• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdynia pyta mieszkańców o nową pływalnię

Patryk Szczerba
21 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kiedy powstanie duża pływalnia przy Olimpijskiej?
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.
  • Budowa pływalni rozpocznie się wraz z otrzymaniem dofinansowania. Potrwa 3 lata.


Na przełomie kwietnia i maja powinna być znana decyzja Ministerstwa Sportu i Turystyki o dofinansowaniu budowy 50-metrowego basenu w Gdyni zobacz na mapie Gdyni. Bez pozytywnych wieści z Warszawy nie rozpocznie się nawet projektowanie. Urzędnicy chcą wykorzystać ten czas i do 10 kwietnia czekają na opinie, sugestie i pomysły od mieszkańców.



Czy Gdynia powinna starać się o pieniądze na pływalnię w innych samorządach woj. pomorskiego?

Przypomnijmy, że plany budowy 50-metrowej pływalni olimpijskiej Gdynia przedstawiła w grudniu zeszłego roku. Przy ul. Olimpijskiej zobacz na mapie Gdyni w miejscu budynków biurowych i parkingu ma stanąć obiekt, w którym znajdzie się nie tylko pływalnia olimpijska, ale także strefa rekreacji oraz centrum odnowy biologicznej i rehabilitacji. Ma być uzupełnieniem tego, co na miejscu można znaleźć już od kilku lat, czyli stadionu piłkarskiego, rugby oraz hali widowiskowo-sportowej.

Wniosek o dotację w ministerstwie

50-metrową nieckę będzie można podzielić na dwie 25-metrowe części. Ruchome dno i pomost pozwolą na dowolną konfigurację basenu w zależności od potrzeb. Nie zabraknie również miejsca na strefy dla najmłodszych, w której znajdą się zjeżdżalnie i brodziki.

Całość uzupełni punkt gastronomiczny z widokiem na basen i sklep sportowy oraz punkt informacyjny Gdyńskiego Centrum Sportu. Poza częścią sportową mają się w niej znaleźć także sale konferencyjne, pomieszczenia administracyjne oraz podziemny parking.

Szacunkowy koszt inwestycji to 70 mln zł, więc udźwignięcie jej finansowania w całości przez miasto nie jest możliwe. Rozwiązaniem jest wsparcie finansowe Ministerstwa Sportu i Turystyki, które może wpisać pływalnię na listę do programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.

A że najbliższy taki obiekt znajduje się w Olsztynie, zaś pomysłowi władz miasta przyklaskują władze Polskiego Związku Pływackiego, decyzja wydaje się być formalnością.

- W ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek o wpisanie obiektu na listę ministerialną. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść na przełomie kwietnia i maja. Wtedy dopiero będziemy mogli ogłosić procedurę przetargową związaną z projektowaniem. Mamy na to zabezpieczone środki w budżecie miasta, by jeszcze w tym roku przejść do kolejnego etapu - mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na początku przyszłego roku zostanie podpisana z ministerstwem umowa o dofinansowanie. Miasto może liczyć na wsparcie - 50 proc. kosztów netto inwestycji - a więc ok. 30 mln zł. Wsparcie będzie przeznaczone w głównej mierze na część sportową. Mimo że w założeniu pływalnia olimpijska ma służyć całej aglomeracji trójmiejskiej, a nawet województwu, resztę finansowania chce wziąć na siebie Gdynia.

- Intensywnie pracujemy. Projektem zajmuje się specjalnie powołany 10-osobowy zespół. Trwają jeszcze rozmowy z uczelniami. Nie wykluczamy starań o środki z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych i Europejskiego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programów związanych z energią odnawialną - dodaje Marek Łucyk.
Zgłoś pomysły

Przed rozpoczęciem projektowania miasto chce dać szansę wypowiedzi klubom sportowym, do których zostały rozesłane ankiety oraz mieszkańcom, którzy swoje uwagi, opinie i pomysły mogą przesyłać za pomocą poczty elektronicznej na adres: plywalniaolimpijska@gdyniasport.pl

Rozkład obiektów sportowych, w które "wpisze się" nowa pływalnia. Rozkład obiektów sportowych, w które "wpisze się" nowa pływalnia.
- Budowa tego obiektu będzie strategiczną inwestycją dla pomorskiego sportu, dlatego liczymy na szeroki odzew wszystkich zainteresowanych. Chcemy wysłuchać opinii zarówno klubów sportowych, szkółek pływackich, jak i użytkowników indywidualnych, którzy podpowiedzą, jak wspólnie wypracować optymalne rozwiązania - tłumaczy dyrektor GCS.
Warto dodać, że konieczność wybudowania 50-metrowej, krytej pływalni od lat postulowało trójmiejskie środowisko pływackie. Co więcej, były konkretne plany jej lokalizacji w Gdańsku. Najpierw tę inwestycję sytuowano przy ul. Żabi Kruk. Potem próbowały ją przejąć uczelnie i doprowadzić do jej powstania w Oliwie. Jednak ani AWFiS, ani Uniwersytetowi Gdańskiemu to się ostatecznie nie udało. Zwykle brakowało pieniędzy.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że 50-metrowych pływalni jest w Polsce blisko 100. Jednak zaledwie 14 z nich to obiekty kryte. Pomorze jest na tej mapie białą plamą.

