniu Kobackiego (ARKA Gdynia), ale żadne z piłkarzy Arki nie potrafił wepchnąć piłki do siatki
19'
bardzo duża przewaga Arki w polu, ale jeszcze gdynianie bez celnego strzału
21'
pierwszy celny strzał Arki. Aleman (ARKA Gdynia) uderzył z 18. metra. Kudle piłka uciekała, ale zdążył ją złapać przed nadbiegającym Kobackim (ARKA Gdynia)
22'
Kobacki (ARKA Gdynia) wpadł z piłką w pole karne i celnie strzelił, ale Kudła (GKS Katowice) odbił piłkę
23'
Aleman (ARKA Gdynia) próbował prostopadłą piłkę zagrać do Rosołka, ale zorientowali się w tym obrońcy GKS
24'
przewrócił się Kasperkiewicz (ARKA Gdynia), ale jego błąd 30 metrów od własnej bramki naprawił Marcjanik (ARKA Gdynia), wybijając piłkę w aut
25'
zaczęło mocno padać w Katowicach
26'
ulewa
26'
Żebrowski (ARKA Gdynia) próbował dojść do dośrodkowania Kobackiego (ARKA Gdynia), ale sfaulował Rogalę (GKS Katowice)
26'
Rogala (GKS Katowice) potrzebuje pomocy medycznej
27'
[1:0] GKS Katowice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Figiel. Coś niewiarygodnego. Praktycznie pierwsza wizyta GKS w gdyńskim polu karnym i od razu gol. Pawłas zagrał z prawego skrzydła na 11. metr, a tam Figiel, pozostawiony bez żadnej opieki strzelił w dolny róg bramki Krzepisza
30'
GKS idzie za ciosem. Deja (ARKA Gdynia) sfaulował Szymczaka (GKS Katowice) przed polem karnym
31'
Figiel (GKS Katowice) uderzył z rzutu wolnego nad murem. Piłka po poprzeczce wyszła poza bramkę
32'
na spalonym Rosołek (ARKA Gdynia)
32'
Arce wyraźnie stracony gol podciął skrzydła. I trudno się dziwić, skoro cały czas atakowała, a przegrywa
33'
[1:1] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kobacki. Żebrowski zamienił się z Kobackim stronami boiska i od razu jest wyrównanie. Mateusz zaatakował lewym skrzydłem i zagrał w pole karne. Rosołek nie trafił w piłkę, ale był Kobacki, który skierował ją do siatki
35'
Kobacki (ARKA Gdynia) próbował główkować po dośrodkowaniu Valcarce (ARKA Gdynia), ale za słabo uderzył piłkę
36'
w kontrze poślizgnął się Szymczyk i zamiast strzału z pola karnego przewrócił się
38'
przestało padać
39'
Arka "obniżyła" pressing i coraz częściej GKS na połowie Arki
41'
Aleman (ARKA Gdynia) leży w polu karnym, gdyż ucierpiał w walce o piłce, którą z autu wrzucił Żebrowski (ARKA Gdynia)
41'
na boisku obie ekipy fizjoterapeutów, gdyż ucierpiał też Kołodziejski (GKS Katowice)
43'
gra wznowiona, obie drużyny na razie w "10"
43'
już pełne składy z obu stron
45'
zablokowany strzał Żebrowskiego (ARKA Gdynia) z narożnika pola karnego
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Marcjanik (ARKA Gdynia) szybszy od Szymczyka, przejął piłkę i zagrał ją do Krzepisza (ARKA Gdynia)
45+2
Kobacki (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
45+2
Kołodziejski (GKS Katowice) wybił piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Alemana (ARKA Gdynia)
45+2
jeszcze sprzed pola karnego strzelał Kobacki (ARKA Gdynia), ale został zablokowany
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. GKS KATOWICE - ARKA GDYNIA 1:1
Przez ponad 20 minut Arka miała ogromną przewagę, gra toczyła się niemal na połowie gospodarzy. Jednak wystarczył jeden składny atak GKS, a to katowiczanie objęli prowadzenie. Gdynianom kilka minut potrzebne było, aby doszli do siebie po tym ciosie. Potrzebny był też powrót Kobackiego (ARKA Gdynia) na prawe skrzydło, na którym grał wcześniej na tej pozycji. I już pierwsza akcja w tym ustawieniu przyniosła wyrównanie.
