Gedania jako pierwsza ograła lidera!

1 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat)
Każda z gedanistek wniosła wkład do zwycięstwa. Libero Agata Durajczyk (w czerwonej koszulce) co prawda punktów zdobywać nie mogła, ale miała blisko 70 procent idealnego przyjęcia zagrywki! Każda z gedanistek wniosła wkład do zwycięstwa. Libero Agata Durajczyk (w czerwonej koszulce) co prawda punktów zdobywać nie mogła, ale miała blisko 70 procent idealnego przyjęcia zagrywki!

Na zakończenie rundy zasadniczej PlusLigi Kobiet doszło do wielkiej sensacji w Żukowie. Siatkarki Gedanii jako pierwsze w tym sezonie pokonały Aluprof Bielsko-Biała. MVP spotkania została Natalia Ziemcowa. Dzięki wygranej 3:1 (14:25, 25:19, 25:15, 25:16) podopieczne Grzegorza Wróbla awansowały na siódme miejsce przed play-off. To oznacza mecze z Muszynianką w drugiej części sezonu.

.

GEDANIA: Sawoczkina, Skowrońska, Szymańska, Wellna, Nuszel, Ziemcowa, Durajczyk (libero) oraz Pasznik, Kaliszuk.

ALUPROF: Skorupa, Horka, Dziękiewicz, Bamber, Barańska, Studzienna, Sawicka (libero) oraz Ciaszkiewicz, Okuniewska, Kaczmar, Gajgał.

Sędziowie: Sołtysiak (Koszalin), Makowski (Szczecin).

Miejscowa sala znów wypełniła się po brzegi. Gospodynie dopingować będzie około tysiąca kibiców. Niestety, Gedania musi sobie poradzić bez Mai Tokarskiej. Środkowa bloku nie została wpisana do składu ze względu na dolegliwości barku. Podobnie jak dwa tygodnie temu, w Pile do podstawowego składu weszła inna juniorka, Aleksandra Szymańska.

Aluprof rozpoczął bez taryfy ulgowej. Igor Prielożny do gry desygnował najsilniejszy skład. Pierwszą zmianę w składzie słowacki trener Aluprofu dokonał przy prowadzeniu 19:9 w inauguracyjnym secie. Przy 21:11 dokonał dwóch kolejnych roszad, w tym na parkiecie pojawiła się wychowanka Gedanii, Berenika Tomsia-Okuniewska.

Gedania rozpoczęła od prowadzenia 1:0, ale na pierwszą przerwę techniczną zeszła ze stratą 3:8. Do tego wyniku gedanistki zdobyły tylko jeden punkt po udanym własnym zagraniu (atak Katarzyny Wellny na 3:6), a pozostałe dwa zdobyły po błędach rywalek. Przy 4:11 o czas poprosił Grzegorz Wróbel. Na kolejnej technicznej było już 8:16, a set skończył się z przewagą aż 11 punktów na korzyść lidera.

W drugim secie po ataku Elżbiety Skowrońskiej gospodynie objęły prowadzenie 3:2. Tylko na chwilę, bo w następnych akcjach wynik odbiły Anna Barańska i Eleonora Dziękiewicz. Ponownie publiczność uradowała Szymańska. Po pojedynczym bloku nastolatki znów gedanistki miały przewagę, a Natalia Nuszel zapewniła korzystny wynik na przerwie technicznej (8:6). Zmianę obrazu gry przyniosło ukierunkowanie zagrywki na Helenę Horkę. Poprzednio celowano w Annę Barańską, która się na ogół nie myliła.

Korzystny wynik był utrzymywany do 14:13. Po asie Dziękiewicz Aluprof wyszedł na 15:14 na swoją korzyść i jednopunktową różnicę utrzymał do przerwy technicznej. 60-sekundowy odpoczynek dobrze zrobił zwłaszcza Natalii Ziemcowej, która po powrocie na parkiet zdobyła trzy punkty z rzędy. Trener Prielożny był zmuszony wziąć czas. Po chwili jednak Barańska zaatakowała w aut i przy przewadze Gedanii 19:16 w bielskiej drużynie nastąpiły dwie zmiany jednocześnie. Wybiło to z rytmu Wellnę, która zaserwowała w siatkę.

Przy 22:19 dla miejscowych szkoleniowiec gości wykorzystał drugą przerwę. Potem było przy Gedanii szczęście. Atak Ziemcowej na pograniczu auto zaliczono jako punktowy, a potem dwukrotnie bielszczanki nie podbiły serwisów Nuszel. Tym sposobem w Żukowie wyrównano stan meczu.

Tabela wprowadzona: 2009-03-19
Fortuna uśmiechnęła się też na początku trzeciej części gry. Zagrywka Jany Sawoczkiny przetoczyła się po siatce na stronę Bielska, a na 2:0 Barańska zaatakowała w siatkę. Po błędzie w ataku Horki było już 6:3, a na 8:4 podwyższył blok Sawoczkiny na Barańskiej! Po asie Ziemcowej zrobiło się 12:7 i Prielożny wziął czas. Do drugiej przerwy technicznej różnica się nie zmieniła. Gedania przeważała 16:11.

Po dwóch punktach z rzędu Ziemcowej było już 19:12 i szkoleniowiec z Bielska znów przerwał grę. Przy 21:13 liderki pogubiły się zupełnie. Libero podbiła atak Skorońskiej, Barańska przesunęła się, aby zaatakować ze skrzydła, ale Katarzyna Skorupa zapomniała, że ma wystawiać i piłka spadła w środek parkietu. Dwa błędy bielszczanek dały setballa miejscowym już przy 24:15, a grę w pierwszym podejściu zakończył blok Szymańskiej.

Czwarty set i prowadzenie Gedanii 5:1, bo rywalki rozbijały się o miejscowy blok. Przewaga została utrzymana do technicznej, która nastąpiła przy 8:4. Aluprof niemal wszystkie ataki zaczął adresować do Barańskiej. Gdy dołożył do tego dwa bloki z rzędu, zmniejszył straty do 9:8. O przerwę poprosił trener Wróbel. Po powrocie do gry trzy udane kolejne akcje Gedanii zmusiły do interwencji Prielożnego. Po chwili było już 12:8, a na technicznej 16:12.

Po długiej wymianie i ataku Ziemcowej Gedania poprawiła na 20:14! Ataki Nuszel i Wellny dały przewagę 23:16. Nuszel z zagrywki poprawiła na 24:16! Na koniec bardzo długa wymiana zakończona zbiciem Sawoczkiny, która ma zaledwie 165 centymetrów wzrostu!

Pozostałe wyniki 18. kolejki: Stal Mielec - Farmutil Piła 2:3 (24:26, 25:23, 26:28, 25:22, 12:15), Impel Gwardia Wrocław - MKS Dąbrowa Górnicza 3:0 (25:12, 25:18, 25:20), Calisia Kalisz - GCB Centrostal Bydgoszcz 1:3 (27:29, 27:25, 19:25, 18:25), Muszynianka Fakro Muszyna - Pronar Zeto Astwa AZS Białystok 3:0 (25:17, 25:18, 25:17).