Gdańszczanie najlepsi

1 czerwca 2005 (artykuł sprzed 18 lat)
Wojciech Szuchnicki wygrał XXVIII Turniej o Złoty Floret
JM Rektora AWF Warszawa. Była to ostatnia eliminacja Puchar Polski
Sietom Tour w sezonie 2004/2005. W klasyfikacji generalnej, w której sklasyfikowano 78 zawodników, triumfował inny gdański florecista, Krzysztof Pietrusiak.

Szuchnicki najwyraźniej bardzo przywiązał się do "złotego floretu". Zdobył go po raz trzeci z rzędu. Jednak tym razem w Warszawie bił się nie tyle dla siebie, co dla młodszego kolegi klubowego. Nie można tego powiedzieć o Radosławie Glonku. Pozyskany przed rokiem z Torunia do Gdańska zawodnik, choć nie miał szans na wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej cyklu, gdyż zaliczył jedną absencję, wyeliminował Pietrusiaka już w ćwierćfinale, wygrywając 15:9.

Tym samym w dalszej fazie turnieju Krzysztof mógł już tylko obserwować, co zrobi jego najgroźniejszy konkurent do kwoty 4 tysięcy złotych, która należna była triumfatorowi Pucharu Polski Sietom Tour. Sławomir Mocek pewnie przebił się do finału, choć na drodze miał samych reprezentantów Polski. Florecista IKS Leszno pokonał Andrzeja Witkowskiego 14:6 i Tomasza Ciepłego (obaj Warta Poznań) 15:10. Szuchnicki w półfinale zwyciężył zaś Glonka 15:7.

Przed pojedynkiem o pierwsze miejsce sytuacja wyglądała następująco. Szuchnicki walczył jedynie o prestiż, gdyż w Sietom Tour się nie liczył. Zawalił bowiem pierwsze zawody, a w trzecich w ogóle nie wystartował. Natomiast Mockowi wygrana dawała również pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej pucharowych zmagań.

Okazało się, że Wojtkowi bliższy jest klubowy kolega niż reprezentacyjny, z którym przed rokiem zdobył wicemistrzostwo drużynowe Europy. Popularny "Szufel" szybko zdobył prowadzenie 13:6. Przy tym wyniku leszczynianin poddał się, tłumacząc się urazem przedramienia. To czy Pietrusiak, który w końcowej tabeli zachowął jeden punkt (!) przewagi nad Mockiem, "odpalił" coś ze swej nagrody za fatygę Szuchnickiemu, niech pozostanie jego słodką tajemnicą.

Kolejność turnieju warszawskiego: 1. Szuchnicki, 2. Mocek, 3. Glonek i Ciepły, 5. Paweł Kawiecki (AZS AWFiS Gdańsk), 6. Witkowski, 7. Pietrusiak, 8. Rafał Kaniecki (Budowlani Toruń).

Klasyfikacja generalna PPST 2004/2005: 1. Pietrusiak 211 punktów, 2. Mocek 210, 3. Ciepły 204, 4. Kawiecki 186, 5. Witkowski 174, 6. Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) 141, 7. Szuchnicki 138, 8. Jacek Słupski 132, 9. Marcin Zawada (obaj AZS AWF) 130, 10. Glonek 126.

W tegorocznej edycji punkty PPST zdobyło 78 florecistów.