Remis oczywiście nie może cieszyć gdynian. Strzelali 6 razy, w tym 3-krotnie celnie, gdy rywale odpowiedzieli tylko 2 uderzeniami, oba Figla. W rzutach rożnych 4:0 dla Arki.
w przerwie obie drużyny przeprowadziły po jednej zmianie
46'
GKS Katowice przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Szymczak, w jego miejsce wchodzi Szwedzik.
46'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Aleman, w jego miejsce wchodzi Czubak.
46'
drugą połowę rozpoczął GKS
48'
Krzepisz (ARKA Gdynia) musiał interweniować poza boiskiem, aby piłki nie przejął Pawłas (GKS Katowice)
48'
Kudłacz (GKS Katowice) odbił piłkę po strzale Żebrowskiego (ARKA Gdynia)
50'
kolejna akcja Żebrowskiego (ARKA Gdynia). Tym razem Mateusz uderzył nad poprzeczką z 6. metra
51'
Wojciechowski (GKS Katowice) przepuścił piłkę, czego nie spodziewał się Żebrowski (ARKA Gdynia). Futbolówka odbiła się od skrzydłowego Arki i wyszła poza boisko
52'
bardzo dobrze Valcarce (ARKA Gdynia). Przeciął podanie Błąda (GKS Katowice) do Szwedzika (GKS Katowice). Gdyby nie to, młodzieżowiec GKS byłby sam na sam z bramkarzem
53'
[2:1] GKS Katowice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Szwedzik. Błąd dośrodkował sprzed pola karnego na 5. metr od bramki Arki. Tam był sam Dobrotka, którego zaatakowali Szwedzik i Woźniak. Ten pierwszy popisał się celnym strzałem głową
55'
GKS atakuje nadal. Zbyt mocne podanie Figla do Jarosza. Od bramki zacznie Krzepisz (ARKA Gdynia)
55'
kończy rozgrzewkę Marcus
55'
ostatecznie podwójna zmiana w Arce
55'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żebrowski, w jego miejsce wchodzi Stępień.
55'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rosołek, w jego miejsce wchodzi Marcus.
57'
rzut rożny dla Arki
58'
po rzucie rożnym Arki Valcarce (ARKA Gdynia) faulowany tuż przy linii bocznej pola karnego
59'
o zagraniu Deji (ARKA Gdynia) z rzutu wolnego Janiszewski (GKS Katowice) wybił piłkę poza własną bramkę
60'
po rzucie rożnym Deji (ARKA Gdynia) akcja Arki przerwana po fauli Dobrotki (ARKA Gdynia)
62'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojciechowski, w jego miejsce wchodzi Sanocki.
62'
Arka ma kolejny korner
63'
[2:2] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcjanik. Z rzutu rożnego dośrodkował Kobacki, Kołodziejski wybił piłkę przed pole karne. Strzał Stępnia został zablokowany, ale do odbitej piłki na 6. metrów od bramki dopadł Marcjanik i skierował ją do siatki
64'
niecelny strzał Pawłasa (GKS Katowice)
65'
w rzutach rożny Arka prowadzi 7:0 i ten siódmy przyniósł wyrównanie
67'
Arka znów przeważa
68'
Czubak (ARKA Gdynia) zablokowany w polu karnym rywali
69'
zagranie Kobackiego (ARKA Gdynia) wzdłuż pola karnego GKS. Nikt nie zamykał tej akcji
70'
Adamczyk (ARKA Gdynia) wrzucił piłkę prosto w ręce Kudły (GKS Katowice)
71'
niecelny strzał z dystansu Woźniaka (GKS Katowice)
73'
niecelnie główkował Kołodziejski (GKS Katowice)
74'
Krzepisz (ARKA Gdynia) przejął piłkę po dośrodkowaniu Błąda (GKS Katowice)
76'
Adamczyk (ARKA Gdynia) zgubił piłkę przed polem karnym
77'
i szybka kontra GKS przynosi gospodarzom pierwszy rzut rożny
77'
GKS Katowice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pawłas, w jego miejsce wchodzi Kozłowski.
78'
zamieszanie w "16" Arki po rzucie rożnym Błąda (GKS Katowice). ostatecznie Krzepisz (ARKA Gdynia) wybił piłkę
79'
Szwedzik (GKS Katowice) z ostrego kąta strzelił nad bramką
79'
teraz GKS stara się zakładać pressing na połowie Arki
80'
złe wybicie Krzepisza (ARKA Gdynia), Dobrotka (ARKA Gdynia) opanował piłkę, ale już poza linią boczną
81'
Żółtą kartką został ukarany Dobrotka (ARKA Gdynia).
83'
zablokowany strzał Sanockiego (GKS Katowice) z 20. metra
84'
w dobrej sytuacji skiksował Błąd (GKS Katowice)
85'
Arka może dokonać jeszcze jednej zmiany, nawet podwójnej
85'
[2:3] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Kobacki. Marcus z prawego skrzydła zagrał po ziemi w pole karne, a Olaf celnie uderzył z 5. metra
88'
Dobrotka (ARKA Gdynia) wybił piłkę z linii bramkowej po strzale Szwedzika
88'
jeszcze VAR sprawdza, czy piłka nie przekroczyła całym obwodem linii bramkowej
88'
pomoc medyczna przy bramkarzu Arki, który ucierpiał w starciu ze Szwedzikiem (GKS Katowice)
89'
gramy dalej, gola dla GKS nie ma
90'
4 minuty doliczonej do drugiej połowy
90+2
Arka czeka na własnej połowie na rywali
90+2
[2:4] ARKA Gdynia STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus. Po kontrze Adamczyk wpadł w pole karne i tzw. "zewnętrzniakiem" dośrodkował. Marcus z pola bramkowego wepchnął piłkę głową do siatki
90'
Marcus (ARKA Gdynia) strzelił 63 gola w oficjalnych meczach. Jest zatem absolutnym rekordzistą pod tym względem, wyprzedził Stanisława Gadeckiego (62 gole)
90+3
jeden z rezerwowych, chyba Kajzer podał Marcusowi (ARKA Gdynia) koszulkę z napisem 63
90+5
jeszcze Czubak (ARKA Gdynia) wywalczył rzut rożny
90+5
KONIEC MECZU. GKS KATOWICE - ARKA GDYNIA 2:4
GKS dwukrotnie obejmował w tym meczu prowadzenie, ale ostatnie słowo należało do Arki. I można napisać, że sprawiedliwości stało się zadość, gdyż z przebiegu gry to goście byli drużyną bardziej aktywną i stwarzającą więcej sytuacji podbramkowych. Oczywiście potrzeba było przytomności umysłu w polu karnym Marcjanika (ARKA Gdynia) i dwóch goli Kobackiego (ARKA Gdynia), aby gdynianie wyszli na 3:2. Później jeszcze ambitna pogoń za piłką Dobrotki (ARKA Gdynia), uchroniła przed stratą trzeciego gola. A na koniec błysną Marcus (ARKA Gdynia), który tym samym jest samodzielnym liderem w historii gdyńskiego klubów wśród najlepszych snajperów. Na koncie ma 63 gole!

18 Stomil Olsztyn 8 1 1 6 7:14 4
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze zespoły wejdą bezpośrednio do ekstraklasy, a drużyny z miejsc 3-6 zagrają o ostatnie miejsce dające awans w dwustopniowych barażach.
Do II ligi zdegradowane zostaną trzy najsłabsze zespoły.
Tabela wprowadzona: 2021-09-17