Miejsca

Opinie (176) 1 zablokowana

  • basen

    Kto planuje w Gdyni panie Prezydencie czy to jest Pan Marek który wie co robi

    • 3 6

  • tak ! tak ! tak !

    • 1 1

  • Taki basen powinien zostać zbudowany własnie

    Na Polance Redłowskiej

    • 0 4

  • pływalnia 50 m (1)

    Rozmawiałem nie jeden raz z Włodarzami, że nie ma pływalni z prawdziwego zdarzenia do organizowania dużych imprez sportowych w trójmieście i proszę może być zrealizowane moje największe marzenie. Będzie to obiekt na wieki dla wszystkich którzy kochają wodę. Dla zdrowych i chorych, dla młodych i starszych osób. Panie Prezydencie, włodarze i decydenci zawsze znajdą się osoby które zazdroszczą odważnych pomysłów, odwagi w dążeniu do celu i wytrwałości, będą pisać źle mają do tego prawo. A ja wierzę, że wybudujemy ten piękny obiekt sportowy. Mam tylko jedną ogromną prośbę do projektu i do osób które projektują. Z mojego wieloletniego doświadczenia i udziału na zawodach na pływalniach 50 m oraz coraz większej frekwencji, popularności i widowiskowości, trybuny z jednej strony pływalni są ograniczone nie mieszczą wszystkich uczestników i widzów przy organizacji dużych imprez sportowych a myślę że w przyszłości takie zawody będziemy organizować. Trybuny z obu stron pływalni spełniają światowe standardy. Pozdrawiam i trzymam kciuki. KS

    • 3 2

    • Chyba Ci się miasta pomyliły

      Nasze cudowne miasto żąda pieniędzy za korzystanie ze szkolnych pływalni przez uczniowskie kluby sportowe działające w tych szkołach. Nie ma darmowych wstępów dla lokalnych dzieciaków, świetlic czy klubów młodzieżowych. Ta pływalnia tym bardziej nigdy nie będzie dla wszystkich. Będzie kolejnym koszmarnie drogim pomnikiem pychy Samorządności. To co robią to nie są konsultacje społeczne tylko ich pozór. Podjęliśmy decyzję o budowie gigantycznego basenu za grube miliony a teraz drogi ludu daj głos jak to wykorzystać, żebyśmy potem mieli podstawę do dokładania corocznie do jego utrzymania - tak chcieli Gdynianie.

      • 0 0

  • Jestem na NIE (1)

    Mieszkam w Gdyni od urodzenia, często chodzę na basen, ale olimpijskiego molocha nie chcę bo:

    - już praktycznie nie można dostać się w rejon Łużycka/Riwiera/Stadion - dzięki zlokalizowanym tam biurowcom ruch samochodowy jest ogromny, a będzie jeszcze gorzej (nowe biurowce). Rondo Brzeskiego codziennie stoi w korkach.

    - brak dojazdu ze strony Drogi Gdyńskiej w ten rejon

    - brak parkingów

    - brak rozwiązań typu P+R

    - brak przystanku PKM Gdynia Stadion (też w planach na święty nigdy)

    - brak sensownych dojazdów do/z Obwodnicy

    I teraz ma powstać kolejny obiekt - w zamyśle - dla tysięcy kibiców sportów pływackich - którzy będą kląć na czym świat stoi, że nie ma jak dojechać, zaparkować i w sensownym czasie wrócić do domu nie stojąc w wielogodzinnych korkach.

    Jaka tutaj wartość dla mieszkańców Gdyni? Czy nasze codzienne życie dzięki temu się polepszy? Wzrośnie prestiż miasta? Wątpię, bo prestiż to także drobna architektura jak drogi i chodniki, które turyści widzą, jak wyjdą poza nowoczesne obiekty...

    Jestem na NIE mimo, że to pewnie najbardziej bym na tym skorzystał, bo mieszkam niedaleko i doszedłbym tam pieszo. Wolałbym jednak, żeby te pieniądze przeznaczyć na:

    - naprawę jezdni w centrum miasta (10-lutego, 3 Maja, Śląska, Al. Zwycięstwa, - można wymieniać w nieskończoność)

    - rozbudowę Drogi Gdyńskiej dla dojazdu do biurowców na Łużyckiej i Stadionu

    - dokończenie wyjazdu na Obwodnicę (Chwarznieńska!) oraz usprawnienie ruchu przez Karwiny

    - budowa parkingów P+R z dojazdem do centrum miasta

    - i wiele wiele innych

    Już mamy dość wizjonerskich pomysłów, czas na pracę u podstaw i ulżenie zwykłym mieszkańcom, chociażby żeby mieli proste chodniki.

    • 3 0

    • brawo!!!!!!

      • 0 0

  • Ankieta jest tendencyjna. Plywalnia to wydatek a nie inwestycja. Hala sportowa Arena przynosi straty i plywalnia tez przyniesie. Chcemy tunelu na ul.Puckiej a nie kolejnej wydmuszki!

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane